Ωτίτιδα σε Γαλλικό bulldog


Demetris2009

New Member
17 Δεκεμβρίου 2009
2
0
ρε παιδιά με μια επέμβαση σε ένα γαλλικό μπουλντογκ που έχει υποστεί ωτίτιδα θα επανέρθει το αυτι του στην αρχική του κατάσταση???

..................................................................................................

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
 
Last edited by a moderator:




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Γιατι θα κανεις επεμβαση???? Για την ωτιτιδα???? Δεν εχω ξανακουσει να κανουν επεμβαση λογω ωτιτιδας.

Με απλη αγωγη δεν καλυτερευουν τα πραγματα?? Στη Σοκο εκανα 1 μηνα θεραπεια για ωτιτιδα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και εγω δεν το ηξερα οτι υπαρχει επεμβαση(χειρουργικη)αλλα πανε πολλα χρονια που ειχα Μπουλντογκ,παντως τοτε ειχαμε χρονια ωτιτιδα δεν εφευγε με τιποτα.
Μακαρι τωρα αν υπαρχει τροπος να λυθει το προβλημα,παντως θελει προσοχη και πολυ δουλεια(καθαριοτητα)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εχθες μολις ο γιατρος μου ειπε οτι να εξαφανιστει η ωτιτιδα δεν παιζει.Μονο με τα φαρμακα κανουμε το σκυλι να νοιωθει καλυτερα και το ανακουφιζουμε.
Για εγχειρηση δεν εχω ακουσει.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οπως και οι ανθρωποι!Πολλοι περασαμε την ωτιτιδα σαν παιδικη αρρωστια!

Μια ευαισθησια θα την εχει!Αλλα οχι και με φαρμακα συνεχεια!Θα παρει την αγωγη για 15-20 μερες και θα φυγει!

Εκτος πια και αν ειναι πολυ προχωρημενη η κατασταση!
 




frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Κ μας στο Frenchie μας επανέρχεται συχνά πυκνά...επαναλαμβάνουμε την αγωγή και υποχωρεί...
Να σας πω το εντελώς περίεργο
Από τότε που του δίνουμε acana έλαιο σολωμού (4 μήνες περίπου) είναι καλύτερη η κατάσταση με τα αυτάκια του και όλους τους ερεθισμούς του γενικότερα...
Αλλά γιατί επέμβαση;
Εμάς η κτηνίατρος μας είπε προληπτικά ας του βάζουμε και το φάρμακο μια φορά τη βδομάδα μετά τον καθαρισμό...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Η τροφη δεν πιστευω να βοηθησε,αλλα νομιζω οτι τα Μπουλι γενικα αν εχουν σωστα κιλα,και δεν ειναι υπερβαρα τα βοηθαει.
Αν δεις και παχαινει κοιτα το κεφαλι και εκει βαζουν κιλα(τα ρημαδια)οποτε πιεζονται τα αυτια τους(εσωτερικα),και πιστευω οτι απο την πιεση δημηουργειτε ιδρωτας και γινετε εστια μικροβιων με αποτελεσμα ωτιτιδα.
Παρατηρησα το φαινομενο σε μπουλι τα οποια εχουν τα αυτια σχετικα ψηλα και πολυ κοντα μεταξυ τους,τα ονομασα ξενα αυτια,γιατι λες και ειναι για αλλο κεφαλι φιαγμενα(περισσοτερο στα Αγγλικα)τα Γαλλικα επειδη αεριζονται(τα αυτια:D) εχουν μικροτερο προβλημα.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Οι ωτιτιδα μπορει να εχει πολλες αιτιες ...αλλεργιες , μολυνση , ξενο σωμα , παρασιτα κλπ.

Αυτο που προεχει ειναι η ακριβης διαγνωση της αιτιας.

Ο δικος μου περασε ωτιτιδα περσι ...παρθηκε δειγμα με μπατονετα απο το εσωτερικο του αυτιου , μπηκε στο μικροσκοπιο και αναγνωριστηκε η Malassezia.

Με μια πληρη θεραπεια epiotic (καθαριστικο) και dexoryl (σταγονες) , ο σκυλος θεραπευτηκε γρηγορα και εκτοτε δεν ειχε κανενα προβλημα.Καθε μηνα , του πλενω τα αυτια με epiotic.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πολλες αιτιες,αλλα γιατι αραγε μονο σε συγκεκριμενες ρατσες?
Για τις περισσοτερες ρατσες ειναι αγνωστη λεξη η ωτιτιδα,μονο απο ατυχια,αλλα στα μπουλι ειναι στο προγραμμα,θελεις χρονια θελεις θεραπευσιμη,ειναι θεμα χρονου το ποτε θα εμφανιστει.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Για τις περισσοτερες ρατσες ειναι αγνωστη λεξη η ωτιτιδα,μονο απο ατυχια,αλλα στα μπουλι ειναι στο προγραμμα,θελεις χρονια θελεις θεραπευσιμη,ειναι θεμα χρονου το ποτε θα εμφανιστει.
Δεν συμφωνω μαζι σου ...και το πομερανιαν των γονιων μου και το ημιαιμο ποιντερ της φιλης μου εχουν περασει μη χρονια ωτιτιδα ...υπολογιζεται πως το 20% των σκυλων παρουσιαζει καποιο προβλημα ωτιτιδας.

Μερικα bulldog οντως εχουν περιεργο ωτικο καναλι που ευνοει την ωτιτιδα (νομιζω και τα σαρπει).

ΙΜΟ η ωτιτιδα θελει αμεση αντιμετωπιση ...αν δεις σημαδια ενοχλησης/μυρωδιας στο αυτι του σκυλου , αμεσα στο γιατρο για διαγνωση της αιτιας της ωτιτιδας και θεραπεια.Πολλοι βλεπουν το σκυλο τους να ξυνει επιμονα το αυτι για βδομαδες και νομιζουν πως ειναι μια αθωα φαγουρα ....ομως , το ξυσιμο γινεται πληγη , ευρεια μολυνση κλπ
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981