Ωμοφαγία και υγεία


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Καλησπέρα,

έχω τρία καμάρια και εδώ και ένα χρόνο τρώνε ωμό. Ξεκινήσαμε δοκιμάζοντας κάποιες εταιρείες, αλλά εδώ και 7-8 μήνες αγοράζω κρέατα (κυρίως κοτόπουλο) από super και τους αλέθω και λαχανικά...Τα φρούτα δυσκολεύομαι ακόμα να τα εντάξω στη διατροφή...Τρώνε αλλά όχι τόσο συχνά

Επειδή δεν είμαι γνώστης των ιατρικό-μικροβιολογικών θεμάτων, θα ήθελα τη γνώμη κάποιων έμπειρων...
Από ποια μικρόβια και παράσιτα -εκτός σαλμονέλας- κινδυνεύουν τα καμάρια και από ποια κινδυνεύουμε εμείς;

Ευχαριστώ
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εδώ και σχεδόν 7 χρόνια δίνω μπαρφ χωρίς απολύτως κανένα θέμα, ούτε για μένα ούτε για το σκύλο. Πλένεις καλά καλά τα χέρια σου και τους πάγκους, όπως ακριβώς κάνεις και όταν ετοιμάζεις κρέατα για σένα.
Τι το ψιρίζεις τόσο το θέμα; Επαθε κάποιος κάτι;
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Εδώ και σχεδόν 7 χρόνια δίνω μπαρφ χωρίς απολύτως κανένα θέμα, ούτε για μένα ούτε για το σκύλο. Πλένεις καλά καλά τα χέρια σου και τους πάγκους, όπως ακριβώς κάνεις και όταν ετοιμάζεις κρέατα για σένα.
Τι το ψιρίζεις τόσο το θέμα; Επαθε κάποιος κάτι;
Καλημέρα..Εγώ δεν τρώω κρέας εδώ και 6 χρόνια...Γαλακτοκομικά επίσης δεν τρώω, εκτός από καμιά πίτσα ή τυρόπιτα...

Μίλησα με μια από τις κτηνιάτρους στο ιατρείο που πάω και μου είπε πολλά...Γενικά είναι ενάντια...
Απλά από τη στιγμή που μου δημιουργήθηκαν απορίες είπα να λύσω κάποιες :)
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Καλησπέρα :giggle:

Πλέον ταιζω κι εγώ τον σκύλο μου αποκλειστικά σπιτική μπαρφ εδώ κι ένα μήνα περίπου (πριν έδινα έτοιμη και μετά συνδιασμό έτοιμος/σπιτικής) όπως και τον γάτο μου.

Δεν έχω καταψύκτη. Έχω μόνο ένα μικρό ψυγείο με μικρή κατάψυξη. Παρ' ολ' αυτά φροντίζω ο,τι κρέατα (και ψάρια) προμηθεύομαι, να τα διατηρώ στην κατάψυξη τουλάχιστον 5 μέρες πριν τα ταιζω στα ζώα μου. Ψωνίζω μόνο από σούπερ μάρκετ και κρεοπωλεία που εμπιστεύομαι και πάντα τα ξεπλενω με άφθονο νερό πριν τα κατάψυξω. Και φυσικά δεν παίρνω ποτέ χοιρινό!

Όπως κι εσύ, εγώ η ίδια δεν τρώω ζωικά προϊόντα λόγω θεμάτων υγείας.

Εχθές έκανα και τις πρώτες εξετάσεις του σκύλου μου (τον έχω υιοθετήσει 8 μήνες από καταφύγιο και είναι περίπου 3 ετών) σε κτηνίατρο η οποία είναι ΚΑΘΕΤΑ αρνητική σε ωμοφαγια. Οι βιοχημικές του ήταν τέλειες. Περιμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος από εβδομάδα.

Επίσης, δεν του έχω κάνει εσωτερική αποπαρασιτωση ακόμα και η κτηνίατρος έκρινε πως δεν χρειάζεται.

Παρακάτω σου παραθέτω ένα βίντεο που μιλάει για τα παράσιτα σε ωμά κρέατα και ψάρια από το 6ο λεπτό και μετά.


Συνοπτικά, παράσιτα βρίσκονται κυρίως στο πεπτικό σύστημα των φυτοφάγων ζώων, οπότε αν δεν ταιζεις τέτοια κομμάτια, δύσκολα να "πάρουν" κάτι τα σκυλιά σου. Επίσης τα σαρκοφάγα ζώα είναι φτιαγμένα να καταναλώνουν κρέας με υψηλό μικροβιακό φορτίο και δύσκολα μπορούν να νοσησουν.

Αναλύει όμως πολλά ενδεχόμενα όπως την σαλμονέλα και τα παράσιτα των ψαριών κτλ. και τους ασφαλείς τρόπους διαχείρισης τέτοιων τροφών ;)
 
  • Like
Reactions: manin


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981