Ψάχνω μαλινουα..


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
για βρες μου και με εκθεσιακες γραμμες
Φίλε Τάσο , στην Ελλάδα έχω δει πολλά μαλινουα πετ , δεν ξέρω αν συμφωνείς πως πλέον κ εκεί υπαρχει διαχωρισμός , από τότε που η φυλή εμπορικοποιηθηκε και πήρε κ η κουτσή Μαρία μαλινουα , άρχισαν κ οι γέννες από όλους , χάλασε πολύ η φυλή . Κανένα εκτροφείο δεν θα σου πει πως τα μαλινουα μου δεν είναι εργασιακά , αυτό είναι σίγουρο. Εάν θέλεις να το αναλύσουμε περισσότερο πολύ ευχαρίστως ;) Νομίζω δεν θα διαφωνήσουμε .
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Φίλε Τάσο , στην Ελλάδα έχω δει πολλά μαλινουα πετ , δεν ξέρω αν συμφωνείς πως πλέον κ εκεί υπαρχει διαχωρισμός , από τότε που η φυλή εμπορικοποιηθηκε και πήρε κ η κουτσή Μαρία μαλινουα , άρχισαν κ οι γέννες από όλους , χάλασε πολύ η φυλή . Κανένα εκτροφείο δεν θα σου πει πως τα μαλινουα μου δεν είναι εργασιακά , αυτό είναι σίγουρο. Εάν θέλεις να το αναλύσουμε περισσότερο πολύ ευχαρίστως ;) Νομίζω δεν θα διαφωνήσουμε .
διαφωνουμε
αλλο το παιρνω εναν σκυλο και τον εχω σαν πετ και αλλο βγαζω στις γεννες μου πετ
και εγω μαλι εχω και ειναι πετ
και εσυ εργασιακο γπ πηρες και το εχεις σαν πετ

το πετ ειναι επιλογη μου,(του καθενα) δεν σημαινει απαραιτητα οτι ο χ σκυλος που ειναι πετ δεν εχει τα προσοντα να κανει σπορ

κατσε βρε τωρα,ποτε ειδες ολη αυτη την καταστροφη στα μαλινουα
ποσο γνωστα ειναι νομιζεις και σε ποσους αρεσουν
εμενα τουλαχιστον εδω δεν εχουν ιδεα απο μαλινουα,αν εξαιρεσεις λιγα ατομα και οταν λεω λιγα εννοω οντως λιγα

τωρα για τις γεννες τι να σου πω,εκει θα συμφωνησουμε..παντα ετσι γινοταν ομως και σε ολες τις ρατσες γιαυτο κοιτας τι θελεις και αναλογα παιρνεις
ας μην ξεχναμε ομως οτι πολες φορες οι τσαμπιονς βγαζουν παπακια
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@tasos malinoua υπαρχουν μορφολικες γραμμες...το μαλι θελει προσοχη μπορεις να πας για ολα αυτα που ακους,και να σου βγει πατατα χωρις να το παρεις χαμπαρι...Βεβαια υπαρχουν και κατι μαλι που οντως ειναι απο αλλο ΠΛΑΝΗΤΗ :D
 
  • Like
Reactions: ripper2.1




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@tasos malinoua υπαρχουν μορφολικες γραμμες...το μαλι θελει προσοχη μπορεις να πας για ολα αυτα που ακους,και να σου βγει πατατα χωρις να το παρεις χαμπαρι...Βεβαια υπαρχουν και κατι μαλι που οντως ειναι απο αλλο ΠΛΑΝΗΤΗ :D
δειξε μου
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
η ερωτηση που αξιζει ενα εκατομυριο δολλαρια στο παρον τοπικ ειναι η "για ποιο λογο σου γυαλισε το μαλινουα".
Πιστευω αν ηθελε ο φιλος να ασχοληθει με κυνοαθλητισμο το πρωτο του ποστ θα ηταν "ψαχνω μαλινουα τουρμπο ιντερκουλερ για να κανω ιπο" ξερω γω...
Αν θες μια τελειως ανευθυνη εναλλακτικη προταση θα σου προτεινα να παρατησεις το βελγικο και να αγορασεις εναν Τσεχοσλοβακο!!
 




ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
για βρες μου και με εκθεσιακες γραμμες
Φίλε Τάσο , στην Ελλάδα έχω δει πολλά μαλινουα πετ , δεν ξέρω αν συμφωνείς πως πλέον κ εκεί υπαρχει διαχωρισμός , από τότε που η φυλή εμπορικοποιηθηκε και πήρε κ η κουτσή Μαρία μαλινουα , άρχισαν κ οι γέννες από όλους , χάλασε πολύ η φυλή . Κανένα εκτροφείο δεν θα σου πει πως τα μαλινουα μου δεν είναι εργασιακά , αυτό είναι σίγουρο. Εάν θέλεις να το αναλύσουμε περισσότερο πολύ ευχαρίστως ;) Νομίζω δεν θα διαφωνήσουμε .
διαφωνουμε
αλλο το παιρνω εναν σκυλο και τον εχω σαν πετ και αλλο βγαζω στις γεννες μου πετ
και εγω μαλι εχω και ειναι πετ
και εσυ εργασιακο γπ πηρες και το εχεις σαν πετ

το πετ ειναι επιλογη μου,(του καθενα) δεν σημαινει απαραιτητα οτι ο χ σκυλος που ειναι πετ δεν εχει τα προσοντα να κανει σπορ

κατσε βρε τωρα,ποτε ειδες ολη αυτη την καταστροφη στα μαλινουα
ποσο γνωστα ειναι νομιζεις και σε ποσους αρεσουν
εμενα τουλαχιστον εδω δεν εχουν ιδεα απο μαλινουα,αν εξαιρεσεις λιγα ατομα και οταν λεω λιγα εννοω οντως λιγα

τωρα για τις γεννες τι να σου πω,εκει θα συμφωνησουμε..παντα ετσι γινοταν ομως και σε ολες τις ρατσες γιαυτο κοιτας τι θελεις και αναλογα παιρνεις
ας μην ξεχναμε ομως οτι πολες φορες οι τσαμπιονς βγαζουν παπακια
Δεν είναι κακό να διαφωνούμε , εγώ ήμουν 90% σίγουρος πως δεν θα ασχοληθώ με σπορ , αλλά δεν ήθελα σκυλο πετ , ήθελα ένα σκληρό σκυλί με ισχυρά drives κ όπου μας βγάλει , δεν το μετάνιωσα μέχρι στιγμής , θα σου πω σε ένα χρόνο την πλήρη άποψη μου . Διαφωνώ πως ένα πετ μπορεί να κάνει σοβαρό σπορ , μέχρι agility κ θα είναι κ ευχαριστημένο , δες λίγο γαλλικό ring κ θα καταλάβεις , όταν κοιτούσα για μαλινουα έψαχνα για γραμμές boscaille .Δεν ξέρω αν στα μέρη σου δεν είναι διαδεδομένη η ράτσα , αλλά τουλάχιστον στη Νότια Ελλάδα , έχει παρα πολλά και τα περισσότερα δεν μου αρέσουν , συγκεκριμένα 2 μαλινουα στα 10 που είδα μου άρεσαν .Μια φυλή με τόσο παράξενα νεύρα , θέλει τρομερά επιλεκτική φυλή , αλλιώς παίρνεις Γερμανικό κ καθάρισες Χαχαχα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
http://www.working-dog.eu/dogs-details/2890038/Lazulli-du-Hameau-St-Blaise

Tασε για τον θεο...για να το λεω θα υπαρχει,καθε μερα σχεδον βλεπω μορφολογικο μαλινουα στο ατζιλιτι.
ναι ωραια,μονο που εγω δεν εχω συνδεση για να δω λεπτομερειες
αρα υποθετω πως προγονοι κλπ ζευγαρωνουν βαση εκθεσεις και δεν εχουν εστω ενα ΒΗ σωστα;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
ναι ωραια,μονο που εγω δεν εχω συνδεση για να δω λεπτομερειες
αρα υποθετω πως προγονοι κλπ ζευγαρωνουν βαση εκθεσεις και δεν εχουν εστω ενα ΒΗ σωστα;
Εστω ενα Bh δεν ξερω δεν το εχω ψαξει,παντως ναι φανταζομαι πως εκτρεφονται με αλλα κρητηρια.
Και πληρωσε επιτελους να σε δεις και στο bh λογικα θα το ανεβασουν!χαχα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Διαφωνώ πως ένα πετ μπορεί να κάνει σοβαρό σπορ , μέχρι agility κ θα είναι κ ευχαριστημένο
δες λίγο γαλλικό ring κ θα καταλάβεις
στη Νότια Ελλάδα , έχει παρα πολλά και τα περισσότερα δεν μου αρέσουν , συγκεκριμένα 2 μαλινουα στα 10 που είδα μου άρεσαν
Μια φυλή με τόσο παράξενα νεύρα
καταρχην οχι μονο το αζιλιτυ αλλα και κατι πολυ λιγοτερο ειναι σοβαρο σπορ για εναν σκυλο
ας ξεφυγουμε λιγο απο αυτο το κολημμα του σοβαρου σπορ

καποια μερα θα κατσω να δω και λιγο γαλλικο ρινγκ
απο εκει δεν ειναι και τα περιβοητα σκλια που μασαν γιατι ειναι απο ρινγκ;;

λογικο ειναι να μην σου αρεσουν
και για να κολησω και τον @Dimi_21 σε μια γεννα με 10 κουταβια μπορει μονο τα 2 να ειναι απολυτα εντος προτυπου οποτε ειναι αναλογα τι εχεις στο μυαλο σου για να σου αρεσει η οχι.

τα περιβοητα νευρα
αφου βλεπεις γαλλικο ρινγκ θα τα εχεις καταλαβει
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εστω ενα Bh δεν ξερω δεν το εχω ψαξει,παντως ναι φανταζομαι πως εκτρεφονται με αλλα κρητηρια.
Και πληρωσε επιτελους να σε δεις και στο bh λογικα θα το ανεβασουν!χαχα
οχι αδερφε να το ψαξεις,πως το πετας ετσι
να το ψαξεις να μαθουμε και εμεις

ναι,πονο τοχα να με δω
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
καταρχην οχι μονο το αζιλιτυ αλλα και κατι πολυ λιγοτερο ειναι σοβαρο σπορ για εναν σκυλο
ας ξεφυγουμε λιγο απο αυτο το κολημμα του σοβαρου σπορ

καποια μερα θα κατσω να δω και λιγο γαλλικο ρινγκ
απο εκει δεν ειναι και τα περιβοητα σκλια που μασαν γιατι ειναι απο ρινγκ;;

λογικο ειναι να μην σου αρεσουν
και για να κολησω και τον @Dimi_21 σε μια γεννα με 10 κουταβια μπορει μονο τα 2 να ειναι απολυτα εντος προτυπου οποτε ειναι αναλογα τι εχεις στο μυαλο σου για να σου αρεσει η οχι.

τα περιβοητα νευρα
αφου βλεπεις γαλλικο ρινγκ θα τα εχεις καταλαβει
Έχω δει μαλινουα που θα στέκονταν σε γαλλικό ρινγκ , αλλά αν το είχα εγώ από κουτάβι μπορεί να το είχα χαλάσει 10 φορές , δεν λέω πως δεν υπάρχουν Μάλι με τρομερά νεύρα , αλλά όταν τα βρεις χρειάζονται τρομερή εμπειρία τους πρώτους 10 μήνες τουλάχιστον για να μη τα χαλάσεις . Τα θεωρώ σκυλιά για λίγους ανθρώπους κ δεν το λέω ειρωνικά . Αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος που στράφηκα σε άλλη φυλή , άσχετα που τώρα δεν θα την άλλαζα με τίποτα .
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μου χω και εγω απαντηση νταξ,αλλο αυτο.

@ripper2.1 μην σου κακοφαινεται που σου ειπα οτι και εσυ πετ το εχεις και εγω πετ το εχω και πολοι αλλοι.δεν ειναι κακο.
κακο ειναι οτι εχουμε στο μυαλο μας τι κανουν στο γαλλικο ρινγκ,πιο εχει τριαρι και αν δεν κανει γιαυτα ας παει να ξεδινει σε κανα ατζιλιτυ.
αλλωστε παλιοτερα ειχε πει και ομητσος οτι σκλια με τριαρια ειναι και σαν πετ,μην μπαινουμε στην λουμπα α σιγα μωρε και ετσι και αλλιως.

αλλο κανω τον σκυλο μου πετ γιατι ετσι θελω και αλλο τα ισοπεδωνω ολα
και στο κατω κατω σιγα μην με την πρωτη,δευτερη,τριτη....πεμπτη αγορα μας καθοταν στα χερια μας ο σουπερ σκυλος
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Μα φυσικα το να τα εχεις πετ δεν ειναι ντροπη...ισα ισα πρεπει να ειμαστε και περηφανοι για αυτο!!!!!
Το κακο δεν ειναι να τα εχεις πετ,αλλα να κανουν ΜΟΝΟ για πετ.Εχει τεραστια διαφορα!
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
μου χω και εγω απαντηση νταξ,αλλο αυτο.

@ripper2.1 μην σου κακοφαινεται που σου ειπα οτι και εσυ πετ το εχεις και εγω πετ το εχω και πολοι αλλοι.δεν ειναι κακο.
κακο ειναι οτι εχουμε στο μυαλο μας τι κανουν στο γαλλικο ρινγκ,πιο εχει τριαρι και αν δεν κανει γιαυτα ας παει να ξεδινει σε κανα ατζιλιτυ.
αλλωστε παλιοτερα ειχε πει και ομητσος οτι σκλια με τριαρια ειναι και σαν πετ,μην μπαινουμε στην λουμπα α σιγα μωρε και ετσι και αλλιως.

αλλο κανω τον σκυλο μου πετ γιατι ετσι θελω και αλλο τα ισοπεδωνω ολα
και στο κατω κατω σιγα μην με την πρωτη,δευτερη,τριτη....πεμπτη αγορα μας καθοταν στα χερια μας ο σουπερ σκυλος
Καθόλου δεν μου κακοφαίνεται , συμφωνώ με το μνμ σου . Όπως κ με αυτό που λέει ο Μητσος παραπάνω !
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Alpol9

Member
4 Ιανουαρίου 2017
18
19
38
Δεν θελω σκύλο πρωταθλητή δεν πρόκειται να τον κατεβάσω σε αγώνες. Θελω ενα σκυλί με ισχυρά drives να το εκπαιδευσω και να τον εχω συνεχεια μαζί μου. Απλά η αρχική μου ερώτηση ήταν αν κάποιος απο ολους εδω μεσα εχει κάποιον εκτροφέα να μου προτείνει, κάποιον που απο δίκη του εμπειρία να μπορει να μου πει ότι τα σκυλιά του ειναι εντάξει. Ή αν εχει κάποιος και σκοπεύει να κανει κάποια γεννά.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Δεν θελω σκύλο πρωταθλητή δεν πρόκειται να τον κατεβάσω σε αγώνες. Θελω ενα σκυλί με ισχυρά drives να το εκπαιδευσω και να τον εχω συνεχεια μαζί μου. Απλά η αρχική μου ερώτηση ήταν αν κάποιος απο ολους εδω μεσα εχει κάποιον εκτροφέα να μου προτείνει, κάποιον που απο δίκη του εμπειρία να μπορει να μου πει ότι τα σκυλιά του ειναι εντάξει. Ή αν εχει κάποιος και σκοπεύει να κανει κάποια γεννά.
Φίλε μου , δύσκολα θα σου πει κάποιος πάρε από αυτόν με κλειστά μάτια , δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο , για μένα το καλύτερο θα είναι να γυρίσεις μερικά εκτροφεία στην Ελλάδα , να τα δεις από κοντά , να μιλήσεις με τους εκτροφείς , να δεις τους γονείς του κουταβιού , να εξηγήσεις τις ανάγκες σου κ Εσυ μετά θα κρίνεις. Παραδείγματος χάρη αν ρωτούσες εμένα θα σου έλεγα μην πάρεις από Ελλάδα κ πάρε από εξωτερικό . Άλλος θα σου πει παρα από τον γείτονα μου έχει κ γαμω τα σκυλιά , ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω . Κανείς κ δεν θα σου δώσει μονολεκτική απάντηση , χρειάζεται κ πολύ ψάξιμο από την πλευρά σου .
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Δεν θελω σκύλο πρωταθλητή δεν πρόκειται να τον κατεβάσω σε αγώνες. Θελω ενα σκυλί με ισχυρά drives να το εκπαιδευσω και να τον εχω συνεχεια μαζί μου. Απλά η αρχική μου ερώτηση ήταν αν κάποιος απο ολους εδω μεσα εχει κάποιον εκτροφέα να μου προτείνει, κάποιον που απο δίκη του εμπειρία να μπορει να μου πει ότι τα σκυλιά του ειναι εντάξει. Ή αν εχει κάποιος και σκοπεύει να κανει κάποια γεννά.
εκπαιδευση για τι πραγμα; φυλαξη χωρου; σωματοφυλακη; βασικη εκπαιδευση;
οταν λες οτι θες να μαθεις αν τα σκυλια του εκτροφεα ειναι ενταξει; ενταξει οσων αφορα τι;
την υγεια τους; την εργασιακη τους ικανοτητα; εχεις εμπειρια να διαχειριστεις τα ισχυρα drives? αν θες απαντας..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22