Ψευδής κατηγορία


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Καλησπέρα
Ελπίζω να βάζω το μυνημα μου στην σωστή ενότητα.
Έχω ένα γείτονα ο οποίος είναι κομπλεξικός και γενικά με ζηλεύει και με φθονει για λόγους που δεν έχω δώσει δικαίωμα και μην αναλύσω και σπαταλώ το χρόνο σας...
Εκείνος για λόγους που βολεύουν τα παιδιά του έχει κάνει γκαρνταρόμπα το κλιμακοστασιο και είναι μόνιμα ανοιχτη η πόρτα της πολυκατοικίας.
Έρχονται αδέσποτα αράζουν στο χαλάκι του και ενίοτε κάνουν και τη ανάγκη τους. Εκείνος στο πρώτο όροφο και το πρώτο χαλάκι προσβάσιμο από τα αδέσποτα και εμείς στο τρίτο
Αυτό που λέει εκείνος είναι ότι ο σκύλος μας κατέβηκε στο πρώτο και έκανε την ανάγκη του. Πράγμα που δεν ισχύει.
Και εδω ρωτάω...
Αν βρω το κουράγιο και τη βλακεια (μετά λόγου γνώσεως)
Υπάρχει τρόπος κάπως να πω ότι δεν είναι ο δικός μου σκύλος; βάση μορφής κλπ.. Των *αποδεικτικών στοιχείων*.
Αν το τραβήξει τι μπορεί να πάθω και πως μπορώ να αντίδρασω; δεδομένου ότι έχω 100% δίκιο και είμαι σίγουρος ότι δεν έχει κάνει ο σκύλος μου τη ζημιά. Ο σκύλος μου είναι ένα μίνι πινσερ κάτι λιγότερο από 3,5 κιλά.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
829
678
Καλησπέρα
Ελπίζω να βάζω το μυνημα μου στην σωστή ενότητα.
Έχω ένα γείτονα ο οποίος είναι κομπλεξικός και γενικά με ζηλεύει και με φθονει για λόγους που δεν έχω δώσει δικαίωμα και μην αναλύσω και σπαταλώ το χρόνο σας...
Εκείνος για λόγους που βολεύουν τα παιδιά του έχει κάνει γκαρνταρόμπα το κλιμακοστασιο και είναι μόνιμα ανοιχτη η πόρτα της πολυκατοικίας.
Έρχονται αδέσποτα αράζουν στο χαλάκι του και ενίοτε κάνουν και τη ανάγκη τους. Εκείνος στο πρώτο όροφο και το πρώτο χαλάκι προσβάσιμο από τα αδέσποτα και εμείς στο τρίτο
Αυτό που λέει εκείνος είναι ότι ο σκύλος μας κατέβηκε στο πρώτο και έκανε την ανάγκη του. Πράγμα που δεν ισχύει.
Και εδω ρωτάω...
Αν βρω το κουράγιο και τη βλακεια (μετά λόγου γνώσεως)
Υπάρχει τρόπος κάπως να πω ότι δεν είναι ο δικός μου σκύλος; βάση μορφής κλπ.. Των *αποδεικτικών στοιχείων*.
Αν το τραβήξει τι μπορεί να πάθω και πως μπορώ να αντίδρασω; δεδομένου ότι έχω 100% δίκιο και είμαι σίγουρος ότι δεν έχει κάνει ο σκύλος μου τη ζημιά. Ο σκύλος μου είναι ένα μίνι πινσερ κάτι λιγότερο από 3,5 κιλά.
Σαν τον τζονυ ντεπ που ελεγε η αμπερ χερντ οτι τα σκυλια του εχεσαν το κρεβατι αλλα αυτα ηταν γιορκσαιρ χαχαχαχα περα απο την πλακα δεν νομιζω να σου κανει κατι για τετοιο λογο και να παρθει σοβαρα απο οποιονδηποτε. Αλλα και να αποδειξεις εσυ κατι δεν μπορεις εκτος αν υπαρχουν καμερες ( νομιμες )
 


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Σε ευχαριστω για την απάντηση σου.
Κάμερες δεν μπορώ να έχω εγώ στον τρίτο που είμαι και να βλέπω τον πρώτο...
Αυτός είναι συγκεκριμένη φάρα και ψυχολογία.
Νομίζει ότι μπορεί να δημιουργήσει κακά δεδομένα για εμένα και να με αναγκάσει να απομακρύνω το σκύλο και να φύγω κι εγώ μαζί μιας και έχει καταλάβει ότι το σκύλο τον έχω σαν παιδί μου ισότιμο μέλος της οικογένειας.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
829
678
Σε ευχαριστω για την απάντηση σου.
Κάμερες δεν μπορώ να έχω εγώ στον τρίτο που είμαι και να βλέπω τον πρώτο...
Αυτός είναι συγκεκριμένη φάρα και ψυχολογία.
Νομίζει ότι μπορεί να δημιουργήσει κακά δεδομένα για εμένα και να με αναγκάσει να απομακρύνω το σκύλο και να φύγω κι εγώ μαζί μιας και έχει καταλάβει ότι το σκύλο τον έχω σαν παιδί μου ισότιμο μέλος της οικογένειας.
Τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν πολλες και 99% απλα απειλουν και γκρινιαζουν για να σε τρομαξουν δεν μπορουν να κανουν τιποτα
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
829
678
Πιο πιθανο εσυ να μπορεις του κανεις κατι που αφηνει ανοιχτη την πολυκατοικια
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η χρήση του (κοινόχρηστου) κλιμακοστασίου για προσωπική γκαρνταρόμπα, μπάνιο, playroom και λοιπές δραστηριότητες απαγορεύεται, άσε δε που αν θέτει και θέμα ασφαλείας (π.χ. φωτιά) πάει και αλλού το πράγμα. Όταν ήμουν διαχειρίστρια στην πολυκατοικία είχα βγάλει ανακοίνωση να αδειάσουν τα υπάρχοντά τους που τα είχαν παρκάρει κάποιοι στο κλιμακοστάσιο, από πλακάκια και τσιμέντα μέχρι παιδικά ποδήλατα και λάστιχα αυτοκινήτου. Δεν τα άδειασαν, μάντεψε τι έκανα. Τα έβγαλα εγώ στο δρόμο και τα ποδήλατα και τα λάστιχα έγιναν ανάρπαστα. :LOL:

Όσον αφορά την ανοιχτή είσοδο της πολυκατοικίας προτείνω να βάλετε και μια ταμπέλα "κλεφτρόνια και ληστές, ελάτε σε εμάς, γιατί είμαστε μπάτε σκύλοι αλέστε". Πέρα από την πλάκα, εδώ ίσως πρέπει να ανατρέξει κάποιος το κατασταστικό της πολυκατοικίας (που πρέπει να έχει ο διαχειριστής). Πέραν του καταστατικού δεν ξέρω τι ισχύει νομικά, θέλει ψάξιμο, αλλά η ανοιχτή είσοδος της πολυκατοικίας είναι μείζον θέμα ασφαλείας για όλους σας. Εδώ ίσως πρέπει να το επισημάνεις και στους άλλους ενοίκους και φαντάζομαι ότι θα πάρουν το μέρος σου.
 
  • Like
Reactions: GeorgeGkori


jannisb

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2017
67
11
50
Αθήνα
Τελικά βρέθηκε ο ένοχος... Αφού είπα ότι κάποιες φορές βλέπω μια γάτα μέσα στα σκαλιά, και όπως γράφτηκε πιο πάνω έτσι και σε μας είχε κάποιος ακουμπήσει ένα παλιό πλυντήριο και μια παλιά ηλεκτρική κουζίνα. Εκεί πίσω είχε βρει καταφύγιο μόνιμο μια γατούλα. Οπότε αφού δεν έτυχε λόγω τριημέρου να μείνει πολύ ώρα ανοιχτή η πόρτα να βγει έξω να κάνει τη δουλειά της την έκανε ξανά στο πατάκι και μάλιστα και στο 2ο όροφο αφού του πρώτου ήταν ήδη λερωμένο .
Την βρήκαν και επειδή κάνανε αδεξιους χειρισμούς τελικά η κακόμοιρα βγήκε από το παράθυρο του δεύτερου και πηδηξε σε δίπλα κτίσμα με ασφάλεια ευτυχώς.
Όποτε αθωονεται ο μικρός μου... Βέβαια..
Συγνώμη δεν άκουσα από κανένα...
 
  • Like
Reactions: GeorgeGkori


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf