γατοπανικός!


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δεν το βαζω στην ενοτητα "συμπεριφορα" γιατι ουσιαστικα ζηταω μια λυση που δεν εχει σχεση με την συμπεριφορα των σκυλιων μου,αυτη θα την παρετε σαν δεδομενη και δεν αλλαζει με τιποτα,οποτε θα μου προτεινετε ...σκατουλες,ουτε κι εγω δεν ξερω πια τι να πω με αυτο το μπλεξιμο@#%#@#@

το σπιτι λοιπον ειναι μονοκατοικια με κηπο,περιφραγμενο με συρματοπλεγμα 2,5 μετρα υψος.
στην περιοχη υπαρχουν πολλες αδεσποτες γατες...οι διπλανοι μου τις ταιζουν συνηθως και δεν τις διωχνουν(μην νομιζετε πως τις αγαπουν,απλα θεωρουν πως τρωνε τα ποντικια-ναι,καλα :lol: ) με αποτελεσμα να γεννουν και να γεννουν και να εχει γινει εκει γατοπαζαρο...
εγω δεν εχω προβλημα με τις γατες,απλα οποτε τις δω πολυ κοντα στην εισοδο τις κανω ξουτ και ριχνω και κανα νερο μπας και δεν πλησιαζουν σε μενα :lol:
τα σκυλια ομως,εχουν προβλημα με τις γατες και μαλιστα σοβαρο...τις κανουν κεμπαπ :?
εγω νομιζα πως εφοσον τις διωχνω και οι διπλανοι τις ταιζουν,δεν θα εμπαιναν στο σπιτι...
ελα ομως ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ! ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩς!
και δεν μπορω να καταλαβω το λογο.σε σπιτι που τις διωχνει,που δεν τις εχει ταισει ποτε,με τρια σκυλια,να μπαινουν μεσα γατες,ενω ΔΕΝ πεινουν :roll: :roll: :roll:
το αποτελεσμα,να μαζευω τις γατες κομματακια με το φτυαρι (εαν δεν λειπω ,γιατι εαν λειπω,το πολυ πολυ να βρω καμια ουρα :? )
δεν τολμαω πλεον να εχω τα σκυλια ελευθερα στον κηπο να φυλανε τον χωρο και τα εχω περιφραγμενα :?
ειχα ηδη διαμορφωσει εξ αρχης τον μισο κηπο χωρισμενο και περιφραγμενο,ωστε εαν ηθελα-χρειαζοταν να τα απομονωνω,να το κανω...
και το πλεγμα ηταν κοντο,δηλαδη εναμισυ μετρο υψος,ωστε οταν υπηρχε απειλη,το πηδουσαν ανετα ,αρα δεν τα ειχα περιορισμενα σε περιπτωση κινδυνου...
με το θεμα των γατων ομως,αναγκαστικα να υψωσω το συρμα τους,και να το κανω 2,5 μετρα ωστε να μην πηδουν και τις κατασπαραζουν.
κι ετσι τα εχω περιορισμενα και δεν βγαινουν καθολου στον υπολοιπο χωρο :?

εαν ειναι λυτα και μπει μεσα γατα και μπροστα να ειμαι και ο αντρας μου μαζι ,δεν υπαρχει περιπτωση να συμμορφωθουν,εχουμε καταντησει να φοβομαστε μην μας κοψουν κανα χερι...μια φορα που πηγαμε να τα εμποδισουμε,εγινε τετοια πανωλεθρια,ετρωγαν ακομη και ξυλο :? για να σταματησουν και δεν τα αγγιζε τιποτα,τελικα η γατα "γλιτωσε" ,ετρεξε ακεραια οπως ειδαμε και καπου κρυφτηκε,αλλα την επομενη μερα την βρηκαμε νεκρη.
ρε παιδια,τι μπορω να κανω?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το πρόβλημα είναι με τους γείτονες, και ΠΟΥ θα καταλήξει αυτό ...
Δεν μπορεις να κάνεις τίποτα, αν δεν τσακωθείς με τους γείτονες, κατά τη γνώμη μου ... η γάτα δεν κλείνεται ... εγώ θα άφηνα τα σκυλιά μου ελεύθερα στην ιδιοκτησία μου ... δεν είναι παράνομο να ταίζεις γάτες, αλλά μήπως να τις στειρώνανε κιόλας?? Επίσης ΤΑΙΣΜΕΝΕΣ δεν τρώνε ποντίκια ... μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συνεννόηση με τους γείτονες για ΑΜΕΣΗ στείρωση και προώθηση της υιοθεσίας τουλάχιστον των μικρότερων σε ηλικία ζώων.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εαν μπορουσα να συννενοηθω με τους γειτονες,θα ειχε λυθει το θεμα...
αυτο ειναι α-δυ-να-το απο καθε αποψη!
(το γνωριζω πως οι ταισμενες δεν τρωνε ποντικια,αυτοι που ειναι γκαου,απο το ενα αυτι τους μπαινει,απο το αλλο τους βγαινει)
παιδια,εδω μιλαμε για γειτονες που χρειαζονται αμεση στειρωση και προωθηση για υιοθεσια :lol: ,δεν μπορειτε να φανταστειτε τι περναω :twisted: το θεμα συννενοησης ξεχαστε το.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ανέλαβε εσύ τη στείρωση και την προώθηση της υιοθεσίας των γατιών (ίσως με την βοήθεια κάποιου φιλοζωικού σωματείου) και κάνε καταγγελία στους γείτονες.
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ROTTIE said:
Ανέλαβε εσύ τη στείρωση και την προώθηση της υιοθεσίας των γατιών (ίσως με την βοήθεια κάποιου φιλοζωικού σωματείου) και κάνε καταγγελία στους γείτονες.
ποιος θα υιοθετησει τωρα γατια μωρε...ουτε μπορω να μπω στην διαδικασια της στειρωσης,εχω δυο παιδια και τρια σκυλια να φροντισω και θα φορτωθω και τις διαδικασιες των γατιων?
εγω το μονο που σκεφτηκα ειναι να τα αμολησω ,να τις φανε ολες,να τελειωνει το θεμα(γιατι θα τις φανε ολες,χωρις υπερβολη),οποτε να αρχισουν να σκεφτονται οι γειτονες την λυση.
αλλα δεν μπορω και να το κανω αυτο.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ είχα ένα σκύλο ο οποίος σκότωνε (αναίμακτα) τις γατές.

μετά από 5-6 απλά σταμάτησαν να έρχοντε από μόνες τους.

οι δικές σου γιατί επιμένουν δεν ξέρω
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και εμένα ανανεωνόταν αλλά προφανώς θα τους το έλεγαν οι παλιές :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Yvet, o Νόμος υποχρεώνει κάθε ιδιοκτήτη να έχει 2 κατοικίδια στο σπίτι του. Εάν αυτοί οι άνθρωποι έχουν 102 είναι παράνομοι και το σωστότερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα να κάνεις καταγγελία και να τηλεφωνήσεις στο δικηγόρο σου για να περαιτέρω.

Σχετικά με την Νομοθεσία ρίξε μια ματιά εδώ: Νομοθεσία-Αποφάσεις
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ROTTIE said:
Yvet, o Νόμος υποχρεώνει κάθε ιδιοκτήτη να έχει 2 κατοικίδια στο σπίτι του. Εάν αυτοί οι άνθρωποι έχουν 102 είναι παράνομοι και το σωστότερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα να κάνεις καταγγελία και να τηλεφωνήσεις στο δικηγόρο σου για να περαιτέρω.

Σχετικά με την Νομοθεσία ρίξε μια ματιά εδώ: Νομοθεσία-Αποφάσεις
αδεσποτες ειναι λεμε οι σαφρακιασμενεεεςςςςςςς :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
εγώ είχα ένα σκύλο ο οποίος σκότωνε (αναίμακτα) τις γατές.

μετά από 5-6 απλά σταμάτησαν να έρχοντε από μόνες τους.

οι δικές σου γιατί επιμένουν δεν ξέρω
εμενα τις τρωνε κιολας ρε παιδια,δεν τις σκοτωνουν μονο,τρωνε και το τελευταιο κοκκαλακι...και ξερετε τι ειναι να μπαινεις σπιτι και να βλεπεις τον εναν σκυλο με την μιση γατα και τον αλλον με την αλλη μιση και τα περιεχομενα να σερνονται? :? ουφ........
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τηλεφώνησε στο γραφείο περιβάλλοντος του Δήμου σου και στα φιλωζωικά σωματεία που δραστηριοποιούνται στην περιοχή σου και ενημέρωσε τους σχετικά με το πρόβλημα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θα σου πώ το επομενο, πιο πολιτισμένο βήμα απο το ''ρίξε φόλα'' που ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ είμαστε καθετα αντίθετοι ...
Παίρνεις ένα συρμάτινο κλουβί, απο αυτό πουέουν για σκύλους, το βάζεις στο αμάξι, στο πορτ παγκάζ ... παίρνεις και ένα πλαστικό μικρό, και αρχίζεις μία ωραία πρωια να μαζεύεις τις γάτες μία μία (με φαγητό) και να φορτώνεις το αμάξι ... και τις πάς ΚΑΠΟΥ , τώρα τί είναι το κάπου ... :? Αναλογα με το ποσο θέλεις να ασχοληθείς ... όταν κάποιος πάντως καλύπτεται από τον νόμο, και δεν μπορεις να προστατευτείς απο τις μ#$^#%% που κάνει, κάτι πρέπει να κάνεις ...

Οταν εγώ λέω δεν ταίζω ποτέ αδέσποτα, μου λέει ο άλλος αφού είσαι έμπορος και δεν σε νοιαζει ... βαλε μία φόλα τώρα στα πιάτα που τρώνε να δουμε τί θα μείνει ζωντανό ...

Ανεύθυνο τάισμα σε συγκεκριμενα σημεία = ομαδική θανάτωση και δημιουργία αντιφιλοζωικού αισθήματος ...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
άσε τα σκυλιά ελευθερα.

σε 5-6 μήνες καθάρισες.

όταν γυρνάς σπίτι και έχουν από μισή στο στόμα .... φύγε και πήαγινε την άλλη μέρα.

θα την έχουν χωνέψει
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Ε εντάξει και εμείς έχουμε σκυλιά και οικογένειες,αρα δε θα φορτωθούμε εμείς τη στείρωση αυτών των γατιών.

Αν δε μπορείς να κάνεις κατι,τι το αναφερεις?
Εχουμε πολλά γατακιασε αγγελίες και ναι,πολλοί υιοθετούν μωρέ γατιά.

:?


galazio said:
ROTTIE said:
Ανέλαβε εσύ τη στείρωση και την προώθηση της υιοθεσίας των γατιών (ίσως με την βοήθεια κάποιου φιλοζωικού σωματείου) και κάνε καταγγελία στους γείτονες.
ποιος θα υιοθετησει τωρα γατια μωρε...ουτε μπορω να μπω στην διαδικασια της στειρωσης,εχω δυο παιδια και τρια σκυλια να φροντισω και θα φορτωθω και τις διαδικασιες των γατιων?
εγω το μονο που σκεφτηκα ειναι να τα αμολησω ,να τις φανε ολες,να τελειωνει το θεμα(γιατι θα τις φανε ολες,χωρις υπερβολη),οποτε να αρχισουν να σκεφτονται οι γειτονες την λυση.
αλλα δεν μπορω και να το κανω αυτο.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Αυτό δεν είναι λύση.

Μετά θα φολιάσουν τα σκυλιά.

Είναι ζωοφιλία αυτό?
Μονο τα σκυλιά ή μόνο τις γάτες ν αγαπάμε?

Αν μπαίνουν από μονες τους μέσα,είναι μαζόχες!Δεν μπορείς να κανεις κατι.Μου φαίνεται ολύ περίεργο πάντως,γιατί εμένα δεν τολμά να μπει γάτα στο κήπο με τα 4 που έχω.Και όσες ταϊζω με περιμένουν στο απέναντι σπίτι!



ΜΑΚΗΣ said:
άσε τα σκυλιά ελευθερα.

σε 5-6 μήνες καθάρισες.

όταν γυρνάς σπίτι και έχουν από μισή στο στόμα .... φύγε και πήαγινε την άλλη μέρα.

θα την έχουν χωνέψει
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981