Χαμηλό επίπεδο εκτροφής Ελλάδα


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θα πέσει συζήτηση το ξέρω αλλά όλη την προηγούμενη βδομάδα έπαιρνα τηλέφωνα σε εκτροφείς και μου φαίνεται ότι απλά είναι σκυλεμποροι.

Είναι τέτοια η δουλειά μου που πολλοί συνάδελφοι μου είναι χειριστές σκύλων. Με αφορμή το ότι πληροφορήθηκαν κάτι συνάδερφοι μου στο εξωτερικό ότι Δεκέμβρη έρχομαι σε αυτούς, με πήραν τηλέφωνο να μάθω για συγκεκριμένη φυλή γιατί συνάδερφος ψάχνει κουτάβι. Σκέφτηκαν κάτσε να ρωτήσουμε τον Vasilis από Greece μήπως υπάρχει κάτι καλό εκεί.

Βρε παιδιά... είμαστε για γέλια. Να είναι ο άλλος έτοιμος να δώσει χιλιάρικα για συγκεκριμένο σκυλί και να μιλάς με εκτροφείς και να συνειδητοποιείς ότι καλύτερα να μη ασχοληθεί με Ελλάδα.

Να ξεκαθαρίζεις από την αρχή ότι ο σκύλος είναι για συγκεκριμένο σκοπό, ότι ο άνθρωπος θα βασίζεται στις ικανότητες του σκύλου για να βάλει φαγητό στο τραπέζι και να μη βγάζεις άκρη.

Εγώ επειδή την εξυπηρέτηση του συναδέρφου κάνω, επειδή είναι θέμα δουλειάς, δεν είχα ταμπού να ρωτήσω πράγματα. Όταν θες να γίνει δουλειά δεν φλυαρεις, πας κατευθείαν στο ψητό. Κάποιοι δεν τους άρεσε αυτό, με κοιταγαν καχύποπτα λες και θα πω τα μυστικά του αλλού.

Πράγματα όπως... Τι εγγύηση υγείας δίνεις και τι γίνεται αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στην εργασία του λόγω κάποιου γενετικού θέματος. Αν για παράδειγμα στους 8-10μηνες εξεταστή και βγάλει κάτι όπως επιγονατίδας βαθμου1°.
"Ε θα δούμε αν έρθει ποτέ αυτή η στιγμή"... Υπόψιν ο συνάδελφος έχει ήδη σκυλί από Σλοβακία το οποίο είχε υπογράψει δήλωση με λεπτομέρειες τα πάντα όλα.

Καλά, αν τολμήσεις να δεις ακτινογραφίες ισχύων σε κοιτάνε με μισό μάτι λες και ζητάς να δεις κάτι απόρρητο. Και ΟΤΑΝ τα δεις να ρωτάς πότε έγιναν αυτά, ε πριν 7χρ όταν το σκυλί ήταν 12μηνων χαχαχαχα. Ο ένας μάλιστα δεν με άφηνε να δω τον αριθμό του σκύλου που θα ζευγαρώσει (το έκρυβε με το δάκτυλο του στο πετιγκρι) μη τυχόν τι; Το να φωτογραφισω τις ακτινογραφίες να τις στείλω στον συνάδελφο; ΟΥΤΕ ΚΑΝ!!!

Για πρώτη επιλογή κουτάβι, ολόκληρες συζητήσεις που ούτε έβγαζα άκρη. Στην τύχη θα πάρεις το κουτάβι, ότι σου δώσει. Να επιμένω εγώ ότι σεβαστή η εμπειρία σας αλλά κάποια πράγματα παραπάνω θα τα δει κάποιος που ασχολείται 15χρ με φυλάξεις. Δεν γίνεται να το διαλέξετε εσείς εκτός αν το πελατολόγιο σας είναι μόνο τέτοια περιστατικά.
Και όντως, πολλές φορές αφήνουμε εκτροφέα να διαλέξει κουτάβι (κυρίως οικονομικό είναι το θέμα για την προτεραιότητα) αλλά είναι εκτροφέας που έχει γραμμές αποδεδειγμένες και έχει "μάτι". Το ότι κάποιοι δεν σου αφήνουν πρώτη επιλογή επειδή μπορεί να τους πάρεις το όμορφο χαριτωμένο είναι αστείο. Αν είναι αυτό το θέμα κλείστε το "μαγαζί".

Εγώ θα παρακαλέσω όποιος ψάχνει για σκυλί να μη τους αφήνει έτσι. Μη υποστηρίζεται τέτοιες πρακτικές. Όσο γίνεται αυτό οι ποιότητα των σκύλων θα πέφτει. Να μου λέει ο άλλος HD-C είναι αποδεκτό, ναι αλλά μιλάμε για σκυλί που κάθε μέρα θα έχει δραστηριότητες, δεν θα γλυτώσει τις ανώμαλες προσγειώσεις, δεν θα του πουν "Όχι μπουμπι μη ανέβεις 30σκαλια". Γιατί να θες να συνεχίσεις σκύλο με HD-C. Δεν με διαφέρει αν είναι αποδεκτό. Το κορυφαίο ότι η μάνα έχει HD-A1 σαν να μου λέει κάνει καλή επιλογή ζευγαρώματος. Μου ξέφυγε και είπα "Άρα προσθέτεις στους απογόνους της υγιεστατης σκελετικά μάνας κάτι κακό, ηθελημένα".

Τέλος πάντων, δεν έβγαλα άκρη. Είχα και τον συνάδελφο να με δουλεύει λέγοντας ότι 4-5 πράγματα ήταν να ρωτήσω και δεν πήρα απαντήσεις. Τι να κάνω ρε φίλε, αφού δεν υπάρχει σοβαρός επαγγελματισμός, κουτάβια να βγαίνουν να ρέει το χρήμα μόνο.

*Δεν θα αναφέρω ούτε εκτροφείς ούτε φυλή που κοιταγα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεις φυλή ή εκτροφείς. Δυστυχώς η πλειοψηφία βράζει στο ίδιο καζάνι.

Να θυμίσω την περίπτωση φίλου που αναζητούσε Amstaff και την πόρτα που έφαγα μαζί του στις απλούστερες των ερωτήσεων και όχι μόνο στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα απεδείχθη πως 9 στους 10 είναι απλά παραγωγοί "καθαρόαιμων".

Βάζω στοίχημα πως αν διαλέξουμε 10 φυλές και πάρουμε σβαρνα τα εκτροφεία η πλειοψηφία έτσι είναι.
 
  • Like
Reactions: saras and p__nat




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Πρόσφατα που έψαχνα κουτάβι όταν ζήτησα baer test από εκτροφέα μου είπε απλά "Ακούει το τσεκαρα εγώ" ναι ίσως έτσι είναι απλά να βγαίνουν λεφτά και τίποτα παραπάνω
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μιλάμε για εξετάσεις που δεν κοστίζουν τίποτα μπροστά στα έσοδα τους. Ένιωθα σαν να μη υπήρχε διαφάνεια.

Σε έναν φάνηκε υπερβολικό το ότι δεν ήθελα να μιλήσουμε για συγκεκριμένο ζευγάρωμα γιατί θα ήταν η πρώτη γέννα της μάνας. Του εξήγησα ότι αν σας φέρω σε επαφή με τον αγοραστή θα ζητήσει πληροφορίες για που είναι τα προηγούμενα κουταβια της μάνας. Δεν θέλει πρωτες γέννες από τους γονείς.

Σε άλλον φάνηκε εξωπραγματικό το αν δεν έχει επιλογή κουταβιου και το διαλέξετε με δική σας ευθύνη και δεν του κάνει, αν θα αναλάβει την ευθύνη μετά.

Θυμάμαι γνωστό μου (όχι Έλληνας) που είχε δώσει 2000€ για δεύτερη επιλογή κουταβιου. Όταν ήρθε η στιγμή δεν πήρε. Έχασε τα 2000€ αλλά έδωσε άλλα 2000€ πάλι για δεύτερη επιλογή κουταβιου σε άλλη γέννα. Αυτά για να διαλέξει το κατάλληλο, όχι για την αγορά του.
Εδώ άκουσα ότι πρώτη επιλογή μόνο μεταξύ μας αν ποτέ θέλει ζευγάρωμα ο εκτροφέας. Μου έκατσε πολύ άσχημο αυτό. Τι πάει να πει "μεταξύ μας", χωρίς έγγραφα; Και αν ο ιδιοκτήτης είναι πιο "μάγκας" από σένα και δεν κανουν στα μάτια του τα σκυλιά σου; Έτσι προγραμματίζουμε ζευγαρώματα στα τυφλά;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συμφωνώ απόλυτα στα των εξετάσεων και ανεκαθεν πίστευα (και πιστεύω) πως θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική προϋπόθεση για τον κάθε Κυνολογικο Ομιλο προκειμένου να δηλωθεί μια γέννα.

Στα της "πρώτης επιλογής" θα διαφωνήσω (έτσι γενικά όπως αναφέρεται) γιατί αυτό είναι είναι ένα κριτήριο που για μένα λέει πολλα για τον λόγο που έγινε η εκάστοτε γέννα.
Κοινώς θα απέφευγα κάποιον που δίνει όλα τα κουτάβια της γεννας.
 
  • Like
Reactions: TARA


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
σου ειπα οτι θαρρω οτι εισαι υπερβολικος ε;

Βρε παιδιά... είμαστε για γέλια. Να είναι ο άλλος έτοιμος να δώσει χιλιάρικα για συγκεκριμένο σκυλί και να μιλάς με εκτροφείς και να συνειδητοποιείς ότι καλύτερα να μη ασχοληθεί με Ελλάδα.
επειδη μαλλον λιγο πολυ ολοι καταλαβαμε τι ρατσες κοιτουσες....
αν ηταν να δωσει καποιος χιλιαρικα οπως λες σε κουταβια αξιας 700 ευρω ξερω γω ολοι θα σου εγγουνταν οτι ηθελες.
εφοσον ειναι και σκυλεμποροι οπως λες.

Να ξεκαθαρίζεις από την αρχή ότι ο σκύλος είναι για συγκεκριμένο σκοπό, ότι ο άνθρωπος θα βασίζεται στις ικανότητες του σκύλου για να βάλει φαγητό στο τραπέζι και να μη βγάζεις άκρη.
τι ακρη θες να βγαλεις δηλαδη;για να καταλαβουμε και εμεις
οτι θα δωσει ο αλλος ενα κουταβι και θα ειναι ετοιμο για τα παντα;
αν εσυ που το παρεις εισαι τζορας και το καψεις η το μαμησεις ξερω γω θα φταιει το κουταβι μετα;;

Πράγματα όπως... Τι εγγύηση υγείας δίνεις και τι γίνεται αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στην εργασία του λόγω κάποιου γενετικού θέματος. Αν για παράδειγμα στους 8-10μηνες εξεταστή και βγάλει κάτι όπως επιγονατίδας βαθμου1°.
"Ε θα δούμε αν έρθει ποτέ αυτή η στιγμή".
εδω ξανακολαν τα χιλιαρικα
αν ξερει ο αλλος τι εχει σου λεει ειμαστε οκ αν οχι δεν θα στο πει
παρολο που ειναι κληρονομικη η δυσπλασια πχ ειναι και πολυ πιθανο ενα κουταβι που θα μεγαλωσει σε ενα κρεητ μεσα να βγαλει θεματα
αρα,παιζουν πολοι παραγοντες και εκει

Για πρώτη επιλογή κουτάβι, ολόκληρες συζητήσεις που ούτε έβγαζα άκρη. Στην τύχη θα πάρεις το κουτάβι, ότι σου δώσει. Να επιμένω εγώ ότι σεβαστή η εμπειρία σας αλλά κάποια πράγματα παραπάνω θα τα δει κάποιος που ασχολείται 15χρ με φυλάξεις. Δεν γίνεται να το διαλέξετε εσείς εκτός αν το πελατολόγιο σας είναι μόνο τέτοια περιστατικά.
αν καποιος εχει κλεισει την πρωτη δευτερη επιλογη,οκ δεκτο για οποιουσδηποτε λογους,γιατι να μην σε αφη σει δηλαδη να πας να διαλεξεις απο τα υπολοιπα 5/6 κουταβια της γεννας.
ρωτησες και ειπες να διαλεξω απο τα υπολοιπα και σου ειπαν οχι,θα παρεις οτι σου δωσω εγω;

επισης καποιος που βλεπει τα κουταβια καθημερινα θεωρω μπορει να ξεχωρισει καλυτερα απο καποιον αλλο που θα τα δει 3/4 ωρες.
αρκει ναι,να του κοβει και λιγο.


Το ότι κάποιοι δεν σου αφήνουν πρώτη επιλογή επειδή μπορεί να τους πάρεις το όμορφο χαριτωμένο είναι αστείο. Αν είναι αυτό το θέμα κλείστε το "μαγαζί".
η πρωτη επιλογη δεν ειναι λογο ομορφιας,θεωρω το ξερεις αυτο
δε νομιζω οτι καποιιος που εχει κουταβια μιας εργασιακης ρατσας θα δωσει τη πρωτη επιλογη του σε σωματα ασφαλειας/σεκιουριτυ/κλπ τετοια
αυτο θεωρω παλι ειναι αυτονοητο.

Σε άλλον φάνηκε εξωπραγματικό το αν δεν έχει επιλογή κουταβιου και το διαλέξετε με δική σας ευθύνη και δεν του κάνει, αν θα αναλάβει την ευθύνη μετά
οπως ειπα παραπανω
αν δεν εχει θεμα πχ δυσπλασιες κλπ τι ευθυνη θες να αναλαβει;
οτι το σκλι δεν δαγκωνει πχ;;
και αν το μαμησε ο ιδιοκτητης και την ιδια ωρα τα αδερφια του δαγκωνουν;;


πολλα εγραψα παλι
και....θαρρω εισαι υπερβολικος.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τάσο, εγώ ο ίδιος δεν έχω πάρει κουτάβι από έξω. Όσοι όμως έχουν πάρει ζητάνε, αυτές οι απαιτήσεις είναι φυσιολογικές.

Όπως είπε ο συνάδερφος στο τηλέφωνο "A breeder stands by his product".

Μπορεί να είμαι υπερβολικός γιατί ήταν θέμα δουλειάς και δεν είχα καμία διάθεση να χαλάω χρόνο. Πήγα με πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις που με κούρασαν οι απαντήσεις.

Γιατί είναι αποδεκτό το HD-D;
Τι πάει να πει "επιτρέπεται";
Από ότι ξέρω HD-D σημαίνει σοβαρες μοίρες εξάρθρωσης και προδιάθεση για αρθρίτιδα για πλάκα. Αυτό δεν το δέχομαι ούτε για κατοικίδιο συντροφιάς.

*Η φυλή που τον ενδιαφέρει δεν έχει τόσο πολύ "σπορ" χαρακτήρα στην Ελλάδα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ωπα ωπα ωπα,στακα ουνα μομεντο

αλλο το εχω ζευγαρωσει δυσπλασικο σκλι
και αλλο οτι σου απαντησα παραπανω

τελειος διαφορετικα πραγματα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το HD-D δεν είναι αποδεκτό.

Θεωρω ότι η εκτροφή στην Ελλάδα είναι δυο ταχυτήτων. Από την μια υπάρχουν (πολύ λίγοι) εξαιρετικοί εκτροφεις και από την άλλη μια μεγάλη ομάδα ανθρωπων που απλά ζευγαρώνουν καθαρόαιμα.
Πιστεύω ότι η αναλογία των μεν και των δε, αντιπροσωπεύει σε ποσοστά την ποιότητα του αγοραστικού κοινού.
Οι ενημερωμένοι αγοραστές στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού, οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο που υπάρχουν οι «εκτροφείς του pedigree».
Βασίλη εύχομαι καλό ψάξιμο , αν και εγώ αν ζητούσα σκύλο από το εξωτερικό θα φρόντιζα να αποκτούσα προσωπική επαφή με τον εκτροφέα σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βάθος χρόνου.
Γιατί κακα τα ψέματα, κανένας εκτροφεας δεν θα προτιμήσει να δώσει καλό κουτάβι του στο εξωτερικό και ειδικά σε κάποιον που δεν γνωρίζει πολύ καλά.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Tara απλά επικοινώνησα με μερικούς εκτροφείς εκ μέρους γνωστού. Δεν ασχολούμαι άλλο.

Για τα σκυλιά από εξωτερικό λογικό είναι να προτιμήσουν να κρατήσουν τα "καλά" σε άτομα που έχουν επαφή παρά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Αλλά, αγανάκτησα.
Για ποιο λόγο πρέπει να εξηγήσω σε εκτροφέα διαφορές ακτινογραφίας pennHip με ακτινογραφία που πάει για βαθμό FCI (ofa);
Ντροπή δηλαδή
 
  • Like
Reactions: TARA


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Για τα σκυλιά από εξωτερικό λογικό είναι να προτιμήσουν να κρατήσουν τα "καλά" σε άτομα που έχουν επαφή παρά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού
προφανως δεν εχεις καταλαβει οτι δεν εχει σημασια η τοποθεσια που θα παει ενα καλο κουταβι ΑΛΛΑ το σε ποιον θα παει.και ας μην εχουμε τοσο τρομερη επαφη.

Αλλά, αγανάκτησα.
Για ποιο λόγο πρέπει να εξηγήσω σε εκτροφέα διαφορές ακτινογραφίας pennHip με ακτινογραφία που πάει για βαθμό FCI (ofa);
Ντροπή δηλαδή
μας κανεις πλακα τωρα ετσι;
οτι τι,ενας εκτροφεας που εχει μια φυλη με θεματα δυσπλασιας δεν ξερει τις ακτινες;;η τι ακτινες πρεπει να κανει κλπ;
εδω εχουμε μαθει ολοι εμεις οι απλοι ιδιοκτητες τι και πως.

ξαναθαρρω εισαι υπερβολικος και καπου το χεις χασει.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τάσο, σε συζήτηση περί ακτινογραφίες ρώτησα μήπως υπάρχουν pennhip γιατί το έχω σε καλύτερη εκτίμηση για δικούς μου λόγους. Επέμενε έχω εξετάσεις καλές HDB έγκυρες. Pennhip τι ειχε να επιμένω, τουλάχιστον δώσε μου δείκτη και πόσο μηνών ήταν. "Αυτό σου λέω, βγήκε HDB". Δεν έκατσα να συνεννοηθώ παραπάνω γιατί είχε κολλήσει η κασέτα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βρε συ κατσε
η εγω δεν τα πιανω καλα η δεν τα λες καλα
αλλο το καθομαι να εξηγησω στον εκτροφεα τις διαφορες απο τις δυο εξετασεις/ακτινες και αλλο του ζητησα αυτη και μου ελεγε εχω αυτη

μην κατηγορουμε και κοσμο τωρα επειδη δεν εκανε ακτινα στο κουταβι,που δεν ειναι και υποχρεωτικο,για να μας δειξει πως ηταν στα νιατα του.
τι ποσο μηνων ηταν,ολη απο 12 μηνων τις κανουν,εκει νομιζω ειναι η ημερομηνια για επισημες,οσο νωρις τοσο καλυτερα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το να πάει σκύλος βαθμός ΟFA/FCI πρέπει να είναι κάποιας ηλικίας. Μου διαφεύγει τώρα αλλά νομίζω 18μηνων περίπου. Είναι πολύ αόριστο αυτό γιατί μπορεί ο σκύλος να φτάσει 3χρ και να βγάλει πολλά θέματα στα ισχία. Στα χαρτιά όμως φαίνεται ότι κατατέθηκε στα νιάτα του μια χαρά. Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός όταν θα ζητήσω "φρέσκες" ακτινογραφίες. Ειδικά αν μιλάμε για 5-6χρ σκυλί. Άλλωστε πόσες περιπτώσεις υπάρχουν που έχει σκύλος βαθμό HDA2 στους 15μηνες πχ και μετά από 5χρ να βγάλει HDC. Εμπορικά, συμφέρει να μείνουν στα χαρτιά η πρώτη εξέταση...

Όσο για το pennhip ακτίνες, δεν μπαίνουν στο pedigree. Είναι στην ευχέρεια του εκτροφέα αν θέλει να κάνει. Γίνονται σε σκυλιά πριν χρονισουν γιατί μετά δίνει λάθος μετρήσεις. Μετράνε τυχόν εξάρθρωση ισχίων και χαλαρότητα. Όσο μεγαλώνει το σκυλί, αν έχει πρόβλημα στα ισχία το σώμα προσαρμόζεται. Όπως κάνει νεκρό ιστό στο γόνατο με θέμα χιαστού έτσι θα προσαρμοστεί στην ελαστικότητα των ισχίων. Αυτό δίνει λάθος μέτρηση, εξού και γίνεται σε μικρή ηλικία.

Όπως είναι η εξέταση Ορτολάνι που αν δείξει κάποιες μοίρες και πάνω τότε το σκυλί θα έχει θέματα στο μέλλον. Έτσι και το pennhip θα σου βγάλει δείκτη. Όσο πιο κακός ο δείκτης τόσο τα προβλήματα στο μέλλον. Δεν μπορείς να κρυφτείς πίσω από δικαιολογίες.

Τρεις οι λόγοι εκτροφέας δεν θα έχει κάνει τέτοιες εξετάσεις. Πρώτο, δεν γνωρίζει. Δεύτερον, δεν θέλει να δώσει 300€ (η απλή ακτινογραφία ισχίων είναι πιο φτηνή). Τρίτον, δεν τον ενδιαφέρει.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Το να πάει σκύλος βαθμός ΟFA/FCI πρέπει να είναι κάποιας ηλικίας. Μου διαφεύγει τώρα αλλά νομίζω 18μηνων περίπου. Είναι πολύ αόριστο αυτό γιατί μπορεί ο σκύλος να φτάσει 3χρ και να βγάλει πολλά θέματα στα ισχία. Στα χαρτιά όμως φαίνεται ότι κατατέθηκε στα νιάτα του μια χαρά. Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός όταν θα ζητήσω "φρέσκες" ακτινογραφίες. Ειδικά αν μιλάμε για 5-6χρ σκυλί. Άλλωστε πόσες περιπτώσεις υπάρχουν που έχει σκύλος βαθμό HDA2 στους 15μηνες πχ και μετά από 5χρ να βγάλει HDC. Εμπορικά, συμφέρει να μείνουν στα χαρτιά η πρώτη εξέταση...

Όσο για το pennhip ακτίνες, δεν μπαίνουν στο pedigree. Είναι στην ευχέρεια του εκτροφέα αν θέλει να κάνει. Γίνονται σε σκυλιά πριν χρονισουν γιατί μετά δίνει λάθος μετρήσεις. Μετράνε τυχόν εξάρθρωση ισχίων και χαλαρότητα. Όσο μεγαλώνει το σκυλί, αν έχει πρόβλημα στα ισχία το σώμα προσαρμόζεται. Όπως κάνει νεκρό ιστό στο γόνατο με θέμα χιαστού έτσι θα προσαρμοστεί στην ελαστικότητα των ισχίων. Αυτό δίνει λάθος μέτρηση, εξού και γίνεται σε μικρή ηλικία.

Όπως είναι η εξέταση Ορτολάνι που αν δείξει κάποιες μοίρες και πάνω τότε το σκυλί θα έχει θέματα στο μέλλον. Έτσι και το pennhip θα σου βγάλει δείκτη. Όσο πιο κακός ο δείκτης τόσο τα προβλήματα στο μέλλον. Δεν μπορείς να κρυφτείς πίσω από δικαιολογίες.

Τρεις οι λόγοι εκτροφέας δεν θα έχει κάνει τέτοιες εξετάσεις. Πρώτο, δεν γνωρίζει. Δεύτερον, δεν θέλει να δώσει 300€ (η απλή ακτινογραφία ισχίων είναι πιο φτηνή). Τρίτον, δεν τον ενδιαφέρει.
η επίσημη ηλικία εξαρτάται από τον όμιλο φυλής
συνήθως είναι 16 μηνών στις μεγαλόσωμες μερικοί όμιλοι έχουν αποφασίσει από 18 μηνών.
Η δυσπλασία εκτός απ΄κληρονομική είναι κι επίκτητη
φαντάσου νε ε΄χβ ενα καλό σκύλο μ αποτ'ελεσμα Α και από την καλοπέραση φτάσει στα 5 χρόνια Δ... αυτό άραγε είναι κληρονομικό ή επίκτητο?
μια χαρά η θεωρία για τα penhipp...
η καλύτερη ηλικία μεταξύ 4 και 8 μηνών χρειάζεται όμως κτηνίατρο εξειδικευμένο....
προσωπικά δεν γνωρίζω καποιον στην ελλάδα.
ήλπιζα ο δικός μου στην Πάτρα να γνωριζε και με αδειασε όταν μου ανέφερε ότι δεν αναλαμβάνει...
αν γνωρίζεις θα χαρώ να μυ μεταφέρεις το όνομα του εδώ... ειλικρινά .
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@GRDANE για μένα, σωστό θα ήταν ακτίνες κλασικές επέκτασης πριν ζευγάρωμα. Μη τις δηλώσεις OFA, μη σου χαλάσουν το βαθμό το καλό που έχεις. Αλλά αν τα ζητήσει κάποιος που ενδιαφέρεται για κουτάβι να υπάρχουν.
Στο ερώτημα σου ότι αν σκύλος έχει βαθμό Α και σε 5χρ βγει D... Είναι κακό δείγμα και πρέπει να κοπεί άμεσα χωρίς δικαιολογίες. Περιβαλλοντικοί παράγοντες άντε να σου πάνε το σκυλί μια βαθμίδα κάτω. Το να πάει 4 βαθμίδες κάτω μιλάμε για γενετικό καθαρό.

Δυστυχώς με όσους μίλησα μου φάνηκαν ότι απλά έχουν μια κασέτα και παίζει. Αν ρωτήσεις κάτι έξω από το συνηθισμένο έχουν άγνοια. Συγκεκριμένα για το pennhip ρώτησα αν γνωρίζει τι είναι το Di και τι είναι το αποδεκτό για την φυλή. Η απάντηση ήταν "Α δεν είμαι ορθοπαιδικός να ξέρω". Συγνώμη αλλά για κάποιον που ζητάει λεφτά για "καλή εκτροφή" θα πρέπει να τα ξέρει αυτά.
 
  • Like
Reactions: saras


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@GRDANE για μένα, σωστό θα ήταν ακτίνες κλασικές επέκτασης πριν ζευγάρωμα. Μη τις δηλώσεις OFA, μη σου χαλάσουν το βαθμό το καλό που έχεις. Αλλά αν τα ζητήσει κάποιος που ενδιαφέρεται για κουτάβι να υπάρχουν.
Στο ερώτημα σου ότι αν σκύλος έχει βαθμό Α και σε 5χρ βγει D... Είναι κακό δείγμα και πρέπει να κοπεί άμεσα χωρίς δικαιολογίες. Περιβαλλοντικοί παράγοντες άντε να σου πάνε το σκυλί μια βαθμίδα κάτω. Το να πάει 4 βαθμίδες κάτω μιλάμε για γενετικό καθαρό.

Δυστυχώς με όσους μίλησα μου φάνηκαν ότι απλά έχουν μια κασέτα και παίζει. Αν ρωτήσεις κάτι έξω από το συνηθισμένο έχουν άγνοια. Συγκεκριμένα για το pennhip ρώτησα αν γνωρίζει τι είναι το Di και τι είναι το αποδεκτό για την φυλή. Η απάντηση ήταν "Α δεν είμαι ορθοπαιδικός να ξέρω". Συγνώμη αλλά για κάποιον που ζητάει λεφτά για "καλή εκτροφή" θα πρέπει να τα ξέρει αυτά.
Κοίτα τωρα...
καταρχην είναι το αντίθετο απο Α ΣΕ D ΣΊΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΕΤΙΚΟ
Οστειαρθριτιδα μπορεί να εμφανιστει επειδη ενας σκυλος ειναι δεμενος συχνα
επειδη σαν κουταβι ανεβοκατεβαινε σκαλες επαιρνε ασβεστιο και ηταν δεμενο αρκετη ωρα σε αλυσιδα
η οστεοαρθριτιδα μεταφραζεται σε δυσπλασια
πολλοι κτηνιατροι αμεσως λενε α! εχει δυσπλασια κληρονομικο....
κι επειδη απλα ειναι κτηνιατροι θαβουν καποιον εκτροφεα...
δεν θέλω στο συγκεκριμένο να συνεχισω σχετικα με δυσπλασια κλπ...
ο τροπος που τα βλέπεις δεν ειναι λάθος αλλά... δεν είναι και ο σωστος...
παιρνεις μια γεννα η σκυλλα ειναι τριων χρονων πρωτη της γεννα... αναγκαστικα κοιτας ιατρικες εξετασεις γονεων, προγόνων... και μονο...
εγγυησεις... ζητάς εγγυήσεις από την ΠΙΤΣΟΣ. Είτε από παπυμιλάδες που στα δύο παιρνουν τρια...
ένας εκτροφέας που σεβεται τον εαυτο του κι αυτον που έχει απεναντι του θα του εξηγήσει ότι εγγυήσεις δεν υπάρχουν... και τους λόγους που δεν υπάρχουν.
παμε σε μια γεννα απο 6 ετων σκύλα. Έχει και προηγούμενες γεννες....
ελέγχεις πάλι ιατρικες εξετασεις γονέων, προγονων... θέλεις πρόσφατες ακτίνες ? μαζί σου...
μετά ζητάς το ιστορικό των προηγούμενων γεννών... να μαθεις τα κουταβια αριθμο γεννας ποσα επεζησαν ποσα ασχοληθηκαν εργασιακα ποσα εκθεσιακα τα αποτελέσματα τους...
εγγυήσεις πάλι δεν υπάρχουν. πάλι ΠΙΤΣΟΣ
αυτό το τελευταίο αν δεν το δεχεσαι... πολύ ευχαρίστως να ψωνίσεις από εκει που σου δίνουν εγγυήσεις...
έχω παρακολουθήσει πολλές καταστροφες κουταβιων από άσχετους ιδιοκτήτες σε υγεια και χαρακτηρα.
έχουν κι ενα γιατρό που τα πάντα τα ρίχνει στην εκτροφή... κι αντε πεισε εσυ ότι δεν είσαι ελέφαντας.

τωρα γιατί εκείνοι που απευθύνθηκες δεν ξέραν το πενχιπ... τι να πω... αναρωτήσου εσύ...
εδώ μέσα πάντως από ότι φαίνεται ακόμα κι ένας συμφορουμίτης 1 ετους εδώ, το έχει ακούσει.
μάλον από εκτροφείς θα το'χει μαθει...
φαντάζομαι κάπως έτσι κι εσύ.
τελικα δεν μου απάντησες γνωρίζεις κάποιον κτηνίατρο έστω αθήνα ν αξέρει να βγάζει και αξιολογεί penhipp?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3