αγχος αποχωρισμου






Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Δοκιμασαμε την κλασσικη ασκηση, βγαινεις εξω για 2 λεπτα, μπαινεις οταν δεν γαβγιζει κ σιγα σιγα αυξανεις το χρονο. Καναμε την ασκηση σαν να φευγαμε κανονικα απ το σπιτι, μπουφαν,παπουτσια, κλειδια. Ειναι πολυ πονηρος κ παντα καταλαβαινει ποτε ειναι ασκηση κ ποτε φευγουμε στ αληθεια.
Χωρίς να το ξέρεις κάνεις κάτι διαφορετικό, γι' αυτό το καταλαβαίνει.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
  • Like
Reactions: Orilis


Pissa_TheDog

Member
3 Δεκεμβρίου 2016
22
39
37
Back to basics λοιπόν, γιατί έχω βαρεθεί να ακούω, για "εγκληματικά άσχετους εκπαιδευτές".
Από το να αλλάζεις συνεχώς σπίτια, και να είσαι μόνιμα με το άγχος, αφιέρωσε ένα χρονικό διάστημα, να λύσεις το πρόβλημά ΣΟΥ. Δεν μπορεί, ο σκύλος σου, να κάνει ότι θέλει, ακόμη κι αν έχουν περάσει 6 χρόνια, και έχει πλέον συνηθίσει έτσι.

Χρησιμοποιείς λοιπόν crate, σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν κατά κόρον, τουλάχιστον εδώ μέσα. Ακόμη και όταν είσαι στο σπίτι. Ανελλιπώς. Για όσο διάστημα μπορεί να κρατηθεί. Πολύ μικρότερης ηλικίας σκυλιά, κρατιούνται πολύ περισσότερο από τον δικό σου. Και σίγουρα, δεν τα κάνουν σε πάνα!!! Αποκλείεται το σπίτι να είναι μόνιμα αποκλεισμένο από τα χιόνια. Φαντάζομαι, μέχρι κάποια μέτρα έξω, μπορείτε να βγαίνετε ε; Αρα, μπορεί και ο σκύλος, εκτός αν έχεις πάει να μείνεις στην Σιβηρία.

Κλείνεις πόρτες, παράθυρα και γενικά κάνεις ότι μπορείς, για να μην ενοχληθούν οι γείτονες. Η, να ενοχληθούν όσο λιγότερο γίνεται. Αν αρχίσει τον σαματά, δοκιμάζεις να τον κουκουλώσεις με ένα κάλυμμα, με ένα σεντόνι, κάτι... Μπορείς και να τον μαλλώσεις. Δεν απαγορεύεται. Σε καμμία περίπτωση, δεν του δίνεις σημασία. Οταν σταματήσει τον σαματά, ξεκουκουλώνεις για αρχή.

Αυτά, οφείλεις τουλάχιστον, να δοκιμάσεις. Οχι όμως, μια-δυό φορές και να σταματάς, γιατί δεν αντέχεις την φασαρία του. Οσο χρειαστεί. Μέρες, μήνες!!!
Καλησπέρα,

εγώ βρήκα τη δικιά μου πριν δυο μήνες περιπου, είναι τώρα 8 μηνών
Στη Σαντορίνη όπου έμενα όταν το βρήκα, δεν είχα πρόβλημα χώρου
και όταν έλειπα για δουλειά την είχα έξω ελεύθερη στην αυλίτσα μου και όλα ήταν καλά.
Τώρα ήρθα Αθήνα για τις γιορτές και μένουμε σε διαμέρισμα.
Τη βγάζω βόλτα στάνταρ ώρες, τα έχει πάει πολύ καλά, έχει μάθει να κρατιέται και δεν τα κάνει σπίτι.
Επειδή έχω χρόνο 2 από τις βόλτες της είναι 2-3 ωρες, που την πάω σε ενα πάρκο για τρέξιμο και παιχνίδι. Είναι πολύ ήρεμη γενικά και δε γαβγίζει, αλλά όταν λείπω απο το σπίτι πάνω από δυο ώρες
αρχίζει και χαλάει πράγματα. Κατανοώ το ότι μπορεί να μην τησ αρέςει η αλλαγή περιβάλλοντοσ και να βαριέται μετά από λίγο μόνη της. Σε αυτή την περίπτωση, η μόνη λύση είναι το κλουβί για τις ώρες που λείπω;
 




Pissa_TheDog

Member
3 Δεκεμβρίου 2016
22
39
37
Εαν το εχει μαθει ηδη ναι...
δεν το έχει μάθει και δεν εχω θεμα να της το μάθω, αλλά νομίζω πως εντοπίστηκε το "προβλημα",,
Μόλις βρήκα σταγονίτσες αίματος στο πάτωμα μου..!Τα λέμε σε λίγο σε κάποιο θέμα το forum "οίστρος" :p