Χρειάζομαι βοήθεια (λεισμανίωση, νεφρά και ποιος ξέρει τι άλλο)


TheCat

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2011
53
141
Καλημέρα.
Οι εξετάσεις έδειξαν παραδόξως ότι είμαστε καλύτερα!
Η κρεατινίνη κατέβηκε από 3,73 σε 2,4, η ουρία από 75,91 σε 63 και ο φώσφορος από 15 σε 12,1.
Στην γενική αίματος έφτιαξαν τα λευκά και τα μόνα που είναι εκτός ορίων είναι ο αιματοκρίτης και η αιμοσφαιρίνη, τα οποία όμως είχαν μκρή αύξηση (ο αιματοκρίτης από 16 πήγε 17).

Τα κλειστά μάτια δεν είναι από λήθαργο, αλλά λόγω απώλειας ιστού στο κεφάλι, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να ακουμπάει ο βολβός στο οστό. Πήραμε δύο κολλύρια για προστασία.
Θα αυξήσουμε κι άλλο την δόση του Peptonorm και θα παίρνει και ένα συμπλήρωμα για νεφρική προστασία (SofCanis).

Μας είπε ότι ακολουθούμε πολύ καλά το πρόγραμμα και θα το συνεχίσουμε άλλη μία εβδομάδα και πιστεύει ότι θα πέσουν κι άλλο οι τιμές, οπότε θα ξεκινήσουμε το ρημάδι το Μιλτεφοράν (γραφική έχω γίνει). Μου είπε ότι το leisguard το κρατάει το σκυλί και πιστεύει ότι θα ανταποκριθεί.
Να επιμείνω στο φαγητό όπως το κάνω.

Ανακουφίστηκα ελαφρώς...

@mareco σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου.
Δεν είμαι από τα μέλη που γράφουν πολύ, αλλά διαβάζω και νοιώθω ότι σε ξέρω και εσένα και πολλούς ακόμα από εδώ. Και έχω εκτιμήσει σε σένα πρωτίστως την ακεραιότητα την οποία δείχνεις μέσα από τα γραπτά, και τον τρόπο προσέγγισης του σκύλου, που είναι κοντά και στην δική μου οπτική.
Σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους για το ενδιαφέρον, θα σας κρατάω ενήμερους.
 


TheCat

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2011
53
141
Καλημέρα.
Πέρασαν 10 μέρες από τις προηγούμενες εξετάσεις με αρκετές δυσκολίες.
Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο το σκυλί είχε αρκετές φορές μέσα στην ημέρα τρόμο στο κεφάλι.
Τα μάτια ήταν κλειστά από το εντρόπιο, που είχε αρχίσει να δημιουργείται.
Και είχε πολύ έντονη την απίσχναση στο κεφάλι, έχει χάσει πολύ μυϊκό ιστό.
Ο γιατρός το γνωστό βιολί, ότι όλα είναι αναμενόμενα και να κάνω υπομονή.
Άρχισα να αντικαθιστώ τα μισά γεύματα με πολτοποιημένο μπούτι κοτόπουλου μαζί με γλυκοπατάτα και λίγο ζουμί από το κοτόπουλο, και κάποιες φορές λίγο τσόφλι αυγού. Τα υπόλοιπα γεύματα κανονικά με ρενάλ.
Από την Δευτέρα έως και την Πέμπτη το μεσημέρι, το σκυλί είχε ζωντανέψει πολύ. Το τρέμουλο σταμάτησε εντελώς.
Από την Πέμπτη το βράδυ όμως παρουσίασε έντονη κατάπτωση και εχθές ήταν σε μία κατάσταση τραγική όλη μέρα. Ξάπλα, με την κοιλιά τούμπανο, να ακούω ήχους από το έντερο, και από εχθές το βράδυ έκανε διάρροιες. Όλη την υπόλοιπη ώρα κουλουριασμένος με απλανές βλέμμα. Και κάποιες φορές το βράδυ έκανε ένα βήξιμο, όπως κάνουμε όταν καθαρίζουμε τον λαιμό μας, σαν να προσπαθούσε να κάνει εμετό, αλλά δεν έκανε τίποτα. Και μετά γλειφόταν σαν να είχε σάλια, χωρίς όμως να έχει κάπου ορατά σάλια ή να τα βγάζει με την μορφή εμετού.
Ούτε με το λουρί της βόλτας αντιδρούσε.
Μόνο τα μάτια φαίνονταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τις προηγούμενες μέρες.
Η κοιλιά αρκετά πρησμένη, αλλά μαλακή. Ανακουφιζόταν με λίγο μασάζ, που του έκανα.

Σήμερα είχαμε τις προγραμματισμένες επαναληπτικές εξετάσεις.
Έπεσαν κι άλλο οι τιμές των νεφρών, η κρεατινίνη από 2,4 σε 1,9 και η ουρία από 63 σε 55.
Ο αιματοκρίτης όμως έπεσε 0,2 μονάδες και ανέβηκαν λίγο τα λευκά.
Οι λεμφαδένες ήταν αρκετά πρησμένοι.
Αναπνοή κανονική και η καρδιά σε πολύ καλή κατάσταση.
Του έκανε μία ένεση με βιταμίνες, καθώς και υποδόριο ορό, που θα βοηθήσει να αποβάλλει περισσότερα ούρα και τοξίνες και θα υποστηρίξει τα νεφρά.
Κοιλιά, διάρροιες, λευκά αιμοσφαίρια και πρησμένοι λεμφαδένες είναι όλα από την λεισμάνια.
Αποτελέσματα για φώσφορο θα έχουμε την Τρίτη, και ζήτησα μαζί να μετρηθεί και το ασβέστιο.

Συνεκτιμώντας την όλη κατάσταση, αρχίζουμε επιτέλους σήμερα το Μιλτεφοράν, συνεχίζοντας όλα τα υπόλοιπα, πλην του Leisguard, το οποίο θα σταματήσουμε.
Πήραμε και τον ορό μαζί με τον εξοπλισμό και τις πεταλούδες και θα του βάζω και εγώ κάθε μέρα στο σπίτι.
Ο γιατρός θεωρεί ότι τα νεφρά πάνε καλά και ότι πλέον λόγω αναιμίας και διαφόρων λοιμώξεων από την λεισμάνια, ήρθε η ώρα της θεραπείας, καθώς είναι το μόνο που θα βοηθήσει τα αιματολογικά.
Πιστεύει ότι θα πάει καλά το σκυλί.
Θέλω και εγώ να πιστεύω το ίδιο.
Θα κάνουμε εξετάσεις ανά εβδομάδα για να παρακολουθούμε την κατάσταση.

Μου έχει κάνει εντύπωση ο άλλος σκύλος, ο Φάνης.
Γενικά είναι αχώριστοι, αλλά ο Φάνης, αν και φοβικός, έχει μία κτητικότητα με το φαγητό του και με ... εμένα, όταν είμαι στο υπνοδωμάτιο.
Τα σκυλιά κοιμούνται στο σαλόνι ή στην κουζίνα, αλλά τώρα λόγω της κατάστασης έπαιρνα τον μικρό στο κρεβάτι τα βράδυα μαζί μου, και για να μην μένει παραπονεμένος ο άλλος, τον άφηνα και αυτόν. Παλιά, όσες φορές είχε γίνει αυτό, εάν ο Φάνης προλάβαινε να ανέβει στο κρεβάτι πριν από τον μικρό, μετά δεν τον άφηνε με τίποτα να ανέβει και αυτός. Γρυλίσματα, γαβγίσματα, του έκλεινε τον δρόμο μέχρι να επέμβω εγώ με φωνή. Τώρα, παρ' όλο που προλαβαίνει ο Φάνης την θέση στο κρεβάτι, όταν έρχεται μετά σιγά σιγά ο μικρός, με αποπροσανατολισμένο βήμα, δεν τον πειράζει καθόλου. Τον κοιτάζει ήρεμος, τον αφήνει να ανέβει στο κρεβάτι από όποιο σημείο θέλει και να κάτσει όπου θέλει, και πηγαίνει και τον γλείφει.
Και εχθές, που η κατάσταση ήταν δύσκολη, καθόταν όλη την ώρα δίπλα στο κρεβάτι του μικρού...
 


alexnt

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2016
26
3
38
Ευχομαι οτι καλυτερο και κατα καποιο τροπο ειμαι κι εγω σε μια κατασταση που ωρες ωρες με ξεπερναει μιας και το Λιντακι μου σε λιγο ειναι 16 με βαρια πισω ποδαρακια και χωρις την ορεξη που θυμαμαι να ειχε καποτε. Δυστυχως συγκυριακα μετακομιισα και εφυγα κι απο το πατρικο και για να μην την αφηνω μονη οταν εργαζομαι πηρα την αποφαση να την αφησω στο σπιτι της και να μην της αλλαξω περιβαλλον. Δοκιμασα το πρωτο διαστημα να την παιρνω τα σ/κ αλλα στρεσαρεται και της φευγουν... οταν ειναι σπιτι δεν εχει θεμα. Εννοειται πως παω καθε μερα μετα τη δουλεια για να βγουμε βολτα και πηγα κι ενα βραδυ και κοιμηθηκα στο πατρικο για να ειμαστε μαζι ολο το βραδυ. Τα σ/κ παω τωρα και την παιρνω και παμε μεγαλες βολτες με το αμαξι και καθομαστε εξω αρκετη ωρα. Απλα βλεπω οτι στενοχωριεται και αυτη που αλλαξε η καθημερηνοτητα μας. Τσπ, συγγνωμη για το off topic απλα ηθελα να σου πω οτι καταλαβαινω πως νιωθεις μπροστα στο φοβο να χασεις το σκυλο σου. Κανε οτι περναει απο το χερι σου για να ειναι καλα.
εχεις κι ενα πμ
 
Last edited:


TheCat

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2011
53
141
Σε ευχαριστώ πολύ @alexnt.

Κλείσαμε εβδομάδα με το milteforan.
Πολύ δύσκολη η κατάσταση.
Το σκυλί έχει αδυνατίσει πολύ και μέχρι την Πέμπτη ήταν όλη την ώρα ξαπλωμένο στο κρεβάτι και σηκωνόταν μόνο για τουαλέτα.
Είχε και πλήρη άρνηση τροφής.
Και μετά από τις πρώτες τρεις μέρες χορήγησης του milteforan, λίγες ώρες μετά έκανε εμετό, βγάζοντας γαστρικά υγρά. Κάποιες φορές έβγαζε και το νερό με το που το έπινε.

Από την Πέμπτη παίρνουμε μισό χάπι Primperan μισή ώρα πριν από το milteforan και δεν έχει ξανακάνει εμετό.
Συνεχίζουμε με όλα τα υπόλοιπα και με ακόμα περισσότερο αυξημένη την δόση του Peptonorm, καθώς ο φώσφορος δεν πέφτει.
Από εχθές είναι καλύτερα το σκυλί, σηκώνεται, αντιδρά, κουνάει ουρά, και έφαγε μόνος του λίγο από το χέρι μου.
Το τάισμα συνεχίζεται διά της βίας με την σύριγγα.
Συνεχίζω και τους υποδόριους ορούς καθημερινά και η κοιλιά ξεπρήστηκε.

Στο τέλος αυτής της εβδομάδας θα κάνει εξετάσεις να δούμε τι γίνεται.

Είναι δύσκολη η κατάσταση, είναι στιγμές που απελπίζομαι εντελώς, αλλά συνεχίζω, έχω μία μικρή ελπίδα...
 




TheCat

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2011
53
141
Είπε ο γιατρός να το καθυστερήσουμε λίγο, και θα πάμε την Τρίτη.
Εγώ όλες τις προηγούμενες μέρες ήμουν σε απελπισία.
Το σκυλί την έβγαζε στο κρεβάτι μου όλη μέρα.
Σηκωνόταν μόνο για να βγούμε για τουαλέτα.
Τάισμα, οροί, φάρμακα, όλα επάνω στο κρεβάτι.
Έκανε συνεχώς διάρροια (όχι να μην μπορεί να την κρατήσει, αλλά όποτε αφόδευε, ήταν διάρροια χωρίς αίμα ή βλέννες) και είχε και περιστασιακούς εμετούς, παρά το primperan. Όχι όμως όλη την τροφή. Πχ του έδινα σε ένα γεύμα 3 σύριγγες των 60 ml, και μπορεί μετά από μία ώρα να έβγαζε μισή σύριγγα. Ή να έπινε νερό και στο τέλος να έβγαζε την τελευταία γουλιά. Σαν να μην μπορούσε να ανεχτεί το στομάχι του ποσότητα.
Και είχε ξανά αυτό το τρέμουλο του κεφαλιού κάποιες φορές.
Το σκυλί αδύνατο πολύ και μέχρι προχθές είχε πλήρη άρνηση να φάει κάτι μόνο του. Και σχεδόν ληθαργικό κατά διαστήματα.
Και το προηγούμενο ΣΚ έβγαλε με τον εμετό και ένα κομμάτι αίμα πηγμένο.
Έντρομη πήρα τον γιατρό, έτοιμη να φύγω με τον σκύλο για το ιατρείο.
Εκείνος, αφού του περιέγραψα το συμβάν και το πώς ήταν αυτό το πήγμα, ήταν χαλαρός και μου είπε ότι ο σκύλος γενικά ζορίζεται πολύ όποτε είναι να κάνει εμετό, και ήταν κάποιο αγγείο που έσπασε λόγω και της υπάρχουσας λεισμανίασης και να μην ανησυχώ καθόλου.
Εκείνη την ώρα δεν πείστηκα, γιατί έχω πάντα στο μυαλό μου την νεφρική ανεπάρκεια.
Το μόνο που δεν υπάρχει πλέον από τότε με τους ορούς είναι η πρησμένη κοιλιά. Έχει επανέλθει το σχήμα του σκύλου στο πιο αδύνατο φυσικά. Νερό και ούρα κανονικά.

Γενικά τον έχω πρήξει και εκείνος έχει μία στάση "προχωράμε", "συνεχίζουμε", "ηρέμησε".

Και αφού τα πράγματα ήταν κάπως έτσι, από προχθές σταμάτησαν οι εμετοί (εγώ συνέχιζα κανονικά να δίνω τα φάρμακα και τροφή).
Και ξαφνικά το σκυλί έφυγε από την κρεβατοκάμαρα και αράζει στο σαλόνι τώρα στον καναπέ ή στο πάτωμα ή περιφέρεται. Και είναι όρθιος και κουνάει την ουρά και γαβγίζει στις γάτες. Και γυρίζει ανάσκελα να μου τραβήξει την προσοχή, για να πω "αααααα τι κάνει το αγόρι μου" (είχε ενάμιση μήνα να το κάνει αυτό). Και έρχεται και με περιμένει έξω από την μπανιέρα όταν κάνω μπάνιο. Και εχθές μου γρύλιζε για να του δώσω φαγητό. Και έρχεται να με υποδεχτεί στην πόρτα όποτε επιστρέφω και βάζει και την μουσούδα στις σακούλες, όπως έκανε. Μέχρι και που καβάλησε τον μεγάλο εχθές.
Έφαγε και μόνος του λίγο κοτόπουλο.
Διάρροια εχθές δεν είχε.
Το μάτι ορθάνοιχτο και η ουρά να χτυπάει ξανά όποτε μιλήσω ή πάω δίπλα του.

Δεν ξέρω τι να πω. Θέλω να χαρώ και δεν μπορώ. Είμαι επιφυλακτική.
Έχει χάσει πολύ μυικό ιστό και δεν ξέρω από πού προέρχεται αυτή η τόσο μεγάλη ανορεξία. Θα δούμε την Τρίτη στις εξετάσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Αυτό που κάπως με παρηγορεί είναι ότι η λογική μου λέει ότι θα ανακάμψει, αν ανακάμψει, με αργούς ρυθμούς, λόγω της κατάστασης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Βρε παιδί μου, αυτά τα post σου o_O

Όσο διαβάζω σφίγγεται το στομάχι!
Το δάχτυλο πάει από το :cry: στο :( και αμέσως στο :love:
Ολοι σε νοιώθουμε να ξέρεις. Το ζούμε μαζί σου.
Πόσο ψυχοφθόρο όλο αυτό που περνάς. Και πόση ανακούφιση αυτές οι καλές μέρες.
Εύχομαι στο εξής, να πηγαίνουν μόνο, απ'το καλό στο καλύτερο κι ας περνάς αυτές τις στενοχώριες τώρα.
 
  • Like
Reactions: TheCat and SofiaEve


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
διαβασα ολα τα ποστ σου και το μονο που μπορω να πω ειναι ΜΠΡΑΒΟ. εχεις απιστευτη δυναμη και το σκυλακι ειναι το πιο τυχερο του κοσμου. ευχομαι με ολη μου την καρδια να βελτιωθει και να εχουμε μονο καλα νεα απο εδω και μπρος.
 
  • Like
Reactions: TheCat


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Έτσι, όπως τα λέει το @mareco είναι. Προχωράτε δυνατά, αφού το έχει ο μπαγάσας!

Σχετικά με τον μυικό ιστό, είναι λογικό να έχει χάσει εάν η κύριά του διατροφή είναι οι κονσέρβες k/d... Με 5-10% πρωτείνη, και αυτές από υδρολυμένα ζωικά παράγωγα χιλιοεπεξεργασμένα, πως να μην... Πονεμένο και το θέμα αυτό, οι απόψεις διίστανται σχετικά με το κατα πόσο τελικά ωφελεί ο περιορισμός της πρωτεϊνης στην νεφρική ανεπάρκεια, αλλά ούτως ή άλλως οι εταιρείες έχουν μείνει πίσω - έτσι ώστε εάν θες να ακολουθήσεις την πεπατημένη δεν υπάρχει επιλογή. Για μένα, καλά κάνεις και του δίνεις έστω και λίγο μαγειρευτό.

Χαίρομαι που έχεις κτηνίατρο που εμπιστεύεσαι και σε στηρίζει, είναι πολύ σημαντικό.

Πες του Νικήτα, είμαστε μαζί του!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Σχετικά με τον μυικό ιστό, είναι λογικό να έχει χάσει εάν η κύριά του διατροφή είναι οι κονσέρβες k/d... Με 5-10% πρωτείνη, και αυτές από υδρολυμένα ζωικά παράγωγα χιλιοεπεξεργασμένα, πως να μην... Πονεμένο και το θέμα αυτό, οι απόψεις διίστανται σχετικά με το κατα πόσο τελικά ωφελεί ο περιορισμός της πρωτεϊνης στην νεφρική ανεπάρκεια, αλλά ούτως ή άλλως οι εταιρείες έχουν μείνει πίσω - έτσι ώστε εάν θες να ακολουθήσεις την πεπατημένη δεν υπάρχει επιλογή.
Αυτό ρε παιδί μου μια μέρα όταν ευκαιρήσεις να το συζητήσουμε κάπου σε δικό του θέμα, να μας πεις κ λίγα ακόμα από την εμπειρία σου.

Και πίσω στο θέμα: κρατάτε γερά μωρέ! Είστε αγωνιστές και οι 2 :love:
 
  • Like
Reactions: SofiaEve and TheCat


TheCat

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2011
53
141
Σας υπερ-ευχαριστώ όλους!
Δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι ιδιαίτερο, για μένα είναι το ελάχιστο.

@mareco, μην νομίζεις, και εγώ σαν ημιτονοειδής συνάρτηση είμαι όλον τον καιρό.
Εκεί που πήγαινα να χαρώ, έκανε έναν εμετό και έχανα τις ελπίδες.
Εκεί που μία στιγμή ήταν καλά, μετά ήταν για ώρα ξάπλα με το βλέμμα απλανές.
Κάπως έτσι πήγαινε κάθε μέρα εδώ και δύο μήνες περίπου.

@SofiaEve, όλα αυτά που λες έχω υπ' όψιν μου και άρχισα να δίνω και μαγειρευτό, παρά το θέμα των νεφρών. Διάβασα και δικά σου posts και της @vek για το θέμα, διάβασα και στο Internet, και προσωπικά συμφωνώ μαζί σας.
Η Ρενάλ, που δίνω, έχει 6% πρωτεϊνη.
Τάιζα και μαγειρευτό από την δεύτερη εβδομάδα, μετά την πρώτη πτώση των τιμών των νεφρών, και οι τιμές έπεσαν κι άλλο.
Όχι ότι είναι απόδειξη αυτό, μπορεί να έτυχε.
Αλλά τα προβλήματα του σκυλιού ήταν (και είναι) πάρα πολλά ταυτόχρονα.
Αναιμία με αιματοκρίτη στο 16, νεφρά, αδυναμία απότομη, όχι απλώς αδυναμία, καχεξία, ειδικά στο κεφάλι.
Τι νόημα έχει να αντιμετωπίζουμε μόνο τα νεφρά και ο σκύλος κάθε μέρα να χάνει μάζα.

Τον σκύλο τον βλέπω όλο και καλύτερα.
Θυμίζει όλο και περισσότερο τον σκύλο που ήξερα.
Αυτό είναι που πληγώνει πιο πολύ. Να βλέπεις τον σκύλο να μην θυμίζει σε τίποτα αυτό που ήξερες.
Να μην τραβάει στην βόλτα. Να έχει ησυχάσει το σπίτι. Να μην αγχώνομαι για το τι μπορεί να έχω αφήσει στον πάγκο της κουζίνας για να ανέβει να το πάρει.
Μου κακοφαινόταν.
Αφού, όταν τις προάλλες καβάλησε τον μεγάλο, ενώ πάντα το διόρθωνα αυτό, τώρα με το που το είδα έβαλα μία φωνή "μπράβο αγόρι μου!" :love:

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έχω δώσει μόνο δύο σύριγγες όλη μέρα. Όλο το άλλο το έχει φάει μόνος του. Όχι κανονικά από το πιάτο, αλλά μπουκιά μπουκιά από το χέρι μου.
Είναι η πρώτη μέρα που έδωσα το milteforan και ο σκύλος είχε μασήσει και έχει φάει την τροφή μόνος του, χωρίς την σύριγγα.
Και τις δύο σύριγγες, για να τις δώσω το πρωί, τον κυνηγούσα σε όλο το σπίτι.
Με άκουγε που ετοίμαζα το φαγητό και ήρθε όλο χαρά. Με το που βλέπει την σύριγγα, μεταβολή και δρόμο. Την μισή σύριγγα την πήρε επάνω στο κρεβάτι, την άλλη μισή στο μπάνιο, την υπόλοιπη κάτω από το τραπέζι της κουζίνας.
Ενώ τον προηγούμενο καιρό δεν είχε κουράγιο ούτε να αντιδράσει.

Πρέπει να δείτε πώς έρχεται όταν τον φωνάζω για τον ορό και κάθεται μόνος του σε συγκεκριμένη θέση. Βάζω την βελόνα και περιμένει ακίνητος υπομονετικά να τελειώσει η διαδικασία.
Ή πώς έρχεται για να πάρει χάπια ή κολλύριο, πώς κάθεται...

Σας βάζω και μία φωτογραφία μερικά χρόνια πριν.
Τον αγαπάω πολύ τον αλογομούρη μου :love:

nikitas.jpg
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σας υπερ-ευχαριστώ όλους!
Δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι ιδιαίτερο, για μένα είναι το ελάχιστο.


View attachment 72851
Αυτό το ελάχιστο μακάρι να το έκαναν περισσότεροι..

Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή. Όσα μπράβο και να πω, πάλι λίγα θα είναι. Είναι πολύ τυχερός που σε έχει. Η δύναμή σου του χαρίζει και εκείνου δύναμη. Φαίνεται ότι το θέλει :love: Να πηγαίνουν όλα προς το καλύτερο κάθε μέρα, μέσα από την καρδιά μου. Σκάστου πολλά φιλιά στη μουσουδίτσα :love:
 


Marx

Member
14 Ιουνίου 2020
9
1
39
Καλησπέρα και απο μενα και χιλια μπραβο για την ολη διαχειριση και αντιμετωπιση της ασθενειας του σκυλου σου. Ας μην το καταλαβαινεις βοηθας και εμας να μαθαινουμε περισσοτερα πραγματα και να γνωρισουμε καλυτερα καταστασεις που πιθανον να αντιμετωπισουμε στο μελλον.
Πως τα πατε απο τον Μαιο?
 
  • Like
Reactions: spyv


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Διάβασα το θέμα σήμερα, με πολύ αγωνία! Τελείωσε η θεραπεία; Πώς είναι οι βιοχημικές;
Εύχομαι να μας γράψεις καλά νέα!
 


TheCat

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2011
53
141
Συγγνώμη που δεν έγραψα.
Το έχασα το αγόρι μου. Από την νεφρική ανεπάρκεια.
Θα γράψω τι έγινε μόλις νοιώσω λίγο καλύτερα.
Είμαι σε μία κατάσταση μεγάλης ψυχικής αστάθειας μετά από όσα περάσαμε.

Σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους για την υποστήριξη, το εκτιμώ πολύ, και ας μην σας γνωρίζω προσωπικά.
Μου προσφέρατε μεγάλη βοήθεια και κουράγιο.