ΨΥΛΛΟΙ!!




cgri1976

Well-Known Member
δεν ειχα προβλημα, αλα την εφαρμοσα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο αλλα και η μικρη κατρουλου μου!!!

ναι καλα θα θελα!!!!! μολις τωρα βρηκα εναν ψυλλο...καθως σκουπιζα το πατωμα τσουπ ενα μαυρακι αναμεσα στις τριχες την μικρης πανω στο φαρασι..... πηγα να το δω και ξανατσουπ πηδηξε...... θα παω αυριο να παρω φροντλαιν
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τελικα κανενας δεν γλυτωνει απο τους ψυλλους! Εγω μεχρι στιγμης παντως που βαζω ανα 20ημερο αμπουλα frontline δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα. Καπου εχει αναφερθει οτι καλο προιον για το χωρο ειναι το Sebacil κανει ομως διαλυτο και για το σκυλο αλλα δεν νομιζω οτι θα το χρησιμοποιουσα. Μπορεις να δοκιμασεις την frontline combo που ειναι και για τα αβγα του ψυλλου!
 


cgri1976

Well-Known Member
Τελικα κανενας δεν γλυτωνει απο τους ψυλλους! Εγω μεχρι στιγμης παντως που βαζω ανα 20ημερο αμπουλα frontline δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα. Καπου εχει αναφερθει οτι καλο προιον για το χωρο ειναι το Sebacil κανει ομως διαλυτο και για το σκυλο αλλα δεν νομιζω οτι θα το χρησιμοποιουσα. Μπορεις να δοκιμασεις την frontline combo που ειναι και για τα αβγα του ψυλλου!

μην ανυσηχεις το διαβασα ολο το topik για το sebacil....και ειπα αστω καλυτερα.... πηρα σημερα frontline spray 250ml, ψεκασα ολο το σκυλι, και οσο μου εμεινε, αφου καθαρισα με μπολικο ξυδι ολο το σπιτι, ψεκασα καποιες γωνιες που καθεται συνεχεια, καθως και τα πραγματα της.... αλλα θα δοκιμασω και την αμπουλα που μου ειπες.... ολο χημικα ρε παιδι μου.... πω πωωωωωωωω....
ζομπι θα μου γινει το σκυλι!!!!!

:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Sebacil αραιωμένο για τον χώρο του σκύλου είναι ότι πιο αποτελεσματικό..και απλά μπορείς να το απομονώσεις να μην πάει στο συγκεκριμένο μέρος για λίγες ώρες..
 


iGeorge

Well-Known Member
2 Μαϊου 2010
143
3
40
Αθήνα
Παιδιά κι εγώ τις τελευταίες μέρες έχω μεγάλο πρόβλημα με τους ψύλλους. Φοράει λουράκι kitlic (ή κάπως έτσι, είναι το αμέσως καλύτερο μετά το scalibor μου είπαν μιας και στο δεύτερο έχει αλλεργία), του έβαλα πρόσφατα αμπούλα και του έβαλα και μία λοσιόν για τους ψύλλους. Τίποτα! Ένα θα σας πω, τον έψαξα και του βρήκα 6 ψύλλους προχθές και άλλους 7 εχθές. Τους περισσότερους τους σκότωσα, αλλά δε γίνεται δουλειά έτσι... Το κακό είναι ότι βρήκα και στο κρεβάτι μου (σίγουρα θα έχει γεμίσει και το χαλί μου) ακόμα και επάνω μου! Πηγαίνουν οι ψύλλοι στον άνθρωπο; Μπορούν να σε τσιμπήσουν; Αν κολλήσουν κι οι γάτες μου πάει, την κάτσαμε τη βάρκα!
Σταμάτησα να τον βγάζω βόλτα σε σημεία που έχει χώμα και χορτάρι, σήμερα θα αγοράσω και frontline να τον ψεκάσω, θα αλλάξω τα σεντόνια και θα απολυμάνω το χαλί. Αν δεν φύγουν και τότε δεν ξέρω τι θα κάνω, πραγματικά! Αλλά ρε παιδιά τι να πω, τόσα φάρμακα και δεν κάνουν τίποτα, τόσα λεφτά πεταμένα.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Στο θέμα Ψύλλοι και στη σελίδα 10 η FrenchieFan δίνει πολύ κατατοπιστικές οδηγίες για τον καθαρισμό του σπιτιού σε περίπτωση προσβολής από ψύλλους
 




cgri1976

Well-Known Member
διαβασα το τι λεει η FrenchieFan, αλλα αυτη την περιοδο no money no honey.... εχουν προτερεοτητα οι διακοπες......αλλα ομως σημερα το σπιτι το ραντισα κυριολεκτικα στο sebacil, καναπεδες, κρεβατι, στρωμα, ντουλαπα, μπαλκονι κτλ κτλ.... το αφησα το σπιτι 2 ωρες κλειστο, ενω εγω κ η lucy λειπαμε, και θελω να πιστευω οτι ψωφισαν ολα!!!!!
αυτα!
 




cgri1976

Well-Known Member
Τελικα ψοφησαν οι ψυλλοι με το sebacil??
στο σκουπισμα με την σκουπα χειρος δεν βρηκα κατι....αλλα ρε παιδι μου οταν καθομαι στον καναπε, εχω την αισθηση οτι κατι περπαταει πανω μου.... ειναι η ιδεα μου? ειναι τυχαιο??? πραγματικα θελω να μην νομιζω!!!!αν και εχω και την μωβ λαμπα για τα κουνουπια(αυτην που εχουν τα κρεωπολεια) και κατα 98% ειναι κουνουπακια που απλα θελουν να πιουνε κατι.... ετσι σημερα πηγα και πηρα υγρο εντομοαπωθητικο....και το αλλο επου πλεον εφαρμοσα ειναι οτι καθε πρωτη του μηνα να βαζω αμπουλα frontline combo και καθε τελος του μηνα frontline spray συν scalibor και ανα 15 μερες να σφουγγαριζω με το sebacil...ρωτησα και την γιατρο και μου ειπε οτι οκ δεν θα εχει προβλημα το σκυλι.....
ιδωμεν!!!!
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
στο σκουπισμα με την σκουπα χειρος δεν βρηκα κατι....αλλα ρε παιδι μου οταν καθομαι στον καναπε, εχω την αισθηση οτι κατι περπαταει πανω μου.... ειναι η ιδεα μου? ειναι τυχαιο??? πραγματικα θελω να μην νομιζω!!!!αν και εχω και την μωβ λαμπα για τα κουνουπια(αυτην που εχουν τα κρεωπολεια) και κατα 98% ειναι κουνουπακια που απλα θελουν να πιουνε κατι.... ετσι σημερα πηγα και πηρα υγρο εντομοαπωθητικο....και το αλλο επου πλεον εφαρμοσα ειναι οτι καθε πρωτη του μηνα να βαζω αμπουλα frontline combo και καθε τελος του μηνα frontline spray συν scalibor και ανα 15 μερες να σφουγγαριζω με το sebacil...ρωτησα και την γιατρο και μου ειπε οτι οκ δεν θα εχει προβλημα το σκυλι.....
ιδωμεν!!!!
Με τοσα που θα κανεις δεν νομιζω να μεινει ουτε ρουθουνι απο τους ψυλλους! :) Αν και στην θεση σου το spray θα το εβαζα στης 15 με 20 του μηνα και οχι στα τελη γιατι πεφτει πολυ κοντα με την αμπουλα. Επισης εδω νιωθω οτι με περπατανε εμενα ψυλλοι ποσο μαλλον εσας! :D
 


cgri1976

Well-Known Member
Με τοσα που θα κανεις δεν νομιζω να μεινει ουτε ρουθουνι απο τους ψυλλους! :) Αν και στην θεση σου το spray θα το εβαζα στης 15 με 20 του μηνα και οχι στα τελη γιατι πεφτει πολυ κοντα με την αμπουλα. Επισης εδω νιωθω οτι με περπατανε εμενα ψυλλοι ποσο μαλλον εσας! :D
εχεις δικιο....αυτο ηθελα να γραψω.....καθε πρωτη του μηνα αμπουλα frontline combo και καθε 15 του μηνα frontline spray....
 
Last edited by a moderator:


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Εγώ δεν φοράω scalibor στον μικρό μου διότι τα γαλλάκια είναι και λίγο ευαίσθητα σε αλλεργίες. Του βάζω μόνο αμπούλα advantix. Κάνω καλά ή μήπως δεν καλύπτεται πλήρως ο μικρούλης?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Λοιπον επειδη εχω και εγω ενα θεματακι με το scalibor και επειδη και τα δικα μου σκυλια εχουν ενα θεματακι με την ευαισθησια εχω στραφει προς τα μη χημικα. Τωρα αγορασα το collier! Μυριζει υπεροχα, ειναι οικονομικοτερο και εχω και το κεφαλι μου ησυχο!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Τωρα αγορασα το collier! Μυριζει υπεροχα, ειναι οικονομικοτερο και εχω και το κεφαλι μου ησυχο!
Ποιας εταιρίας είναι;
Καθε ποτε χρειάζεται αντικατασταση;
Ειναι (θεωρητικα τουλαχιστον) αδιαβροχο;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Την εταιρεια δεν την θυμαμαι. Στην συσκευασια λεει οτι κραταει για 4 μηνες και οτι ειναι αδιαβροχο.
Εγω δεν σκοπευω να το κρατησω πανω απο 2 μηνες. Το αγορασα στα 5 ευρω.

Υγ: Της provet ειναι! Το βρηκα!
 
Last edited: