αποκτηση yorkshire terrier


pafralis

New Member
20 Νοεμβρίου 2015
3
1
43
Καλησπερα, με λεε Βασιλη ειμαι απο θεσσαλονικη ειμαι 35 με μια κορουλα, μεχρι πριν 3 μηνες ειχαμε τον spartan ενα καταπληκτικο yorkie 2,8κιλων καταπληκτικος χαρακτηρας αλλα μετα απο 11χρ (το ειχα παρει οταν το παιδι μου ηταν 2 ετων) εφυγε λογω γηρατειων...!
Τωρα μετα απο μια μεγαλη περιπετεια υγειας του παιδιου μου γυρισαμε σπιτι και φυσικα μας λειπει το κατοικιδιο μας οποτε πρεπει να ξαναποκτησουμε ενα yorkie, μιας ομως και το προηγουμενο το πηραμε οσο ημασταν γερμανια (200ευρω) εδω ελλαδα δεν εχουμε ακρες παρα μονο τον κτηνιατρο που το πηγαιναμε που και αυτος δεν μασ εξυπηρετησε και πολυ.... Εχω καποιες ερωτησεις λοιπον!
Ειδα αγγελειες για τερριερ και ολοι μου ελεγαν 350 ευρω και πανω χωρις χαρτια...!?!?!?!?!?! ε?
Ειδα αγγελειες για mini toy teacup.... και παλι! ΕΕΕ???? Αφου δεν υπαρχει κατι τετοιο!
Δεν βρηκα πουθενα καποιο εκτροφεα, ψεμματα βρηκα 2, ο ενασ δεν ανοιγει το σαητ του και του αλλου το σαητ ειναι υποκατασκευη.... οποτε τι κανω?
Οτι να ναι η μου φαινεται? Βασικα οπως ειπα ειμαι απο θεσσαλονικη θα μπορουσε καποιος να με κατατοπησει δινοντας μου τηλ καποιου εκτροφεα εδω Σαλονικη, η εστω καποια αγγελεια? Και κατι ακομα, εδω Ελλαδα ειναι δυνατων να εχει ενα σκυλακι απο εκτροφεα τα 2πλασια χρηματα χωρις χαρτια απο οτι ενα σκυλακι απο εκτροφεα απο γερμανια ΜΕ χαρτια?
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Οι τιμες του εξωτερικου συνηθως ειναι υψηλοτερες.Οταν λετε για χαρτια,τι ακριβως εννοειτε ; Ειχε πεντιγκρι ο σκυλος σας ; Καλο θα ηταν να βρειτε καποιον εκτροφεα,οχι αναγκαστικα απο Θεσσαλονικη,και να μην ασχοληθειτε με αγγελιες καθως τα σκυλια που πωλουνται μεσω αυτων ειναι ημιαιμα,χωρις εξετασεις και τα πωλουν ανθρωποι που τις περισσοτερες φορες δεν εχουν ιδεα για τη φυλη που "εκτρεφουν".Για να παρετε εναν σκυλο με "χαρτια",δηλαδη πεντιγκρι(πιστοποιητικο με το γεννεαλογικο δεντρο του σκυλου),νομιζω θα χρειαστειτε περισσοτερα απο 200 και 300 ευρω,αν μπορειτε να τα δωσετε καλως,αλλιως εγω θα προτεινα να στραφειτε στην υιοθεσια καποιου αδεσποτου.Δυστυχως τα πρωτα αποτελεσματα για αναζητηση σκυλου ειναι για αγγελιες και puppy mills-pet shops,για αυτο θα πρεπει να ασχοληθειτε και να ψαξετε λιγο παραπανω.Καλως ηρθατε.
 


pafralis

New Member
20 Νοεμβρίου 2015
3
1
43
Ευχαριστω για την απαντηση, οχι δεν θα ηθελα καποιο αδεσποτο, θελω ενα yorkshire terrier! Ναι ειχε πεντιγκρι και μου ειχε κοστισει 210 ευρω! Ασχολουμε με την αποκτηση του νεου μελους της οικογενειας μου εδω κα 3 βδομαδες εχω διαβασει ενα σωρο αρθρα εδω μεσα και γενικως αφιερωνω καθε μερα χρονο!
Δε ψαχνω να εχει απαραιτητως πεντιγκρι, απλα αναφερθηκα στις τιμες διοτι μου εκανε εντυπωση η τοσο μεγαλη αποκληση! Και οχι σαν Ελληνας εξωτερικου συνηδητοποιω πως καθε αλλο παρα ακριβοτερη ηταν η αποκτηση του spartan μας απο το εξωτερικο!
Καποιος εκτροφεας yorkshire Terrier?!?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ενδιαφέρεστε για γιόρκι ή για σκυλάκι που μοιάζει με γιόρκι αρκεί να έχει 200€;

Από ποιο εκτροφείο της Γερμανίας ήταν, αν επιτρέπεται, το σκυλάκι σας;
Αν μείνατε ευχαριστημένος γιατί δεν επικοινωνείτε μαζί τους;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ενδιαφέρεστε για γιόρκι ή για σκυλάκι που μοιάζει με γιόρκι αρκεί να έχει 200€;

Από ποιο εκτροφείο της Γερμανίας ήταν, αν επιτρέπεται, το σκυλάκι σας;
Αν μείνατε ευχαριστημένος γιατί δεν επικοινωνείτε μαζί τους;
Γράψε, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, Χριστιανέ μου!:p:D
Επί 2 ολόκληρες ώρες κρατάω σιγή ασυρμάτου, για να γράψεις εσύ!!!:mad:
 












takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
... θα μπορουσε καποιος να με κατατοπησει δινοντας μου τηλ καποιου εκτροφεα εδω Σαλονικη, η εστω καποια αγγελεια?
Και στη περίπτωση του αγαπητού μέλους @pafralis , μπορεί να βρεθεί ο από μηχανής Θεός και να βοηθήσει στην απόκτηση του δυσεύρετου κουταβιού
 
  • Like
Reactions: johnk and ghelly


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο καθένας ό,τι χρήματα θέλει ζητάει, αλλά γενικά οι τιμές από όσο γνωρίζω ξεκινάνε από πολύ πιο πάνω (3πλάσια - 4πλάσια) και φτάνουν...το άπειρο

Σε αγγελίες βρίσκεις ό,τι θες και σε εντυπωσιακές τιμές, αλλά γιόρκι δεν θα είναι.
Θα είναι κάτι που θα μοιάζει με γιορκοκούταβο και λόγω της ιδιαίτερης μεταμόρφωσης από κουτάβι σε ενήλικο, πολλοί νομίζουν πως πήραν "κελεπούρι" και μετά αρχίζουν και αναρωτιούνται για το χρώμα, το μέγεθος, τα αυτιά, την συμπεριφορά, την υγεία και ό,τι άλλο.

Αν θέλουμε καθαρόαιμο σκύλο απευθυνόμαστε μόνο σε εκτροφείς.
Εκτροφείς γενικώς βρίσκουμε μόνο μέσω ΚΟΕ.
Σωστό εκτροφέα βρίσκουμε μόνο ψάχνοντας και μελετώντας την φυλή που θέλουμε να αποκτήσουμε.
 










sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Α, είστε περίεργοι εσείς μου φαίνεται!
Αυτό είναι το standard Yorkshire με το κανονικό τρίχωμα και έχει και σωστό αυτί.
Τα άλλα σαν τον Σάνυ πωςτονλένε, είναι τα μινι - βασιλικά, τα μακρυμάλικα.
Άσχετοι!
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Α, είστε περίεργοι εσείς μου φαίνεται! ...

...Άσχετοι!
Και να φανταστείς ότι χάρη σου έκανα και είπα Μιορίτικ... επειδή είσαι τσοΜπάνης...;)
Ιρλανδικός Λυκοθήρας έπρεπε να πω!!!:p:D