αναγκη για σωματοφυλακη με ρεαλιστικες συνθηκες


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
Να ρωτήσω κάτι θέλω, αλλά δεν ξέρω αν είναι εκτός θέματος.

Σκέφτομαι να μάθω στη Μάρθα να γαβγίζει με εντολή. Αυτό μόνο. Για να λειτουργεί πιο αποτρεπτικά αν και όταν χρειαστεί.
Είναι μήπως (για λόγους που δεν μπορώ να σκεφτώ) λάθος;

***Edit
Αν είμαι εκτός θέματος αγνοείστε την ερώτηση. :rolleyes:
γινετε και ειναι σχετικα ευκολο και απολεσματικο :cool:
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
αυτη ομως ειναι η απλη λογικη!ποσοι ψυχακηδες πιστευεις οτι μετα το βρησιμο θα πουν οτι εισαστε πατσι?
μου εχει τυχει περιστατικο οπου ενας μηχανοβιος(πρεζακι χωρις πινακιδα)θεωρησε πολυ φυσιολογικο να ξυλωσει τον καθρεφτη του αυτοκινητου της μητερας μου επειδη κ καλα τον "εκλεισε".δεν φτανει μονο αυτο,επειδη η μητερα μου αρχισε να τον βριζει,εκεινος αρχισε να την σπρωχνει κ να την χτυπαει....τραβωντας την εξω απ το αυτοκινητο μεσα στην μεση του δρομου,φυσικα κανεις δεν βοηθησε...αν υπηρχε ομως σκυλος εκπαιδευμενος..

Ξέρεις πόσο ενοχλητικό είναι να σε κλείνουνε??:mad::mad:

Πάντως θα καταλάβαινα μια γυναίκα που θα ήθελε ένα σκύλο εκπαιδεύμενο στη σωματοφυλακή, άλλα και πάλι νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να γυμναστεί στην πυγμαχία και δεν θα χρειαστεί να φοβηθεί κυριολεκτικά πότε τίποτα.:p

Ερώτηση, μπορούμε να εκπαιδεύσουμε έναν σκύλο να γρυλλίζει με εντολή, προσέχτε όχι να γαυγίζει.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
dober
Φχαριστώ για την απάντηση. :)
Υπάρχει φόβος να κάνω καμιά μαλ@@@α; Μήπως πχ την κάνω άθελα μου επιθετική;
Εννοείτε πως δε θα το κάνω μόνη μου, θα ζητήσω τη βοήθεια της εκπαιδεύτριάς μας.
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
αυτα δεν τα κανεις ποτε μονος σου !!!!ενοειτε ο τι εκπαιδευτης αναλαμβανει το σκυλο !!!
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Γενικά θα ήθελα να πω πως τα υποθετικά σενάρια μπορεί να βοηθούν, μπορεί και όχι.
Για να καταλάβετε, κάτι τέτοιο δεν μου έχει τύχει ποτέ (βέβαια για να κατέβεις να βρίσεις έναν κύριο 120 κιλών, 1.90 μέτρων που κρατάει ένα σκύλο 50 κιλών που μόλις έχεις καταβρέξει...σε κάνει ή τρελό ή πάρα πολύ επικίνδυνο).

Τι θα έκανα?
Θα έδενα τον σκύλο και θα...συζητούσαμε.

Σκέψου πως αν στη θέση του σκύλου είχες όπλο, θα πυροβολούσες?

Το σημαντικότερο είναι πως στην καθημερινότητα μου (ίσως "μας") δεν έρχομαι "στα χέρια" με ανθρώπους, ούτε αντιμέτωπος με καταστάσεις που απειλούν την σωματική μου ακεραιότητα (και θα μπορούσε ένας σκύλος να με προστατέψει).
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
τέτοια 'σεμινάρια' μπορεί να παρακολουθήσει οποιοσδήποτε σκύλος;
κυριαρχικός, φοβικός κ.λ.π.;;;
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
καποιες απαντησεις ηθελα να παρω παιδια !!!!εργασιακη φυλη εχω και ο σκοπος μου ειναι να βλεπω πως σκεφταιτε ο κοσμος ....
δεν ειναι σεμιναρια ειναι εκπαιδευση σκυλου και συνηθως οι φοβικοι σκυλοι δεν κανουν παρα πολλα ...για αυτη την δουλεια .....
αυτο νιωθω να σου πω νατασα αυτο σου λεω :)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
το σεμινάρια το έβαλα σε εισαγωγικά. Εννοείται πως είναι εκπαίδευση. :rolleyes:

Ευχαριστώ για την απάντηση :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι εγώ συμφωνώ!Δεν παίζει να λύσεις και να ξαμωλήσεις τον σκύλο!Κυρίως για το μέλλον του σκύλου...
Επίσης σχετικά με τον τυπάκο που τραβούσε την μητέρα της Δέσποινας πάλι συμφωνώ ότι δεν χρειαζόταν να είναι εκπαιδευμένος ο σκύλος μέσα στο αμάξι για να τον αποτρέψει!
Πιστεύω ότι σχεδόν κάθε σκύλος θα αντιδρούσε αν κάποιος έβαζε το χέρι μέσα στο αμάξι...η, παντελώς ανεκπαίδευτη, δικιά μου, πάντως, ήταν σε απίστευτη εγρήγορση όταν κάποιος πλησίαζε στο αμάξι...
Ευτυχώς, δεν έτυχε να βάλει κανείς άγνωστος το χέρι του μέσα για να ξέρω πως θα αντιδρούσε αλλα δεν νομίζω να ήταν και πολύ φιλική...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πολύ νομίζουν πως ο σκύλος του μπορεί να αποτρέψει "κακό" γιατί τον βλέπει συχνά να "τσαμπουκαλεύεται". Αυτό δεν σημαίνει πως ο ίδιος ο σκύλος δεν θα κάτσει με την ουρά στα σκέλια, αν ΟΝΤΩΣ είναι σοβαρή απειλή ο κακός. Συνήθως αυτό γίνεται.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
γενικα βλεπω οτι ολοι θελουμε σκυλο να αποτρεπει με την παρουσια του ...και συμφωνω!!!...επεκτεινω λοιπον την ερωτηση και φτιαχνω ενα υποθετικο σεναριο.περπαταμε με το σκυλακι μας και εχει βρεξει ......περναει ενα αυτο κινητο και μας κανει λουτσα .....βριζουμε ..και σταματει το αμαξι και βγαινει ενας νταης και ερχεται απειλητικα προς τα εμας .......στα δευτερολεπτα που τον παρατηρουμε .....ετοιμαζετε να μας επιτεθει και να μας χτυπησει !!!!
τι κανετε ?????
1)αμολατε τον σκυλο ??????
2)τρεχετε μαζι με το σκυλο να ξεφυγετε ??????
3) λετε αμαν δεν τον εχω εκπαιδευσει !!!!
Προστατεύω τον σκύλο μου από τον μαλάκα και του σπάω τα μούτρα :D
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
και αν μια στις 100000000 ρε παιδι μου σε δειρει αυτος ????????
τουλαχιστον αμολας το σκυλο να τρεξει να σωθει μονος του!!!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
...και εδώ φτάσαμε σε αυτό που έλεγα...

Πόσο χρήσιμα είναι τα υποθετικά σενάρια?

Να πω κι εγώ, εάν μία στις 150000000 αυτός σου κάνει τον σκύλο "κασάτο" κι εσένα sony(κο)?!

Την επόμενη φορά φροντίζεις να έχεις 2, 3, 5, 10 σκυλιά?
Σωματοφύλακα Spetsnaz?

Αν το θέμα μας φτάσει στο "Πως να γλυτώσεις από πυρηνικό ολοκαύτωμα?", ας παραδεχτούμε από τώρα πως ο σκύλος σωματοφύλακας ΔΕΝ είναι η απάντηση!
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ρε παιδια χιουμοριστικο ηταν το παραπανω !!!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ε, καλά...και το δικό μου είχε τη δόση του (του χιούμορ)!

Αλλά μεταξύ σοβαρού και αστείου, καμιά φορά, λέγονται και τα πιο σημαντικά πράγματα.

:)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εμενα μου εχει τυχει περιστατικο με το λυκοσκυλο που ειχαμε,ειμασταν στο σπιτι μας(αλλα απο καω μενανε αλλες 2οικογενειες)τα ειχαμε αφησει λοιπον ελευθερα και τα 2σκυλια για να τρεξουν και να ξεσκασουν στον κηπο,ερχεται ο αντρας της απο κατω και παει στη μανα μου με ενα απειλιτκο υφος και η μανα μου τα κρατουσε απο το λουρι, αυτα ξεκινησαν να γρυλιζουν και να κανουν τον κακο χαμο οσο ανεβαζε τον τονο της φωνης του,μετα εκανε κινηση να σηκωσει το χερι του για να χτυπησει τη μανα μου και ο λυκος του αρπαξε το χερι και καλα του εκανε στην τελικη αυτου γιατι παντα μας εκανε προβλημα με τα σκυλια και στην προκειμενη περιπτωση γι'αυτο παλι φωναζε..αλλα πιστευω πως ο σκυλος δεν χρειαζεται να ειναι εκπαιδευμενος για να δαγκωσει και ειναι οντως ελαχιστες φορες στη ζωη του που θα βρεθει σ'αυτη τη θεση.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τελικά ελευθερα ήταν τα σκυλιά ή τα κρατούσε η μάνα σου??? Δεν κατάλαβα....

αλλα πιστευω πως ο σκυλος δεν χρειαζεται να ειναι εκπαιδευμενος για να δαγκωσει και ειναι οντως ελαχιστες φορες στη ζωη του που θα βρεθει σ'αυτη τη θεση.
Αυτό το λες με την εμπειρία του ενός περιστατικού? η έχεις κι άλλες? αν όχι ο ένας σκύλος σε μία περίπτωση, δεν αποτελεί σοβαρό στατιστικό δείγμα....
 


elenaki

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
37
0
ερωτησις:

Αν σε καποια επιθεση που δεχθω στο δρομο με το σκυλο μαζι μου οσο χεστης και να ειναι εμενα που με υπεραγαπαει και δε θελει να με χασει΄- διοτι αυτο ειναι γεγονος-τρελλη εξαρτηση- δεν θα με "σωσει" αλλα θα την κοπανησει?