Ψευδοκύηση... Contralac ή Galastop;


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
χεχε @τακης,τι να κανουμε που ειναι ευαισθητα τα καμαρια μας...στο τρεξιμο ολη την ωρα,μην ηρεμησουμε κι εμεις λιγακι,εχουμε και ενα δερματικο παραλληλα...τελεια. :p
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επειδη κι εγω ειμαι κατα των φαρμακων με το παραμικρο..
επειτα απο συζητηση με εμπειρο εκτροφεα κι αρκετες θηλυκες που περασαν απο τα χερια του...
το ιδιο αποτελεσμα με τα προαναφερθεντα φαρμακα εχει και η διαιτα, κατι που χρησιμοποιουσε στις θυληκες που ειχε οταν παρουσιαζαν το φαινομενο της ψευδοκυησης
συγκεκριμμενα τρεις μερες νηστεια με εντονη γυμναστικη μια μερα μειωμενη μεριδα φαγητου, και ξανα εφοσον χρειαζεται...
εκτοτε το εχω συστησει ως συμβουλη κι εχει αποδειχθει σωστη ως εφαρμογη για την διακοπη παραγωγης γαλακτος...
παντα φυσικα σε συνενοηση με τον γιατρο σου ενημερωνοντας τον για την προθεση σου αποφυγης φαρμακων ( σε περιπτωση που σε ενδιαφερει παντα...)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ευχαριστώ Πέτρο!!! :)

Δυστυχώς, οι υποχρεώσεις μου σαν πατέρας αλλά και οι σημερινές καιρικές συνθήκες δεν μου επέτρεψαν να ασκήσω τη μικρή όπως θα έπρεπε.

Λαμβάνοντας υπόψη την συμβουλή του δικού μου γιατρού αλλά και άλλων που καλοί μου φίλοι προθυμοποιήθηκαν να τους ρωτήσουν, ξεκίνησα σήμερα το Galastop ελπίζοντας να μην αποδειχθεί λάθος.

Μετά από τη σοβαρή περιπέτεια με την υγεία της (που άργησα να δράσω γιατί δεν κατάλαβα τι ήταν πραγματικά), μου είναι δύσκολο να πάω αντίθετα με την άποψη των γιατρών.

Θεωρώ ότι μπορείς να με καταλάβεις...:)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι μονο σε καταλαβαινω αλλα κι εγω σου προτεινα ετσι κι αλλοιως για οτι αποφασισεις να γινει συμφωνα με την αποψη του γιατρου που σας παρακολουθει....
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εμενα ο γιατρος δε μου ειπε τπτ για ασκηση κτλ.... βεβαια παρολο που η κιρκη ειναι μαστινο ειναι αρκετα αθλητικη,δραστηρια και εχει ενα καθημερινο προγραμμα με περπατημα,τρεξιμο,παιχνιδι κτλ. αρα δε μπορω να πω οτι δεν ασκειται.
 


αμαλια

Member
1 Ιανουαρίου 2013
7
0
καλησπερα και απο μενα ,
θελω να ρωτησω κατι και γω , μαλλον επειγον
η σκυλιτσα μου , σαρ πει , 3 χρονων, δεν εχει κυοφορησει , ουτε στειρωθει, παντα ειχε λιγο φουσκωμενο στήθος με λιγη διαφανή έκκριση ( καμια φορα ) και ήταν παντα κανονική στον οιστρο της
τον οκτωμβριο, της ήρθε οιστρος μετα απο 3 μήνες απο τον προηγουμενο , πηγαμε κτηνιατρο, της εκανε υπερηχο και αλλες εξετασεις , ειπε απλα οιστρος.
πριν 5 μερες περιπου διαπιστωσα οτι το στηθος της ήταν πιο πρησμενο και σκληρο και αυτη τη φορα εβγαζε κανονικο γαλα, ξεκινησα galastop, αλλα εχει μεγαλη καταπτωση, ολη μερα κοιμαται ή καθεται στον καναπε της στη γωνια, λιγο σκαβει στο χαλι του σαλονιου και ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΙΠΟΤΑ εδω και 4 μερες
ειναι στις παρενεργειες της ψευδοκυησης αυτα ή μηπως ειναι τπτ αλλο? φταιει το φαρμακο ?
εμπειρια κανεις με αναλογο θεμα? να της ξανακανω υπερηχο για πυομητρα? εχει και ενα μινι τρεμουλο σημερα και εχω εγχωθει !
ευχαριστω
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μίλησες με τον κτηνίατρο στο τηλέφωνο αυτές τις 5 μέρες? Δεν έχω ιδέα από θηλυκά αλλά σκυλί που δεν έχει φάει 4 μέρες σε συνδυασμό με κατάπτωση εγώ θα το πήγαινα άμεσα στο γιατρό για εξετάσεις. Το ότι σκάβει το χαλί πιθανώς είναι σημάδι ότι έχει discomfort (δεν ξέρω πώς είναι στα ελληνικά) και ψάχνει να βολευτεί. Από ότι βλέπω εδώ http://www.vets.gr/article.php?article_id=52 συμπτώματα της πυομήτρας είναι όντως η αδυναμία και η ανορεξία οπότε εγώ θα έκανα υπέρηχο όπως λες, αλλά αυτό θα στο συμβουλέψει και ο γιατρός, απλά θα την πήγαινα άμεσα.
 


αμαλια

Member
1 Ιανουαρίου 2013
7
0
Μίλησες με τον κτηνίατρο στο τηλέφωνο αυτές τις 5 μέρες? Δεν έχω ιδέα από θηλυκά αλλά σκυλί που δεν έχει φάει 4 μέρες σε συνδυασμό με κατάπτωση εγώ θα το πήγαινα άμεσα στο γιατρό για εξετάσεις. Το ότι σκάβει το χαλί πιθανώς είναι σημάδι ότι έχει discomfort (δεν ξέρω πώς είναι στα ελληνικά) και ψάχνει να βολευτεί. Από ότι βλέπω εδώ http://www.vets.gr/article.php?article_id=52 συμπτώματα της πυομήτρας είναι όντως η αδυναμία και η ανορεξία οπότε εγώ θα έκανα υπέρηχο όπως λες, αλλά αυτό θα στο συμβουλέψει και ο γιατρός, απλά θα την πήγαινα άμεσα.
την παω τωρα κτηνιατρο, γιατι χθες το βραδυ 2-4 την νυχτα, εκανε ενα εμετο και ειχε και πολλες αναγουλες ..
 




αμαλια

Member
1 Ιανουαρίου 2013
7
0
Τελικά? Τι είπε ο γιατρός?[/QUOTE
αυτο που φανταζομουνα , στομαχική διαταραχη απο το galastop
να το κοψω και αν δεν της ερθει η ορεξη σε 2 μερες το πολυ , υπερηχο κοιλιας
ατυχησα ομως , γιατι σημερα που τη βλεπω πιο ορεξατη και μαλλον πειναει , κλειστα τα παντα, ουτε φαρμακευτική κονσερβα μπορω να αγορασω , ουτε λιγο κοτοπουλακι που μου πε
παντως ήταν πιο ζωηρη όταν πηγαμε εκει
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Επαναφερω το θεμα για να μην ανοιγω καινουριο...
Λοιπον η Ηρα ειχε περιοδο 17-1 με 2-2 (αναφερομαι φυσικα σε ημ/νιες που ειχε αιμα) χθες το βραδυ τρελαθηκε να γλυφει τα στηθη της (ξεκινησε απο προχθες ετσι εντονα) αλλα σε βαθμο που σχεδον τα ξεπετσιασε (τα 2 τελευταια) φαινοταν ξεκαθαρα δλδ οτι την ενοχλουσαν πολυ...την ζουμπηξα κ γω λοιπον με την ελπιδα να μη βγαλει τιποτα...ματαια...εβγαλε γαλα (την ειχα ξαναζουμπηξει κ τις προηγουμενες μερες που βλεπα τα στηθακια της πρησμενα αλλα τοτε δεν ειχαμε τιποτα) τεσπα να μη τα πολυλογω περασα ολη μου την νυχτα να την "αρμεγω" να της βαζω κομπρεσες κ να μη την αφηνω να τα γλυφει (παλι καλα ειναι πολυ υπακουη,με ενα "μη" το κοβει οσο κ να δυσανασχετει" ) εκτοτε λοιπον την ξανα"αρμεξα" σημερα το μεσημερι (φαινεται οτι την ανακουφιζει αυτο) της εβαλα κομπρεσες με κρυο νερο (μετα λεω να της βρασω κ λιγο χαμομηλακι να της κανω κομπρεσες κ μαυτο) της φορεσα μια παλια μου μπλουζα να μην μπορει να γλυψει τα στηθη της,πηρα τφ τον κτηνιατρο κ απλα μου πε να της δωσω γαλαστοπ (το μεγαλο το μπουκαλι μου πε,4ml Ημερησιως για τα κιλα της-θα παω ταπογευμα) κ θα την δει κ απο κοντα στις 16 που ναι να κανει κ εμβολιο (δε μου πε δλδ πχ να παω Δευτερα που θα ρθει στην περιοχη...) φαι κ νερο ταχει περιορισει κ απο μονη της,δεν ειναι πολυ ορεξατη (εκτος κ αν ειναι καμια μπριζολα) αλλα τωρα εχω κ γω το νου μου που το διαπιστωσα,ετσι κ αλλιως ολη μερα τρεχει πανω κατω στον κηπο ολη μερα (εκτονωνεται δλδ) αλλα αφου ηρθαν ετσι τα πραγματα θα την πηγαινω κ γω μια βολτα παραπανω με το λουρι (την βγαζω πχ καθημερινα κ παμε μεχρι την παραλια με τα ποδια 3-4 χλ πειτε πηγαινελα) περαν αυτων κατα ταλλα σχετικα καλα,απλα δεν θελει να πολυβγαινει απτο σπιτι,δεν απομακρυνεται ποτε απο κοντα (αλλα αυτο ετσι κ αλλιως...) κ εχει μια κλαψα παραπανω αποτι συνηθως (ειναι γκρινιαρα δλδ κ παραπονιαρα για να περναει το δικο της ουτως η αλλως ) ουτε να φτιαχνει φωλια,ουτε να μαζευει παιχνιδια για μωρα ουτε τιποτα...αυτο που θελω να ρωτησω...σας ακουγονται οκ ολα αυτα?θεωρειτε οτι πρεπει να κανω κατι αλλο ή να σταματησω πχ να κανω κατι?Καθε συμβουλη κ προταση ευπροσδεκτη εννοειτε γιατι εχω ψιλοφρικαρει κιολας!
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
μήπως να την στείρωνες για να μην έχεις άλλα ορμονικά προβλήματα?

και εμας η Λίλη μας πριν την στειρώσουμε εβγαζε γάλα από τα στηθάκια της και όλο το χρόνο εβαζε κουκλάκια στη φωλιά της και τα "προστατευε". με το που την στειρώσαμε το σκυλι ηρέμησε και ειναι μια χαρα, δεν μπηκα στο κοπο να της δώσω ποτε φαρμακα με αυτό το τρόπο και σταμάτησε και το πρόβλημα.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τωρα δε ξερω κατα ποσο καλα εκανα που την αρμεξα αλλα σκεφτηκα ως εξης "οταν μια γυναικα εχει γαλα για να μη πετρωσει μεσα στο στηθος τι κανει?-εφοσον δεν υπαρχει μωρο εννοω-το τρομπαρει..." κ ειδα την ανακουφιζει...απτο να τα κατσιαζει εκεινη αγαρμπα με τις δονταρες της...το πα κ στον κτηνιατρο δε μου πε κατι...το θεμα της στειρωσης ειναι υπο συζητηση με το ετερον ημισυ κ δυστυχως δεν συμφωνουμε...παντα προκυπτει ενα "ναι μεν αλλα..."
Θα διαβασω κ το thread orilis
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τι εννοείς δεν σου είπε κάτι ο γιατρός?? Είτε πρέπει να της δώσεις φάρμακο (αν είναι τόση η ποσότητα που κινδυνεύει να πετρώσει) είτε να την αποτρέπεις συνεχώς από το να πειράζει τα στήθη της, να της κάνεις μεγάλες βόλτες κλπ. Πάντως σίγουρα δεν πρέπει να την "αρμέγεις". Όσο το σώμα της νομίζει ότι χρειάζεται γάλα, τόσο περισσότερο θα βγάζει.
Κι αν και στον επόμενο οίστρο κάνει το ίδιο τότε σίγουρα πρέπει να στειρωθεί.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τι εννοείς δεν σου είπε κάτι ο γιατρός?? Είτε πρέπει να της δώσεις φάρμακο (αν είναι τόση η ποσότητα που κινδυνεύει να πετρώσει) είτε να την αποτρέπεις συνεχώς από το να πειράζει τα στήθη της, να της κάνεις μεγάλες βόλτες κλπ. Πάντως σίγουρα δεν πρέπει να την "αρμέγεις". Όσο το σώμα της νομίζει ότι χρειάζεται γάλα, τόσο περισσότερο θα βγάζει.
Κι αν και στον επόμενο οίστρο κάνει το ίδιο τότε σίγουρα πρέπει να στειρωθεί.
Εννοω δε μου ειπε τιποτα περαν του να παω να της παρω γαλαστοπ κ να της δινω ημερησιως την ποσοτητα που προανεφερα μεχρι να τελειωσω το μπουκαλι,του τα ειπα ολα αυτα που εγραψα κ εδω..δεν σχολιασε τιποτα...δεν υπαρχει αλλος κτηνιατρος παιδια εδω,αυτος ειναι μαυτον βολευομαι...μεγαλη ποσοτητα δε το λες,μιλαμε για σταγονες ισα που...δεν εχω κανενα θεμα να την αποτρεπω,γιαυτο της φορεσα κ την μπλουζα,αμα ξεφευγει της προσοχης μου-οταν ειναι εξω πχ-να μην μπορει να τα γλυψει...διαβασα κ το αλλο thread...σημερα ετσι κ αλλιως δεν εχει φαει τιποτα,μονο λιγο νερο ηπιε,μηπως να μη της δωσω φαι κ για τις επομενες 2 μερες μπας και αποφυγουμε το γαλαστοπ?λογικα επιχειρηματα μου φανηκαν οσα παρεθεσαν...πραγματι ποσο νορμαλ ειναι στα καλα καθουμενα απλα να της κοπει το γαλα μαχαιρι?αν κ στον επομενο οιστρο κανει τα ιδια θα την στειρωσω εγω η ιδια...οχι κ στα καλα καθουμενα μια χαρα υγιεστατο το μωρο μου να μου παθει καμια πυομητρα κανα καρκινο...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κομπρέσες με αλουμινόνερο(το έχουν στα φαρμακεία),ΔΕΝ ΑΡΜΕΓΕΙΣ τα στήθη ούτε τα αγγίζεις,μειωνεις την ποσότητα του φαγητού για 2-3 μέρες και το νερό για 48-72 ώρες,την απασχολείς με βόλτες παιχνίδι κλπ ώστε να μην έχει το μυαλό της στα στήθη της.Αν δε βλέπεις βελτίωση τότε ρωτάς τον γιατρό για να δώσεις κοντραλάκ ή γαλαστόπ.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
κι εμείς με τη Μίλβα είχαμε ψευδοκύηση βαρβάτη μετά τον πρώτο οίστρο, η οποία της δημιούργησε μάλιστα και ορμονική δυσλειτουργία με αποτέλεσμα οι πίσω μαστοί να μείνουν λίγο πιο..φουσκωμένοι..Εμένα πάντως μου είχε συστήσει τότε, να της κάνω κομπρέσες με χλιαρό νερό 3 φορές τη μέρα και να μη δίνω καθόλου γαλακτοκομικά. Φαρμακευτική αγωγή δεν είχαμε ακολουθήσει. Δεν πείραζε βέβαια τους μαστούς της καθόλου. Ούτε στη συμπεριφορά υπήρχε κάποια αλλαγή. Απλά στο τέλος που σταματήσαμε τις κομπρέσες, προσέξαμε ότι οι μαστοί άρχισαν να αλλάζουν και να μαλακώνουν και δεν επανήλθαν πλήρως ποτέ.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το μονο που θελω ειναι να το ξεπερασει οσο γινεται πιο ανωδυνα,δε με απασχολει κατι αλλο..δε με νοιαζει αμα θα τελειωσει αυτη η ιστορια σε 3 μερες ή σε 3 βδομαδες απλα να τελειωσει κ να ειναι κατι το αρμονικο για το κορμι της χωρις παρελκομενα...θα ακολουθησω την τακτικη "κομπρεσες-νηστεια-εκτονωση" κ αμα δω κ δδεεννν τοτε θα της παρω το γαλαστοπ