Χαρακτήρας Rough Collie


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Γεια σας

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα rough collie και θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιο μέλος του forum μπορεί να μου δώσει απάντηση.
Τα rough collie είναι σίγουρα πολύ αφοσιωμένα σκυλιά στην οικογένεια και την αγαπούν βαθύτατα.Σε περίπτωση όμως που κάποιο μέλος της οικογένειάς τους τεθεί σε κίνδυνο από κάποιον άγνωστο μέχρι σε ποιο σημείο μπορεί να φτάσει για να το προστατέψει;Ξέρω ότι γαβγίζουν αρκετά όμως θα ορμήξουν να δαγκώσουν έναν ληστή αν αυτός θέσει σε κίνδυνο κάποιο μέλος της οικογένειας;Θα δώσουν τη ζωή τους για την οικογένεια;
Αν κάποιος γνωρίζει θα χαιρόμουν να απαντήσει στο ερώτημά μου.Ευχαριστώ.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Πιστεύεις ότι υπάρχει σκυλί που μπορεί να κρίνει μια τέτοια κατάσταση χωρίς εκπαίδευση;
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Σωστό αυτό που λες αλλά θα συμφωνείς πως υπάρχουν ένστικτα που ποικίλουν ανάλογα με τις ράτσες.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Όλα τα σκυλιά έχουν ένστικτο προστασίας του αφεντικού τους. Το θέμα είναι ποια το βγάζουν, πότε και πώς.
Τα rough colley δε φημίζονται για τη σωματοφυλακή πάντως. Τα πάντα βέβαια είναι θέμα εκπαίδευσης..
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Η άποψή μου είναι πως για παράδειγμα δεν θα καθήσει ένας γερμανικός ποιμενικός να βλέπει το αφεντικό του να τρώει ξύλο και απλά να γαβγίζει.Ένα κόλει θα κάνει το ίδιο;Ίσως να έχω λάθος άποψη βέβαια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Λάθος άποψη και τεράστια γενίκευση.

Οποιοδήποτε σκυλί, σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, μπορεί ακόμη και να το βάλει στα πόδια από την τρομάρα. Ούτε καν, να κάθεται να βλέπει.
Δεν βγάζουν όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως, ένστικτο προστασίας, χώρου και ιδιοκτήτη.
Ακόμη και άτομα, φυλών που έχουν εκτραφεί γι'αυτόν τον λόγο, μπορεί να μην βγάλουν ποτέ.
Αν ο σκύλος προέρχεται από γραμμές ικανές για φύλαξη, θέλει σωστή, μακρόχρονη και προσεκτική εκπαίδευση, για να λειτουργήσει σωστά, προς αυτή την κατεύθυνση.

Από την άλλη, ως συναγερμός, μπορεί να λειτουργήσουν πολλά σκυλιά. Τα οποία όμως, με ένα "φου" μπορεί να πάθουν και ανακοπή από τον φόβο.

Γενικότερη συζήτηση, για σκυλιά/φύλακες, έχουμε ξανακάνει. Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις πολλές πληροφορίες.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Καλησπέρα,

Ένα ΣΩΣΤΟ!!!! rough collie θα δώσει την ζωή του για την οικογένεια του χωρίς δεύτερη σκέψη! Δυστυχώς συνέβη πρόσφατα εδώ στην Ελλάδα. Rough Collie έδωσε την ζωή του για να προστατέψει την οικογένεια του.

Lida's page - Rough angels
The Habibi Diaries: A True Collie


Εάν η ερώτηση αφορά το εάν θα το κάνει λοιπόν η απάντηση είναι ΝΑΙ θα το κάνει. Εάν η ερώτηση είναι εάν θα κερδίσει την μάχη υπάρχουν πολλά που παίζουν ρόλο όπως πόσοι θα είναι απέναντι με τι θα είναι οπλισμένοι κτλ.

Σίγουρα ένα ΣΩΣΤΟ Rough Collie δεν θα είναι τόσο αποτελεσματικό στην αντιμετώπιση όσο θα είναι ένα ΣΩΣΤΟ Bullmastif, Rot, Γερμανικό Ποιμενικό κτλ.

Εάν θες ένα σκυλί που θα πρέπει απαραίτητα να είναι ένας τοίχος ανάμεσα σε σένα και τους εισβολείς μην πάρεις Rough Collie.

Εάν θες ένα συναισθηματικό ζώο, που δεν γουστάρει αγριάδες, που θα είναι μέλος της οικογένειας που θα λατρεύει εσένα και τα παιδιά σου και θα είναι πάντα δίπλα σου σε ότι κάνεις τότε το Rough Collie είναι αυτό που ψάχνεις.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Ενδιαφέρον αυτό που λες.Δηλαδή σκυλιά όπως ο γερμανικός ποιμενικός αν δεν εκπαιδευτούν στην σωματοφυλακή δεν μπορούν να προστατέψουν το αφεντικό τους ικανοποιητικά και μάλιστα να το βάλουν στα πόδια;Παίζει βέβαια μεγάλο ρόλο η εκπαίδευση απλά από ότι φαίνεται είχα λάθος άποψη μέχρι τώρα.Συνεχίστε να γράφεται τις απόψεις σας!
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Καλησπέρα,

Ένα ΣΩΣΤΟ!!!! rough collie θα δώσει την ζωή του για την οικογένεια του χωρίς δεύτερη σκέψη! Δυστυχώς συνέβη πρόσφατα εδώ στην Ελλάδα. Rough Collie έδωσε την ζωή του για να προστατέψει την οικογένεια του.

Lida's page - Rough angels
The Habibi Diaries: A True Collie


Εάν η ερώτηση αφορά το εάν θα το κάνει λοιπόν η απάντηση είναι ΝΑΙ θα το κάνει. Εάν η ερώτηση είναι εάν θα κερδίσει την μάχη υπάρχουν πολλά που παίζουν ρόλο όπως πόσοι θα είναι απέναντι με τι θα είναι οπλισμένοι κτλ.

Σίγουρα ένα ΣΩΣΤΟ Rough Collie δεν θα είναι τόσο αποτελεσματικό στην αντιμετώπιση όσο θα είναι ένα ΣΩΣΤΟ Bullmastif, Rot, Γερμανικό Ποιμενικό κτλ.

Εάν θες ένα σκυλί που θα πρέπει απαραίτητα να είναι ένας τοίχος ανάμεσα σε σένα και τους εισβολείς μην πάρεις Rough Collie.

Εάν θες ένα συναισθηματικό ζώο, που δεν γουστάρει αγριάδες, που θα είναι μέλος της οικογένειας που θα λατρεύει εσένα και τα παιδιά σου και θα είναι πάντα δίπλα σου σε ότι κάνεις τότε το Rough Collie είναι αυτό που ψάχνεις.
Ευχαριστώ πολύ!!Το σχόλιό σου ήταν κατατοπιστικότατο!!!
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Συγκινήθηκα πολύ όταν διάβασα για την Lida!! Πρέπει σίγουρα να ήταν ένας έξοχος σκύλος!!!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ενδιαφέρον αυτό που λες.Δηλαδή σκυλιά όπως ο γερμανικός ποιμενικός αν δεν εκπαιδευτούν στην σωματοφυλακή δεν μπορούν να προστατέψουν το αφεντικό τους ικανοποιητικά και μάλιστα να το βάλουν στα πόδια;Παίζει βέβαια μεγάλο ρόλο η εκπαίδευση απλά από ότι φαίνεται είχα λάθος άποψη μέχρι τώρα.Συνεχίστε να γράφεται τις απόψεις σας!
Tolis94 κι εγω εχω ενα ροτ το οποιο, ειδικα το βραδυ, ειναι στην τσιτα κι αν μας πλησιασει κανενας περιεργος, ειδικα με σκουφι, γρυλιζει και μπαινει μπροστα μας..αυτο ομως δεν την κανει ικανη να τα βγαλει περα αν γινει κατι..σιγουρα θελει πολυ καλη εκπαιδευση!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ενδιαφέρον αυτό που λες.Δηλαδή σκυλιά όπως ο γερμανικός ποιμενικός αν δεν εκπαιδευτούν στην σωματοφυλακή δεν μπορούν να προστατέψουν το αφεντικό τους ικανοποιητικά και μάλιστα να το βάλουν στα πόδια;Παίζει βέβαια μεγάλο ρόλο η εκπαίδευση απλά από ότι φαίνεται είχα λάθος άποψη μέχρι τώρα.Συνεχίστε να γράφεται τις απόψεις σας!
Φυσικά και δε μπορούν να το κάνουν σωστά. Όταν έχεις ένα σκυλί χωρίς εκπαίδευση είναι σαν άψητος πηλός. Παίρνει ό,τι σχήμα θέλει αυτό ή ό,τι σχήμα του δώσεις εσύ.

Παράδειγμα, μπορεί να βγει α) "σκυλί που γαυγίζει, δε δαγκώνει", β) σκυλί που γρυλίζει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν σε προστατέψει ή φύγει μόλις απελευθερωθεί από το λουρί του και νιώσει απειλή, γ) σκυλί δολοφόνος. Η τρίτη περίπτωση είναι και η χειρότερη. Φαντάσου να μη μπορεί να πλησιάσει κανείς το σκύλο σου όταν βγαίνετε για βόλτα.

Εννοείται πως οποιαδήποτε ένστικτα υπάρχουν στη φυλή χρειάζονται εκπαίδευση για να εξωτερικευτούν σωστά. Όπως ένα τσοπανόσκυλο δε θα μάθει ποτέ να προστατεύει το κοπάδι του αν δε δει ποτέ πρόβατο στη ζωή του :p
 




Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Φυσικά και δε μπορούν να το κάνουν σωστά. Όταν έχεις ένα σκυλί χωρίς εκπαίδευση είναι σαν άψητος πηλός. Παίρνει ό,τι σχήμα θέλει αυτό ή ό,τι σχήμα του δώσεις εσύ.

Παράδειγμα, μπορεί να βγει α) "σκυλί που γαυγίζει, δε δαγκώνει", β) σκυλί που γρυλίζει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν σε προστατέψει ή φύγει μόλις απελευθερωθεί από το λουρί του και νιώσει απειλή, γ) σκυλί δολοφόνος. Η τρίτη περίπτωση είναι και η χειρότερη. Φαντάσου να μη μπορεί να πλησιάσει κανείς το σκύλο σου όταν βγαίνετε για βόλτα.

Εννοείται πως οποιαδήποτε ένστικτα υπάρχουν στη φυλή χρειάζονται εκπαίδευση για να εξωτερικευτούν σωστά. Όπως ένα τσοπανόσκυλο δε θα μάθει ποτέ να προστατεύει το κοπάδι του αν δε δει ποτέ πρόβατο στη ζωή του :p
Σωστό!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Απο εμπειρια θα σας αναφερω οτι το collie ειναι ενας αξιολογος defender και ειναι ετοιμο για ολα ....
Ίσως το colley που ήξερες να ήταν. Με ποιο τρόπο έγινε γνωρίζεις;

Γιατί νομίζω πως είναι μεγάλη γενίκευση αυτή η τοποθέτηση.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γιατί νομίζω πως είναι μεγάλη γενίκευση αυτή η τοποθέτηση.
Οπως ιδιαιτερα απολυτο οτι η εκπαιδευση ειναι το σημαντικοτερο για να κανει ενας σκυλος αποτελεσματικη φυλαξη. Αν δεν υπαρχει η πρωτη υλη οσο εκπαιδευση και να γινει...
 


Tolis94

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2012
45
0
Αυτό που εγώ έχω ακούσει γενικώς είναι πως τα κόλει είναι σκυλιά που υπεραγαπούν την οικογένεια και είναι πάντοτε έτοιμα να κάνουν τα πάντα.Μάλιστα έχω διαβάσει πως έχουν ένστικτο προστασίας ιδιαίτερα απέναντι στα παιδιά.Γι'αυτό ήθελα να ακούσω και την άποψή σας.Το σίγουρο είναι πως δεν έχουν την ισχύ που απαιτείται για να αναχαιτίσουν κάθε δυνατή απειλή αλλά πιστεύω πως το ένστικτο υπάρχει.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Οπως ιδιαιτερα απολυτο οτι η εκπαιδευση ειναι το σημαντικοτερο για να κανει ενας σκυλος αποτελεσματικη φυλαξη. Αν δεν υπαρχει η πρωτη υλη οσο εκπαιδευση και να γινει...
Δε διαφωνώ σ' αυτό. Ποτέ ένα εκπαιδευμένο rough colley (για φύλαξη) δε θα είναι τόσο αποτελεσμάτικό όσο ένα εκπαιδευμένο για φύλαξη doberman. Άλλο νεύρο, άλλο ένστικτο, άλλος χαρακτήρας.
 


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Γενικά και ολίγον offtopic,εμένα η ανησυχία μου είναι αν σε ενδεχόμενο κύνδυνο θα είμαι ΕΓΩ σε θέση να προστατέψω το σκύλο μου και την οικογένεια μου!Υπάρχουν χίλιοι δύο τρόποι για έναν κακόβουλο να εξουδετερώσει και έναν πολύ καλά εκπαιδευμένο σκύλο..
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πάντως...για να επανέλθουμε και λίγο πιο συγκεκριμένα...

Από την παρακάτω περιγραφή του χαρακτήρα, βάσει του επίσημου προτύπου του:


BEHAVIOUR / TEMPERAMENT: Friendly disposition with no trace of nervousness or aggressiveness. A great companion dog, friendly, happy and active, good with children and other dogs.


Από που προκύπτει, ότι θα έδινε και την ζωή του, για να σώσει την οικογένειά του και μάλιστα χωρίς δεύτερη σκέψη; Ως φυλή δηλαδή; Ως ταμπεραμέντο;