αχ αυτο το scalibor!!




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Panos895

Η ερώτησή σου δεν έχει μόνο μία απάντηση. Το σκάλιμπορ έχει προκαλέσει παρενέργειες σε αρκετά σκυλιά, ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν και αρκετά άλλα στα οποία δεν προκάλεσε καμία. Το ίδιο και το σερέστο, όπως επίσης και οι αμπούλες ή και τα χάπια αποπαρασίτωσης. Δυστυχώς μόνο με τη δοκιμή θα μάθεις αν ταιριάζει ή όχι στο σκύλο σου.

Όπως και με οποιοδήποτε άλλο φάρμακο αποφασίσουμε να χρησιμοποιήσουμε, το πιο ασφαλές είναι να έχουμε το νου μας για τυχόν ανησυχητικά σημάδια μετά τη χορήγηση. Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι ένα φάρμακο μπορεί να προξενήσει παρενέργεις ή και αλλεργίες ακόμα και αν το έχουμε χρησιμοποιήσει ήδη προηγούμενες φορές χωρίς πρόβλημα.

Ενδεχομένως να χρειάζεται λίγη περισσότερη προσοχή όταν χορηγούμε αντιπαρασιτικά σε μικρόσωμους σκύλους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι για τα μεγαλόσωμα ψεκάζουμε και τελειώσαμε!
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
@Panos895

Η ερώτησή σου δεν έχει μόνο μία απάντηση. Το σκάλιμπορ έχει προκαλέσει παρενέργειες σε αρκετά σκυλιά, ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν και αρκετά άλλα στα οποία δεν προκάλεσε καμία. Το ίδιο και το σερέστο, όπως επίσης και οι αμπούλες ή και τα χάπια αποπαρασίτωσης. Δυστυχώς μόνο με τη δοκιμή θα μάθεις αν ταιριάζει ή όχι στο σκύλο σου.

Όπως και με οποιοδήποτε άλλο φάρμακο αποφασίσουμε να χρησιμοποιήσουμε, το πιο ασφαλές είναι να έχουμε το νου μας για τυχόν ανησυχητικά σημάδια μετά τη χορήγηση. Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι ένα φάρμακο μπορεί να προξενήσει παρενέργεις ή και αλλεργίες ακόμα και αν το έχουμε χρησιμοποιήσει ήδη προηγούμενες φορές χωρίς πρόβλημα.

Ενδεχομένως να χρειάζεται λίγη περισσότερη προσοχή όταν χορηγούμε αντιπαρασιτικά σε μικρόσωμους σκύλους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι για τα μεγαλόσωμα ψεκάζουμε και τελειώσαμε!
Έχετε απόλυτο δίκιο. Γνωρίζεται αν το σαρεστο καλύπτει την σκνιπα ?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Έχει πάρει έγκριση και για τη σκνίπα, οπότε η σύντομη απάντηση είναι "ναι". Πόσο αποτελεσματικό είναι ή αν είναι καλύτερο από το σκάλιμπορ ή κάποιο άλλο, δεν έχω ιδέα :)
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Έχει πάρει έγκριση και για τη σκνίπα, οπότε η σύντομη απάντηση είναι "ναι". Πόσο αποτελεσματικό είναι ή αν είναι καλύτερο από το σκάλιμπορ ή κάποιο άλλο, δεν έχω ιδέα :)
Εγινε Ευχαριστώ πολυ
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχει πάρει έγκριση και για τη σκνίπα, οπότε η σύντομη απάντηση είναι "ναι". Πόσο αποτελεσματικό είναι ή αν είναι καλύτερο από το σκάλιμπορ ή κάποιο άλλο, δεν έχω ιδέα :)
Εγινε Ευχαριστώ πολυ
Εγώ θα πάρω ένα τηλέφωνο να μιλήσω με τον κτηνίατρο του εισαγωγέα, το είχα κάνει με τις αμπούλες τις Bayer παλαιότερα, κάνε και εσύ ένα. Σήμερα δεν είχα χρόνο να πάρω.

Από που προκύπτει πως το Scalibor προστατεύει για την σκνίπα 12 μήνες σύμφωνα με το νέο φυλλάδιο ; Η σύνθεση δεν άλλαξε.

Εδώ παλαιότερες οδηγίες χρήσης
Εδώ οι σημερινές με μειωμένη!! την δραστική ουσία αλλά αυξημένη την αποτελεσματικότητα
Εδώ από την MSD Γερμανίας

Μας κοροϊδεύουν ;

* Scalibor και μόνο αυτό έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα αλλά φαίνεται πως μας παίζουν κομπολόι σύμφωνα με τον ανταγωνισμό τους.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξει η σύνθεση για να αλλάξει η άδεια (οποιουδήποτε φαρμάκου). Αν καταθέσουν επαρκή δεδομένα για να στηρίξουν μιε νέα ή μια επιπλέον ένδειξη, μπορεί να πάρουν θετική απόφαση (τα οποία δεδομένα μπορεί να προέρχονται από επιπλέον μελέτες, από επεξεργασία παλαιότερων δεδομένω κλπ)
Και το σκάλιμπορ πλέον (απ' το καλοκαίρι νομίζω; ) πωλείται με ένδειξη 12μηνης προστασίας - νομίζω ούτε αυτό έχει αλλάξει σύνθεση.

Είχα επικοινωνήσει κάποτε με τη Μπάγιερ για το το σερέστο και τη σκνίπα, αλλά με είχαν παραπέμψει στον κτηνίατρό μου κατά τη συνήθη πρακτική στην Ελλάδα. Δε θυμάμαι πλέον που είχα βρει τις πληροφορίες που έψαχνα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχετε απόλυτο δίκιο. Γνωρίζεται αν το σαρεστο καλύπτει την σκνιπα ?
Υπάρχουν δύο επιστημονικές μελέτες ( από κτηνιάτρους ) σχετικές με το κάθε προϊόν ή συνδυασμό. Στο τέλος κάθε μελέτης αναφέρει ποιος ήταν ο "χορηγός". Θα τις παραθέσω σύντομα.

@sis Μιλάγαμε για πάνω από 45 λεπτά Το είχα αναφέρει εδώ
 
Last edited:


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξει η σύνθεση για να αλλάξει η άδεια (οποιουδήποτε φαρμάκου). Αν καταθέσουν επαρκή δεδομένα για να στηρίξουν μιε νέα ή μια επιπλέον ένδειξη, μπορεί να πάρουν θετική απόφαση (τα οποία δεδομένα μπορεί να προέρχονται από επιπλέον μελέτες, από επεξεργασία παλαιότερων δεδομένω κλπ)
Και το σκάλιμπορ πλέον (απ' το καλοκαίρι νομίζω; ) πωλείται με ένδειξη 12μηνης προστασίας - νομίζω ούτε αυτό έχει αλλάξει σύνθεση.

Είχα επικοινωνήσει κάποτε με τη Μπάγιερ για το το σερέστο και τη σκνίπα, αλλά με είχαν παραπέμψει στον κτηνίατρό μου κατά τη συνήθη πρακτική στην Ελλάδα. Δε θυμάμαι πλέον που είχα βρει τις πληροφορίες που έψαχνα.
Αν καταλαβα καλά απο κάτι που διάβασα ενώ οι δραστικές ουσιες του σαρεστο δεν έχει αποδειχθεί ότι αποθουν τη σκνιπα σύμφωνα με μελετες τα σκυλια που το φορούσαν δέχθηκαν πολυ λιγότερα από αυτά που δεν φορούσαν. Γιαυτό έχει πάρει έγκριση για τη σκνιπα. Δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχες μελετες για το σκαλιμπορ για να δω το ποσοστό που προστατεύει το καθένα. Θα ρωτήσω και τον κτηνιατρο