βασική εκπαίδευση και ηλικία


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
τι μπορεί να μάθει 3 μηνών? προχωράμε την τουαλέτα και του μαθαίνω όνομα και την εντολή "έλα". θα ήθελα να προχωρήσω και στις εντολές "κάτσε" και "μείνε" που θεωρώ απαραίτητες. είναι κατάλληλη η ηλικία του? πότε προτείνετε να πάμε να γνωριστούμε και με εκπαιδευτή? σκέφτομαι να τον βάλω να παρακολουθήσει τη βασική
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Φυσικα και μπορει από τωρα να μαθει αυτά που ζητας. Θα ελεγα μαλιστα ότι επιβαλλεται. Προσοχη! Χωρις καμια πιεση στο κουταβι, αλλά μονο μεσω παιχνιδιου, φαγητου κλπ.

Μετα την ηλικια των 6 μηνων μπορεις να πας σε έναν εκπαιδευτη. Οσο καλυτερον βρεις, τοσο πιο πολύ θα ευτυχησετε με τον σκυλο σου.
 


sophie_5

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2009
140
1
Μην το πιέζεις πολύ όμως ακόμα είναι μικρούλης. Ξεκινήστε με 10 λεπτή εκπαίδευση αρχικά, μετά διάλειμμα για παιχνίδι και αργότερα πάλι ένα 10 λεπτό κλπ.
Τα κουτάβια σε αυτή την ηλικία χάνουν γρήγορα τη συγκέντρωση τους. Σιγά σιγά θα αυξάνεις το χρόνο εκπαίδευσης.
 


christodoulos

Active Member
12 Μαϊου 2010
26
0
καλησπερα παιδια!ειμαι καινουργιος στο forum και δεν ηξερα που να απευθηνθω για το θεμα μου ετσι συγνωμη εκ των προτερων για το ''πεταγμα'' μου στην συζητηση σας!λοιπον,εχω εναν γερμανικο ποιμενικο με κανονικα ολα τα χαρτια του και ενδιαφερομαι να τον κατεβασω σε αγωνες μορφολογιας!και αναρωτιεμαι αν μπορω να τον εκπαιδευσω-προετοιμασω με την βοηθεια καποιου ειδικου βιβλιου,μεσω καποιας ιστοσελιδας η περνωντας καποιες συμβουλες, αποφευγωντας τον εκπαιδευτη λογω ....οικονομικης κρισης!εχω εμπειρια πανω στην βασικη εκπαιδευση απλα δεν γνωριζω τι απαιτειται?ευχαριστω και παλι συγνωμη!​
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Christodoulos έχει δημιουργηθεί νέο θέμα που αφορά στην ερώτησή σου κι έχουν ήδη δωθεί ορισμένες απαντήσεις!
Εκπαίδευση σκύλου για έκθεση!
Όπως και να έχει, δεν χρειάζεται να γράφεις σε περισσότερα θέματα την απορία σου!
Σε ένα θέμα αρκεί!
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Η εκπαίδευση ενός ζώου στηρίζεται στην ανταμοιβή και στην τιμωρία.Συνήθισε να το ανταμοίβεις κάθε φορά που κάνει αυτό που ζητάς.Ο καλύτερος τρόπος είναι ένα χάδι μια λιχουδιά και ο τόνος της φωνής σου. Αντίθετα για να το τιμωρήσεις ,μάλωσε το έντονα, ποτέ μην το χτυπήσεις!!!Πρέπει να είσαι αποφασιστικος, σταθερός, επίμονος και κυρίως ήρεμος.Αν κάποια στιγμή δεν είσαι σε κατάλληλη ψυχολογική διάθεση, είναι προτιμότερο να αναβάλλεις το μάθημα παρά να συμπεριφερθείς στο σκυλί νευρικά.Και επειδή είναι μικρούλης, σιγά σιγά όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Ο σκύλος σου πρέπει να μάθει να σε ακούει από αγάπη και εμπιστοσύνη όχι από φοβο!
 


christodoulos

Active Member
12 Μαϊου 2010
26
0
sorry φοίβος!είμαι kaiinourgios και δη γνωρίζω την διαδικασία!τώρα το είδα!ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum.
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Η εκπαίδευση ενός ζώου στηρίζεται στην ανταμοιβή και στην τιμωρία.Συνήθισε να το ανταμοίβεις κάθε φορά που κάνει αυτό που ζητάς.Ο καλύτερος τρόπος είναι ένα χάδι μια λιχουδιά και ο τόνος της φωνής σου. Αντίθετα για να το τιμωρήσεις ,μάλωσε το έντονα, ποτέ μην το χτυπήσεις!!!Πρέπει να είσαι αποφασιστικος, σταθερός, επίμονος και κυρίως ήρεμος.Αν κάποια στιγμή δεν είσαι σε κατάλληλη ψυχολογική διάθεση, είναι προτιμότερο να αναβάλλεις το μάθημα παρά να συμπεριφερθείς στο σκυλί νευρικά.Και επειδή είναι μικρούλης, σιγά σιγά όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Ο σκύλος σου πρέπει να μάθει να σε ακούει από αγάπη και εμπιστοσύνη όχι από φοβο!
Συμφωνω και επαυξανω!!!!!!
Και οπως προειπε και ο harryf3 επειδη ο σκυλακος σου ειναι μικρουλης ακομα, η "εκπαιδευση " θα πρεπει να γινεται υπο μορφη παιχνιδιου.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και αν ξεκινησει σωστα από νωρις, μπορει να συνεχισει για παντα να εκπαιδευεται με παιχνιδι.