Χαρίζεται - συμβουλές


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
ο παραδεισος δν ειναι μονο να ζεις σε εναν τελειο χορο ειναι να σε αγαπαει και ο ιδιοκτητης!! τι να το κανει το σκυλι τον παραδεισο αμα δν εχει αγαπη απο το αφεντικο του? και πιστευω πως ο ροκυ δν θελει να ζει στις πολυτελειες το μονο που θελει ειναι εμενα να πεζουμε ολη μερα και να ειναι ελευθερος!!!
Κοριτσάκι μου, ακούς τι λες?
Γιατί βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα?
Ποιος είπε ότι δεν υπάρχει αγάπη? αυτή είναι η πρώτη που υπάρχει....και όταν μιλάμε για παράδεισο δεν μιλάμε για πολυτελέστατο σπίτι με πισίνα.... μιλάμε για τον παράδεισο των σκύλων, ο οποίος μεταφράζεται ως εξής:
Τα σκυλιά μου έχουν όλα χρειάζονται, και πρώτα απ' όλα εμένα... που τα λατρεύω, τα φροντίζω, τα περιποιούμαι, τους κάνω όλες τις εξετάσεις που χρειάζονται για να έχουν καλή υγεία (πράγμα που δεν έκανες εσύ), και το κυριότερο, ασχολούμαι ώρες μαζί τους με παιχνίδια και βόλτες.

Και όταν είπα ότι το κάθε ένα γεννιέται με την τύχη του αυτό εννοούσα.... και θα θεωρήσω τον σκύλο σου τυχερό όταν θα βρεθεί πραγματικά μια οικογένεια να τον αγαπήσει και να του προσφέρει μια σωστή ζωή.
 














l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Δεν θελω να κανω την δικηγορο της μαρουσω αλλα εχετε επιγνωση του τι συμβαινει στην ελληνικη επαρχια με τα ζωα; Θελετε να ακουσετε για σκυλους που τους ξυλοκοπουν μεχρι θανατου επειδη επνιξαν μια κοτα; Που ζουν δεμενα ολη τους την ζωη και τρωνε μονο ψωμι; Για πιο παραδεισο μιλαμε, για ποιες εξετασεις; Η μαρουσω μεγαλωνοντας ειναι υπευθυνη στο να βοηθησει να αλλαξει αυτη η νοοτροπια με τις δικες της πραξεις. Δυστυχως σε πολλα μερη της ελλαδας μας θεωρουν γραφικους για ολα οσα κανουμε για τα σκυλια μας, θελει χρονια και προσπαθεια και νεους ανθρωπους με αλλη νοοτροπια για να αλλαξουν αυτα τα μυαλα.
Δεν λεω οτι κακως την ενημερωνετε αλλα μην της αποδιδετε ευθυνες. Οταν δεν εχεις τους γονεις σου με το μερος σου που να βρεις τα λεφτα για τις εξετασεις;
Εγω πιστευω πως αν μπορει ο ροκυ να ζει ελευθερος στον κηπο ειναι καλυτερα να τον κρατησεις εσυ. Αν οχι βρες του ενα καλο σπιτι και ξαναπαρε σκυλο οταν θα εισαι οικονομικα ανεξαρτητη με το καλο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Η l.kyveli έχει δίκιο και δεν με "παίρνει" να βάλω μόνο ένα "thanks"!

Πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας την "τήρηση των αναλογιών":
Από τη μιά: Τα μέλη του φόρουμ, τα μισά από τα οποία ανήκουν στο top 5% των ιδιοκτητών σκύλου (είναι οι "εμείς", που λέγαμε)
Από την άλλη: Τους "άλλοι", είτε στα αστικά κέντρα, είτε (κατά μείζονα λόγο) στην ηρωική ελληνική επαρχία...
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Δεν θελω να κανω την δικηγορο της μαρουσω αλλα εχετε επιγνωση του τι συμβαινει στην ελληνικη επαρχια με τα ζωα; Θελετε να ακουσετε για σκυλους που τους ξυλοκοπουν μεχρι θανατου επειδη επνιξαν μια κοτα; Που ζουν δεμενα ολη τους την ζωη και τρωνε μονο ψωμι; Για πιο παραδεισο μιλαμε, για ποιες εξετασεις; Η μαρουσω μεγαλωνοντας ειναι υπευθυνη στο να βοηθησει να αλλαξει αυτη η νοοτροπια με τις δικες της πραξεις. Δυστυχως σε πολλα μερη της ελλαδας μας θεωρουν γραφικους για ολα οσα κανουμε για τα σκυλια μας, θελει χρονια και προσπαθεια και νεους ανθρωπους με αλλη νοοτροπια για να αλλαξουν αυτα τα μυαλα.
Δεν λεω οτι κακως την ενημερωνετε αλλα μην της αποδιδετε ευθυνες. Οταν δεν εχεις τους γονεις σου με το μερος σου που να βρεις τα λεφτα για τις εξετασεις;
Εγω πιστευω πως αν μπορει ο ροκυ να ζει ελευθερος στον κηπο ειναι καλυτερα να τον κρατησεις εσυ. Αν οχι βρες του ενα καλο σπιτι και ξαναπαρε σκυλο οταν θα εισαι οικονομικα ανεξαρτητη με το καλο.
και εγω που κολλαω? :/
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Εχεις τα δίκια σου κι εσύ, δε λέω, αλλά δείξε λίγη αυτοσυγκράτηση...:)
Ας πούμε κι εγώ αγαπάω τα σκυλάκια μου (εντάξει, εμένα δεν κοιμούνται στο κρεβάτι μου!!!:eek:),

Γιάννη δεν μπορώ να σε φανταστώ με τα δικά σου σκυλιά στο ίδιο κρεβάτι.... άλλο 8+8 κιλά, κι' άλλο 80....
....
 
Last edited by a moderator:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κυβέλη,

Εγώ δεν βλέπω να κάνει πράξη τίποτα απ' όσα λέει. Γιατί λοιπόν άνοιξε το θέμα; Για να "δείξει" πώς σκέφτεται τον σκύλο και πώς είναι υπεύθυνη; Ας δράσει λοιπόν. Δεν χρειάζονται λεφτά για να βρει ένα σωστό σπίτι για τον σκύλο της, ο οποίος είναι δεμένος στην αυλή γιατί η αυλή δεν είναι περιφραγμένη και ο σκύλος φεύγει... Ας το κάνει. Και ας μπει να γράψει "Ο Ρόκυ βρήκε το νέο του σπίτι", ας βάλει και μια φωτογραφία που της έστειλαν οι νέοι ιδιοκτήτες, και να της πω ένα μεγάλο μπράβο!!! Απ' το να κάθεται τώρα να γράφει στο ίντερνετ "θα θα θα" καλύτερα να βγει έξω να παίξει με το σκυλάκι της.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Γιάννη δεν μπορώ να σε φανταστώ με τα δικά σου σκυλιά στο ίδιο κρεβάτι.... άλλο 8+8 κιλά, κι' άλλο 80....

2) Και πως να δείξω αυτοσυγκράτηση, όταν διαβάζω αυτή την απάντηση:
1) off-topic: 80 κιλά (so far) και 30 τετραγωνικά μέτρα!!! Τουλάχιστον ο "ποπούλης" της Μόκας...:D

2) Αυτό ακριβώς εννούσα "τύπου chatting"...:)
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Κυβέλη,

Εγώ δεν βλέπω να κάνει πράξη τίποτα απ' όσα λέει. Γιατί λοιπόν άνοιξε το θέμα; Για να "δείξει" πώς σκέφτεται τον σκύλο και πώς είναι υπεύθυνη; Ας δράσει λοιπόν. Δεν χρειάζονται λεφτά για να βρει ένα σωστό σπίτι για τον σκύλο της, ο οποίος είναι δεμένος στην αυλή γιατί η αυλή δεν είναι περιφραγμένη και ο σκύλος φεύγει... Ας το κάνει. Και ας μπει να γράψει "Ο Ρόκυ βρήκε το νέο του σπίτι", ας βάλει και μια φωτογραφία που της έστειλαν οι νέοι ιδιοκτήτες, και να της πω ένα μεγάλο μπράβο!!! Απ' το να κάθεται τώρα να γράφει στο ίντερνετ "θα θα θα" καλύτερα να βγει έξω να παίξει με το σκυλάκι της.
οπως βλεπεις εγραψα την αγγελια...δν προλαβαινω να τα κανω μεσα σε 1 μηνα..δινω για αγγλικα και για γερμανικα σε 3 μηνες
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κοιτα και εμεις ημασταν παιδια και οι γονεις μου ακομα και τωρα δε θελουν τα σκυλια και ειναι πολυ εναντια στο οτι εχω σκυλο και μεσα στο σπιτι..αλλα τωρα ειμαι μεγαλη και μπορω να εχω την ευθυνη του και των πραξεων μου!!
Ολοι ξερουμε τι γινεται στην επαρχια πολυ καλα και μπραβο στη Μαρουσω καλα κανει και προσπαθει να το αλλαξει!!Ειναι μικρη αλλα απο τωρα σιγα σιγα χτιζεται ωστε στο μελλον να το κανει σωστα!!
Ολοι ξερουμε την ηλικια της αλλα δε δικαιολογει την συμπεριφορα της(προς την απαντηση της).
Τωρα εγω συμφωνω να βρει σπιτι για ενα και σημαντικο λογο:οτι οι δικοι δε εχουν την διαθεση να κανουν το καλυτερο γαι το σκυλο και φυσικα δε λεω για την αυλη αλλα για τα απαρετητα και για τον κτηνιατρο!!!
Μαρουσω καταλαβαινω πολυ καλα τι γινεται,αλλα δε γινεται να εχεις τον Ροκυ ετσι χωρις τα απαρετητα...και οι γονεις δε αλλαζουν...ουτε εμενα αλλαξαν ποτε!!!
Και ενω εχουν μεγαλωσει σε επαρχια με προβατα και τα σχετικα το θεωρουν μεγαλη ευθυνη και οσο να εκλαιγα μικρη δε ηθελαν να μου παρουν σκυλο ποτε!!!Και οταν μαζεψα εναν τον φροντιζαμε σωστα!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Παιδιά έγινε παρεξήγηση εδώ και νομιζω ότι δεν κατάλαβε ούτε η Μαρουσώ ότι εγινε. Αν δεν κάνω λάθος το κι άλλη μαλακία που είπε, Lostris, το εννοούσε για τα δικά της γραπτά, για αυτό και πρόσθεσε δεν ξαναμιλάω.
Mαρουσώ τι κι εγώ που κολλάω πουλάκι μου. Εσύ κολλάς ότι ζεις σε ένα περιβάλλον που δεν είναι και τόσο φιλικό με τους σκύλους και δεν μπορείς μέσα σε λίγους μήνες να αλλάξεις τον κόσμο σου. Εκεί κολλάς!
Berna εγώ νομίζω ότι θέλει και δεν το κάνει για να φανεί καλή. πιστεύω ότι δεν έχει την εμπειρία και ειλικρηνά ζητάει την βοηθειά μας για να προωθήσει τον σκύλο της. Αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει.
Τέλως πάντων δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης το συγκεκριμένο τοπικ. Τουλάχιστον ας συνειδητοποιήσουμε ότι μιλάμε με ένα πολύ νέο άτομο και ας έχουμε την ανάλογη κατανόηση.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
roky + maroyso
Πρόσεξε λίγο τις εκφράσεις σου σε παρακαλώ.

Σε ότι διαφωνείς μπορείς να απαντήσεις με επιχειρήματα,
οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν οδηγούν πουθενά, και είναι ενάντια στους κανονισμούς.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
οπως βλεπεις εγραψα την αγγελια...δν προλαβαινω να τα κανω μεσα σε 1 μηνα..δινω για αγγλικα και για γερμανικα σε 3 μηνες
Τι δεν προλαβαίνεις κοπέλα μου, να γράψεις μια αγγελία, να βάλεις μια φωτογραφία και να την ανεβάσεις στον ίντερνετ; Ας μη δουλευόμαστε κι όλας!
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Κοιτα και εμεις ημασταν παιδια και οι γονεις μου ακομα και τωρα δε θελουν τα σκυλια και ειναι πολυ εναντια στο οτι εχω σκυλο και μεσα στο σπιτι..αλλα τωρα ειμαι μεγαλη και μπορω να εχω την ευθυνη του και των πραξεων μου!!
Ολοι ξερουμε τι γινεται στην επαρχια πολυ καλα και μπραβο στη Μαρουσω καλα κανει και προσπαθει να το αλλαξει!!Ειναι μικρη αλλα απο τωρα σιγα σιγα χτιζεται ωστε στο μελλον να το κανει σωστα!!
Ολοι ξερουμε την ηλικια της αλλα δε δικαιολογει την συμπεριφορα της(προς την απαντηση της).
Τωρα εγω συμφωνω να βρει σπιτι για ενα και σημαντικο λογο:οτι οι δικοι δε εχουν την διαθεση να κανουν το καλυτερο γαι το σκυλο και φυσικα δε λεω για την αυλη αλλα για τα απαρετητα και για τον κτηνιατρο!!!
Μαρουσω καταλαβαινω πολυ καλα τι γινεται,αλλα δε γινεται να εχεις τον Ροκυ ετσι χωρις τα απαρετητα...και οι γονεις δε αλλαζουν...ουτε εμενα αλλαξαν ποτε!!!
Και ενω εχουν μεγαλωσει σε επαρχια με προβατα και τα σχετικα το θεωρουν μεγαλη ευθυνη και οσο να εκλαιγα μικρη δε ηθελαν να μου παρουν σκυλο ποτε!!!Και οταν μαζεψα εναν τον φροντιζαμε σωστα!!
να σου πω εχεις δικιο και συνφωνω αλλα εγω και οι γονεις μου δν το ξεραμε σχετικα με τις εξετασεις...και πες τωρα που το μαθαμε να τις κανουμε αλλα δν το λεω στους γονεις μου γτ ξερω την απαντηση ''Δν χρειαζετε!!!''.Η μητερα μου οταν ηταν στην ηλικια μου ειχαν σκυλια για κυνηγει και τα ταιζαν με αποφαγια :O χωρις να ξερουν τι σημαινει ξηρα τροφη και φροντιδα σκυλου. στην ουσια χωριατισα -.- πως περιμενεις λοιπον τωρα να τους πω για εξετασεις και να το θεωρισουν κατι φυσιολογικο? εδω δν παει να κανει για κεινη εξετασεις προλιπτικες. και δν μιλαω για τα χρηματα γιατι δν εχουμε οικονομικο προβλημα απλα οι γονεις μου δν ειναι διατεθημενη να προσφερουν ενα ποσο αρκετα μεγαλο.οχι ενα ποσο των 50 euro
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Τι δεν προλαβαίνεις κοπέλα μου, να γράψεις μια αγγελία, να βάλεις μια φωτογραφία και να την ανεβάσεις στον ίντερνετ; Ας μη δουλευόμαστε κι όλας!
δν θα την ανεβασω στο ιντερνετ..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc