Ωμό κοτόπουλο ή βραστό????


kefakis

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2012
31
0
iraklio kritis
καλησπέρα σε όλους,
έψαξα ώρες στο διαδίκτυο και όσο αφορά την ωμή διατροφή. βρήκα 100 αρθρα όπου τα 50 συμφωνούν και τα άλλα 50 διαφωνουν κάθετα!
έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 4,5 μηνών, το ταίζω happy dog και ανά διαστήματα του βράζω και κανένα κοτοπουλάκι.
αρκετοί γνωστοί μου ταίζουν τα σκυλιά τους ωμο..τι να κάνω? εγώ από ασφάλεια το βράζω το κοτόπουλο και μόνο, ώστε να σκοτώνει όλα τα μικρόβια..ζητάω τη βοηθεια σας..είναι ασφαλές το ωμό κρέας για την υγεία του σκύλου? επιτρέπεται από όλες τις ηλικίες η καθόλου? ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Η barf είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία, που δεν αναλύεται με ένα "ναι" ή ένα "όχι".
Στο φόρουμ υπάρχουν πάμπολλα άρθρα. Τα διαβάζεις αν θέλεις και βγάζεις το δικό σου συμπέρασμα.
Σίγουρα, θα πρέπει όποια διατροφή και να διαλέξεις, να είσαι απόλυτα βέβαιος ότι την χρησιμοποιείς με ασφαλή για τον σκύλο σου, τρόπο.

Βραστό κοτόπουλο εννοείς, κανονικά βρασμένο, μόνο με νερό [δηλαδή χωρίς αλάτι πχ] και χωρίς τα κόκκαλα;
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
kefakis η φύση του σκύλου είναι να τρώει ωμό. Επειδή όμως και τη φύση του σκύλου και τη φύση γενικότερα την έχουμε **********, είναι προτιμότερο να το βράζεις για τους λόγους που λες.

Αν όμως έχεις κοτόπουλα δικά σου, ξέρεις τι τρώνε, κτλ, δεν πειράζει να τρώει ωμό.

Όπως και επίσης είναι καλό να τρώνε χόρτα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πλέον τι μπορεί να υπάρχει πάνω στα χόρτα..
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αν όμως έχεις κοτόπουλα δικά σου, ξέρεις τι τρώνε, κτλ, δεν πειράζει να τρώει ωμό.

Όπως και επίσης είναι καλό να τρώνε χόρτα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πλέον τι μπορεί να υπάρχει πάνω στα χόρτα..
Εεεετσι...διαγραφή της barf σε δύο γραμμές :confused:

kefakis το βραστό κοτόπουλο έτσι όπως το περιγράφεις, κακό δεν κάνει. Το αν κάνει κακό ή όχι το ωμό, στο ανέφερα νωρίτερα.

Τα γερμανικά γενικώς παρουσιάζουν γαστρεντερικά προβλήματα, οπότε μην πολυπειραματίζεσαι με τη διατροφή του σκύλου σου. Βρες τι του ταιριάζει και μείνε εκεί.

Εκτροφέας υπάρχει ή το έχεις πάρει κι εσύ, από όπου να 'ναι;
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
υπάρχει εκτροφέας σαφώς...δεν ειναι ότι ναναι! αυτός είναι κατά του ωμόυ με τα χίλια!!!!!!!!!!
Κανονικός εκτροφέας. Που σου έχει δώσει pedigree του σκύλου σου έτσι;

Καταρχάς λοιπόν, τον συμβουλεύεσαι, τουλάχιστον όσο ο σκύλος σου είναι κουτάβι.
Συνήθως, συνεχίζουν την τροφή που έδινε και ο εκτροφέας.

Σεβαστή η άποψη του εκτροφέα σου για τα ωμά, αν έχει και δυνατά επιχειρήματα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει, ότι δεν μπορείς να σχηματίσεις δική σου, ίσως και αντίθετη.
Αρκεί να το ψάξεις σωστά, ολοκληρωμένα και μεθοδικά.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εχεις διαβασει 100 άρθρα από επιστήμονες ή ανθρώπους που το έχουν ψάξει και γραφουν επώνυμα. Τα 50 υπερ τα άλλα 50 κατά... Και ρωτας εμας να σου πουμε, (που και πάλι 50-50 θα σου βγει δηλαδη..). Γιατί? Τι κάνει το φόρουμ και τα ατομα πισω από ένα ψευδώνυμο πιό έγκυρα από τα αρθρα που ηδη εχεις διαβασει?
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
kefakis η φύση του σκύλου είναι να τρώει ωμό. Επειδή όμως και τη φύση του σκύλου και τη φύση γενικότερα την έχουμε **********, είναι προτιμότερο να το βράζεις για τους λόγους που λες.
Με την ιδια λογικη , δεν μπορουμε να πουμε οτι η φυση του σκυλου ειναι να ζει εξω και να μην κοιμαται πανω στους καναπεδες μας??
Που αρχιζει η φυση του σκυλου και που τελειωνει η εξαρτηση του απο τον ανθρωπο??
Πολλοι ισχυριζοντε οτι οταν ζει ο σκυλος εξω συντρεχουν κινδυνοι για την σωματικη και ψυχικη υγεια του. Δεν συντρεχουν ομως κινδυνοι για την υγεια του οταν θα φαει ωμο κοτοπουλο?? ή γενικα ωμο??
Εμεις μαγειρευουμε το φαγητο μας μονο για την γευση??
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το κοτοπουλοπρεπει να ειναι ζωντανο !! σε αλλη περιπτωση μονο βραστο η ψητο !! ==))
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ο δικος μου επι 2,5-3 χρονια αν θυμαμαι καλα,ετρωγε ξηρα(απο τις καλυτερες στην αγορα) και παντα ειχαμε θεμα με τα γαστρεντερικα.2 χρονια τωρα τρωει καθημερινα ωμα κρεατα(συνηθως πλαταρια,αλλα και αρνι κ μοσχαρι-οτι μπορεσω) και δεν εχω ξαναδει διαρροια.Οι εξετασεις του ειναι τοσο καλες οπως τοτε με την ξηρα κ γενικα νιωθω ησυχη.

Αυτα ειναι η προσωπικη μου εμπειρια.Δε σημαινει οτι ειναι κανονας.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
το κοτοπουλοπρεπει να ειναι ζωντανο !! σε αλλη περιπτωση μονο βραστο η ψητο !! ==))
Πρεπει δηλαδη ή να εχεις δικα σου κοτοπουλα και να ξερεις με ελεγχους οτι ειναι υγιη ή να εμπιστευεσαι με κλειστα ματια τον χασαπη σου. Που ακομα και αυτος οσο καλος και να ειναι μπορει να του ξεφυγει κατι , αλλα να μην ειναι κατι σοβαρο οταν το κρεας μαγειρευτει.

Ο δικος μου επι 2,5-3 χρονια αν θυμαμαι καλα,ετρωγε ξηρα(απο τις καλυτερες στην αγορα) και παντα ειχαμε θεμα με τα γαστρεντερικα.2 χρονια τωρα τρωει καθημερινα ωμα κρεατα(συνηθως πλαταρια,αλλα και αρνι κ μοσχαρι-οτι μπορεσω) και δεν εχω ξαναδει διαρροια.Οι εξετασεις του ειναι τοσο καλες οπως τοτε με την ξηρα κ γενικα νιωθω ησυχη.

Απο οτι μου ειπε ο κτηνιατρος δεν παιζει ρολο στο ποσο καλη ειναι η τροφη οσον αφορα τα γανστρενερικα. Αλλα κατα ποσο η τροφη που θα παρεις , θα ταιριαξει με τον σκυλο σου. Μπορει να του δωσεις μια τροφη απο σουπερ μαρκετ και να μην κανει ποτε διαρροιες.
Ναι και εγω ειμαι σιγουρος οτι το ωμο θα δινει αλλη ζωντανια στον σκυλο , αλλα κατα ποσο εμπιστευεσαι την πηγη σου?? Και εκει τα προβληματα που μπορει να παθει δεν ειναι απλα μια διαρροια.
Απλα με την ξηρα ελαχιστοποιεις τισ πιθανοτητες κινδυνου. Καπως ετσι το βλεπω εγω.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τοτε,του δικου μου σκυλου δεν του ταιριαζε καμια ξηρα.Ειχαμε δοκιμασει σταδιακα 2-3 απο τις καλυτερες τροφες.Τιποτα.

Η μονη πηγη που μπορει να σου επιβεβαιωσει το οτιδηποτε ειναι ο ιδιος ο σκυλος σου.Δυστυχως,δοκιμαζεις κ βλεπεις.Οι εξετασεις αιματος παντως ειναι μια πολυ καλη ενδειξη-αποδειξη οτι η τροφη του δινει οτι πρεπει.

Παντως κανεις κτηνιατρος κ ειδικος ,κτλ μπορει να με πεισει οτι η καλυτερη ξηρα του κοσμου ειναι καλυτερη απο το οποιοδηποτε φυσικο φαγητο.

Για μενα η ξηρα ειναι σα να δινω στο παιδι μου γαριδακια,σουβλακια,πιτσες.Κ με αυτα θα μεγαλωσει,αλλα τι οργανισμο θα αναπτυξει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Απλα με την ξηρα ελαχιστοποιεις τισ πιθανοτητες κινδυνου. Καπως ετσι το βλεπω εγω.
Να έχεις κάπου στην άκρη του μυαλού σου λίγο χώρο, για το ενδεχόμενο να κάνεις και λάθος.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ναι μπορει να υπαρχουν και σκαρτες ξηρες αλλα ειναι και τυποποιημενες , αρα λογικα σκεπτομενος ελεγχοντε και ευκολοτερα.
Εξαλλου αφου την συστηνει ο κτηνιατρος και επειδη αυτος δεν βλεπει μονο ενα ζωο οπως εμεις , αλλα βλεπει πολλα λεω να τον εμπιστευτω.
Αν ειχα μια πηγη κρεατος που θα ημουν 100% σιγουρος οτι ειναι καθαρο , μπορει να το ξανασκεφτομουν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ναι μπορει να υπαρχουν και σκαρτες ξηρες αλλα ειναι και τυποποιημενες , αρα λογικα σκεπτομενος ελεγχοντε και ευκολοτερα.
Αν κάνεις μια έρευνα στο φόρουμ και όχι μόνο εννοείται, θα εκπλαγείς πόσο λάθος είναι η λογική σου.

Εξαλλου αφου την συστηνει ο κτηνιατρος και επειδη αυτος δεν βλεπει μονο ενα ζωο οπως εμεις , αλλα βλεπει πολλα λεω να τον εμπιστευτω.
Ο δικός μου κτηνίατρος, δεν είναι κατά των ωμών. Αρα, τι συμπέρασμα βγαίνει απ'αυτό;

Αν ειχα μια πηγη κρεατος που θα ημουν 100% σιγουρος οτι ειναι καθαρο , μπορει να το ξανασκεφτομουν.
Αρα εσύ τουλάχιστον πρέπει να ζεις με ορό. Δεν πρέπει να τρως ούτε κρέας, ούτε λαχανικά, ούτε ψάρια ούτε τίποτα...:rolleyes:
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Αρα εσύ τουλάχιστον πρέπει να ζεις με ορό. Δεν πρέπει να τρως ούτε κρέας, ούτε λαχανικά, ούτε ψάρια ούτε τίποτα
Εγω δεν το τρωω ωμο. Με το μαγειρεμα σκοτωνεις πολλα που δεν πρεπει να φας.


Ο δικός μου κτηνίατρος, δεν είναι κατά των ωμών. Αρα, τι συμπέρασμα βγαίνει απ'αυτό;
Και ο δικος μου δεν ειναι κατα 100% . Απλα μου ειπε οτι στην Ελλαδα δεν θα βρω σιγουρη καθαρη πηγη για να ταισω ωμο. Αν ημουν κτηνοτροφος θα εδινα τα δικα μου. Αλλα σιγα μη παω στον χασαπη της γειτονιας να προμηθευτω κατι αμφιβολλου καθαροτητας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Με το μαγειρεμα σκοτωνεις πολλα που δεν πρεπει να φας.
Οχι μόνο με το μαγείρεμα.
Γι'αυτό σου λέω, ότι πριν σχηματίσεις απόλυτη άποψη, ενημερώσου πρώτα.


Αλλα σιγα μη παω στον χασαπη της γειτονιας να προμηθευτω κατι αμφιβολλου καθαροτητας.
Για τον εαυτό σου, από που προμηθεύεσαι;
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Δηλαδη στην καταψυξη του σπιτιου μου σκοτωνεται οτι δεν πρεπει να φαει ο σκυλος??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981