αναγκαστικο CAC-CACIB


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
Eχουμε δει ολοι σε πολλες εκθεσεις οτι σε καποια φυλη εχει μεγαλη συμμετοχη και σε αλλη οχι.
Σε αυτες που εχει μια η δυο συμμετοχές , και ενω δεν το αξιζουν
πολλες φορες τα σκυλια περνουν το CAC η CACIB αναγκαστικά
Δλδ πρέπει ο κριτής να το δωσει καπου ?
Το έχετε παρατηρήσει ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όχι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το δ'ωσει

μόνο αν κατά την γνώμη του αξίζει

προσωπίκά έχω γνωστό ο οποίος κέρδισε την φυλή :shock: :shock: :shock: και πήρε CAC αλλά όχι CACIB
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ξερω περιπτωση, οπου ο σκυλος ηταν μονος του ( μια συμετοχη μονο για την φυλη του) και δεν πηρε το CAC/CACIB επειδη ο κριτις δεν τον θεωρουσε αξιο.
 


Akitaman

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
127
0
Κι εγω ξερω περιπτωσεις που δεν δωθηκε ουτε CAC ουτε CACIB.
 




emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Εχω δει πολλες φορες να περνουν μονο cac και οχι cacib!!! και οταν δεν αξιζει το σκυλι να μην περνουν τιποτα :wink:
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ασλι, δεν ειναι αυτη η πρακτικη. Πολλοι κριτες αρνουνται το CAC & το CACIB στον καλυτερο φυλης αν δεν ειναι του επιπεδου που πρεπει. Δεν υπαρχει αναγκαστικη απονομη- καθε αλλο. Το ιδιο γινεται και στις σπεσιαλ δεν εχει δωθει CAC η τιτλος* ακομα και σε εξαιρετους. Γιατι οντως υπαρχει διακριση στην συνειδηση των κριτων αναμεσα στον εξαιρετο, και τον εξαιρετο για CAC/CACIB.

*Στο πρωταθλημα του ντομπερμαν για παραδειγμα στην κατηγορια νεων θηλυκων οπου απονεμεται ο τιτλος "ελπιδα ομιλου", στα μαυρα υπηρχαν 3 σκυλια και πηραν και τα τρια τον ανωτερο δυνατο χαρακτηρισμο, αλλα ο τιτλος δεν απονεμηθηκε στην πρωτη. Στα καφε, απονεμηθηκε αν και επαιξε μονη της. Γιατι η συγκριση γινεται με το προτυπο οχι με τον διπλα.
Η πρακτικη που περιγραφεις ισως να ειναι συχνη σε αλλες βαλκανικες χωρες-οχι στην ελλαδα.
 






BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Θα επαναλαβω οτι ειναι συχνο.
Δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζονται "Balls" τους απειλει κανεις;;;
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Δεν το εχω δει, αντιθετα εχω δει-καποιες φορες- αδικαιολογητη αυστηροτητα και μετα εχω δει σκυλους στους οποιους εχουν δωσει τιτλους στις χωρες τους η σκυλους εκτροφης τους με τα ιδια ακριβως λαθη σε εντονοτερο βαθμο.
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Οχι, επηρρεαζονται απο το σε ποια χωρα κρινουν. Την ελλαδα κυνολογικα λιγοι την ξερουν> Οι αλλοδαποι νομιζουν οτι κυριως κρεμαμε σκυλους στα δεντρα (που δυστυχως ισχυει, εχουν ¨φροντισει " καποιοι βαζιβουζουκοι) η οτι δεν εχουμε τιποτε καλο εδω.

Οι συνηθεις αντιδρασεις (πρωτης επαφης) ειναι δυο: Η ευχαριστη εκπληξη και αποδοχη του γεγονοτος οτι στην ελλαδα εχει καλους σκυλους, και αναλογη συμπεριφορα, η αναιτιο και αηδιαστικο "σεμιναριο" για την λαθος αριστερη τριχα του δεξιου αυτιου...και μειωση αξιολογησεων για το τιποτα...Εχει βεβαια και ασχετους-κυριως σε γενικες εκθεσεις-που εχουν δωσει CAC σε "καλους".Τεσπα.
Παντως οι πραγματικα σπουδαιοι ειναι μεν αυστηροι, αλλα το καλο το επιβραβευουν και το υποστηριζουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.937
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95