αναγκαστικο CAC-CACIB


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
Eχουμε δει ολοι σε πολλες εκθεσεις οτι σε καποια φυλη εχει μεγαλη συμμετοχη και σε αλλη οχι.
Σε αυτες που εχει μια η δυο συμμετοχές , και ενω δεν το αξιζουν
πολλες φορες τα σκυλια περνουν το CAC η CACIB αναγκαστικά
Δλδ πρέπει ο κριτής να το δωσει καπου ?
Το έχετε παρατηρήσει ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όχι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το δ'ωσει

μόνο αν κατά την γνώμη του αξίζει

προσωπίκά έχω γνωστό ο οποίος κέρδισε την φυλή :shock: :shock: :shock: και πήρε CAC αλλά όχι CACIB
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ξερω περιπτωση, οπου ο σκυλος ηταν μονος του ( μια συμετοχη μονο για την φυλη του) και δεν πηρε το CAC/CACIB επειδη ο κριτις δεν τον θεωρουσε αξιο.
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Κι εγω ξερω περιπτωσεις που δεν δωθηκε ουτε CAC ουτε CACIB.
 




emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Εχω δει πολλες φορες να περνουν μονο cac και οχι cacib!!! και οταν δεν αξιζει το σκυλι να μην περνουν τιποτα :wink:
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ασλι, δεν ειναι αυτη η πρακτικη. Πολλοι κριτες αρνουνται το CAC & το CACIB στον καλυτερο φυλης αν δεν ειναι του επιπεδου που πρεπει. Δεν υπαρχει αναγκαστικη απονομη- καθε αλλο. Το ιδιο γινεται και στις σπεσιαλ δεν εχει δωθει CAC η τιτλος* ακομα και σε εξαιρετους. Γιατι οντως υπαρχει διακριση στην συνειδηση των κριτων αναμεσα στον εξαιρετο, και τον εξαιρετο για CAC/CACIB.

*Στο πρωταθλημα του ντομπερμαν για παραδειγμα στην κατηγορια νεων θηλυκων οπου απονεμεται ο τιτλος "ελπιδα ομιλου", στα μαυρα υπηρχαν 3 σκυλια και πηραν και τα τρια τον ανωτερο δυνατο χαρακτηρισμο, αλλα ο τιτλος δεν απονεμηθηκε στην πρωτη. Στα καφε, απονεμηθηκε αν και επαιξε μονη της. Γιατι η συγκριση γινεται με το προτυπο οχι με τον διπλα.
Η πρακτικη που περιγραφεις ισως να ειναι συχνη σε αλλες βαλκανικες χωρες-οχι στην ελλαδα.
 






BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Θα επαναλαβω οτι ειναι συχνο.
Δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζονται "Balls" τους απειλει κανεις;;;
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Δεν το εχω δει, αντιθετα εχω δει-καποιες φορες- αδικαιολογητη αυστηροτητα και μετα εχω δει σκυλους στους οποιους εχουν δωσει τιτλους στις χωρες τους η σκυλους εκτροφης τους με τα ιδια ακριβως λαθη σε εντονοτερο βαθμο.
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Οχι, επηρρεαζονται απο το σε ποια χωρα κρινουν. Την ελλαδα κυνολογικα λιγοι την ξερουν> Οι αλλοδαποι νομιζουν οτι κυριως κρεμαμε σκυλους στα δεντρα (που δυστυχως ισχυει, εχουν ¨φροντισει " καποιοι βαζιβουζουκοι) η οτι δεν εχουμε τιποτε καλο εδω.

Οι συνηθεις αντιδρασεις (πρωτης επαφης) ειναι δυο: Η ευχαριστη εκπληξη και αποδοχη του γεγονοτος οτι στην ελλαδα εχει καλους σκυλους, και αναλογη συμπεριφορα, η αναιτιο και αηδιαστικο "σεμιναριο" για την λαθος αριστερη τριχα του δεξιου αυτιου...και μειωση αξιολογησεων για το τιποτα...Εχει βεβαια και ασχετους-κυριως σε γενικες εκθεσεις-που εχουν δωσει CAC σε "καλους".Τεσπα.
Παντως οι πραγματικα σπουδαιοι ειναι μεν αυστηροι, αλλα το καλο το επιβραβευουν και το υποστηριζουν.