Χαρακτήρας Rough Collie




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτή την κίνηση που αναφέρεις δεν θα την κάνει η συντριπτική πλειοψηφία σκύλων που έχουν μεγαλώσει με μια οικογένεια,ανεξαρτήτως ράτσας?
Νίκο μου, εγώ πιστεύω πως...όχι.
Αν ένας σκύλος οποιασδήποτε ράτσας, δεν εκπαιδευθεί κατάλληλα γι'αυτό, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που θα βάλει εαυτόν μπροστά στον κίνδυνο. Και απέναντι σε "κακό" αποφασισμένο ή/και γνώστη σκυλίσιας συμπεριφοράς, είναι πανεύκολα αντιμετωπίσιμος. Πόσο μάλλον, όταν μιλάμε για ράτσα που δεν έχει εκτραφεί καν, γι'αυτό τον λόγο. Piece of cake...που σημαίνει...συμφωνώ με σούπερμαν. Δεν πρόκειται να μπει σε μάχη με τον "κακό". Εκτός του σαματά που μπορεί εύκολα να πετύχει, το πιθανότερο να βάλει την ουρά στα σκέλια και να τρέχει να κρυφτεί. Πλην ξαναλέω ελαχίστων εξαιρέσεων, που για μένα πάντα, θα υποδεικνύουν σ'αυτή την περίπτωση, "προβληματική" συμπεριφορά.

Αλλά μου φαίνεται...επαναλαμβάνομαι, οπότε αφού έχω ήδη πει 2-3 φορές τα ίδια πράγματα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα ξαναπώ.

Η άποψή μου...όχι...ένα rough collie, δεν θα δώσει συνηδειτά την ζωή του, για να προστατεύσει την οικογένειά του.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Χρήστο αστο...έχει δίκιο :)

Ολες τις ράτσες έχουμε μπλέξει εδώ :rolleyes:
 


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Νίκο μου, εγώ πιστεύω πως...όχι.
Αν ένας σκύλος οποιασδήποτε ράτσας, δεν εκπαιδευθεί κατάλληλα γι'αυτό, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που θα βάλει εαυτόν μπροστά στον κίνδυνο. Και απέναντι σε "κακό" αποφασισμένο ή/και γνώστη σκυλίσιας συμπεριφοράς, είναι πανεύκολα αντιμετωπίσιμος. Πόσο μάλλον, όταν μιλάμε για ράτσα που δεν έχει εκτραφεί καν, γι'αυτό τον λόγο. Piece of cake...που σημαίνει...συμφωνώ με σούπερμαν. Δεν πρόκειται να μπει σε μάχη με τον "κακό". Εκτός του σαματά που μπορεί εύκολα να πετύχει, το πιθανότερο να βάλει την ουρά στα σκέλια και να τρέχει να κρυφτεί. Πλην ξαναλέω ελαχίστων εξαιρέσεων, που για μένα πάντα, θα υποδεικνύουν σ'αυτή την περίπτωση, "προβληματική" συμπεριφορά.

Αλλά μου φαίνεται...επαναλαμβάνομαι, οπότε αφού έχω ήδη πει 2-3 φορές τα ίδια πράγματα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα ξαναπώ.

Η άποψή μου...όχι...ένα rough collie, δεν θα δώσει συνηδειτά την ζωή του, για να προστατεύσει την οικογένειά του.
Μαρία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Σχολίασα την "μια κίνηση ανεξαρτήτως αποτελέσματος" που είπε ο θεματοθέτης.Πόσες φορές δεν βλέπουμε ακόμη και μικρόσωμα σκυλάκια να κάνουν σαν λυσσασμένα όταν πλησιάζουμε αυτά και το αφεντικό τους? Σαφώς και δεν θα προστατεύσουν απλά μια κίνηση θα την κάνουν.Μπορεί αυτή η κίνηση να αποτρέψει κάποιο ενδεχόμενο κίνδυνο. Αυτό όμως σαφώς δεν κάνει το σκυλί φύλακα!
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Δεν βρίσκω κάποιον βάσιμο λόγο για τον οποίο λες πως ένα κόλει είναι ανίκανο να δώσει τη ζωή του για την αγέλη του και ούτε τα επιχειρήματά σου με γεμίζουν.Όμως σέβομαι την άποψή σου απόλυτα μιας και είσαι πιο έμπειρο άτομο από εμένα.Ευχαριστώ.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Δεν βρίσκω κάποιον βάσιμο λόγο για τον οποίο λες πως ένα κόλει είναι ανίκανο να δώσει τη ζωή του για την αγέλη του και ούτε τα επιχειρήματά σου με γεμίζουν.Όμως σέβομαι την άποψή σου απόλυτα μιας και είσαι πιο έμπειρο άτομο από εμένα.Ευχαριστώ.
Βρίσκεις κάποιο βάσιμο λόγο, ο οποίος σ έχει πείσει για το αντίθετο? Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα ζώων που έχουν προστατέψει την ανθρώπινη αγέλη τους, από όλες τις ράτσες, συμπεριλαμβανομένων κ ...τσιουάουα. Καλό είναι να θυμόμαστε, ότι πρόκειται για συμπεριφορά που απαντάται μεμονωμένα, χαρακτηρίζει άτομα, αλλά όχι φυλή. Μπορεί να είναι γενικά μια απορία σου, εγκυκλοπαιδικά, αν μπορεί να "βγάλει" ένα collie ένστικτο προστασίας, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι το οποίο μπορείς να περιμένεις από το δικό σου collie

Δεν πρόκειται να μπει σε μάχη με τον "κακό". Εκτός του σαματά που μπορεί εύκολα να πετύχει, το πιθανότερο να βάλει την ουρά στα σκέλια και να τρέχει να κρυφτεί. Πλην ξαναλέω ελαχίστων εξαιρέσεων, που για μένα πάντα, θα υποδεικνύουν σ'αυτή την περίπτωση, "προβληματική" συμπεριφορά.
Αυτό θα μπορούσες να το εξηγήσεις? Ανεξαιρέτως αποτελέσματος, γιατί υποδεικνύει προβληματική συμπεριφορά, αν έχει το ένστικτο προστασίας? Αν υπάρχει η "βάση"?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό θα μπορούσες να το εξηγήσεις? Ανεξαιρέτως αποτελέσματος, γιατί υποδεικνύει προβληματική συμπεριφορά, αν έχει το ένστικτο προστασίας? Αν υπάρχει η "βάση"?
Σε μια τόσο μικρή πρόταση, χρησιμοποιείς δύο "αν". Αυτό, τουλάχιστον, δεν υποδεικνύει ασφαλή συμπεριφορά.

Θεωρώ, ότι σκύλος που επιτίθεται και δαγκώνει, αν δεν έχει εκτραφεί και στην συνέχεια εκπαιδευτεί γι'αυτό, έχει προβληματική συμπεριφορά, που χρήζει επιδιόρθωσης το λιγότερο. Νομίζω, ότι πιο απλά, δεν μπορώ να το πω.
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απο το βιβλίο της Σαμάνθας Μούρ.

Πολύ σπάνια βρίσκει κανείς Κόλευ επιθετικά.Είναι ευγενικά με τους ανθρώπους και τα άλλα σκυλιά.
Δεν είναι από τους άγρυπνους φρουρούς , αλλά θα γαβγίσουν πάρα πολύ αν πλησιάσουν ξένοι το σπίτι η στον χώρο τους. Η αφοσίωση και η πιστη στον ιδιοκτήτη τους δεν πρέπει να υποτιμάται ποτέ. Θα ορμήσουν να τον υπερασπιστούν αν νιώσοτν ότι βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο. Πολλοί εκπλήσσονται βλέποντας ένα τόσο καλοκάγαθο σκύλο να γίνεται σχεδόν αυτομάτως προστατευτικός όταν έρχεται αντιμέτοπος με ενα επιθετικό άτομο. Δεν θα διστάσει να δώσει ακόμα και την ζωή του για να προστατέψει την οικογενεία του.

σελιδα βιβλίου 21-22
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Σε μια τόσο μικρή πρόταση, χρησιμοποιείς δύο "αν". Αυτό, τουλάχιστον, δεν υποδεικνύει ασφαλή συμπεριφορά.

Θεωρώ, ότι σκύλος που επιτίθεται και δαγκώνει, αν δεν έχει εκτραφεί και στην συνέχεια εκπαιδευτεί γι'αυτό, έχει προβληματική συμπεριφορά, που χρήζει επιδιόρθωσης το λιγότερο. Νομίζω, ότι πιο απλά, δεν μπορώ να το πω.
Ενδιαφέρουσα εξήγηση, αλλά υποδεικνύει απορία. Με το "αν υπάρχει η βάση", εννοούσα για μια φυλή που έχει εκτραφεί για αυτό το σκοπό
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Χρήστο αστο...έχει δίκιο :)

Ολες τις ράτσες έχουμε μπλέξει εδώ :rolleyes:

Ξέρεις αυτές τις ράτσες δεν τις έμπλεξα άσκοπα εδώ.Σου έθεσα ένα ερώτημα πάνω σε μια άποψη που έχεις με την οποία διαφωνώ.Πιστεύεις πως οποιοσδήποτε σκύλος δεν θα βάλει τον εαυτό του σε κίνδυνο για την αγέλη του αν δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος για αυτό το καθήκον.Και σε ξαναρωτώ:Ένα τσοπανόσκυλο(μιας και το κόλει τέτοιο είναι)που έχει το ένστικτο φύλαξης αλλά δεν είναι εκπαιδευμένο στη σωματοφυλακή και φύλαξη χώρου δεν θα βάλει τον εαυτό του σε κίνδυνο για το κοπάδι των προβάτων του;Με αυτή την λογική το 99% των τσοπανόσκυλων που αγοράστηκαν για αυτή την δουλειά είναι απλώς άχρηστα γιατί οι τσοπάνηδες δεν τα πήγαν για εκπαίδευση σωματοφυλακής.Νομίζω πως θα βάλει τη ζωή του σε κίνδυνο,ίσως με λάθος τρόπο,αλλά θα προσπαθήσει να κάνει ότι μπορεί.

Πιστεύω πως το ερώτημά μου είναι απολύτως λογικό και σχετίζεται με τα λεγόμενά σου μιας και αναφέρθηκες σε "οποιονδήποτε σκύλο" παρ'όλο που εγώ έφτιαξα θέμα για τα rough collie.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αποστόλη...έχεις αρχίσει και μπουρδουκλώνεσαι...
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Απο το βιβλίο της Σαμάνθας Μούρ.

Πολύ σπάνια βρίσκει κανείς Κόλευ επιθετικά.Είναι ευγενικά με τους ανθρώπους και τα άλλα σκυλιά.
Δεν είναι από τους άγρυπνους φρουρούς , αλλά θα γαβγίσουν πάρα πολύ αν πλησιάσουν ξένοι το σπίτι η στον χώρο τους. Η αφοσίωση και η πιστη στον ιδιοκτήτη τους δεν πρέπει να υποτιμάται ποτέ. Θα ορμήσουν να τον υπερασπιστούν αν νιώσοτν ότι βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο. Πολλοί εκπλήσσονται βλέποντας ένα τόσο καλοκάγαθο σκύλο να γίνεται σχεδόν αυτομάτως προστατευτικός όταν έρχεται αντιμέτοπος με ενα επιθετικό άτομο. Δεν θα διστάσει να δώσει ακόμα και την ζωή του για να προστατέψει την οικογενεία του.

σελιδα βιβλίου 21-22

Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ!
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εδω τα κατ εξοχην(επιθετικα)δεν δαγκωνουν καλα καλα.
κ με εκπαιδευση κιολας.
ποιο πιθανο ειναι να δαγκωσει για να υπερασπιστει τη δικη του ζωη παρα της οικογενειας.
οι σκυλοι ειναι συμφεροντολογοι
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω.

Θα ήθελα μόνο να με ενημερώσεις σε παρακαλώ, όταν πας σε εκτροφέα και ζητήσεις collie για σωματοφύλακα, πως εξελίχθηκε η συζήτηση.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Μπορεί να χει διαβάσει το βιβλίο της Σαμάνθα Μουρ, επομένως μπορεί κ να εκπλαγείς.
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Αποστόλη...έχεις αρχίσει και μπουρδουκλώνεσαι...
Το αν μπουρδουκλώθηκα ή όχι δεν είναι μόνο δικιά μου ευθύνη.Έφτιαξα αυτό το θέμα μπας και πάρω σαφείς απαντήσεις πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί από ανθρώπους όπως εσείς που ξέρετε πέντε πράγματα παραπάνω από εμένα στο θέμα των σκύλων.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε.Να θυμάσαι όμως κάτι:Οι άνθρωποι που κατέχουν κάτι, με απλά λόγια μεταδίδουν βαθιές αλήθειες.Εσύ με απλά λόγια κατάφερες να με μπουρδουκλώσεις.
Έχω μιλήσει και με εκτροφείς μιας και αναφέρθηκε(όχι πάνω στο θέμα)και ποτέ δεν με μπουρδούκλωσαν!!Όμως ας λήξει εδώ γιατί η ατμόσφαιρα πλέον δεν είναι κατάλληλη.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλε παιδια ο ανθρωπος δεν ζητησε σωματοφυλακα. Απλα ρωτησε οτι σε περιπτωση που γινοταν κατι ΑΝ θα καταλαβαινε το rough collie τον κινδυνο και θα επεμβενε. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Παντως Τολη πιστευω οτι αυτο παιζει ρολο και απο σκυλο σε σκυλο ασχετως αν ειναι της ιδιας φυλης.
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Καλε παιδια ο ανθρωπος δεν ζητησε σωματοφυλακα. Απλα ρωτησε οτι σε περιπτωση που γινοταν κατι ΑΝ θα καταλαβαινε το rough collie τον κινδυνο και θα επεμβενε. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Παντως Τολη πιστευω οτι αυτο παιζει ρολο και απο σκυλο σε σκυλο ασχετως αν ειναι της ιδιας φυλης.
Και φυσικά δεν ζήτησα σωματοφύλακα!