αγελη που δημιουργει προβλημα


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Ανοιγω το θεμα γιατι σημερα με επιασε μια γειτονισα για να μου πει τα προβληματα που δημιουργει μια συγκεκριμενη αγελη 4 σκυλων στη γειτονια. Λοιπον, αυτη η αγελη ειναι χρονια στη γειτονια μου..ειναι στειρωμενα κ γενικα φιλικα σκυλια επειδη ομως δε συχναζουν δ6πλα απι το σπιτι μου δεν ειχα αντιληφθει οσα μιυ λεγε η κυρια, η οποια ειναι φιλοζωη κ το ξερω...μου πε λοιπον οτι εχουν 2 ασχημες συνηθειες, κυνηγανε μηχανακια κ τρωνε τις γατες της γειτονιας..το προβλημα εχει παραγινει μου πε κ ζητησ2 τη βοηθεια μου μηπως βρουμε καπιυ να τα δωσουμε...της εξηγησα οτι θα ναι τρομερα δυσκολο να υιοθετηθουν λογο ηλικιας...απι την αλλη τα λυπαμε να τα χωρισουμε...ζουνεχρονια στη γειτονια, τα ταιζουμε κ τα εμβολιαζουμε...αλλα κ τα προβληματα πιυ μου ανεφερε η κυρια ειναι υπαρκτα κ σημαντικα...τι θα μπορουσε να γινει?? Καμια προταση???αντιστοιχη εμπειρια???
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εφοσον μπορειτε τωρα να μπειτε σε διαδικασια ανευρεσης οικογενειων,εστω κ ακαρπη σου λεω εγω,τοτε ακριβως αυτο επρεπε να χατε κανει χρονια πριν!
Μπραβο σας που τα φροντιζατε κ τα προσεχατε,σας βγαζω το καπελο ειλικρινα,αλλα δεν ειναι αρκετο αυτο...ποτε δε θα ειναι αρκετο για κανενα εμβιο ον με αναγκες κ αισθηματα.
Δλδ ειλικρινα,τι περιμενατε?ειναι λογικα ολα αυτα που ειπες κ μεστη φυση τους...εαν δεν εχουν εναν ανθρωπο απο κοντα,οπως τα δεσποζομενα,να τους διδαξει τους "κανονες της κοινωνιας"...
Δε ξερω τι να σου πω...δυσκολα τα πραγματα...μονο να ψαξετε εκει στην γειτονια μηπως βρειτε καποιον διατεθειμενο να υιοθετησει...οι φιλοζωικες ειναι φουλ...
Βγαλτα αμα θες κ καθαρες φωτος το καθενα μονο του,κ φτιαξε μια αγγελια να αρτησεις κ δω κ στο fb κ οπου αλλου μπορει τεσπα καποιος να το δει κ μπας κ ενδιαφερθει...
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Όπου και να μένεις, ο Δημος σας παίρνει ένα κάρο λεφτά για να αντιμετωπίζει τα θέματα των αδεσπότων. Ενημερώστε τους εγγράφως οτι υπάρχει πρόβλημα, κινδυνεύουν ζωές διερχομένων δικυκλιστών και είναι υπεύθυνοι για ότι προκύψει. Γράψτε το και στο βιβλίο συμβάντων του τοπικού αστυνομικού τμήματος.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
K θα πανε τα σκυλια κατευθειαν για ευθανασια...
εαν ασχοληθει δλδ κ κανενας να ρθει...
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Δεν νομίζω οτι είναι τόσο εύκολο να πάνε για ευθανασία, Μαρία, θέλει κάτι επιτροπές και τα σχετικά για να πιστοποιηθεί οτι είναι επιθετικά.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αχ βρε Πιου...
μαρεσεις γιατι παραυτα (οσα ζουμε καθημερινα) παραμενεις αθεραπευτα ρομαντικος κ ονειροπολος!
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Καθόλου, Μαρία, απλά επιμένω να μην δέχομαι τα κακώς κείμενα και να πιέζω να αλλάξουν με ότι τρόπο μπορώ. Δεν μπορεί ο Δήμος να κάνει ευθανασία στα σκυλιά αν υπάρχουν πολίτες που τα παρακολουθούν και ενδιαφέρονται.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καθόλου, Μαρία, απλά επιμένω να μην δέχομαι τα κακώς κείμενα και να πιέζω να αλλάξουν με ότι τρόπο μπορώ. Δεν μπορεί ο Δήμος να κάνει ευθανασία στα σκυλιά αν υπάρχουν πολίτες που τα παρακολουθούν και ενδιαφέρονται.
Και ποιος λεει, οτι θα το συζητησουν καιολας σε συβουλια κλπ.??? Φολες θα πεσουν= και θα ισυχασουν ολοι ησυχα και οραια!!
Εμεις ειχαμε το ιδιο φαινομενο στο βολο. Τα αδεσποτα εκει κηνηγουσαν τα παντα και μια μερα βρηκαν μια φολα!!
Πιο παλια οι κυνοφιλοι εκει εκαναν οστοσο μια σχετικα καλη κινηση! Ειχαμε μια θηλικια που επιτιθονταν παααρα πολυ ασχημα και σε σκυλια και σε ανθρωπους/μηχανακια ( ΕΓΩ κυκλοφορουσα με ενα μπαστουνι πια, επειδη ετυχε πολυ συχνα να ερθει τρεχοντας κοντα μας και να επιτεθει στα σκυλια μου. Μονο με το μπαστουνι μπορουσα να την κρατισω καπος σε αποσταση απο μας- μπαινοντας μπροστα απο τα σκυλια μου)- επειδη ειχε σχεδον παντα κουταβια. Την επιασαν την στειροσαν και την αφησαν στο διπλανο χωριο, οπου τωρα ζει ησυχα και ηρεμα και εχει εταχθει πολυ καλα εκει περα.
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Κ γω πιστευω οτι το να ενημερωσουμε το δημο κ να βαφτησουμε τα σκυλια προβληματικαθα καταληξει εις βαρος αυτων των ψυχων...ασε που μπορει να δωσει κ πατημα σε αλλους μη φιλοζωους γειτονες να αρχισουν τα παραπονα....
Για την ιστορια της δημιουργιας αυτης της αγελης, πριν 7 ισως χρονια καποιος πεταξε στη γειτονια μια ετοιμογενη σκυλα που μετα απι λιγο γεννησε...τοτε ολα, πλην 2 κ της μανας, δοθηκαν για υιοθεσια...τα αλλα παρεμειναν στη γειτονια παρολες τις προσπαθειες να δοθουν...μετα απο λιγα χρονια προστεθηκε κ ενας γερακος στην αγελη..ολα αυτα τα χρονια τα σκυλια ειναι αχωριστα...ειναι στειρωμενα, πλην του γερακου, κ εμβολιασμενα..ταιζοντα6 καθημερινα κ το χειμωνα οταν κανει κρυο αρκετοι γειτονες τα βαζουν ακομα κ στο σπιτι για να μην κρυωνουν...
Τωρα το προβλημα που εχει δημιουργηθει , κ την αγανακτησξ της φιλοζωης, το μαθα προχτες...εγω δεν εχω οπτικη επαφη με τα σκυλια, ειναι δηλ στο παραδιλπα τετραγωνο...απλα οποτε περναω απο κει κουνανε ουρες κ γενικα ειναι καλα κ ησυχα...
Ξερω οτι η λυση ,η υιοθεσια δηλ, ειναι δυσκολη εως αδυνατη...αλλα ουτε θελω να φωναξουμε το δημο κ να τα μπαγλαρωσει καπου...απλα πιο πολυ εμπειριες σας θα θελα ναακουσω μηπως κ παρω καμια ιδεα τι να κανω...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
...μου πε λοιπον οτι εχουν 2 ασχημες συνηθειες, κυνηγανε μηχανακια κ τρωνε τις γατες της γειτονιας..
o_O

πως ειναι δυνατον να τρωνε τις γατες της γειτονιας;

μηπως ηθελες να γραψεις κυνηγανε;
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
o_O

πως ειναι δυνατον να τρωνε τις γατες της γειτονιας;

μηπως ηθελες να γραψεις κυνηγανε;
Ε ναι, τις κυνηγανε κ αν τις πιασουν τις σκοτωνουν..δε τις τρωνε .....
 
  • Like
Reactions: spyv


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Για εμένα τα αδέσποτα που κυνηγάνε άλλα ζώα και μηχανάκια είναι επικίνδυνα. Να εξηγήσω τι εννοώ γιατί το έχω πρόσφατο. Χθες βράδυ, ένα ημι-αδέσποτο που γρυλίζει πάντα στα δικά μου, μου επιτέθηκε (χθες ήμουν χωρίς τα σκυλιά μου) καθώς έκανα ποδήλατο και προσπαθούσε να με αρπάξει από το παντελόνι γρυλίζοντας. Είτε κυνηγάει ποδήλατο είτε μηχανή είτε μηχανάκι, πιστεύω ότι είναι επικίνδυνο για τον ποδηλάτη/μηχανόβιο, ειδικά βράδυ.
Δε θέλεις να μπλέξεις το Δήμο? Ο Δήμος είναι ο υπεύθυνος για τα αδέσποτα όσο και να μη μας αρέσει (και στη περιοχή μου πλήρης αδιαφορία των αρμόδιων) αλλιώς αν τα σκυλιά τα φροντίζετε εσείς τότε καλύτερα να εξασφαλίσετε ότι δε θα προκληθούν ζημιές/ατυχήματα από τη συμπεριφορά τους.
Νομίζω ότι έχει δίκιο ο Piou, για να πάνε για ευθανασία πρέπει να αποδειχθεί ότι είναι επικίνδυνα.
Στο χωριό εδώ πάντως ξέρω 3 περιπτώσεις που αδέσποτα τελικά υιοθετήθηκαν επιτυχώς. Προσπαθήστε να βρείτε ανθρώπους που μπορούν να τα πάρουν σπίτι τους και ίσως να βοηθήσει εάν σας δουν να ασχολείστε μαζί τους πχ αφού είστε εξοικειωμένοι, να τα πάτε βόλτα στη περιοχή με ένα λουρί :)
 
  • Like
Reactions: Piou


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Οι Δήμοι παίρνουν ένα σκασμό λεφτά για να φροντίζουν τα αδέσποτα και να απομακρύνουν τα επικίνδυνα σε κατάλληλα καταφύγια. Γι αυτό και είναι υποχρεωμένοι απο τον νόμο να το κάνουν.
Ενημερωθείτε για τον Δήμο σας και απαιτήστε εγγράφως να κάνει την δουλειά του όπως πρέπει. Αν εμείς αποδεχόμαστε αυτή την κατάσταση, δεν θα ενδιαφερθεί κανένας άλλος και δεν πρόκειται να διορθωθεί ποτέ τίποτα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι Δήμοι παίρνουν ένα σκασμό λεφτά για να φροντίζουν τα αδέσποτα και να απομακρύνουν τα επικίνδυνα σε κατάλληλα καταφύγια. Γι αυτό και είναι υποχρεωμένοι απο τον νόμο να το κάνουν.
Οραια ολα αυτα στην θεωρια! Αλλα τα λεφτα τα τρωνε "μαζι"- τα καταφυγια ( ΕΑΝ διαθετει ο δημος!!) ειναι υπερπληρες και τα σκυλια εκει φυτοζουνε στιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο- με ελλειπεις τροφη, κινηση, φροντιδα.
Και για να ελαφρυνουν την κατασταση ριχουν φολες- η κανουν ευθανασιες ( παντα με το προσχημα οτι ο σκυλος ειχε καλαζαρ- ηταν επιθετικος κλπ.) αβερτα!

Βεβαια ειναι κακο να κυνηγανε τα αδεσποτα μηχανακια, αλλους σκυλους, πεζους, ποδιλατες!
Αλλα γνωριζοντας την καταληξη των σκυλων αυτων- ΔΕΝ θα φωναξω ΠΟΤΕ τον δημο για κατι τετοιο!
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Οραια ολα αυτα στην θεωρια! Αλλα τα λεφτα τα τρωνε "μαζι"- τα καταφυγια ( ΕΑΝ διαθετει ο δημος!!) ειναι υπερπληρες και τα σκυλια εκει φυτοζουνε στιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο- με ελλειπεις τροφη, κινηση, φροντιδα.
Και για να ελαφρυνουν την κατασταση ριχουν φολες- η κανουν ευθανασιες ( παντα με το προσχημα οτι ο σκυλος ειχε καλαζαρ- ηταν επιθετικος κλπ.) αβερτα!

Βεβαια ειναι κακο να κυνηγανε τα αδεσποτα μηχανακια, αλλους σκυλους, πεζους, ποδιλατες!
Αλλα γνωριζοντας την καταληξη των σκυλων αυτων- ΔΕΝ θα φωναξω ΠΟΤΕ τον δημο για κατι τετοιο!
Δεν ειναι επιθετικα σκυλια..καθε καλοκαιρι τα παιδια ξεχυνονται στη γειτονια κ παιζουν, τρεχουν , φωναζουν..τα σκυλια συμπεριφερονται καλα...το μονο θεμα ειναι οι γατες κ τα μηχανακια..
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Είναι κακό να κυνηγάνε τα μηχανάκια αλλά είναι επίσης κακό να κληθεί ο Δήμος. Σε περίπτωση που τραυματιστεί κάποιος μηχανόβιος εξαιτίας τους, θα έχεις την ίδια άποψη FrenchieFan ?
Επαναλαμβάνω, ίσως είναι καλή ιδέα να τους περάσεις cookie la francaise λουράκι και να τα πας βολτίτσα στη γύρω περιοχή φροντίζοντας να είναι ήρεμα και δεκτικά ενώ παράλληλα έχετε βάλει αγγελίες στη περιοχή για υιοθεσία
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981