αντιζηλια στην φυλαξη?




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Σου φαίνεται λογικό ας πούμε ότι υπάρχουν 4 rott να φυλάνε ένα κτήμα, να γίνεται κουβάρι το ένα με το άλλο κάθε φορά που πλησιάζει κάποιος??
[-X
οχι,αλλα σκεψου πως στο κτημα,θα εχουν οριοθετησει το καθενα τον χωρο του :wink: ενω σε μενα,ειναι μικρος ο χωρος για τετοια ζητηματα...καταλαβες?ισως φταιει κι αυτο δηλαδη τωρα που το σκεφτομαι.
γιατι εαν τα ειχα ελευθερα,αλλο θα πηγαινε πανω,αλλο κατω,διπλα,παραδιπλα...τωρα με τα κ@λ@γατα,τα εχω περιορισει τα σκυλια :twisted:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
μην φωτογραφίζετε!!!!!!

δώστε ονόματα καλύτερα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ελα μωρε,τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια>? :lol: :lol: :lol: οποιος εχει ασχοληθει,γνωριζει :wink:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
οχι,αλλα σκεψου πως στο κτημα,θα εχουν οριοθετησει το καθενα τον χωρο του ενω σε μενα,ειναι μικρος ο χωρος για τετοια ζητηματα...καταλαβες?ισως φταιει κι αυτο δηλαδη τωρα που το σκεφτομαι.
Mα σου είπα ...
αυτό είνα πρόβλημα στην σχέση των 2 σκύλων
Τί είδους, δεν μπορώ να πώ ... μη αποσαφηνισμένη ιεραρχία + νεύρα και εγκλεισμός + Καυκάσου + Γ.Ποιμενικός + γάτες + περίεργοι γειτονες + παιδιά ... = ΒΟΜΒΑ
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
την πορδη το γκριφονακι ξεχασες ,που ειναι τιγκα στην τεστοστερονη και δεσαμε :lol:
 




canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλησπέρα!


Έχεις τεστάρει κανένα από τα σκυλιά? Ξέρεις ότι σίγουρα θα δάγκωναν αν υπήρχε ανάγκη? Έχουν κάνει την όποια υπακοή? Ποια είναι συνήθως η αφορμή για τσακωμό μεταξύ τους ?????
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
canine-being said:
Καλησπέρα!


Έχεις τεστάρει κανένα από τα σκυλιά? Ξέρεις ότι σίγουρα θα δάγκωναν αν υπήρχε ανάγκη? Έχουν κάνει την όποια υπακοή? Ποια είναι συνήθως η αφορμή για τσακωμό μεταξύ τους ?????
καλημερα...το καυκασου θα δαγκωνε χιλια τοις εκατο,δεν υπαρχει περιπτωση...εχει δαγκωσει 2 αλβανους οταν περασαν απο κοντα μας ενω ειμασταν σε ερημικη παραλια και δεν ηταν ουτε 6 μηνων (ηταν βεβαια 25 κιλα :lol: )εαν δεν ειμασταν ερημικα,απλως θα ηταν σε επιφυλακη.
οταν ηταν κουταβι ηταν πολυ επιθετικη οταν διεκρινε κατασταση "κινδυνου" προσπαθησα και της το "κουλαρησα" και πλεον ειναι πολυ επιφυλακτικη και μονοχνωτη (εαν δεν υπαρχει κινδυνος),φυσικα δεν κανει χαρες σε κανεναν παρα μονο σε μενα και στον αντρα μου,με μας ειναι πολυ τρυφερη και υπακουη ,αλλα εαν στην βολτα πχ δει κατι περιεργο παναγια μου βοηθα,ελπιζω να μην τυχει ποτε καποιος να μας ενοχλησει :? ,καταλαβαινω καλα απο την σταση και το υφος της και ξεροντας και την προσωπικοτητα της ,πως θα γινει χαμος.
πως να τεσταρεις το καυκασου? δεν εχει εκπαιδευτει (φυσικα,γιατι απαγορευεται για αυτη τη φυλη) στο δαγκωμα ωστε να στην χωσει σε συγκεκριμενο σημειο που το ελεγχεις,ουτε ειναι τα σαγονια της για τεστ οπου να ναι :lol:
ο γερμανικος τωρα,δεν πεφτω και στην φωτια οπως για την αλλη,ειδικα εαν ηταν μονος,μαζι της ομως παιρνει κι αυτος φορα και γινεται πολυ κακος :lol: ουσιαστικα πιστευω πως αυτη του εβγαλε την "κακια" για τους εισβολεις και γενικα τον εκανε πιο "βαρυ αντρα" :lol:
τον εχω εκπαιδευσει στην βασικη υπακοη ειναι πολυ υπακουος και σωστος στην βολτα,περπαταει τρεις ποντους διπλα στο ποδι μου λυτος μεχρι να φτασουμε εκει που θα του πω να φυγει.
γενικα ειναι πολυ τρυφεροι και υπακουοι ,μονο βεβαια με εμας τους δυο.
η βασικη αιτια τσακωμου (και μοναδικη πλεον) ειναι το φαγητο...τρωνε διπλα διπλα,χωρις να ενοχλει ο ενας τον αλλον,καθενας το πιατο του,αλλα ο γερμανικος εχει το κακο συνηθειο μολις τελειωσουν να θελει να παει και στο δικο της,η γενικα στο μερος που ισως επεσε καμια ξωφαλτση κροκετα κ εκει γινεται ενα γρηγορο γκαραπαραπαπαπ :lol: στο μερος που τρωσει,δεν τον αφηνει να πλησιασει δηλαδη,οτι ωρα και να ναι.
παλιοτερα τσακωνοντουσαν μεχρι τραυματισμων για το θεμα ζευγαρωματος(η καυκασινα δεν ζευγαρωνει με αλλη ρατσα,δεν το δεχεται δηλαδη)αλλα αυτο λυθηκε με την στειρωση της.
αυτααα... :D
εγω το ειπα,θα το ξαναπω,απο αυτη την συζητηση εβγαλα το συμπερασμα(το ειχα ηδη σκεφτει,αλλα το επιβεβαιωσα) οτι λογω του οτι ειναι περιορισμενα,(΅#@@γατες :evil: λιγα θα ειναι τα ψωμια σας :lol: )δεν εχουν ορισει τον δικο τους χωρο φυλαξης...εαν ηταν ελευθερα σε ολο τον κηπο,δεν θα ειχα αυτο το προβλημα γιατι το οικοπεδο ειναι ενα στρεμμα,ενω τωρα βρισκονται στα 200 τμ περιπου :wink:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Προφανώς τα σκυλιά δεν έχουν οριοθετήσει την αγέλη τους ακόμα. Σε μια αγέλη λύκων αυτός που θα "υποδεχτεί" τον εισβολέα είναι ο αρχηγός αν τολμήσει κάποιος από την αγέλη να βγει μπροστά ο αρχηγός θα επιτεθεί σε αυτόν διεκδικώντας το δικαίωμά του. Αυτό συμβαίνει στα σκυλιά σου. Ολα τα σκυλιά χρειάζονται εκπαίδευση κυρίως για σένα για να μάθεις πως να τα ελέγχεις... :D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
lone wolf said:
Προφανώς τα σκυλιά δεν έχουν οριοθετήσει την αγέλη τους ακόμα. Σε μια αγέλη λύκων αυτός που θα "υποδεχτεί" τον εισβολέα είναι ο αρχηγός αν τολμήσει κάποιος από την αγέλη να βγει μπροστά ο αρχηγός θα επιτεθεί σε αυτόν διεκδικώντας το δικαίωμά του. Αυτό συμβαίνει στα σκυλιά σου. Ολα τα σκυλιά χρειάζονται εκπαίδευση κυρίως για σένα για να μάθεις πως να τα ελέγχεις... :D
καπου εκει κατεληγα και εγω!(φτου μου να μην με ματιασω)

αυτο που δεν εχω σιγουρο: το β θυληκο ειναι ποιο πανω απο το β αρσενικο ? (αν θεωρησουμε οτι η φιλη μας και ο αντρας της ειναι Α θυληκο και Αρσενικο)

και κατι αλλο αν θεωρησουμε οτι ειμαστε ο Α και ο σκυλος ειναι το Β-Γ της αγελης οταν υπαρχει κινδυνος δεν θα ηταν λογικο ο σκυλος να περιμενει τον αρχηγο να προστατευση την αγελη και αυτος να μην δρασει ?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ο σωστά εκπαιδευμένος σκύλος περιμένει την εντολή από τον αρχηγό του πριν επιτεθεί αν ο αρχηγός είναι παρόν/ούσα και επίσης σταματάει την επίθεση με την εντολή του αρχηγού του.

Σε περίπτωση που ο αρχηγός είναι απών ο σκύλος είναι αρχηγός οπότε και παίρνει την πρωτοβουλία (φύλαξη χώρου/περιμέτρου). Τώρα στην εκπαίδευση σωματοφυλακής ο σκύλος μπορεί να παίρνει πρωτοβουλία σε μια ξαφνική επίθεση εναντίον του αφεντικού του.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΤΟΛΗ!!!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
lone wolf said:
Προφανώς τα σκυλιά δεν έχουν οριοθετήσει την αγέλη τους ακόμα. Σε μια αγέλη λύκων αυτός που θα "υποδεχτεί" τον εισβολέα είναι ο αρχηγός αν τολμήσει κάποιος από την αγέλη να βγει μπροστά ο αρχηγός θα επιτεθεί σε αυτόν διεκδικώντας το δικαίωμά του. Αυτό συμβαίνει στα σκυλιά σου. Ολα τα σκυλιά χρειάζονται εκπαίδευση κυρίως για σένα για να μάθεις πως να τα ελέγχεις... :D
δεν καταλαβα τι εννοεις,σε σχεση με το συγκεκριμενο θεμα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
sir-elric said:
αυτο που δεν εχω σιγουρο: το β θυληκο ειναι ποιο πανω απο το β αρσενικο ? (αν θεωρησουμε οτι η φιλη μας και ο αντρας της ειναι Α θυληκο και Αρσενικο)

και κατι αλλο αν θεωρησουμε οτι ειμαστε ο Α και ο σκυλος ειναι το Β-Γ της αγελης οταν υπαρχει κινδυνος δεν θα ηταν λογικο ο σκυλος να περιμενει τον αρχηγο να προστατευση την αγελη και αυτος να μην δρασει ?
εδω μιλαω για δυο σκυλια και οχι για ενα...οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοειτε.
(εγω ειμαι πρωτος αρχηγος,μετα παει ο αντρας μου,αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με το θεμα)


ROTTIE: θα ήθελα να παρακαλέσω να μην κάνουμε συνεχείς δημοσιεύσεις την μια κάτω από την άλλη. Ότι θέλουμε να σχολιάσουμε, μπορούμε να το κάνουμε σε μια δημοσίευση
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
galazio το πιστεύω ότι είμαι αρχηγός από το είμαι αρχηγός απέχει πολύ... :lol:

Πάντως εννοούσα ότι τα δύο σκυλιά μεταξύ τους δεν έχουν οριοθετήσει την ιεραρχία τους για αυτό και τσακώνονται την ώρα που υποτίθεται ότι πλησιάζει ο κίνδυνος.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
lone wolf said:
galazio το πιστεύω ότι είμαι αρχηγός από το είμαι αρχηγός απέχει πολύ... :lol:

Πάντως εννοούσα ότι τα δύο σκυλιά μεταξύ τους δεν έχουν οριοθετήσει την ιεραρχία τους για αυτό και τσακώνονται την ώρα που υποτίθεται ότι πλησιάζει ο κίνδυνος.
εχεις διαβασει ολες τις σελιδες?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
lone wolf said:
galazio το πιστεύω ότι είμαι αρχηγός από το είμαι αρχηγός απέχει πολύ... :lol:

.
ειπα πως ειμαι...εννοεις οτι απλα πιστευω? γνωριζεις κατι και δεν μου το λες?μηπως θα επρεπε να το μαθω? :shock: :lol:


ROTTIE: θα ήθελα να παρακαλέσω να μην κάνουμε συνεχείς δημοσιεύσεις την μια κάτω από την άλλη. Ότι θέλουμε να σχολιάσουμε, μπορούμε να το κάνουμε σε μια δημοσίευση.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
εγώ τις διάβασα αλλά αν έχεις κάτι να μου επισημάνεις να το δω πιο προσεκτικά πες μου... :D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πάντως εννοούσα ότι τα δύο σκυλιά μεταξύ τους δεν έχουν οριοθετήσει την ιεραρχία τους για αυτό και τσακώνονται την ώρα που υποτίθεται ότι πλησιάζει ο κίνδυνος.
Τί είδους, δεν μπορώ να πώ ... μη αποσαφηνισμένη ιεραρχία + νεύρα και εγκλεισμός + Καυκάσου + Γ.Ποιμενικός + γάτες + περίεργοι γειτονες + παιδιά ... = ΒΟΜΒΑ
100% φταίει αυτό ... και ΣΥΜΦΩΝΩ ότι ΜΠΟΡΕΙ να ΜΗΝ είσαστε σίγουρα και οι δύο αρχηγοί και των 3 σκύλων ... αυτό το λέω γιατί συνήθως όταν η περίοπτη θέση του αρχηγού είναι ξεκάθαρη (πρόσεχε πρέπει να υπολογιζεις και το μικρό σκυλάκι), τα υπόλοιπα δεν επιμένουν πολύ σε τέτοιες ''αναμετρήσεις'' όταν όμως ''τρίζει'' η καρέκλα Η απομονωθούν, και πλέον η αίσθηση της ''αγέλης'' σπάει .... πάνε να επιβληθούν Η φτιάχνουν την δική τους - αντίστοιχα ...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μα εφοσον λεω,εγω ειμαι αρχηγος,τι αλλο να πω ρε παιδια?τα σκυλια καθονται σουζα,πως το λενε? η μαχη γινεται για 4-5 δευτερολεπτα.