Χαπάκια για Οστεοαρθρίτιδα


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Καλημέρα παιδιά. Θέλω την βοήθειά σας σε ένα θέμα.
Ο σκύλος μου είναι 12,5 χρονών pitbull. Πάσχει απο οστεοαρθρίτιδα. Του δείνω χρόνια χαπάκια γλουκοζαμίνης και χονδροετίνης, Nodol λέγονται.
Με συμβούλεψε ο γιατρός να του δώσω και αυτά
https://www.ofarmakopoiosmou.gr/sup...premier-shukuroglou-onsior-1?ref=bestprice.gr

Του τα έδωσα 10 μέρες αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. Ξέρεται κάποια άλλα χάπια καλύτερα από αυτά?
Ευχαριστώ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για πόσες μέρες σου είπε να τα δώσεις;
Μήπως χρειάζονται περισσότερες, για να "δείξουν";
Είναι και πανάκριβα πανάθεμά τα o_O
Εγώ αντιφλεγμονώδη, δίνω τα movatec.
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, αν έχουν αποτέλεσμα, παρόλο που τα έχω ξαναδώσει στο παρελθόν. Τα δίνω τώρα συμπτωματικά τις τελευταίες τρεις μέρες, οπότε δεν έχω βγάλει ακόμη συμπέρασμα. Ο γιατρός μου γενικώς, είναι υπέρ των ανθρώπινων φαρμάκων, που είναι και πολύ πιο οικονομικά. Για σκύλο 21kg δίνω 1/4 χαπιού την ημέρα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν είδες διαφορά με τα Onsior, τα έδινα στον ηλικιωμένο σκύλο μου και είχε βελτίωση.
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Τα έδινα για 10 μέρες. Τα είχα πάρει απο τον γιατρό 25€ τα 10. Αυτό είναι το θέμα μου. Είναι πανάκριβα για να ρισκάρω να μην του κάνουν και τπτ.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αν δεν βελτιωθει η κλινικη εικονα στις 10 μερες τα σταματας,το λεει και το φυλλαδιο.
Αν το πας πανω απο 15 μερες ενδεχεται να αυξηθουν τα ηπατικα ενζυμα.
Θα ξαναπω για το νυχι της γατας,τα σκυλια εχουν θεαματικη βελτιωση...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχω δοκιμάσει πολλά και διάφορα, το μόνο που βρήκα να βοηθάει είναι το Flexadin. Επίσης δίνω λάδι σολωμού (ωμεγα 3), κουρκουμά (αντιφλεγμονώδης), βιταμίνη Ε και βιταμίνη C.

Προσπαθώ όσο μπορώ να αποφύγω τα χάπια και μέχρι στιγμής τα καταφέρνω.
 
  • Like
Reactions: gevkarinian


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αν δεν βελτιωθει η κλινικη εικονα στις 10 μερες τα σταματας,το λεει και το φυλλαδιο.
Αν το πας πανω απο 15 μερες ενδεχεται να αυξηθουν τα ηπατικα ενζυμα.
Θα ξαναπω για το νυχι της γατας,τα σκυλια εχουν θεαματικη βελτιωση...
Ποιο σκεύασμα / τι δοσολογία και για τι προβλήματα το χρησιμοποιούμε?
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Το cats claw δεν ειχα ιδεα οτι ειναι κ για τετοιες περιπτωσεις:eek: δηλαδη βοηθαει αρθριτιδα συγκεκριμενα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ο σκύλος είναι καλά στα κιλά του?

Σκύλος φίλης που είχε αρχικά διαγνωσθεί με οστεοαρθρίτιδα, μετά από επανειλημμένους κύκλους με συμπληρώματα και αντιφλεγμονώδη, τα οποία δεν φαίνονταν να κάνουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά, τελικά εξετάστηκε για θυροειδή, στον οποίο και βρέθηκε κάποιο πρόβλημα (δε ξέρω λεπτομέρειες δυστυχώς). Μετά από την ανάλογη θεραπεία, ο σκύλος πάει πολύ καλύτερα.

Ίσως άσχετο, ίσως και να αξίζει να κάνεις κάποια ερώτηση στο κτηνίατρό σου.
 
  • Like
Reactions: gevkarinian