Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και κανει καλυτερη δουλεια απο την κλασσικη συρματινη βούρτσα?
Παω να διαβασω ολο το θεμα απο την αρχη. Σιγουρα εχει δοθει απαντηση.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
αρη αυτο στην φωτο που εβαλες ειναι το furminator.
και ναι σε καποια σκυλια αναλογα με το τριχωμα κανει απιστευτη δουλεια!
 








puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Σαν furminator απ οσο ξερω δεν υπαρχει ακομα σε μαγαζια στην ελλαδα...
Ομως κυκλοφορουν ολοιδια απο αλλες εταιρειες που ειναι εξισου αποτελεσματικα...ιδια βουρτσα ιδια λογικη απλα αλλη εταιρεια...
 


katerinna

Active Member
29 Ιουνίου 2009
44
0
θεσσαλονικη
παιδια εγω τον βουρτσιζω καθε μερα 2 φορες πρωι και βραδυ απο 10 λεπτα και του αρεσει και κοιμαται ορθιος και ηρεμησα απο τριχες
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Σαν furminator απ οσο ξερω δεν υπαρχει ακομα σε μαγαζια στην ελλαδα...
Το είδα προ ημερών σε μαγαζί εδώ στην Ελλάδα, στην Αθήνα συγκεκριμένα... Με 54 ευρώ (το medium)! :shock:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν η συλλογή από σκούπες έχει ως εξής:

1) Μια αμερικανική όρθια Oreck. Αυτή υποτίθεται ρουφάει, μπλέκουν όμως οι Μουφότριχες αγρίως και θέλει άγριο καθάρισμα. Αφού τρόμαξε και η αντιπροσωπεία όταν την αντίκρυσε δεύτερη φορά σε μια βδομάδα και μου την καθαρίσανε τσάμπα!

2) Μια ευρωπαϊκή (δηλαδή αγορασμένη από την Ευρώπη) Miele των 1800 Watt, αφού οι ντόπιοι ιθαγενείς εισάγουν μόνο των 1200 και πολλά είναι!! Αυτή ρουφάει αγρίως.

3) Ένα μετασχηματιστή ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστάσεων για να παίζει η ως άνω ευρωπαϊκή Miele στην Αμερική (καθοτι διαφορετικό το ρεύμα).

4) Μια φορητή σκούπα Oreck που ξεσκονίζει, ξαραχνιάζει, καθαρίζει γρίλλιες, κουρτίνες και καναπέδες.

5) Μια ηλεκτρική σφουγγαρίστρα διότι βαρέθηκα τη ζωή μου με το κανονικό σφουγγαρόπανο.

6) Ένα ρομπότ-σκούπα μάρκας Roomba.

7) Ένα ρομπότ-σφουγγαρίστρα μάρκας Scooba.

8) Έναν ατμοκαθαριστή μοκέττας μάρκας Hoover.

9) Ένα σκουπόνι μάρκας Oreck για το αυτοκίνητο.

Συνήθως το σπίτι καθαρίζεται ως εξής:

Βαθύ καθάρισμα δις εβδομαδιαίως με τις σκούπες 1 και 2&3 (αφού μπουκώσει η 1).

Καθάρισμα τρεις φορές τη μέρα με τη σκούπα 6.

Βαθύ σφουγγάρισμα άπαξ εβδομαδιαίως με τη σκούπα 5.

Σφουγγάρισμα καθημερινό με τη σκούπα 7.

Καθάρισμα από καιρό σε καιρό με τη σκούπα 4, εκτός εάν μπουκώσουν όλες μαζί οι 1, 2 & 3.

Καθάρισμα μοκέττας με τη σκούπα 8 μια φορά το μήνα ή εάν αρχίσει να ξερνοβολάει το Μουφ. Ή αν έχω σοβαρές επισκέψεις.

Τέλος επειδή τρέχω και δε σώνω έτσι και μπει κανείς Χριστιανός στο αυτοκίνητο, έχω και τη σκούπα 9 για να ψιλοκαθαρίζω. Αλλιώς έχει βιολογικό καθάρισμα ανά τρίμηνο στη Volvo.

Nαι, το ξέρω, είναι μπελάς, αλλά πρόκειται για πολύ Μουφ!
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Όλα μου τα Furminator τα έχω αγοράσει από το ebay. Το περισσότερο που έχω πληρώσει είναι 14 ευρώ το μεσαίο, καινούργιο, συσκευασμένο. (όλα, το χτενάκι συν τα έξοδα αποστολής)
Το λιγότερο 9.5 ευρώ (τελική τιμή) το μεγάλο, καινούργιο, αυθεντικό, συσκευασμένο.

Όποτε θέλω να αγοράσω νέο (συνήθως για όσους υιοθετούν ζωάκι από μένα, το συστήνω και κάνω την αγορά αν δε θέλουν να ψάχνουν) μπαίνω 2-3 φορές στο ebay, και κοιτάζω. Αν το βρω πάνω από 12 ευρώ, δεν μπαίνω στον κόπο καν, ξαναμπαίνω μετά από 2 μερούλες να τσεκάρω αν έβαλαν άλλα. Αν το βρω κάτω από αυτή την τιμή το αγοράζω.

(μην ξεχνάτε να φτιάχνετε τα κριτήρια σωστά, worldwide αποστολές, "buy it now" επιλογή, βαριέμαι τις δημοπρασίες)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σάρα, με τετοιον εξοπλισμο, δεν ανοιγεις κανενα συνεργειο εξοπλισμου? :D

Σοβαρα τωρα, εχω την εντυπωση οτι ο μεσος αμερικανός ειναι gadget junkie.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εγώ κάνω σκούπισμα (με ηλεκτρική) κ σφουγγάρισμα κάθε 2η ή 3η μέρα (εξαρτάται την εποχή).
Τώρα τον χειμώνα η τρίχα είναι ελάχιστη ως μηδαμινή, οπότε σκουπίζω με ηλεκτρική κάθε 4 μέρες.

Βούρτσισμα της λώρας κάνω κάθε δεύτερη μέρα για 5 λεπτά, τώρα τον χειμώνα.
Το καλοκαίρι καθημερινά για 15-20 λεπτά περίπου.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σοβαρά? Εκείνο το Μουφ μαδάει αγρίως, κυρίως στο αυτοκίνητο που έχω και προστατευτικά παντού, την ταπετσαρία μου την έχει κάνει άλλο πράμα. Μόνο βιολογικό καθάρισμα το κάνει να δείχνει ανθρώπινο το αυτοκίνητο.

Όσο για τις σκούπες, πιστέψτε με, χρειάζονται. Απεχθάνομαι τις τρίχες και έχω κι εγώ μακρυά μαλλιά, οπότε γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ... :(

Η ηλεκτρική σφουγγαρίστρα είναι τελικά πολύ σπουδαία εφεύρεση διότι απεχθάνομαι το σφουγγάρισμα με πάθος. Γυρίζει το σφουγγαρόπανο και από την άλλη πλευρά, σφουγγαρίζει με ατμό (νερού και dettol) και μόλις τελειώσω βγάζω το σφουγγαρόπανο, το πετάω στο πλυντήριο και τελείωσα. Για τη μοκέττα έχω και αρωματισμένη σόδα που ευνοεί το σκούπισμα μουφότριχας...
 
Last edited:


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
2 συμπεράσματα έβγαλα..

1ον θέλω και εγώ ρομποτοσκούπες και σφουγγαρίστρες και
2ον δεν νομίζω να πάρω ποτέ μουφ με τόση τρίχα που βγάζουν(αν και μ αρέσουν πολύ πολύ)

και μια ερώτηση..
Αν υπάρχουν μεγάλες εναλλαγές θερμοκρασίας στο μέρος που ζει ο σκύλος μαδάει πολύ περισσότερο λογικα ε?
 






Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Εδώ και καιρό η μικρή μου μαδάει αγρίως! Όσο και να τη χτενίσω, δε σταματάει να βγάζει τρίχα. Σήμερα που έχω ρεπό, αποφάσισα να πάω σε μία groomer που άνοιξε πρόσφατα μαγαζί, να τη συμβουλευτώ. Μου είπε λοιπόν πως άδικα τη χτενίζω και το μόνο που θα με σώσει είναι το επαγγελματικό χτένισμα. Είναι αλήθεια αυτό; Δηλαδή όντως δεν θα ξαναμαδίσει μέχρι την άνοιξη;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ναι καλά…. :rolleyes:

Άδικα την τσουρομαδας διότι όσο και να την τσουρομαδησεις πάλι θα μαδάει, αυτό σου είπε η γυναίκα. Ειδικά εάν έχεις το σκύλο στο σπίτι σου με το καλοριφερ στο φουλ, θα μαδάει σχεδόν όσο μαδούσε και το καλοκαίρι.
Μια επαγγελματική χτένα θα σε βοηθήσει να αφαιρεις περισσότερες νεκρές τρίχες με το χτένισμα και να σκουπίζεις λιγότερες στο σπίτι σου. :)
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
To fourminator είπα να το πιάσω ξανά στα χέρια μου μπας και κάνω κάτι λάθος, αλλά πάλι τζίφος! Η άλλη που έχω και είναι η βασική μας χτένα, δε μπορείτε να φανταστείτε τί βγάζει κάθε φορά!!! Εννοείται ότι την έχω μέσα στο σπίτι, αλλά δεν έχω ανάψει ακόμα καλοριφέρ γιατί δεν κρυώνω και γιατί έχω όλη τη μέρα τη μπαλκονόπορτα του δωματίου μου για να μπαινοβγαίνει.

Στο θέμα μας ... για την ακρίβεια μου είπε ότι αυτό που κάνω δεν είναι χτένισμα και ότι δεν υπάρχει κάτι στο εμπόριο που να χτενίζει σωστά και αν δοκιμάσω μια τσατσάρα θα δω ότι θα πιάνει παντού, γιατί στην ουσία το σκυλί είναι αχτένιστο! :eek: Μου δήλωσε ότι μόνο η φισούνα θα κάνει δουλειά.

Έλεγα να την πάω να μου τη φτιασιδώσει, αλλά μήπως τελικά είναι πεταμένα λεφτά?