Χαρίζονται οχτώ πανέμορφα κουταβάκια


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μπορεις να το κανεις μεχρι 40 μερες μετα το σεξακι,ο οργανισμος ειτε αποροφα ειτε "ωθει" σε αποβολη των μικρων
γινετε σε 2 δοσεις αναλογα τα κιλα του σκυλου και μπορει να φερει αλλαγες στον κυκλο της σκυλας
αυτα μπακαλιστικα και χοντρα χοντρα
το εχω κανει εγω σε σε δεσποζομενο αδεσποτο
το κοστος βγαινει περιπου στα 70 ευρακια αλλα εφοσον παιζει αναλογα τα κιλα δεν ειναι στανταρ
βεβαια αφου γινετε μεχρι 40 μερες μετα την συληψη εχεις χρονο να βεβαιαωθεις αν οντως εχει πιασει η σκυλα απο την μια με εναν υπερηχο για να μην γεμισεις χημικα τζαμπα το σκλι,απο την αλλη αν δεν σκοπευεις να γεννησει ποτε η σκυλα δινεις ελαχιστα παραπανω για να κανεις στειρωση.
χοντρα χοντρα.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
μπορεις να το κανεις μεχρι 40 μερες μετα το σεξακι,ο οργανισμος ειτε αποροφα ειτε "ωθει" σε αποβολη των μικρων
γινετε σε 2 δοσεις αναλογα τα κιλα του σκυλου και μπορει να φερει αλλαγες στον κυκλο της σκυλας
αυτα μπακαλιστικα και χοντρα χοντρα
το εχω κανει εγω σε σε δεσποζομενο αδεσποτο
το κοστος βγαινει περιπου στα 70 ευρακια αλλα εφοσον παιζει αναλογα τα κιλα δεν ειναι στανταρ
βεβαια αφου γινετε μεχρι 40 μερες μετα την συληψη εχεις χρονο να βεβαιαωθεις αν οντως εχει πιασει η σκυλα απο την μια με εναν υπερηχο για να μην γεμισεις χημικα τζαμπα το σκλι,απο την αλλη αν δεν σκοπευεις να γεννησει ποτε η σκυλα δινεις ελαχιστα παραπανω για να κανεις στειρωση.
χοντρα χοντρα.
Το θυληκο κουταβι ειναι 6 μηνων και καποια στιγμη θα εχει οιστρο και βεβαια θα την περιορισω σε αλλο χωρο για αυτο το διαστημα. Μετα τον δευτερο οιστρο σκεφτομαι να της κανω στειρωση, ΟΧΙ υστερεκτομη-ακρωτηριασμο, για να μην διαταραχθει το ομονικο της συστημα και ψαχνω απο τωρα κτηνιατρο που να μπορει να κανει μια πιο ηπια μορφη στειρωσης πχ. μέθοδος του δεσίματος των σαλπίγγων, αλλα ολοι οσους εχω ρωτησει δεν αναλαμβανουν-δεν ξερουν-δεν μπορουν παρα μονο προτεινουν την υστερεκτομη-ακρωτηριασμο.
Πες μου αν ξερεις πως λειτουργει το φαρμακο ή καποιον εναλλακτικο τροπο ή καποιο κτηνιατρο που να μπορει να κανει κατι διαφορετικο απο την υστερεκτομη.
Ευχαριστω απο πριν Στεφανος.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν ξερω να σου προτινω κατι γιαυτα που θες,δεν το εχω ψαξει ποτε και δεν με εχει απασχολησει (και ελπιζω να μην με απασχολησει ποτε) αυτο το θεμα.οποτε ειμαι τελειος αδιαβαστος ωστε να σου προτινω κατι.

τωρα με το φαρμακο οπως εγραψα,μετα την χορηγηση του ειτε το σκλι αποβαλει ειτε τα αποροφα ο οργανισμος.
δεν θυμαμαι αμα το ειχε πει ο κτηνιατρος η το διαβασα μεσα..το φαρμακο ειναι βαρυ και σιγουρα δεν μπορεις να το κανεις σε καθε περιοδο της σκυλας.2-3 φορες στην ζωη της σκυλας ειναι υπεραρκετες για να κανουν κακο στο ζωο.απλα δεν θυμαμαι αν τα διαβασα στο φαρμακο η μου τα ειπε ο κτηνιατρος..σε καθε περιπτωση δεν ειναι για ενα ανωδυνο φαρμακο που απλα αποφευγεις εγκυμοσυνες.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Το θυληκο κουταβι ειναι 6 μηνων και καποια στιγμη θα εχει οιστρο και βεβαια θα την περιορισω σε αλλο χωρο για αυτο το διαστημα. Μετα τον δευτερο οιστρο σκεφτομαι να της κανω στειρωση, ΟΧΙ υστερεκτομη-ακρωτηριασμο, για να μην διαταραχθει το ομονικο της συστημα και ψαχνω απο τωρα κτηνιατρο που να μπορει να κανει μια πιο ηπια μορφη στειρωσης πχ. μέθοδος του δεσίματος των σαλπίγγων, αλλα ολοι οσους εχω ρωτησει δεν αναλαμβανουν-δεν ξερουν-δεν μπορουν παρα μονο προτεινουν την υστερεκτομη-ακρωτηριασμο.
Πες μου αν ξερεις πως λειτουργει το φαρμακο ή καποιον εναλλακτικο τροπο ή καποιο κτηνιατρο που να μπορει να κανει κατι διαφορετικο απο την υστερεκτομη.
Ευχαριστω απο πριν Στεφανος.
Στέφανε ο λόγος που δεν αναλαμβάνουν , φαντάζομαι οτι σου εξήγησαν ποιος είναι έτσι;
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Στέφανε ο λόγος που δεν αναλαμβάνουν , φαντάζομαι οτι σου εξήγησαν ποιος είναι έτσι;
Έχεις κάτι παραπάνω στο μυαλό σου από το να μην έχουν εμπειρία-ξερουν να το κανουν?

Υπάρχει ήπια μέθοδος για τα αρσενικά?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Έχεις κάτι παραπάνω στο μυαλό σου από το να μην έχουν εμπειρία-ξερουν να το κανουν?

Υπάρχει ήπια μέθοδος για τα αρσενικά?
Βαζεκτομή. Ηπιότατη.

Με όσους κτηνιατρους έχω μιλήσει πιστεύουν οτι αυξάνονται κατακόρυφα(περισσότερο από το να αφήσεις την σκύλα ήσυχη) οι πιθανότητες καρκίνου για τις ωοθήκες που θα αφήσεις πίσω. Ή πυομήτρα σε ό,τι απομείνει από την μήτρα της σκύλας.
 
  • Like
Reactions: joks and mareco


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Στέφανε θα σου πρότεινα να σκεφτείς και να ψάξεις την στείρωση του αρσενικού και να αφήσεις την θηλυκιά ήσυχη μέχρι κάποια ηλικία τουλάχιστον.
Στην δικιά μου περίπτωση που είχα αρσενικό στειρωμένο και θηλυκιά αστειρωτη δούλεψε πολύ καλά.
Και τον έρωτα τους έζησαν, και ο αρσενικός την προστάτευε, και άλλος σκύλος δεν πλησίαζε.
Βέβαια δεν γνωρίζω αν οι τζουφιες αυξάνουν τις πιθανότητες για ψευδοκυηση και αν η συμπεριφορά του αρσενικού είχε παγιωθεί από πριν την στείρωση που ήταν αδέσποτος.
Απλά σαν ιδέα το λέω γιατί δεν είμαι σίγουρος για την ορθότητα της.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Έχεις κάτι παραπάνω στο μυαλό σου από το να μην έχουν εμπειρία-ξερουν να το κανουν?

Υπάρχει ήπια μέθοδος για τα αρσενικά?
Ναι Βαζεκτομή. Εφαρμοζεται σε ανθρωπους και σε ζωα.
https://www.petplace.com/article/dogs/pet-health/vasectomy-in-dogs/
http://noahvets.com/pet-health/vasectomy-in-the-male-dog/

Αρθρο στειρωσης και μεθοδοι σε ανδρες.
http://emedi.gr/κλασική-ιατρική/ουρολογία/item/3992-η-στείρωση-στους-άντρες.html#.Wy0_cjJ4mUl

http://www.oneman.gr/keimena/men_s_only/sex/article1477326.ece

Και αλλη μεθοδος για αρσενικα κουταβια.
http://www.allaboutdog.gr/stirosi-skilou-telos-sta-chirourgia-video/

Αλλα πιος "Κτηνιατρος" στην Ελλαδα μπορει και ξερει και δεν βολευεται στην βιομηχανοποιημενη ορχεοεκτομη.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and joks




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Παιδιά, η χημική στείρωση στα σκυλιά είναι χίλιες φορές χειρότερη της χειρουργικής από άποψη επιβάρυνσης του οργανισμού.
Όσο για τις μελέτες: είναι συγκεκριμένες γραμμές αίματος σκυλιών(δηλαδή φυλές, στην αμερική) οι οποίες πραγματικά χαντακώνονται από την στείρωση. Τα σκυλιά που εξετάζουν είναι πολύ συγκεκριμένα και σε πολύ μικρό αριθμό. Υποθέτω οτι υπερέβαλαν λίγο και οι ερευνητές για να δημοσιεύσουν. Εκτενείς μελέτες για τις επιπτώσεις της στείρωσης , καταλήγουν σε πολύ πιο μετριμένες δηλώσεις. Ο γενικός πληθυσμός, δεν βιώνει τις τρομακτικές καταστάσεις που περιγράφουν εκεί.Ειδικά αν η στείρωση γίνει σε φυσιολογική ηλικία.

Νιώθει κανείς άλλος την ειρωνία να συζητάμε πάλι για την ''κακιά'' στείρωση κάτω από αυτό το θέμα;

Βέβαια δεν γνωρίζω αν οι τζουφιες αυξάνουν τις πιθανότητες για ψευδοκυηση.
Αυτό έχει ενδιαφέρον σαν θέμα για ανταλλαγή απόψεων, αλλα αφού δεν συνεργάζεται κανείς δεν ανοίγω καινούριο τόπικ.
Αν αιτία της ψευδοκύησης είναι οτι πρέπει να ταϊστούν τα κουτάβια των συγγενών , τότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία προς αυτό. Μένει κίνδυνος όμως τραυματισμού κατα το ζευγάρωμα, ή μόλυνσης- τα οποία δεν τα λές και αμελητέα.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Παιδιά, η χημική στείρωση στα σκυλιά είναι χίλιες φορές χειρότερη της χειρουργικής από άποψη επιβάρυνσης του οργανισμού.
Όσο για τις μελέτες: είναι συγκεκριμένες γραμμές αίματος σκυλιών(δηλαδή φυλές, στην αμερική) οι οποίες πραγματικά χαντακώνονται από την στείρωση. Τα σκυλιά που εξετάζουν είναι πολύ συγκεκριμένα και σε πολύ μικρό αριθμό. Υποθέτω οτι υπερέβαλαν λίγο και οι ερευνητές για να δημοσιεύσουν. Εκτενείς μελέτες για τις επιπτώσεις της στείρωσης , καταλήγουν σε πολύ πιο μετριμένες δηλώσεις. Ο γενικός πληθυσμός, δεν βιώνει τις τρομακτικές καταστάσεις που περιγράφουν εκεί.Ειδικά αν η στείρωση γίνει σε φυσιολογική ηλικία.

Νιώθει κανείς άλλος την ειρωνία να συζητάμε πάλι για την ''κακιά'' στείρωση κάτω από αυτό το θέμα;


Αυτό έχει ενδιαφέρον σαν θέμα για ανταλλαγή απόψεων, αλλα αφού δεν συνεργάζεται κανείς δεν ανοίγω καινούριο τόπικ.
Αν αιτία της ψευδοκύησης είναι οτι πρέπει να ταϊστούν τα κουτάβια των συγγενών , τότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία προς αυτό. Μένει κίνδυνος όμως τραυματισμού κατα το ζευγάρωμα, ή μόλυνσης- τα οποία δεν τα λές και αμελητέα.
Μην ανοίξεις νέο θέμα,ΔΕΝ την ξαναπαταω.
Το θέμα του τραυματισμού και της μόλυνσης δεν τα αξιολογώ ως σημαντικά με την έννοια ότι μπορούν να συμβούν σε οποιαδήποτε φυσική διαδικασία (πχ βόλτα)
Αν δε μιλάμε για μονογαμική σχέση σχεδόν ίδιου μεγέθους ζωων τότε δεν βλέπω ιδιαίτερο κινδυνο.