Χρώμα labrador


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μου είπαν ότι είμαι σπάνιο Red Fox Labrador.
!
1oν. Δεν ύπάρχει σπάνιο Red Fox Labrador, το Fox red είναι ένα αποδεκτό κίτρινο χρώμα λάμπραντορ που προέρχεται απο συγκεκριμένες γραμμές αίματος π.χ. του εκτροφείου Barlion.

2ον. Το ζευγάρωμα κίτρινου με σοκολατί λάμπραντορ απλώς είναι απαγορευτικό για υπευθυνους εκτροφείς γιατί δίνει λάθος χρωστική.

Συνεπώς αυτοί που σου το πούλησαν σαν σπάνιο Fox red απλώς σε κορόιδεψαν και σου έδωσαν κάτι σαν το βασιλικό ροτβάιλερ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
2ον. Το ζευγάρωμα κίτρινου με σοκολατί λάμπραντορ απλώς είναι απαγορευτικό για υπευθυνους εκτροφείς γιατί δίνει λάθος χρωστική.
Eνδιαφέρον! Για εξήγησε λίγο παραπάνω... τι εννοείς λάθος χρωστική. Μάλλον έχει ξανασυζητηθεί, αλλά και τα τρία κλασσικά χρώματα μπορεί να προκύψουν απ'ολους τους συνδιασμούς μεμονωμένων χρωμάτων γονέων? (πχ ασπρο με άσπρο μπορεί να βγάλει και καφέ?):)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Το κυρίαρχο χρώμα των λαμπραντορ είναι το μαύρο, το κίτρινο και το σοκολατί είναι υποτελή χρώματα, συνεπώς για να υπάρξουν στον φαινότυπο πρέπει να "κουβαλιούνται" στα γονίδια των γονέων, ειδικά το σοκολατί πρέπει να υπάρχει σαν γονίδιο και στους δύο γονείς για να εμφανιστεί.

αρα κίτρινο + κίτρινο ποτέ δεν θα δώσει σοκολατί
 


faidra

Active Member
7 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
12
Πλάκα, Ελούντα, Κρητη
Πολυ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Δηλαδή το καφέ είναι μη ισχυρό γονίδιο ενώ το κίτρινο είναι? Με το μαυρό τι γίνεται? Όπως στον άνθρωπο με τα γαλάζια ματια?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα ηταν ενδιαφερον να ανοιξει ενα τετοιο θεμα στην ομαδα 8. Ο δικος μου ηταν απο μαυρο πατερα και κιτρινη μητερα, ειχαν και οι δυο καφε γονιδια και η γεννα ειχε 5 μαυρα κουταβια και 1 καφε.

Να σου ζησει η φαιδρα και καλως ηρθες στο φορουμ:)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
To κιτρινο χρωμα στα λαμπραντορ δεν εκφραζεται απο το ιδιο ζευγος γονιδιων που δινουν το μαυρο ή το σοκολατι χρωμα. Εκφραζεται απο ενα αλλο ζευγος γονιδιων που οταν βρεθει σε ομοζυγωτια του υποτελους γονιδιου "μασκαρευει" το χρωμα που θα ειχε ο σκυλος (μαυρο ή σοκολατι) αν δεν εφερε το υποτελες αυτο γονιδιο σε ομοζυγωτη κατασταση.

Σε αυτο το λινκ το πινακακι τα εξηγει πολυ καλα.

Στο πλαι αριστερα εξηγει και τους απογονους που προκυπτουν απο τις πιθανες διασταυρωσεις των διαφορων χρωματισμων.

Κυβέλη το δικο σου μαλλον προερχεται απο αυτη τη διασταυρωση σωστα?

Black who carries Choc. bred to a yellow that carries choc.
Produces 25% By ~ 50% Byc ~ 25% Cy
 

Attachments

Last edited:




Luna

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2011
109
0
Πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες πληροφορίες...Για το Red Fox Lab δεν είχα ακούσει ποτέ, έχω ακούσει όμως για έναν επίσης ''σπάνιο'' χρωματισμό στα λαμπραντόρ, τα Silver Labradors (Ασημένιο Λαμπραντόρ)... Και μόνο ότι ακολουθούνται από την λέξη ''σπάνιο'', εμένα μου δημιουργούνται πολλές απορίες και υποψίες για την δημιουργία τους.....Μήπως ξέρει κανείς για αυτά ?????
SilverLabradorRet.jpgLogan-14-months..jpg4486109161-380ba982&.jpg
 


faidra

Active Member
7 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
12
Πλάκα, Ελούντα, Κρητη
Labrador_Retrieve.jpg
Δεν νομιζω να είναι σπανιο το Red fox, απλα δεν είναι τοσο συνιθισμένο όπως το κίτρινο και το μαυρο. Στο ιντερνετ που εψαξα λιγο εχει αρκετες αναφορές σε αυτα..
Επισης για όσους ενδιαφερονται βρήκα αυτό:

http://www.foxredhuntinglabs.com/labradors_labs_red_fox.html#labhistory



Επίσης τώρα που βλέπω τη φωτο και μενα η δική μου έχει στο στήθος αυτή την άσπρη γραμμούλα :)
 
Last edited:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Oπως βλέπουμε και απο τον πιο πάνω πίνακα τα χρώματα καθορίζονται απο τα γονίδια Β + Ε
Το στάνταρ αναγνωρίζει τρία χρώματα στο λάμπραντορ μαύρο-κιτρινο-σοκολατί
άρα πως προέκυψε το D γονίδιο που δίνει το ασημί? τα silver labrador είναι συνδιασμός με Weimaraner και δεν έχουν τίποτα σπάνιο, η απληστία και ανευθυνότητα δεν είναι καθόλου σπάνιες.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Oπως βλέπουμε και απο τον πιο πάνω πίνακα τα χρώματα καθορίζονται απο τα γονίδια Β + Ε
Το στάνταρ αναγνωρίζει τρία χρώματα στο λάμπραντορ μαύρο-κιτρινο-σοκολατί
άρα πως προέκυψε το D γονίδιο που δίνει το ασημί? τα silver labrador είναι συνδιασμός με Weimaraner και δεν έχουν τίποτα σπάνιο, η απληστία και ανευθυνότητα δεν είναι καθόλου σπάνιες.
Ετσι λεει και εδω. ;)

τα χρώματα του λαμπ είναι 3
μαύρο μαύρο και μαύρο
:lol:
δεν το λέω εγώ :)
παντα μου αρεσαν οι δημοκρατικες τοποθετησεις σου! :)
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ετσι ειναι οπως τα λεει ο κοκονος. Silver και ιστοριες για αγριους ...
Για να μην μιλησουμε για την ασχετοσυνη πολλων που γνωριζουν μονο τα κιτρινα λαμπ και εχει τυχει να μου πουν μαυρο λαμπ;;;;
Ενω τα πρωτα λαμπ ηταν μαυρα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ετσι ειναι οπως τα λεει ο κοκονος. Silver και ιστοριες για αγριους ...
Για να μην μιλησουμε για την ασχετοσυνη πολλων που γνωριζουν μονο τα κιτρινα λαμπ και εχει τυχει να μου πουν μαυρο λαμπ;;;;
Ενω τα πρωτα λαμπ ηταν μαυρα.
στην Ελλαδα εχουν αγνοια....στην Αγγλια τα πιο διαδεδομενα ηταν και ειναι τα μαυρα....
Κι εμενα για ημιαιμο το εχουν το δικο μου εδω...
 


Luna

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2011
109
0
στην Ελλαδα εχουν αγνοια....στην Αγγλια τα πιο διαδεδομενα ηταν και ειναι τα μαυρα....
Κι εμενα για ημιαιμο το εχουν το δικο μου εδω...
Δυστυχώς έτσι είναι...Και το χειρότερο??Μπορεί να έχουν άγνοια αλλά το παίζουν και έξυπνοι επί του θέματος....Τους δείχνεις σε φωτο ένα μαύρο λαμπραντόρ, και σου λένε ''Αυτό δεν ανήκει στα λαπραντόρ , είναι ημίαιμο...'' Τι να πεις μετά.... Κατά τη γνώμη μου το αυθεντικό και κατ'εξοχήν χρώμα στα labs είναι το μαύρο , από αυτό ξεκίνησαν όλα...Βέβαια..έχω μια προσωπική αδυναμία στα κίτρινα !!!! :)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
http://users.tpg.com.au/choclab/cci/genechoc.htm

Eδώ τα λέει ακόμα πιο αναλυτικά. Το εντυπωσιακό είναι ότι παρότι το αρχικό χρώμα της ράτσας ήταν το μάυρο, το κίτρινο είναι το πιο ισχυρο τελικα... Μαύρο + Μαύρο μπορει να ισούται με σοκολατί Κίτρινο + κίτρινο είναι πάντα κίτρινο. Ισως διαφορετική απόχρωση αλλά πάντα κίτρινο

http://www.woodhavenlabs.com/yellows.html

Κ εδώ έχει τις αποχρώσεις του κίτρινου μεταξύ τους. Δν βρήκα κτ το "απαγορευτικο" όπως ειπωθηκε πιο πάνω...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
http://users.tpg.com.au/choclab/cci/genechoc.htm

Eδώ τα λέει ακόμα πιο αναλυτικά. Το εντυπωσιακό είναι ότι παρότι το αρχικό χρώμα της ράτσας ήταν το μάυρο, το κίτρινο είναι το πιο ισχυρο τελικα... Μαύρο + Μαύρο μπορει να ισούται με σοκολατί Κίτρινο + κίτρινο είναι πάντα κίτρινο. Ισως διαφορετική απόχρωση αλλά πάντα κίτρινο

http://www.woodhavenlabs.com/yellows.html

Κ εδώ έχει τις αποχρώσεις του κίτρινου μεταξύ τους. Δν βρήκα κτ το "απαγορευτικο" όπως ειπωθηκε πιο πάνω...
δηλαδή αυτά που έγραψα δεν ισχύουν?:eek:

εδώ τα έχει και με σκιτσα μήπως τα καταλάβεις καλύτερα, μπορείς να κάνεις και εικονικά ζευγαρώματα.;)

http://www.lockeonlabradors.com/coat_color.htm
 
Last edited:




vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
μαυρο με λιγο ασπρο ισχυει η ειναι ημιαιμο?ενας γνωστος ενος φιλου μου ειχε γεννα λαμπραντορ και το ενα εχει λιγο ασπρο μεσα στην μαυριλα του...