Χώροι Εστίασης


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Παίζει ρόλο σε αυτό που λες και η κλασσική κοινωνικοποιηση, αυτή με το περιορισμένο χρονικό παράθυρο η οποία σαφέστατα συμβάλει στις μετέπειτα κοινωνικές συναναστροφες.

Και σε όλα αυτά προσθέτουμε και τους πρόωρους αποχωρισμούς από μάνα και αδέλφια, είτε σε σκυλια που προέρχονται από παπυμιλς, είτε σκυλιά από byb που μόλις απογαλακτιστουν παίρνουν δρόμο.

Τι ποσοστά τέτοιων σκύλων υπάρχουν εδώ, τι στο εξωτερικό;
 
  • Like
Reactions: Estranged


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Παίζει ρόλο σε αυτό που λες και η κλασσική κοινωνικοποιηση, αυτή με το περιορισμένο χρονικό παράθυρο η οποία σαφέστατα συμβάλει στις μετέπειτα κοινωνικές συναναστροφες.

Και σε όλα αυτά προσθέτουμε και τους πρόωρους αποχωρισμούς από μάνα και αδέλφια, είτε σε σκυλια που προέρχονται από παπυμιλς, είτε σκυλιά από byb που μόλις απογαλακτιστουν παίρνουν δρόμο.

Τι ποσοστά τέτοιων σκύλων υπάρχουν εδώ, τι στο εξωτερικό;
Εχω την αισθηση, χωρις να εχω στατιστικες, οτι τα ποσοστα ειναι πανω κατω τα ιδια. Νομιζω οτι η μεγαλυτερη διαφορα ειναι ισως στο χρονο που αφιερωνει κανεις στο σκυλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
...δεν τρελαίνονται πια αν περνάνε άλλα σκυλιά στα μαγαζία ή αν βρίσκονται σε πολυκοσμία ή αν περνάει λαχταριστό μπιφτεκάκι πάνω απ'τη μύτη τους...
Για ζωντανά σκυλιά μιλάμε πάντα ε; Ηρεμα ρωτάω!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Για ζωντανά σκυλιά μιλάμε πάντα ε; Ηρεμα ρωτάω!
Δε θέλω να ξύσω πληγές, αλλά ναι! Ζουν αναμεσά μας! Ή λίγο βορειότερα τεσπά!

(Για το μπιφτεκάκι, δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά :ROFLMAO: )
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
:ROFLMAO: Δύσπιστε Θωμά.

Και ένα κ δύο κ τρία σκυλιά μαζί έχω δει σε διαφορετικά τραπέζια σε καφέ κ εστιατόρια (κλειστά), συμπεριλαμβανομένου λαμπ ατάραχου να περνάνε φαγιά πάνω απ'το κεφάλι του, καθώς και σε λεωφορεία, σε μινι μάρκετ, σε σούπερ μάρκετ*, σε εμπορικό κέντρο, σε καταστημα ρούχων με την ιδιοκτήτρια να το παίρνει μαζί της στο δοκιμαστήριο*, και σε διάφορες καταστάσεις πολυκοσμίας, όπως κεντρικούς δρόμους τύπου Ερμού, σε winter market, food fest (εκεί, άπειρα, κ το λέω με πόνο γιατί της φίλης μου δεν ήταν σαν τα Λούξικα και πολλές φορές τον κρατούσα εγώ και έπρεπε να χω το νου μου που έκανε το μάγκα σε σκυλιά που συνήθως τον προσπερνούσαν ατάραχα...)

*Αυτά τα δύο ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις και μου κάναν ΠΟΛΛΗ εντύπωση - και πήρα επιβεβαίωση ότι συνήθως (βασικά στο σούπερ ΠΟΤΕ) δεν επιτρέπεται. Στο σούπερ μάρκετ μπορεί κ να χε μπει στη ζούλα, μου φυγε το σαγόνι όταν το είδα γιατί σουλατσάρανε κιόλας δίπλα στα κρέατα κ τα αλλαντικά. Στο σκηνικό με την κυρία στο δοκιμαστήριο ούτε η φίλη μου πολυβλεφάριασε (αν κ εμείς όταν τον είχαμε κ θέλαμε να μπούμε στα μαγαζιά η μία έμενε έξω κ μπαίναμε εκ περιτροπής συνήθως) και κοιτούσα τις πωλήτριες μία μία στα μάτια και δεν ήταν ούτε αχ τι καλό σκυλάκι ούτε ενοχλημένες, ηταν παντελώς αδιάφορες, τύπου άλλο ένα Σάββατο ας πούμε.

Σε καφέ (συχνότατα), κλειστά - ανοιχτά, και σε εστιατόρια, σε μετρό και εμπορικό κέντρο (μια ακόμα φορά) έχω δει σε διάφορες πόλεις, όχι μόνο στο Λουξ. Αν και τη μεγαλύτερη... ασυδοσία :p (βλ. πάνω) την έχω δει μόνο στο Λουξ. Αλλά τα άλλα τα χω μπερδεμένα στο μυαλό μου γιατί όταν πάω για δουλειά είναι περίεργη η φάση, δεν θυμάμαι πού είδα ή έκανα τι ούτε προσέχω τόσο τα σκυλιά. Νομίζω Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Ελβετία, ίσως κ Αυστρία, ήταν οι πιο πολλές περιπτώσεις και νομίζω περισσότερο σε μικρότερες πόλεις. Έχω την εντύπωση ότι το Μονς (Βέλγιο - ντιπ χωριό) μου κατσε σαν το 2ο πιο "ασύδοτο" - που πρόσεξα τουλάχιστον.

Άσε που την τελευταία φορά που ήμουν Λουξ επειδή είχα συνηθίσει να τα βλέπω σε μίνι μάρκετ και η φίλη μου τον παίρνει σχεδόν παντού, αφού το κάνουν όλοι, πήρα συνάμενη κουνάμενη το σκύλο της ένα πρωί με διάθεση "θα βγάλω το σκύλο και θα πάω κιόλας να ψωνίσω να κάνω πρωινό πριν ξυπνησουν, έτσι, να απολαύσουν την Κυριακή τους" και μπούκαρα σε συνοικιακό μίνι μάρκετ, ψώνισα, πάω ταμείο κιουρία, με κοιτάει (με κοιτούσε κι από πριν αλλά δεν ένιωσα...) αυστηρά η ιδιοκτήτρια στο ταμείο, μου λέει "δεν επιτρέπουμε μέσα στο κατάστημα σκυλιά". Κοκκίνησα, της είπα χίλια συγνώμη, μου λέει η καημένη δεν πειράζει, κι εγώ έχω 3, απλά έχουμε ψωμιά και είδη φούρνου ανοιχτά και δεν επιτρέπεται σε αυτή την περίπτωση, να το ξέρετε απλά για την επόμενη φορά.

(Θα τα βρει καμιά μέρα αυτά όλα η φίλη μου - Άντα (όχι εσύ b. c.) μην της τα πεις αν βλέπεις!!! - και θα με βαράει που εκθέτω τον κανακάρη της :ROFLMAO:)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ας κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και κουβέντα να γίνεται.

Σήμερα το πρωί σταμάτησα σε οικογενειακό μαγαζί το οποίο πουλά πιροσκί. Λόγω συνοδείας του Αργού κλασσικά ζητώ από την εξώπορτα τι θέλω αλλά ελμ ντε πού οι θυγατέρες του ιδιοκτήτη αγαπούν τα σκυλιά. Φώναξε η μία την άλλη για να πέσουν χαϊδολογήματα με αποτέλεσμα ο μούργος να μπει ο μισός στην είσοδο όπου έριξε ένα ωραιότατο τίναγμα και οι τρίχες ίπτανται στο μαγαζί. Ευτυχώς που τα πιροσκί είναι πίσω από προστατευόμενη βιτρίνα...

Αν και δεν είμαι ένθερμος οπαδός των εμπορικών κέντρων ( mall τα λένε στα χωριά ) έχω βρεθεί κάποιες φορές σε αυτά όπου ναι μεν δεν είχα πρόβλημα με τον ΓΠ που είχε ένα ζευγάρι παρέα αλλά αν την ίδια στιγμή υπήρχαν 30 σκυλιά ( ροτ, κανγαλ, πιτακια, ντογκο, λαμπ, μάλι, κλπ ) και ταυτόχρονα μαλτέζ και άλλες μικρόσωμες φυλές θα ήθελα να είμαι σε μια γωνία να το χαζέψω. Τα σκυλοπάρκα λένε ορισμένοι να τα αποφεύγουν οι κάτοχοι, εδώ αναρωτιέμαι πως θα έμοιαζε. Να μπω εγώ με το λαμπ σε κατάστημα και ποιο πίσω ο άλλος με το μαστίφ που μόλις δει τον Άργο θα θέλει να τον δοκιμάσει για μεζέ. Φταίει η ιδιοσυγκρασία του σκύλου και πως δεν τον έκανε ο ιδιοκτήτης αρνάκι ;

Τα σκυλιά ( και τα γατιά για να μην τα ξεχνάμε ) για κάποιους δεν είναι τα μόνα κατοικίδια. Έχω συναντήσει στον δρόμο άνθρωπο που έβγαλε βόλτα το φέρετ και ακόμα και ο Άργος το κοίταζε περίεργα, προσπαθώ να φανταστώ συνάντηση σε κλειστό χώρο. Ή θα δεχθούμε μόνο το είδος σκύλος ;

Για ζωντανά σκυλιά μιλάμε πάντα ε; Ηρεμα ρωτάω!
Όσες @^#^# και να έχω ρίξει στον δικό μου δεν θα ήθελα να έχω σκυλί με βλέμμα αγελάδας. Ίσως εδώ έχουμε το λεγόμενο Μεσογειακό ταμπεραμέντο, ίσως ο ήλιος, μπορεί η σελήνη, συνδυασμός κλπ. Μια ερώτηση στην γνωστή αστρολόγο δεν θα έβλαπτε. Σε καταλαβαίνω τι εννοείς.

* Υστερόβουλες σκέψεις.
Αρκετές φορές αναρωτιέμαι αν ο σκύλος μου ζει σε κάποιο καθεστώς "αιχμαλωσίας" και τι μπορεί να σημαίνει για αυτόν ευζωία πέρα από την τροφή και την ασφάλεια που του παρέχω. Απλά δεν μπορεί να μου το πει.
 
  • Like
Reactions: mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Όσες @^#^# και να έχω ρίξει στον δικό μου δεν θα ήθελα να έχω σκυλί με βλέμμα αγελάδας. Ίσως εδώ έχουμε το λεγόμενο Μεσογειακό ταμπεραμέντο, ίσως ο ήλιος, μπορεί η σελήνη, συνδυασμός κλπ. Μια ερώτηση στην γνωστή αστρολόγο δεν θα έβλαπτε. Σε καταλαβαίνω τι εννοείς.
Ένας εκ των σκύλων μου έχει πέσει από μικρός στη μαρμίτα με την κοκαίνη. Ως SBT, αν δεν εκτονωθεί "εκρηκτικά", θα χρειαζόμουν 1 κουτί λεξοτανίλ την ημέρα. Eπίσης είνιαι κακούργος με άλλους αρσενικούς ή και με μεγαλόσωμα/κυριαρχικά θηλυκά.

Δεν θα τον πάρω μαζί σε ώρες αιχμής στο smart park μέσα στο χαμό (που ούτε μόνη μου δεν τον αντέχω τον χαμό) και θα σκανάρω την περιοχή πρώτα για άλλο σκύλο "υψηλού κινδύνου", εκεί που βολτάρω. Μπαίνω ωστόσο μια χαρά στο κατάστημα και επίσης έχει κάνει και 1-2 φορές δοκιμαστήριο ρούχων με άνεση. Έχει κάτσει για καφέ, για πίτσα κλπ. σε ανοιχτούς χώρους που τους προτιμώ κι εγώ άλλωστε.

Σίγουρα δεν περπατάς αμέριμνος με ένα τέτοιο σκύλο. Από την άλλη πλευρά, έχω παρατηρήσει ότι ίσης ώρας διαδρομή σε "ξένο" μέρος με ανθρώπους τον κουράζει περισσότερο από ότι ίσης ώρας βόλτα σε καθημερινή διαδρομή-ρουτίνα, κάτι που είναι και ζητούμενο.

Γιατί θα τον πάρω μαζί; Για να κάνει κάτι διαφορετικό και για να αξιοποιήσω και αυτό το χρόνο σε εκτόνωσή του. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι κι εγώ δεν θέλω να οργώσω όλο το εμπορικό και να ψαχουλέψω ένα-ένα όλα τα καταστήματα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
* Υστερόβουλες σκέψεις.
Αρκετές φορές αναρωτιέμαι αν ο σκύλος μου ζει σε κάποιο καθεστώς "αιχμαλωσίας" και τι μπορεί να σημαίνει για αυτόν ευζωία πέρα από την τροφή και την ασφάλεια που του παρέχω. Απλά δεν μπορεί να μου το πει.
Εγώ, έχω την "πολυτέλεια" να μην χρειάζεται να κάνω τέτοιες σκέψεις, αν καταλαβαίνεις γιατί το λέω...
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Από τα λίγα καλά που έχει φέρει η πληθυσμιακή έκρηξη των σκύλων τα τελευταία χρόνια είναι αυτό που συζητάμε εδώ, η πολύ πιο εύκολη πλέον αποδοχή τους σε καφέ, ξενοδοχεία, εστιατόρια. Κάτι που ίσως "δυναμώσει" ακόμα περισσότερο με την επιστροφή στην κανονικότητα μια και θεωρώ ότι όσες επιχειρήσεις του κλάδου δεν το είχαν κάνει, θα θελήσουν να κάνουν άνοιγμα και σε αυτή την αγορά.
Με το καλό λοιπόν @sis πιστεύω ότι κατά τον Μάιο θα μπορέσουμε να ανανεώσουμε την λίστα με τα σκυλοξενοδοχεία.

Υπάρχει ένας χώρος εστίασης-καφενείο σε ένα απομακρυσμένο χωριό της Πίνδου, που όχι μόνο αγαπάει τους σκύλους, αλλά τους έχει και πρώτη μούρη :giggle:
IMG_2925.jpg
 
  • Like
Reactions: medusa and sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Από το στόμα σου και στου ξενοδόχου το αυτί!!

Φέτος το καλοκαίρι που έψαχνα στην Εύβοια (Μουρτερή, Αχλαδερή) σε ξενοδοχεία/δωμάτια που δήλωναν dog friendly στο boooking, με το που άκουγαν "τρία, μεγαλόσωμα" η απαντηση ήταν "αχ, τότε δυστυχώς όχι... να ήταν ένα, κάτι θα γινόταν... θα ενοχλούν και τους άλλους ενοίκους, καταλαβαίνετε...."
Προς το τέλος του Αυγούστου με είχε πιάσει λύσσα να πάρω ένα κοκόνι και να πάω από ένα σ/κ σε κάθε έναν που μου είχε πει "να' ταν ένα μόνο..." :sneaky:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Προς το τέλος του Αυγούστου με είχε πιάσει λύσσα να πάρω ένα κοκόνι και να πάω από ένα σ/κ σε κάθε έναν που μου είχε πει "να' ταν ένα μόνο..." :sneaky:
Σατανικό!!!
 


toniakaz

Member
19 Ιανουαρίου 2021
5
10
Λοιπόν το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Θέλω να δημιουργήσω ένα cafe που να μπορούν να πάρουν οι Υπεύθυνοι κηδεμόνες το σκυλούμπι τους και να καθήσουν με φιλαράκια να τον ρημαδοπιουν τον καφέ χωρίς να τους κοιτάζει κανένας στραβά. Υπάρχουν περιοχές αστικές, γεμάτες κατοικίδια. Θεσσαλονίκη κέντρο, Καλαμαριά, Ναύπλιο κλπ (ζω σε δυο-τρια διαφορετικά μέρη της Ελλάδας όταν δεν έχουμε πανδημίες). Νομίζω πως θα το κάνω τελικά.
 




Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Δεν είναι στις πρώτες μου επιλογές να πάω με τον σκύλο μου σε ταβέρνες, ρεστοράν και καφέ (παρότι έχει τύχει, συνηθως καλοκαίρια, σε εξωτερικούς χώρους, κάπως πιο απόμακρα). Όχι ότι ο σκύλος μου θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στα καλά καθούμενα ή έχει θέματα κοινωνικοποοησης. Απλά όταν βγω, θέλω να είμαι χαλαρός και αμέριμνος και όχι να έχω συνέχεια τον νου μου στο γκαρσόνι ή στην σερβιτόρα που θα μας προσεγγισει χωρίς να έχει ιδέα από σκυλιά, στον πελάτη απέναντι που μπορεί να σκάσει μύτη με το δικό του ζωάκι κτλ.
 
  • Like
Reactions: egsg and mareco


Noop

Member
2 Νοεμβρίου 2020
5
0
Διάβασα ένα άρθρο όπου έλεγε ότι τα σκυλιά στους χώρους εστίασης δεν επιτρέπονται και υπάρχει πρόστιμο μέχρι 5.000€.Η γνώμη σας για τα σκυλιά σε καταστήματα και χώρους εστίασης.
Αυτό είναι για τον μαγαζάτορας :
Επιβάλλεται το διοικητικό πρόστιμο των 500€ - 5.000€ που αφορά Μη συμμόρφωση του επιχειρηματία σχετικά με τις γενικές απαιτήσεις υγιεινής όπως αναφέρονται στον ΕΚ 852/2004 (Παράρτημα II) και όπως ορίζονται στα άρθρα 23 & 24 του Νόμου 4235/2014, ΦΕΚ 32 Τ΄Α

Κατά την γνώμη μου είναι λίγο παράλογος αυτός ο νόμος, να λέγαν για παράδειγμα επιτρέπονται τα σκυλιά έως 10 κιλά που όλοι μας μπορούμε να φανταστούμε ότι ένα σκυλάκι έως 10 κιλά είναι μικρό έως μεσαίου μεγέθους το πολύ, που μπορείς να το "κουμαντάρεις"!!!!
Επειδή αντιμετώπισα πρόσφατα ένα τέτοιο θέμα σε μαγαζί για φαγητό (ψησταριά), καθίσαμε σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ ΧΏΡΟ με το σκυλάκι (το σκυλάκι είναι μαλτεζ, που είναι μια σταλιά και δεν καταλαβαίνεις ότι είναι μαζί σου) και μας έδιωξαν λέγοντας μας ότι είναι ο νόμος, ήξερα ότι δεν επιτρέπεται σε κλειστό χώρο στην εστίαση να έχεις το κατοικίδιο εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλά σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ ΧΏΡΟ δεν το περίμενα. Εντωμεταξύ στον χώρο αυτόν υπάρχει μια γατούλα που έκοβε βόλτες κάτω απο τα τραπέζια και το θεωρήσαμε παράλογο να μην αφήνουν τα σκυλιά αλλά να είναι η γάτα δίπλα στα πόδια σου!

Στην Ελλάδα είναι πολύ λίγη οι χωρεί που μπορείς να μπεις με τον σκύλο μέσα ή να έχουν κάποιο δροσερό μέρος (για το καλοκαίρι) για να μπορείς να αφήσεις το κατοικίδιο σου, εγώ τουλάχιστον τον δικό μου τον περνώ σχεδόν παντού γιατί είναι μικρόσωμος και τον περνώ κ αγκαλιά αν χρειαστεί και επειδή λυπάμαι να τον αφήνω για πολλές ώρες μόνο του (εξερεύνηση όταν δουλεύω εννοείται),
γιατί τα σκυλιά είναι σαν τα παιδιά κατά την γνώμη μου, όπου πας είναι από πίσω σου και σε έχουν ανάγκη!!!
Έπεισες όταν κάποιος είναι με τον σκύλο του μικρόσωμο ή μεγάλο και υπάρχουν παιδιά κοντά τον έχει δεμένο και πάντα δίπλα του, για να αποφύγουμε κάτι δυσάρεστο, αλλά υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδάκια τους να πάμε καταπάνω στα σκυλιά και νομίζω μπορούμε να καταλάβουμε ότι όπως θα μας ενόχληση κάτι εμάς, έτσι θα ενοχληθεί και το σκυλί και μπορεί να αγρίεψε ή να δαγκώσει γιατί είναι στην φύση του. Γιαυτό όπως οφείλουμε εμείς με τα σκυλιά μας να προσέχουμε ΈΤΣΙ οφείλει και ο γονιός να προσέχει το παιδί του!!!
 


Noop

Member
2 Νοεμβρίου 2020
5
0
Ευχαριστώ, αλλά έχω κάποιες άλλες ερωτήσεις όταν πας διακοπές και έχεις το σκύλο συνέχεια μαζί και πάς σε εστιατόριο ή σουβλατζίδικο τι θα πρέπει να κάνεις; Επίσης σε καταστήματα όπως το praktiker,ikea, επιτρέπονται;
Στα ΙΚΕΑ μπορείς αλλά σε με ιδική τσάντα για σκυλιά, τώρα πια είναι αυτή δεν ξέρω!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κατά την γνώμη μου είναι λίγο παράλογος αυτός ο νόμος, να λέγαν για παράδειγμα επιτρέπονται τα σκυλιά έως 10 κιλά που όλοι μας μπορούμε να φανταστούμε ότι ένα σκυλάκι έως 10 κιλά είναι μικρό έως μεσαίου μεγέθους το πολύ, που μπορείς να το "κουμαντάρεις"!!!!
Το μέτρο έχει να κάνει με υγειονομικούς κανόνες. Όλες οι εξαιρέσεις αυτού του είδους είναι επικίνδυνες. Στα μπαρ να μην μπαίνουν μελαχρινές, στα λεωφορεία μελαμψοί,τα λαμπράντορ παντού, τα πιτμπουλ πουθενά κλπ.

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα. Πέραν αυτού είμαι σίγουρος εκ πείρας πως αν προσέλθω εγώ με τον Άργο το μαλτεζακι θα χαλάσει τον κόσμο στο γαύγισμα και ο δικός μου θα είναι αδιάφορος.

* Τα σκυλιά δεν είναι παιδιά.
 


Noop

Member
2 Νοεμβρίου 2020
5
0
Το μέτρο έχει να κάνει με υγειονομικούς κανόνες. Όλες οι εξαιρέσεις αυτού του είδους είναι επικίνδυνες. Στα μπαρ να μην μπαίνουν μελαχρινές, στα λεωφορεία μελαμψοί,τα λαμπράντορ παντού, τα πιτμπουλ πουθενά κλπ.

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα. Πέραν αυτού είμαι σίγουρος εκ πείρας πως αν προσέλθω εγώ με τον Άργο το μαλτεζακι θα χαλάσει τον κόσμο στο γαύγισμα και ο δικός μου θα είναι αδιάφορος.

* Τα σκυλιά δεν είναι παιδιά.
Όλα έχουν να κάνουν με το αφεντικό, αν το αφεντικό είναι νευρικό έτσι θα γίνει κ το σκυλί, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει προσωπικά με ότι σκυλί είχα ανεξάρτητους ράτσας, από ημίαιμο έως Ντογκ ντε Μπορντώ και πιτμπουλ αλλά και μαλτεζ που έχω τώρα, επειδή είναι μια συγκεκριμένη ράτσα δεν σημαίνει ότι θα είναι νευρικό ή υστερικό ή επιθετικό ή θα είναι και ήρεμο, ναι κάποιες ράτσες έχουν κάποια χαρακτηριστικά στον χαρακτήρα τους, όπως το πιτμπουλ είναι πολύ ενεργητικό σκυλί και θέλει να εκτονώνεται συνέχεια και δεν γίνεται να είναι όπως και το μαλτεζ που όλοι μέρα κοιμάται και μπορείς να το βγάλεις 1 ή 2 ή 3ς ήφορές την ημέρα βόλτα από 30 λεπτά έως 1 ώρα για να κάνει την βόλτα του και την ανάγκη του, αλλά και πάλι από προσωπική μου εμπειρία είναι πως θα μεγαλώσεις το σκυλί σου!!!!
Ναι τα σκυλιά δεν είναι παιδιά αλλά είναι εξαρτημένα από εμάς (αυτό εννοώ σαν παιδί) και δεν είναι ανεξάρτητα σαν τις γάτες για παράδειγμα!!!
Έπεισες κάποιες ράτσες είναι να το θέσω υποαλλεργικες, όπως το μαλτεζ, τα τεριέ, τα πουντλ κτλ ( αυτές οι ράτσες έχουν μακριά τρίχα) και άλλες με κοντό τρίχωμα που μπορεί να νομίζει κάποιος ότι δεν μαδάει τόσο! Οπότε επειδή έχουν μακρύ τρίχωμα δεν σημαίνει ότι μαδάνε μόλις τινάζουν το τρίχωμα τους, οποτε δεν θα βρεις τρίχα στο φαγητό σου ή στον καφέ σου κτλ, όμως υπάρχουν άλλες ράτσες που άπαξ και τινάζουν το τρίχωμα τους έχει γεμίσει ο τόπος τρίχα!
Αλλά σε ανοιχτό χώρο, όπως είχα πει, το θεωρώ παράλογο να μην επιτρέπονται σκυλιά, γιατί για ανοιχτό χώρο αναφέρθηκα και οχι σε κλειστό!!!! Σε κλειστό δεν θα ήθελα να ταλαιπωρηθώ ούτε το σκυλί μου αλλά ούτε εγώ, ούτε και τους γύρω μου!!!

Όπως είπα και παραπάνω έχει να κάνει πως θα μάθεις το σκυλί σου, γιατί ο δικός μου δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ θέμα ούτε με άλλα σκυλιά, ούτε με γάτες αλλά ούτε με ανθρώπους, όταν λέω δεν μου έχει δημιουργήσει θεμα εννοώ ότι δεν πλησιάζει κανέναν κ τίποτα και δεν κλαίει!!!!!! Μόνο αν δεν του δώσω εγώ σημασία θα χαλάσει τον κόσμο για κανέναν άλλο λόγο!!!! ✌
 


Noop

Member
2 Νοεμβρίου 2020
5
0
Το μέτρο έχει να κάνει με υγειονομικούς κανόνες. Όλες οι εξαιρέσεις αυτού του είδους είναι επικίνδυνες. Στα μπαρ να μην μπαίνουν μελαχρινές, στα λεωφορεία μελαμψοί,τα λαμπράντορ παντού, τα πιτμπουλ πουθενά κλπ.

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα. Πέραν αυτού είμαι σίγουρος εκ πείρας πως αν προσέλθω εγώ με τον Άργο το μαλτεζακι θα χαλάσει τον κόσμο στο γαύγισμα και ο δικός μου θα είναι αδιάφορος.

* Τα σκυλιά δεν είναι παιδιά.
Επίσης ήρεμα τα λέω!!!!!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3