Ωτοδηκτική Ψώρα


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Τελικά ο γιατρός βρήκε τι ήταν αυτό που μας ταλαιπωρεί ΤΟΣΟ καιρο.
Εχει ωτοδηκτική ψώρα (αν το λεω καλά). Μου είπε οτι αυτό το έχουν οι γάτες και μπορεί να το κόλλησε απο εκει. Όντως εξω απο το σπίτι μας υπάρχουν πολλές αδέσποτες γάτες, που ο Ντιεγκο πάντα έπαιζε μαζι τους (οχι πια :mad:). Γι αυτο δεν του περνούσε ποτέ, με το που κάναμε θεραπεια, μετά απο λίγο εμφάνιζε πάλι.
Πληροφοριακά για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, σε αυτό βοηθάνε οι αμπούλες stronghold, μαζί με την θεραπεία φυσικά που δίνει ο γιατρος.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ευχαριστω για την πληροφορια, κι εγω ταιζω ενα κοπαδι γατες και το εχουν οι περισσοτερες. Τι αλλη θεραπεια σας εδωσε?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καθαρισμα με Epiotic μαλλον και μετα ειτε Oridermyl η Dexoryl.

Εμενα η μια μου σκυλα ειχε τρομερο προβλημα με οτοδεκτες- και δεν βοηθησε τοτε ΤΙΠΟΤΑ τοπικο.
Εγω βρηκα ακρες με Advocate τοτε ( δεν κυκλοφορουσε ακομα στην ελλαδα!!).
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ξερω οτι δεν αφορα το παρον φορουμ αλλα εχω μεγαλο προβλημα με τις αδεσποτες που μαζευονται στην αυλη. Το εχουν οι περισσοτερες γατες και φοβαμαι και για τον γατο που κοιμαται μεσα στο σπιτι αλλα και για τα σκυλια. Ειναι ημιαγριες και δεν μπορουν να μεταφερθουν για εξεταση καθως θα χρειαστουν σιγουρα ναρκωση.

Εχω μια υποψια οτι και η ιβερμεκτινη που κανει για ψωρα για τα σκυλια μπορει να δουλευει αλλα θα ρωτησω για σιγουρα τον κτηνιατρο.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Του εκανε αρχικα μια αντιπαρασιτικη ενεση η οποία πρέπει να επαναληφθεί μετά απο 15 μέρες και μας εδωσε μια αλοιφη για τα αυτια, την Oridermyl. Για την δικη μας περίπτωση είπε να βάζω μια μεγάλη σταγόνα σε κάθε αυτί μέρα παρα μέρα για 20 μέρες, δλδ συνολικά 10 εφαρμογές.
Και όπως ανέφερα κ στο πρώτο ποστ, οι αμπούλες stronghold βοηθάνε κ προληπτικά αλλά και στην αντιμετώπιση.
Αλλά το άσχημο με αυτή την υπόθεση είναι πως επειδή αυτό το παράσιτο είναι πολύ μεταδοτικό, μπορεί να κολλάει συνέχεια. Οπότε θέλει προσοχή! Εγώ τουλάχιστον δεν τον αφηνω πλεον να πλησιαζει τις γάτες.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Του εκανε αρχικα μια αντιπαρασιτικη ενεση η οποία πρέπει να επαναληφθεί μετά απο 15 μέρες ...
Αν θυμαμαι καλα ετσι χορηγειται η ιβερμεκτινη. Κολλαει και σε ανθρωπους νομιζω αυτο, σου ειπε κατι ο γιατρος?

και ποναει λιγο η ιβερμεκτινη οταν χορηγειται υποδορια, θυμασαι αν εκλαψε οταν εκανε την ενεση?
 
Last edited:


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Αν θυμαμαι καλα ετσι χορηγειται η ιβερμεκτινη. Κολλαει και σε ανθρωπους νομιζω αυτο, σου ειπε κατι ο γιατρος?

και ποναει λιγο η ιβερμεκτινη οταν χορηγειται υποδορια, θυμασαι αν εκλαψε οταν εκανε την ενεση?
Ήταν απο τα πρώτα που ρώτησα και ευτυχώς όχι, δεν κολλάει στον άνθρωπο.
Δεν μπορώ να σ πω με σιγουρια αν πονάει γιατι κάθε φορα που ειναι να του κάνουμε μια ένεση, ειτε εμβολιο, ειτε κατι αλλο, γίνεται μαχη και φωνάζει. Οπότε δεν ξέρω αν πονάει κατι παραπανω το συγκεκριμένο γιατι η αντιδρασή του ήταν η ίδια οπως πάντα..
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Εγώ τουλάχιστον δεν τον αφηνω πλεον να πλησιαζει τις γάτες.
Ευτυχως που εμεις δεν υπαρχει ποτέ περιπτωση να πλησιασουμε τοσο τις γατες,κι ετσι ειμαστε καλυμενοι απο αυτη τη πλευρα!!*demonio*

Περα απο τη πλακα,περαστικα στο Ντιεγκο κι ολα να πανε καλα!!:)
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Ευτυχως που εμεις δεν υπαρχει ποτέ περιπτωση να πλησιασουμε τοσο τις γατες,κι ετσι ειμαστε καλυμενοι απο αυτη τη πλευρα!!*demonio*

Περα απο τη πλακα,περαστικα στο Ντιεγκο κι ολα να πανε καλα!!:)
Ευχαριστώ Βιβή μου να σαι καλά!
Η θεραπεία μας πάει πολύ καλά, πρώτη φορά μετά απο πααααααρα πολυ καιρό βλέπω πεντακάθαρα αυτάκια, δεν γκρινιάζει, δεν ξύνεται και δεν πονάει.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καιρός ήταν να ησυχάσει ο Ντιέγκο, να ηρεμήσεις κι εσυ! Μπορείς να ρωτήσεις τον κτηνίατρο αν επιτρέπεται να βάλεις stronghold στα γατιά. Τα πιο μόνιμα τουλάχιστον, που βλέπεις να παίζουν πιο συχνά μαζί του. Σιδερένιος!
 




ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
ανεστη,στις γατες το καταλαβενεις πολυ ευκολα ...εχουν μαυρο σαν κερι μεσα στο αυτι και μολις τους πατας το αυτι στη βαση αντανακλαστικα μολις τις αφισει τιναζουν το κεφαλι τους...
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Εγω δυστυχώς αυτες τις γάτες δεν τις είχα χαιδέψει ποτέ και δεν παρατήρησα οτι κάτι έχουν.
Αλλα πάλι καλα που το καταλαβα εστω και τώρα να δουμε τι μπορουμε να κανουμε