Χρώμα labrador






vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
ειναι σκυλος εκτροφειου το ενα και το αλλο απο ιδιωτη και βγηκαν και κιτρινα και μαυρα ιχυει αυτο?απλα το ενα εχει και λιγο ασπρο!
 




vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
μου ειπαν λιγο ασπρο στο στηθος ειναι επιτρεπτο απλα δεν ειναι καταλληλο για εκθεσεισ!
 






takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
FCI-Standard N° 122
........
Colour: Wholly black, yellow or liver/chocolate. Yellows range from light cream to red fox. Small white spot on chest permissible.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Νομιζω οτι αυτο ισχυει για τα κιτρινα
Έτσι όπως διατυπώνεται στο πρότυπο της φυλής, δείχνει να αφορά και στα τρία χρώματα.
Το έψαξα λιγάκι και βρήκα κάποιους να μιλάνε μόνο για το μαύρο
πχ στο βιβλίο "The Everything Labrador Retriever Book: A Complete Guide to Raising ..." , αναφέρεται ότι είναι επιτρεπτό στα μαύρα αλλά όχι επιθυμητό στις εκθέσεις

... και εδώ τελείωνουν οι γνώσεις μου:):);)
 




18 Απριλίου 2012
14
0
καλησπέρα παιδιά!

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το χρώμα των λαμπραντόρ. είναι δυνατόν να προκύψει κουτάβι μαύρο με καφέ πιτσιλιές πάνω από τα μάτια,στη μουσούδα, στο στήθος και στα πατουσάκια?
 




18 Απριλίου 2012
14
0
μάλλον γλίτωσα είτε από τρομερά άσχετους είτε από τρομερούς απατεώνες με "καθαρόαιμα" λαμπραντόρ...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
καλησπέρα παιδιά!

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το χρώμα των λαμπραντόρ. είναι δυνατόν να προκύψει κουτάβι μαύρο με καφέ πιτσιλιές πάνω από τα μάτια,στη μουσούδα, στο στήθος και στα πατουσάκια?
Υπάρχει!!

Mismarks & other odd markings in Labradors part 2 - Woodhaven Labradors

Mismarks & other odd markings in Labradors part 2 - Woodhaven Labradors

Είναι γενετικό λάθος.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εάν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις καθαρόαιμο λαμπ τότε μόνο από εκτροφέα... δυστυχώς αυτά είναι συχνό φαινόμενο από ιδιώτες και πετ σοπ... η κοροιδία του υποψήφιου αγοραστή πάει σύννεφο.

Καθαρόαιμο είναι το σκυλί που συνοδεύται από το pedigree του (γεννεαλογικό δέντρο) και μόνο.

Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ και να σου πουν που θα βρεις εκτροφείς lab. Σωστούς εκτροφείς.

Ότι άλλο ακούσεις περί καθαροαιμίας, περί σκύλων από γονείς πρωταθλητές αλλά χωρίς pedigree ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ!!! :)
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απλώς απάντησα στο ερώτημα, που είναι, ναι, μπορεί να προκύψει τέτοιο κουτάβι. Για τα υπόλοιπα, χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες πριν βγάλουμε συμπεράσματα.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Το ξέρω ρε συ... και καλά κάνεις παιδί μου. :)

Μπορεί να μας δώσει πληροφορίες ο φίλος/η φίλη για να είμαστε σίγουροι περί τίνος πρόκειται.
 


18 Απριλίου 2012
14
0
ok,ήταν κάπως σαν αυτά της φωτογραφίας( τα brindling). καλά πεντιγκρί ασφαλώς και δεν υπήρχαν, ήταν γέννα σε σπίτι. θα ψάξω για ανάλογο θέμα στο φόρουμ και θα γράψω εκεί λεπτομέρειες.