γαλλικο κουταβακι αποριες


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Καλησπερα σας
ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με το κουταβι μου.
προσφατα πεθανε ο σκυλος μου και λογω της κακης μου καταστασης μου εκαναν δωρο οι φιλοι μου ενα κουταβακι πριν 4 μηνες.τωρα ειναι 5,5 μηνων και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον χαρακτηρα της,ειναι υπακουη πολη χαδιαρα δεν μου χει κανει ουτε μια ζημια στο σπιτι και γενικα δεν εχω κανενα παραπονο.δε γνωριζω την προελευση της καθως μου την εκαναν δωρο και το μονο πουκαταφερα να μαθω ειναι οτι την πηραν απο μια γεννα μιας ιδιωτη.διαβαζοντας καθως δε γνωριζω απο ρατσες ειδα οτι τα σκυλια που δεν ειναιαπο εκτροφεις μπορει να παρουσιαζουν θεματα υγειας.ο κτηνιατρος την βρισκει μια χαρα αλλα θα ηθελα να σας ρωτησω τι πρεπει να προσεξω??δε με νοιαζει εαν ειναι καθαροαιμη με νοιαζει να ναι υγιης.μια αλλη μου ερωτηση ειναι η τροφη.την ξεκινησα με royal και δεν της αρεσε δοκιμασα τη hills και αυτη μας εκανε μια χαρα αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι λαιμαργη σαν αυτα που διαβαζω, δηλαδη υπαρχουν μερες που δε θα φαει ολο το φαγητο,επισης σε σχεση με τα προηγουμενα μ σκυλια πινει παραααα πολυ νερο μπορει να χει να κανει με τη τροφη?
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict












Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλησπέρα, καλώς ήρθατε κ να την χαιρεσαι...ειναι μια γλυκα!
Θα σου πω τι εχω διαβασει/εχω ακουσει/εχω παρατηρήσει κλπ για τα Γαλλικά μπουλντόγκ...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι απτα πλεον επιρρεπη σε ασθένειες σκυλακια...πολυ δυσκολα ζωα(δημιούργημα ανθρωπου γαρ) που πιστεύω θα επρεπε να τα αναλαμβάνουν ανθρωποι απόλυτα δωσμενοι (και συνειδητοποιημενοι-που ακριβως πανε να μπλέξουν δλδ) στην φροντίδα τους!
Το πλέον προφανες νομίζω ειναι το αναπνευστικο (ολες οι βραχυκεφαλες φυλες δλδ), ξεχνα εντονες δραστηριοτητες κ αραλικι στην παραλια τον Αυγουστο για ωρες, υστερα δερματικα, καρδιακα, λοιμωξεις αυτιών, ματιων κ τελος δισκοπαθειες-δυσπλασιες.
ΟΛΑ τα παραπάνω πανω κατω το ξέρεις οτι θα τα χεις εφοσον επιλέξεις αυτη την φυλη, καποια? ολα? παντως θα ταχεις, γιαυτο κ βγαζω το καπέλο σε οσους έχουν Γαλλακια...
Λυπάμαι οποτε που θα στο πω, αντιλαμβανομαι οτι οι φιλοι σου καλο πηγαν να κανουν μα δεν το εψαξαν καθολου το θέμα!
Επειδη εχασες ηδη ενα σκυλακι (δεν σημαινει οτι θα χάσεις κ την κουταβα με αυτο που σου λεω, αλλα των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν. ..) σου προτείνω να στρωθεις στο διάβασμα να αποστηθισεις οτιδήποτε έχει να κανει με τα Γαλλακια απο δω κ περα κ να βγεις κ στην γυρα να βρεις καποιον ΠΟΛΥ καλο επαγγελματια κτηνιατρο!
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
hello!!ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.το καλο ειναι οτι δεν εργαζομαι και εχω μονο ελευθερο χρονο για να ασχολουμαι μαζι της.και αυτο κανω τωρα διαβαζω για τη φυλη και το μονο που εχω καταφερει ειναι να ανυσηχω για την υγεια της.γενικα δεν ειμαι ατομο της ρατσας παντα ειχα σκυλια που τα εβρισκα και ειδικα τα βραχυκεφαλα θα τα απεφευγα λογω θεματων που εχουν.γιαναυτο κ ψαχνομαι τωρανα της δωσω οτι καλυτερο χρειαζεται.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ειδικά τώρα που είναι κουτάβι της περιορίζεις τα πηδήματα όσο μπορείς. Απαγορεύονται σκάλες και ειδικά το κατέβασμα γιατί όπως έγραψαν και πριν τα προβλήματα σπονδυλικής στήλης αλλά και επιγονατίδας είναι συνήθη στα γαλλάκια. Επίσης αποφεύγεις απότομα τραβήγματα με παιχνίδια.
Το καλοκαίρι από τους 29-30 βαθμούς και πάνω θα χρειάζεται να του έχεις κλιματισμό. Δεν αντέχουν έκθεση στον ήλιο, δηλαδή δεν είναι το σκυλί που θα το πάρεις αυγουστιάτικα στην παραλία το μεσημέρι.
Του κόβεις την τροφή Puppy και περνάς σε Adult πολύ νωρίτερα από άλλες φυλές γιατί θέλεις να έχεις αργή ανάπτυξη, αφού αναπτύσσονται και "γεμίζουν" μέχρι και 18 μηνών. Δεν θέλεις γρήγορη και απότομη ανάπτυξη γιατί είναι "βαριά κατασκευή" και δεν πρέπει να καταπονηθούν οι αρθρώσεις και τα κόκαλλα.
Για τη στείρωση μια άποψη που επικρατεί είναι μεταξύ πρώτου και δεύτερου οίστρου.
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
σε ευχαριστω παρα πολυ,γιαντην πολυδιψια γνωριζεις?καιεπισης μιας κ εχεις γαλλικα σου φαινεται αδυνατη?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
σε ευχαριστω παρα πολυ,γιαντην πολυδιψια γνωριζεις?καιεπισης μιας κ εχεις γαλλικα σου φαινεται αδυνατη?
Για την πολυδιψία δεν μπορώ να πω - δεν έχει να κάνει με τα γαλλικά πάντως.
Για το αν είναι αδύνατη επίσης δεν μπορώ να πω γιατί δεν την βλέπω καλά στη φωτό.
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Για την πολυδιψία δεν μπορώ να πω - δεν έχει να κάνει με τα γαλλικά πάντως.
Για το αν είναι αδύνατη επίσης δεν μπορώ να πω γιατί δεν την βλέπω καλά στη φωτό.
ευχαριστω πολυ,
εχω ανεβασει 4 φωτος ελπιζω ν φαινονται
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Να σου ζήσει! Η παντόφλα στη φώτο που είναι στο κρεβατάκι της φαίνεται πιο μεγάλη από τη μικρή χαχαχα
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
ευχαριστω..χαχα ναι αν και ειναι μονο 38 νουμερο.η μικρη κλεβει τα πραγματα μου και τα παει στο κρεβατι της.
 
  • Like
Reactions: kosmaki


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Να σου ζήσει! Η παντόφλα στη φώτο που είναι στο κρεβατάκι της φαίνεται πιο μεγάλη από τη μικρή χαχαχα
το ίδιο ακριβώς είδα και εγώ και με ελεγα υπερβολική!!!

Να σου ζήσει και μακάρι να έχετε μια συμβίωση χωρίς εξτρά άγχος!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Να σου ζήσει είναι κούκλα! Μπράβο σου που ψάχνεις για τη φυλή και που ρωτάς για στειρωση!
Αν και οι φίλοι σου είχαν εξαιρετικές προθέσεις,ο τρόπος απόκτησης είναι λάθος...όπως και το να κάνουμε δώρο ζώα σε κάποιον...εσύ όμως μου φαίνεσαι στο σωστό δρόμο και χαίρομαι πολύ...
Μακάρι όλα τα ζωάκια που θα γίνουν δώρα στις μέρες που έρχονται να πέσουν σε τέτοιους ιδιοκτήτες....
 
  • Like
Reactions: Aslan and myEnzo


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
πως αντέχεις να τη βλέπεις και να μη τη ζουπάς όλη την ώρα;;; :love: Μ αρέσουν πολύ αυτά τα σκυλιά αλλά είναι όντως επιρρεπή σε θέματα υγείας όπως σου προανέφεραν. Όταν λες πολυδιψία; Δηλαδή πόση ποσότητα; Απο τσισάκια πως πάτε; Πίνει πολύ και κάνει πολλά τσίσα αντίστοιχα ή όχι;
 
  • Like
Reactions: wnolga and Serge


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
ειναι ναι για πολυ ζουλιγμα.ολη την ωρα τη φιλαω.πινει αρκετο παει καθε μια ωρα περιπου στο μπολ κ πινει.και τσισα αρκετα για την ηλικια της.επισης της φευγουν απο τη χαρα της με το που με δει το πρωι η οταν γυρισω σπιτι φευγουν λιγα.μου παν οτι ειναι συχνο στα θυληκα σκυλια και να μην κανω σαν τρελη οταν τη βλεπω για να το κοψει.μεχρι προσφατα ειχ θεμα γιατι λερωνε με τσισα στο σπιτι τωρα εχει μια βδομαδα που το χει κοψει κ τα κανει στην βολτα η στην πανα μονο.το μονο παραπονο μ ειναι οτι ανεβαινει στον καναπε οταν λειπω ενω δεν τησ επιτρεπω να ανεβαινει κ μεχρι προσφατα τον κατουραγε κιολας.δυστηχως δεν εχω βρει τροπο να της κοψω το να ανεβαινει.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
ειναι ναι για πολυ ζουλιγμα.ολη την ωρα τη φιλαω.πινει αρκετο παει καθε μια ωρα περιπου στο μπολ κ πινει.και τσισα αρκετα για την ηλικια της.επισης της φευγουν απο τη χαρα της με το που με δει το πρωι η οταν γυρισω σπιτι φευγουν λιγα.μου παν οτι ειναι συχνο στα θυληκα σκυλια και να μην κανω σαν τρελη οταν τη βλεπω για να το κοψει.μεχρι προσφατα ειχ θεμα γιατι λερωνε με τσισα στο σπιτι τωρα εχει μια βδομαδα που το χει κοψει κ τα κανει στην βολτα η στην πανα μονο.το μονο παραπονο μ ειναι οτι ανεβαινει στον καναπε οταν λειπω ενω δεν τησ επιτρεπω να ανεβαινει κ μεχρι προσφατα τον κατουραγε κιολας.δυστηχως δεν εχω βρει τροπο να της κοψω το να ανεβαινει.
Καλά, κι ο δικός μου που είναι αρσενικός μέχρι 4 μηνών του φεύγαν απ' τη χαρά του δεν πα' να 'χε μόλις κατουρήσει! Το 'κοψε μόνος του, μακάρι κι η δική σου να κάνει το ίδιο... Όσο για τον καναπέ, όταν λείπεις δοκίμασε να την αφήσεις σε άλλο δωμάτιο ή να της μάθεις το crate. Να σου ζήσει, είναι μεγάλη μούρη!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf