Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Με αυτα τα χαπακια ομως δεν εμποδιζουμε τη φυσικη λειτουργια της αλλαγης του τριχώματος;
Θελω να πω οτι η τριχα που πρεπει να πεσει, πρεπει να πεσει. 'Η δεν πειραζει;
Η τρίχα πέφτει! Δεν είπα ότι δεν ξαναμάδησε ποτέ! Απλά πριν μαδούσε σε υπερβολικό βαθμό! Ό,τι και να σου περιγράψω δεν μπορείς να το διανοηθείς! Ήταν σχεδόν παθολογική η κατάσταση! Και στον κτηνίατρο όταν το είπα μου είπε πως το καλοκαίρι ειδικά είναι φυσιολογικό, αλλά όταν ήρθε και είδε την βεράντα δεν μπορούσε να πιστέψει πως τόση τρίχα έβγαινε από ένα σκυλί που δεν έχει και ιδιαίτερο τρίχωμα! Σημειωτέον η βεράντα είχε καθαριστεί μία μέρα πριν και ο γιατρός έπαθε πλάκα όταν πληροφορήθηκε πως αυτό ήταν τρίχα μιας ημέρας. :) Και τώρα μαδάμε! :) Απλά στα φυσιολογικά πλαίσια!!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καταλαβαινω. Αν και μενα -ακομα και τωρα τον Αυγουστο- μαδαγε σε φυσιολογικα πλαισια. Δηλαδη τράβαγες με δυναμη τη γουνα και επαιρνες 10 τριχες στο χερι. Αλλα μια φορα τη βδομαδα παιζει Furminator και καθε μερα με απλη βουρτσα κανα 3λεπτο.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
4 λεπτά σε fast forward! Δηλαδή πόσο χρόνο παίρνει αυτό ? Κάθε πότε πρέπει να γίνεται ?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
4 λεπτά σε fast forward! Δηλαδή πόσο χρόνο παίρνει αυτό ? Κάθε πότε πρέπει να γίνεται ?
Στα σχόλια λέει μια φορά το μήνα το κάνει αυτό.
Φαντάζομαι πως παίρνει αρκετή ώρα.
Φαντάσου να μην είναι συνεργάσιμος ο σκύλος:eek::cool:
 


DogzLover

Well-Known Member
16 Μαϊου 2010
384
0
Neverland
Avraki τελικά έμαθες πως λέγονται τα χαπάκια????
Σχετικά με το φουρμινατορ, έχει μεγέθη ανάλογα με το σκύλο, εγώ αν πάρω το μικρό μέγεθος (είναι πιο φτηνό:p) πειράζει??Την ίδια δουλεια δεν θα κάνει?Απλά θα αργώ περισσότερο να την χτενίσω?
Ξέρετε κάποιο πετ σοπ στην θεσσαλονίκη που έχει σίγουρα για να πάω να αγοράσω?
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Δεν ήξερα ότι σε ενδιαφέρει. Σήμερα που θα πάω Μέγαρα θα ρωτήσω τον κτηνίατρο (γιατί απο εκεί το είχα πάρει) και θα σου απαντήσω λείαν συντόμως!
 








Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Δεν σε έχω ξεχάσει! Απλά έφυγα για σπουδές έξω και μόλις σήμερα απέκτησα ίντερνετ! Ο γιατρός μου είπε πως η εταιρεία δεν το βγάζει πια αυτό για τις τρίχες. :( Ρώτησα όμως έναν γνωστό μου που έχει σκύλους και έχει τρέλα και μου είπε πως μία φορά την εβδομάδα μία κουταλιά ελαιόλαδο στη διατροφή του σκύλου βοηθάει θετικά ως προς την απώλεια τρίχας!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Δεν σε έχω ξεχάσει! Απλά έφυγα για σπουδές έξω και μόλις σήμερα απέκτησα ίντερνετ! Ο γιατρός μου είπε πως η εταιρεία δεν το βγάζει πια αυτό για τις τρίχες. :( Ρώτησα όμως έναν γνωστό μου που έχει σκύλους και έχει τρέλα και μου είπε πως μία φορά την εβδομάδα μία κουταλιά ελαιόλαδο στη διατροφή του σκύλου βοηθάει θετικά ως προς την απώλεια τρίχας!
ναι αμε.... πως....
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Avraki τελικά έμαθες πως λέγονται τα χαπάκια????
Σχετικά με το φουρμινατορ, έχει μεγέθη ανάλογα με το σκύλο, εγώ αν πάρω το μικρό μέγεθος (είναι πιο φτηνό:p) πειράζει??Την ίδια δουλεια δεν θα κάνει?Απλά θα αργώ περισσότερο να την χτενίσω?
Ξέρετε κάποιο πετ σοπ στην θεσσαλονίκη που έχει σίγουρα για να πάω να αγοράσω?
Oτι και να κανεις το γκολντεν θα μαδαει ! Αν βλεπω σωστα στη φωτογραφια του αβαταρ σου κι ειναι γκολντεν ριτριβερ. Οσο ελαιολαδο και να του δωσεις (που καλυτερη δουλεια κανει το λαδι σολωμου για το τριχωμα). Μονο επισκεψη σε γκρουμερ για μπανιο και στεγνωμα-φυσημα με τη φυσουνα και να καμια λοσιον τριχωματος θα περιορισει λιγο το το μαδημα για 1-2 εβδομαδες. Συχνο βουρτσισμα και ηλεκτρικη σκουπα στο σπιτι καθε 2η μερα ειναι η λυση.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συχνο βουρτσισμα και ηλεκτρικη σκουπα στο σπιτι καθε 2η μερα ειναι η λυση.
Aκριβώς. Ηλεκτρικη καθε 2η μερα.

Βεεβαια απο χθες που την βουρτσιζα ειδα αισθητα πολυ λιγοτερη τριχα απο οτι πριν μια βδομαδα.
Με το που ψυχρανε λιγο ο καιρος, μειωθηκε κατα 70% το μαδημα!

Ψιλοανακουφιστηκα.
 


rudy

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2011
155
11
θεσ-νικη
εμεις εδω κ 2 μηνες εχουμε καινουργια συνολακια!κ βγαινουν οοοοοοοοοολα στο ιδιο χρωμα,καφε ασπρο!δε πα να βαλεις μωβ μπλουζα,δεν πας να βαλεις ροζ..με καφε ασπρη θα φυγεις απο το σπιτι..τι πικρα ρε παιδια!!!!!!!αλλαζει τωρα κ το παιδικο τριχωμα για να βγει το ενηλικο..ζω ενα δραμα!!!ειχα κολλητη την σφουγγαριστρα οταν τον πρωτοπηρα,τωρα αρχισα κολλητιλικια με την ηλεκτρικη..παντως με την λαστιχενια βουρτσα μειωθηκε αρκετα το..υπερθεαμα μεσα στο σπιτι.αλλα βουρτσα ειναι,δεν κανει θαυματα!(παρεπιπτοντως επειδη διαβαζα τις τιμες που γραφατε,εγω πηρα μια της trixie κ εκανε μολις 2,5 ευρω.εντυπωση μου εκανε που την βρηκατε τοσο ακριβη)ΘΕΛΩ ΞΑΝΑ ΧΡΩΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ!ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΦΕ!