αντιζηλια στην φυλαξη?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οπως εχω γραψει,εχω τρια σκυλια...εναν γερμανικο ποιμενικο-αρσενικο-,εναν ποιμενοκο καυκασου -θηλυκο- και ενα γκριφονακι αρσενικο.
το σπιτι ειναι μονοκατοικια με κηπο κατω και πανω...ο πανω κηπος εχει χωρισει στην μεση ωστε ο μισος να ειναι σκυλολόι και ο αλλος μισος παιδολόι :lol:
στην πανω μερια του σπιτιου λοιπον που βρισκονται τα σκυλια,δεν υπαρχει αλλος γειτονας,ειμαστε δηλαδη τελευταιο σπιτι στο δασος,αλλα οχι απομακρυσμενοι,δηλαδη στο δασος κυκλοφορει και κοσμος ιδιαιτερα τις κυριακες και τα καλοκαιρια.
οταν τα σκυλια βλεπουν οικογενειες με παιδια η δουν γενικα "φυσιολογικες" συνθηκες "επισκεπτων" να περπατουν κοντα,οκ,θα κανουν κανα κλασσικο γαυγισμα και απλα θα παρακολουθουν...
εαν δουνε ομως ανθρωπο μονο και ειδικα αντρα η αντρες ζευγαρι ,θα γινει κολαση.
το κακο δεν ειναι η κολαση οπως καταλαβατε,αλλα το οτι αρπαζονται μεταξυ τους (και αναφερομαι στα μεγαλα,γιατι το γκριφονακι δεν εμπλεκεται αναμεσα τους αν και τρομερα κυριαρχικος και καλα κανει)
δηλαδη με λιγα λογια πλησιαζουν ξενοι και αντι να δουνε δυο φυλακες,βλεπουν δυο κουβαρια να πλακωνονται (με γρηγορο σχεδον αποτελεσμα του αρσενικου τουμπα ανασκελο :lol: )
και ερωτω...
τελικα,οπου λαλουν πολλοι κοκοροι,αργει να ξημερωσει?(και φανταστειτε πως ειναι διαφορετικο φυλο :roll: )
ο εκτροφεας τους που τον ρωτησα,μου ειπε οτι ειναι σιγουρος πως εαν πραγματικα χρειαστει να φυλαξουν,θα το κανουν και δεν θα αναλωθουν σε προσωπικες μαχες και μακαρι να μην χρειαστει ποτε...
το ιδιο σκεφτομαι κι εγω...
σας εχει τυχει παρομοιο περιστατικο?
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι,γιατι το εδαφος ειναι επικλινες (σωστα το λεω?):lol: και κατω ειναι πυλωτη ισογειο και πανω ,ανεβαινοντας μια σκαλα,ειναι πρωτος οροφος,αλλα ισογειο παλι...χαχαχαχα,ημουν κατατοπιστικη? :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πάντως η εικόνα είναι όντως τουλάχιστον γελοία...
Πλησιάζεις έναν απομακρυσμένο σπίτι, για όποιον λόγο, και 2 τεράστια σκυλιά μέσα, αφού σου γαυγίσουν λίγο, πλακώνονται μεταξύ τους!!!

Άσε το άλλο, πιθανόν να απομακρυνόσουνα γρήγορα, αλλά να παραμένεις τελικά για το "θέαμα", κάτι που θα εξαγριώνει εν τέλει περισσότερα τα αλληλοσφαζόμενα σκυλιά.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΑΡΤΣΟΥΜΠΑΛΟΣΑΥΡΟΙ που λεει και ο γιος μου :lol: :lol: μαλλον διεκδικουν ο ενας απ'τον αλλο :wink:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχαχα,πιο γελοια ακομη ειναι η εικονα του αρσενικου κατω απο την αλλη και με τα ποδια γυριστα,καταλαβες...
κοιτα,δεν κραταει πολυ αυτο,μεχρι να τον τουμπαρει γινεται και μετα ξαναγυρνουν στο ποστο τους...απλα σκεφτομαι,εαν γινει και το δευτερο βημα,δηλαδη να προσπαθησει ο αλλος να μπει μεσα,μηπως υπαρξει και η δευτερη μαχη,ποιος δηλαδη θα πρωτοαρπαξει τον εισβολεα :roll:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
LUNA07 said:
ΑΡΤΣΟΥΜΠΑΛΟΣΑΥΡΟΙ που λεει και ο γιος μου :lol: :lol: μαλλον διεκδικουν ο ενας απ'τον αλλο :wink:
μωρε,ναι...διεκδικουν,αλλα επι της ουσιας τι γινεται :roll: οταν ερθει εκεινη η ωρα- η δυσκολη ωρα :lol:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Πρεπει να το δοκιμασεις βαλε ενα ζωντανο απειλητικο θυμα να μπουκαρει,να δεις τι θα γινει.....ΠΕΘΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ??? :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχαχαχαχαχαχχαχχαχα,οχι....

μωρε,να ξερες ποσες φορες το εχω σκεφτει :roll:
 






keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Noela said:
Σιγά μη πάει να μπει κανείς αν δει δυο μεγάλα σκυλιά να πλακώνονται. Θα πει σκέψου τι θα κάνουνε σε μένα.
σωστή!Δεν θα πλησίαζα με τίποτα.Μήπως το "παίζουνε" για να βλέπουν οι άλλοι και να τρομάζουν?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δεν ειμαι ειδικη απλα θα πω την γνωμη μου,πιστευω οτι μπορεις να το δοκιμασεις με καποιον ο οποιος να κατεχει το θεμα εκπαιδευτης η΄κατι τετοιο που εχουν στολες και εξοπλισμο για παν ενδεχομενο,λεω τωρα :roll:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
LUNA07 said:
Δεν ειμαι ειδικη απλα θα πω την γνωμη μου,πιστευω οτι μπορεις να το δοκιμασεις με καποιον ο οποιος να κατεχει το θεμα εκπαιδευτης η΄κατι τετοιο που εχουν στολες και εξοπλισμο για παν ενδεχομενο,λεω τωρα :roll:
το εχω σκεφτει και αυτο,σκεψου ομως πως τα σκυλια που εχουν μαθει να δαγκωνουν με εκπαιδευτη,δαγκωνουν σε συγκεκριμενα σημεια...
τα δικα μου δεν εχουν δεχτει καμια εκπαιδευση σε αυτο και ειδικα για το καυκασου μια τετοια εκπαιδευση θα ηταν καταστροφικη :? (τεραστιο ενστικτο φυλαξης που δεν επιδεχεται παραιτερω επεμβασεις )
ο εκπαιδευτης λοιπον,θα ερθει προστατευμενος σε συγκεκριμενα μερη,δεν θα φοραει και κρανος :lol:
ασε που τα ατιμα,γνωριζουν καλα τις διαθεσεις ενος που ερχεται επιτηδες για να τα τεσταρει κι ενος που εχει το μυαλο του πραγματικα στο κακο :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Είχα έναν μποξερίνο, που είχα αμφιβολίες εαν θα έκανε πραγματική φύλαξη σε περίπτωση που μπουκάριζε κλέφτης.
Αλλά, δεν ανησυχούσα.
Τρέχανε συνέχεια τα σάλια του, οπότε ο πιθανός κλέφτης δεν θα έμπαινε, γιατί θα τον σιχαινότανε τον σαλιάρη!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρέπει να εκπαιδεύσεις τα σκυλιά σε πραγματικές συνθήκες (ο άνθρωπος να μπει στο σπιτι) και να τα χωρίσεις μεταξύ τους ... προφανώς δεν κάνουν σοβαρό καυγά, γιατί το αρσενικό θα είχε μεινει μισό, αλλά ατύχημα μπορεί να γίνει ... χρειάζεται εξειδικευμένη εκπαίδευση ... αυτό είνα πρόβλημα στην σχέση των 2 σκύλων και ΑΝ περιμένεις σοβαρή φύλαξη, δύσκολα θα γίνει ... υπό αυτες τις συνθήκες ... αποτρεπτικό ρόλο έχουν σίγουρα ...

Η τόσο διαφορετική αντίδραση επίσης πρέπει να σε προβληματίζει, πάει να πεί ότι ή έχει γίνει σοβαρή απόπειρα και την έχετε γλυτώσει χωρίς να το καταλάβετε (όχι πολύ ανησυχητικό) ή ότι κάποιος ή κάποιοι άντρες οι έφηβοι παρενοχλούν τα σκυλιά ... (πολύ ανησυχητικό)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
ότι κάποιος ή κάποιοι άντρες οι έφηβοι παρενοχλούν τα σκυλιά ... (πολύ ανησυχητικό)
οχι,αυτο δεν ισχυει με τιποτα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
... χρειάζεται εξειδικευμένη εκπαίδευση ... )
δεν θα μου το ειχε προτεινει και ο εκτροφεας τους αυτο?αλλο που δεν ηθελε 8) :wink: προφανως,επειδη εχει αυτες τις δυο και μονο ρατσες,θα τις εχει παρατηρησει καλα,γι αυτο με καθυσηχασε..τι να πω :roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σου φαίνεται λογικό ας πούμε ότι υπάρχουν 4 rott να φυλάνε ένα κτήμα, να γίνεται κουβάρι το ένα με το άλλο κάθε φορά που πλησιάζει κάποιος??
Ασε τί πρότεινε και τί δεν είπε ο εκτροφέας ... μπορεί να είχε στραβοκοιμηθεί, ή να μην τον παίρνει για κάτι τέτοιο ... επίσης ''όταν χρειαστεί θα φυλάξουν ... '' [-X