βγήκαμε βόλτα,αλλά...


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλησπέρα... Έχω 4 θεματάκια.Πρώτο:Σήμερα βγάλαμε το κουτάβι έξω δεύτερη μέρα και δεν κάνει την ανάγκη του έξω, αλλά μόλις γυρίσουμε σπίτι.Ενστικτοδώς δε γίνονται αυτά;Είδε κι ένα σκυλάκι που έκανε πιπι, αλλά αυτός τίποτα.Πώς θα μάθει;Να πάρω μαζί μου εφημερίδα;
Δεύτερο, τον είχα με το λουράκι του όταν πηγαίναμε, αλλά στο πάρκο βρήκε παρέα και τον έλυσα λίγο να μπορέσει να γνωριστεί καλύτερα. Στο γυρισμό, τον άφησα χωρίς λουρι και δε μου έφυγε. Πάντα έβλεπε που ήμουν και δεν έφευγε από κοντά μου.Να το συνεχίσω ή μόλις ξεμουρίσει θα φεύγει;
Τρίτο:Έχετε αναφέρει ότι δεν ταιζουμε 1 ώρα πριν και 2 ώρες μετά τη βόλτα, αν θυμάμαι καλά, λόγω έντονης άσκησης, προς αποφυγή συστροφής στομάχου.Όταν απλά περπατάμε, δεν διατρέχει κίνδυνο,ε;Το πολύ να τρέξει λίγο γύρω από κανένα δέντρο ή προς εμένα.
Τέταρτο:Τον αφήνουμε να πλησιάζει ή να μυρίζει αδέσποτα σκυλιά;Για αρρώστιες,τσιμπούρια, κτλ, εννοώ.
Συγγνώμη αν σας ζάλισα με όλα αυτά μαζί!:D:D:D:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
1
μπορεί να χρειάζεται να μείνεις ακίνητος κάποια ώρα σε ένα μέρος που βλέπεις ότι είναι σκυλοτουαλέτα-αν κινείσαι βρίσκει συνεχώς νέες μυρωδιές

2
λουρί σίγουρα
κι αν δεί μια γάτα ή ότιδήποτε του τραβήξει την προσοχή και πεταχτεί στον δρόμο?
μην κακομαθαίνεις τον σκύλο-λουρί σίγουρα

3 δεν ξέρω\\

4
αν έχει εμβόλια και λουράκι αμπούλα ναι
αλλιως ούτε αδέσποτα ούτε και δεσπζόμενα
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
τι κουταβι ειναι ? τα περι διαστολης - συστροφης στομαχου δεν ισχυουν για ολες τις φυλες...

το κουταβι δε νοιωθει ασφαλεια να λερωσει εξω - γι αυτο και τρεχει κοντα σου και σε ακολουθει...(παντα δεμενο, γιατι μολις ξεψαρωσει θα την κανει για εξερευνηση!) Υπομονη και μολις νιωσει το χωρο οικειο θα τα κανει εξω, γι αυτο πρεπει να το πηγαινεις παντα στο ιδιο μερος... και οτι σου ειπε ο προλαλησας :)
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ειπα να ρωτησω για να σιγουρευτω...:) πληθαινουμε βλεπω! Αντε, καλοριζικη / ος (?)
εχεις διαβασει ολα τα σχετικα στο Great Dane section? το ονομα του / της ?

Τα περι συστροφης ισχυουν για το Μολοσσο αλλα παιρνει χρονο να χαλαρωσουν οι συνδεσμοι που κραταν το στομαχι στη θεση του...και επειδη το κουταβι ειναι μικρο δεν εχει προβλημα. Μια και δεν κρατιεται ακομα , δεν πειραζει να το βγαζεις ισα ισα για τσισα-κακα μετα το φαγητο χωρις να τρεχετε και να κουραζεται. Καθως θα μεγαλωνει θα κρατιεται και περισσοτερο. Και θα του κοβεις σιγα-σιγα τη συνηθεια για βολτα αμεσως μετα το φαγητο (θα αργεις καθε μερα λιγο περισσοτερο, προοδευτικα). Οι Μολοσσοι κρατιουνται ωρες, μην ανησυχεις, δεν του κανεις κακο. Με εντολη να του μαθεις να πηγαινει στο κρεβατακι του για νανι αφου φαει. Και μην το αφηνεις να πινει γαλονια νερο μετα το φαγητο (ενα απλο "φτανει" με πειστικο τονο φωνης και μετα "μπραβο" με τονο επαινου οταν σταματησει - θα δεις τι ευκολα, γρηγορα και χωρις πιεση μαθαινουν τα παντα...) ετσι θα κρατιεται ευκολοτερα...
Και πολλα συγχαρητηρια για την επιλογη φυλης :) (ειδε ο γυφτος τη γενια του...) - απο που το πηρες?

Μολις τελειωσει τα εμβολια ειναι πολυ σημαντικο να το ενθαρρυνεις στην κοινωνικοποιηση με αλλα σκυλια, ανθρωπους, παιδια κλπ...Διαβασε και ολα οσα υπαρχουν εδω στο φορουμ και...καλη επιτυχια!

παραλιγο να το ξεχασω - το κουταβι δεν ανεβοκατεβαινει σκαλες ε?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Σ' ευχαριστώ.Σύντομη και κατατοπιστηκότατη!:)
η Αργώ (η κοκονίτσα μου) δεν γράφει στο φόρουμ ακόμα γιατί είναι μόλις 7 μηνών
Εγώ γράφω όσο πιο κατατοπιστικά μπορώ
αλλά δεν είμαι κατατοπιστικότατη

Τι είμαι?

κατατοπιστικότατος:)
ευχαριστώ πολύ:);)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
FAINOMENON, το σκυλάκι το πήρα από πετ σοπ.Ξέρω τι σκέφτεσαι και πως μπορεί να με χαρακτηρίσεις.Έχεις απόλυτο δίκιο.Είχα διαβάσει εδώ τα περι pappy mills, αλλά με έπεισε περισσότερο ενας φίλος μου,που ειχε παρει κι ευτος απο πετ σοπ το σκύλο του και μια χαρα βγηκε.Και οτι στην επαρχία,αφου ειναι μικρος ο κυκλος, δε τα κάνουν αυτα, κ.α. Συνειδητοποιησα ποιος ελεγε αληθεια όταν ειδα το σκυλακι.Ας μη το περιγραψω...:(:(Λέτε όλοι εδώ ότι δεν ειναι καθαρόαιμο.Δεν μπορω να φανταστώ με τι μπορεί να ζευγαρώσεις ένα μολοσσο, αλλά πλεον αυτό που με νοιαζει είναι να είναι υγιές το κουταβι.
Σε ποια ηλικία, χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι του στομάχου;;;;;;;;;;;;
Τα εμβόλια τα τελειωσαμε, γι αυτό και βγηκε βολτα.Φοβάται τα πάντα όμως.Ειδικά τα σκυλιά.Χθες πήγε να το δαγκώσει ένας άλλος σκύλος, αλλά το πρόλαβε ο ιδιοκτήτης του.Αν από τωρα όμως τα φοβηθεί πολύ, δε θα πλησιάζει άλλα σκυλιά.
Σκάλες δεν ανεβοκατεβαίνει, αλλά αν δεν τον προλάβω, τον καναπέ τον θεωρεί πλέον, μικρό σκαλάκι.Σ' ευχαριστώ πολύ!
Kokoni, συγγνώμη, για την αλλαγή φύλου!:p:rolleyes:Διόρθωση:Ήσουν κατατοπιστικότατος!!!!!!!!!!!:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όχι καναπέ
μεγάλος σκύλος για καναπέ ε?

ΜΗ όταν καναπέ

δείχτου που είναι τα μέρη του και όρισέ τα κάπως.

το πετ σόπ

εντάξει
εδώ δεχόμαστε άγνοια νόμου:D
στο τέλος τέλος
δικιά σου η ζωή
δικιά σου η ευθύνη του σκύλου

απλά το θέμα είναι να ενημερωθεί ο κόσμος περί παπι μιλς και περί λάθους να ζευγαρώνουν όποιοι νά ναι σκύλους λές και είναι πράματα
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το δουλεύω πολύ το θέμα του καναπέ, και δεν πάμε άσχημα.Όσο για αν συμφωνω πλέον για τα πετ σοπ,εύχομαι οι καινούριοι του φορουμ,να διαβασουν αυτά που είχα γράψει πριν ένα μήνα για την εμπειρία μου. Ποια άγνοια νόμου;Μαλ....α δικιά μου!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πρέπει να εμμένεις σε αυτά που λές πάντως

μην σε βλέπει σήμερα να μην του λές μη (γιατί αύριο θα κάνεις γενική στο σπίτι και λές εντάξει)
και μεθαυριο (που έφαγες όλο το χθές καθαρίζοντας) να κάνεις σαν παλαβός/ή επειδή ανέβηκε

Και εντάξει για τα πετσόπ.
πέρα από την ενίσχυση του σκυλεμπορίου(που πρέπει να μπουκοτάρουμε)

καλά να είναι το σκυλάκι σου.

κι εγώ όλο παρατημένα αναλάμβανα-μιά χαρά σκυλιά πήγαν,ανταπόδωσαν στο έπακρο την βοήθεια μου
το άλλο απο πετσοπ το πήρα το 1991 με ολόπλαστο πεντιγκρί-καραημίαιμο ήταν-μια χαρά πήγε κι αυτό

τώρα βέβαια με τον εκτροφέα να με συνδράμει και μέ ένα σκυλάκι που έμαθε τα βασικά (δεκτικό σε περιποίηση-αντικτητικό,υπομονετικό με την τροφή του) βλέπω θηριώδης διαφορές σε πορεία κοινωνικοποίησης και υπακοής

αλλά όλα είναι και τύχη πάντα:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
προφανως το κουταβι σου περναει την φαση της ευαισθητοποιησης (γι αυτο σε ρωτησα αν τα διαβασες ολα τα περι μολοσσων στο φορουμ...Διαβασε τα, και εσυ θα ενημερωθεις, και εγω δεν θα επαναλαμβανομαι!)
Το θεμα με τους συνδεσμους του στομαχου μην σε απασχολει. Οπως σου ειπα, σιγα σιγα θα το μαθεις να μην βγαινει για ασκηση αμεσως μετα το φαγητο. Δεν με βοηθας γιατι δε μου ειπες ακομα αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο (τα θηλυκα κρατιουνται περισσοτερο με τα τσισα...!)
Στην περιοδο της ευαισθητοποιησης (των φοβιων) οι δυσαρεστες εμπειριες εντυπωνονται. Συμβαινει οντως τα αλλα σκυλια να επιτιθενται στα μολοσσακια γιατι ειναι μεγαλοσωμα και δειχνουν απειλητικα παροτι ειναι κουταβια. Βρες μερικα σκυλακια ηρεμα και φιλικα να κανει παρεα το κουταβι σου για να ξεφοβηθει και μη το πιεζεις στη φαση αυτη. Ξαναρχιζεις κοινωνικοποιηση σε κανενα μηνα...
Σε τι ηλικια το πηρες απο το πετ σοπ? Ξερεις σιγουρα την ηλικια του? Τα κουταβια που προερχονται απο πετ-σοπ και κουταβοπαραγωγικες μοναδες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να παρουσιασουν εντονες φοβιες μεταξυ 12 & 16 εβδομαδων...Το σημαντικο ειναι εσυ να μην ενισχυεις τη φοβια του οταν την εκδηλωνει με υπερπροστατευτικοτητα. Καλυτερα να αποφυγεις τους παραγοντες που την προκαλουν μεχρι να περασει το σταδιο και επιδεικνυοντας ουδετεροτητα, και να χτισεις την αυτοπεποιθηση του σταδιακα με θετικες εμπειριες και ενθαρρυνση οταν αντιδρα θετικα - προσεγγιζει αλλο φιλικο σκυλι με διαθεση να παιξει κλπ. Αυτο θα ειναι πιο ευκολο αν γινεται σε χωρο οικειο για το κουταβι σου - το δικο σας χωρο, οπου δεν νοιωθει απειλη, προσκαλωντας φιλικα κουταβια/σκυλους για να γνωριστουν και να παιξουν. Αλλα ειπαμε, να περασει το σταδιο των φοβιων πρωτα (γι αυτο κια ρωτησα αν ξερεις σιγουρα και με ακριβεια ποσων εβδομαδων ειναι).
διαβασε και εδω
http://www.dacherpwd.com/text/articles/stagesofdevelop.html
http://www.bulldoginformation.com/Development_of_a_Puppy.html
Στον καναπε μην το αφηνεις να ανεβαινει - αν παει να ανεβει, αποσπασε του την προσοχη με ενα παιχνιδι και οδηγησε το στο μαξιλαρι του...Αν επιμεινει, ενα σταθερο "μη"...και ξανα δειξτου το χωρο του και το παιχνιδι...επαναλαμβανεις οσες φορες και αν χρειαστει, παντα εσυ σταθερα και ηρεμα, μεχρι που να σταματησει τις αποπειρες...Ο στοχος ειναι να σταματησει το κουταβι, οχι να βαρεθεις εσυ και να το αφησεις, γιατι ετσι κερδιζει ο σκυλος...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Συγγνώμη fainomenon.Αγόρι είναι και σύμφωνα με τα χαρτιά του είναι 14 εβδομάδων.Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για την εγκυρότητα τους, λόγω αγοράς από πετ σοπ.Μήπως μπορείς να καταλάβεις από το ύψος;Είναι 43-44εκ. ο ώμος του.
Έχω διαβάσει τα πάντα στο φορουμ, και στα ελληνικά και στα αγγλικά.Το ταίζω 3 φορες την ημέρα.Το μεσημεριανό φαγητό, το "βγάζει" μετά από 5 ώρες, το βραδινό μετά από 4, το πρωινό δεν ξέρω γιατι λείπω στη δουλειά.Πάμε βόλτα λοιπόν όταν ετοιμάζεται για να τα "βγάλει", αλλά στη βόλτα κρατιέται.Απόψε για παράδειγμα, τον έβγαλα λίγο νωρίτερα και όταν πλησίαζε η ώρα του με έσερνε προς το σπίτι για να τα κάνει εκεί.Κάθισα 45' παραπάνω πριν επιστέψουμε, αλλά αυτός τίποτα.Με το που φτάνω σπίτι, τρέχει βολιδα στο μπαλκόνι.Καταλαβαίνεις.
Δεν έχω κάποιο γνωστό εδώ που να έχει σκυλάκι, να έρθει σπίτι.:( Το γνωρίζω αυτό με την ουδετερότητα στις φοβίες και το εφραμόζω.Πολύ με ανησυχούν πάντως οι άσχημες εμπειρίες.Όταν έρχονται δηλ αλλά σκυλιά και το πλησιάζουν, στη βόλτα, να τον παίρνω;Έτσι,δεν του δείχνω να μην έχει επαφές με άλλα σκυλιά;Σ' ευχαριστώ που απαντάς τόσο διεξοδικά.
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
Ποια άγνοια νόμου;Μαλ....α δικιά μου![/quote]


αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα και γω την δικια μου απο πετ σοπ την πηρα.παιζε να μου βγει και πιτ μπουλ.....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δε με κάνει να νιώσω καλύτερα, αλλά τουλάχιστον το ένα τέρας θα έχει παρέα το άλλο.:p

Fainomenon,να προσθέσω ότι το πήρα από το πετ σοπ 2,5 μηνών, αλλα δε νομιζω να εχει και σημασία.Σιγά μη τα παπι μιλς το ειχαν με τη μητερα του.:mad:
 
Last edited by a moderator:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Αυτη η ηλικια (14 εβδομαδων) συμβαδιζει με αυτα που ξερουμε για την περιοδο των φοβιων και ο σκυλος σου επιβεβαιωνει το γεγονος οτι κουταβια απο πετ σοπ και κουταβοπαραγωγικες μοναδες εμφανιζουν εντονοτερες φοβιες.

Δεν μπορει να μην ξερεις εστω και ενα κατοχο σκυλου καταλληλου για κοινωνικοποιηση! Αν δεν μπορει να ερθει εκεινος, πηγαινε εσυ...

Σου απαντησα ηδη - μεχρι να περασει η περιοδος των φοβιων, μην τον φερνεις αντιμετωπο με το προβλημα! Η θα το πηγαινεις καπου που δεν υπαρχουν αλλοι σκυλοι για τουαλεττα, ή θα το αφηνεις να τα κανει στο σπιτι για 2 βδομαδες - 1 μηνα μεχρι να μπορεσεις να τον κοινωνικοποιησεις σωστα. Ειναι σαν να εχεις ενα μωρο που φοβαται τ' αυτοκινητα - τι θα εκανες, θα πηγαινες το μωρο σου αναμεσα στις νταλικες για να τρομοκρατηθει ή θα περιμενες να μεγαλωσει λιγο, να συνηθισει σιγα-σιγα με μικροτερα αυτοκινητα που δεν κανουν τοσο θορυβο? Κοινη Λογικη!

Ολα αυτα τα θεματα ειναι συμφυτα με την αγορα σκυλου και την επιλογη που κανουμε οταν αποφασιζουμε να το παρουμε απο πετ σοπ. Αν το ειχες παρει απο εκτροφεα πιθανοτατα δεν θα ειχες αυτο το προβλημα...Η επιλογη σου εχει επιπτωσεις οπως βλεπεις - και μπορει μεν οι επιπτωσεις να σου δημιουργουν εσενα καποια ενοχληση, αλλα δεν συγκρινεται με τις επιπτωσεις που εχει για το ιδιο το ζωο...

Μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν! Υπαρχουν συγκεκριμενες λυσεις για τα προϋπαρχοντα προβληματα που ειναι αλληλενδετα με την λανθασμενη επιλογη σου, αλλα θα πρεπει και ο ιδιοκτητης να κανει οτι χρειαζεται. Ο σκυλος μεχρι ενος σημειου προσαρμοζεται στο περιβαλλον μας και στη ζωη μας αλλα καπου και εμεις πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι τον συνανταμε στη μεση και να του προσφερουμε αυτα που χρειαζεται. Πχ. αντιολισθητικη επιφανεια στο μπαλκονι, φιλοι για να παιξει και να κοινωνικοποιηθει...Και δεν φταιει το κουταβι που φοβαται τους σκυλους που συναντα στη βολτα, και εχει τρομαξει αφου του εχουν επιτεθει...φταιει οτι το πηρες απο κει που το πηρες, οποτε θα πρεπει τωρα εσυ να αντισταθμισεις τα αρνητικα της λαθεμενης επιλογης σου...Δεν ξερω πως θα το κανεις, αλλα πρεπει να το κανεις - ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη!

Αρκετοι εκπαιδευτες προσφερουν κοινωνικοποιηση κουταβιων...Ψαξε, μαθε, ρωτα...
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου fainomemon.Δεν το αφήνω έτσι.Πραγματικά,δεν ξέρω κάποιον που να έχει σκύλο και επειδή θα περίμενα κανένα 2 μήνες για εκπαιδευτή,δεν έψαξα τόσο πολύ ακόμα για να δω τι άλλο μπορεί να προσφέρει ο εκπαιδευτής.Έχω συνειδητοποιήσει πλέον πολύ καλά πόσο καθοριστική είναι η προέλευση του σκύλου και γι' αυτό ξημεροβραδιάζομαι στο φορουμ να μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ.Και το σκύλο προσέχω πολύ και ασχολούμαι συνεχώς μαζί του και ρωτάω όπου βρω.Την κτηνίατρο την έχω ζαλίσει.Το βιβλίο για μολοσσούς,έχει ταλαιπωρηθεί.Μη μου χτυπάτε ακόμα από που το πήρα.Αφήστε να ζω εγώ με αυτό.Και ναι, ευθύνομαι απόλυτα ακόμα και για το ότι υπάρχει, αυτό και τα αδέρφια του, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ αυτούνου να είναι η ζωή του ότι καλύτερο...
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ωραια, τωρα ξερεις. Βρες καποιο τροπο να κοινωνικοποιησεις το κουταβι σου, και κανε μια συζητηση με ενα καλο εκπαιδευτη που να ξερει και να καταλαβαινει τους Μολοσσους. Ο εκπαιδευτης θα μπορει σιγουρα να σου συστησει αλλα ατομα με καταλληλα κουταβια και ηρεμα σκυλια για παρεα.
Παρε το κουταβι μαζι σου στο αυτοκινητο - οπου θα συνηθισει και νοιωθει ασφαλες - και μεσα απο εκει μπορεις να του προσφερεις πολλες και διαφορες εντυπωσεις, πηγαινε σε εμπορικα κεντρα πολυσυχναστα, προσκαλεσε ανθρωπους να το χαιδευουν...
Το απο που το πηρες δεν αλλαζει, αλλα μην δυσανασχετεις που στο αναφερω. Η δυσανασχετηση δεν ειναι θετικη αντιμετωπιση. Το λαθος σου θα το ξεπερασεις πρωτα εσυ πριν το ξεπερασει ο σκυλος σου. Εχω την εντυπωση οτι δεν εισαι ευχαριστημενη απο το σκυλο σου, ενω το κουταβι κανει οτι μπορει. Οσο μπορει και οσο φτανει. Μην το κομπλεξαρεις, μην το κρινεις συνεχεια, αποδεξου το αληθινα. Η ψυχολογια του χρειαζεται ν' ανεβει, χρειαζεται ενθαρρυνση και χτισιμο της αυτοπεποιθησης του. Ακριβως επειδη το πηρες απο κει που το πηρες, ειναι στο χερι σου να το μεγαλωσεις οσο πιο σωστα μπορεις. Καντο και ο σκυλος θα σε ανταμοιψει. Θα σε εκπληξει πολλες φορες ευχαριστα, γιατι ειναι Μολοσσος. Αρκει να του δωσεις εμπιστοσυνη, ολοψυχη αποδοχη και πιστη στην ικανοτητα του να τα καταφερει...:)
 
Last edited: