γνωμες!!


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Γενικά έχω παρατηρήσει μέσω γνωστών, και από δω 1-2 περιπτώσεις ότι οι γιατροί, είναι αυτοί
που δε μπαίνουν σε διαδικασία επίλυσης ιατρικών θεμάτων που τους απασχολούν...

Για να μπούμε στο θέμα μας...
1. Πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί τα πήρες με την mareco...Σου είπε κάτι ολοφάνερο και αυτονόητο...
Προφανώς για να καταλήξεις σε ένα forum για απόψεις-γνώμες, δεν μπορείς να συνεννοηθείς με τη γυναίκα σου. Αν είναι μόνο σε αυτό το θέμα ή γενικότερα, δε ξέρω, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα σε ένα θέμα, υπάρχει γενικότερα.

2. Αν η γυναίκα σου δε θέλει να λύσει το πρόβλημά της, ότι και να σου προτείνουμε είναι δώρων άδωρον.
Εκεί πρέπει να εστιάσεις. Για το καλό του σκύλου και το δικό της.

Μπορεί να κάνει εμβόλιο ή θεραπεία με χάπια για απευαισθητοποίηση σε αλλεργιολόγο. :)
Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι. Ομοιοπαθητική ας πούμε. Γιατρός είναι τα ξέρει φαντάζομαι.
 
Last edited:


LenaG

Member
7 Οκτωβρίου 2013
12
0
Θεσσαλονίκη
Γενικά έχω παρατηρήσει μέσω γνωστών, και από δω 1-2 περιπτώσεις ότι οι γιατροί, είναι αυτοί
που δε μπαίνουν σε διαδικασία επίλυσης ιατρικών θεμάτων που τους απασχολούν...

Για να μπούμε στο θέμα μας...
1. Πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί τα πήρες με την mareco...Σου είπε κάτι ολοφάνερο και αυτονόητο...
Προφανώς για να καταλήξεις σε ένα forum για απόψεις-γνώμες, δεν μπορείς να συνεννοηθείς με τη γυναίκα σου. Αν είναι μόνο σε αυτό το θέμα ή γενικότερα, δε ξέρω, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα σε ένα θέμα, υπάρχει γενικότερα.

2. Αν η γυναίκα σου δε θέλει να λύσει το πρόβλημά της, ότι και να σου προτείνουμε είναι δώρων άδωρον.
Εκεί πρέπει να εστιάσεις. Για το καλό του σκύλου και το δικό της.


Υπάρχουν και άλλες μέθοδοι. Ομοιοπαθητική ας πούμε. Γιατρός είναι τα ξέρει φαντάζομαι.
Σώθηκες με την Ομοιοπαθητική... :p αν πει για ομοιοπαθητική σε γιατρό θα του πετάξει το σκύλο στο κεφάλι!!! :p
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
να το πω ξανά.

Μπορεί να κάνει εμβόλιο ή θεραπεία με χάπια για απευαισθητοποίηση σε αλλεργιολόγο. :)
Επειδή κάνω την απευαισθητοποίηση θα εξηγήσω κάποια πράγματα. Και εγώ είμαι αλλεργική σε τρίχα σκύλου και γάτας (έκανα τεστ). Για αυτό το λόγο η Ρέα δεν μένει στο σπίτι μαζί μας - με τη Barbie και τη Χαρά δεν έχω καθόλου συμπτώματα.
Λοιπόν, πριν 2 χρόνια ξεκίνησα το εμβόλιο. Θα χρειαστεί να περάσουν άλλα 3-4 χρόνια και τότε θα δούμε αν το εμβόλιο έπιασε. Ως τότε μπορώ να έχω επαφή με τη Ρέα μόνο εκτός σπιτιού κα αμέσως μετά να πλένω τα χέρια μου.
Οπότε βλέπετε ότι δεν είναι και τόσο εύκολο όπως τα λέτε.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Επειδή κάνω την απευαισθητοποίηση θα εξηγήσω κάποια πράγματα. Και εγώ είμαι αλλεργική σε τρίχα σκύλου και γάτας (έκανα τεστ). Για αυτό το λόγο η Ρέα δεν μένει στο σπίτι μαζί μας - με τη Barbie και τη Χαρά δεν έχω καθόλου συμπτώματα.
Λοιπόν, πριν 2 χρόνια ξεκίνησα το εμβόλιο. Θα χρειαστεί να περάσουν άλλα 3-4 χρόνια και τότε θα δούμε αν το εμβόλιο έπιασε. Ως τότε μπορώ να έχω επαφή με τη Ρέα μόνο εκτός σπιτιού κα αμέσως μετά να πλένω τα χέρια μου.
Οπότε βλέπετε ότι δεν είναι και τόσο εύκολο όπως τα λέτε.
Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο. Ότι αξίζει στη ζωή είναι δύσκολο...
Εσύ προσπαθείς...
Εδώ βλέπουμε ότι δεν θέλει να προσπαθήσει καν. Αν ήθελε, δε θα υπήρχε το θέμα στο φόρουμ...
 


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο. Ότι αξίζει στη ζωή είναι δύσκολο...
Εσύ προσπαθείς...
Εδώ βλέπουμε ότι δεν θέλει να προσπαθήσει καν. Αν ήθελε, δε θα υπήρχε το θέμα στο φόρουμ...
Η Ηaviharakennel με καλυψε απολυτα ποιος ειπε οτι δεν θελει να προσπαθησει καν? τι εγινε αυτο το φορουμ δεν διμιουργηθηκε τελικα για να λυνει προβληματα αλλα να γινονται σαχλοκουβεντουλες και κλικες και αμα δε γουσταρουμε κιολας πεταμε3 εξω καποιον που τα λεειεξω απο τα δοντια? αν ειναι ετσι πειτε το βρε παιδια. υπαρχει προβλημα και ψαχνουμε και οι δυο λυση. σε ευχαριστω πολυ havinharakennei ειδη εχουμε μπει στη διαδικασια απευαισθητοποιησης θα δουμε τι θα δειξει
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Επειδή κάνω την απευαισθητοποίηση θα εξηγήσω κάποια πράγματα. Και εγώ είμαι αλλεργική σε τρίχα σκύλου και γάτας (έκανα τεστ). Για αυτό το λόγο η Ρέα δεν μένει στο σπίτι μαζί μας - με τη Barbie και τη Χαρά δεν έχω καθόλου συμπτώματα.
Λοιπόν, πριν 2 χρόνια ξεκίνησα το εμβόλιο. Θα χρειαστεί να περάσουν άλλα 3-4 χρόνια και τότε θα δούμε αν το εμβόλιο έπιασε. Ως τότε μπορώ να έχω επαφή με τη Ρέα μόνο εκτός σπιτιού κα αμέσως μετά να πλένω τα χέρια μου.
Οπότε βλέπετε ότι δεν είναι και τόσο εύκολο όπως τα λέτε.
Τι ποσοστό αλλεργίας έχεις ? εγώ είμαι 2/4 στον σκύλο και 4/4 στη γάτα, το εμβόλιο δεν το έχω κάνει ακόμη.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Κάτσε λίγο ρε φίλε...
Έρχεσαι σε φόρουμ να σε βοηθήσουμε με ένα πρόβλημα στο σπίτι σου...
Σε αυτό το θέμα ήθελες να πείσεις τη γυναίκα σου, να βάλετε μέσα το σκύλο, ενώ υπάρχει πρόβλημα υγείας.
Σήμερα λες ότι έχει ξεκινήσει ήδη η προσπάθεια για τη λύση του προβλήματος...
Εμείς είμαστε τρελοί, ή στραβα ο γιαλός αρμενίζει;
Πότε πήρατε αυτή την απόφαση; Κι αν την είχατε πάρει, γιατί άνοιξες θέμα σε φόρουμ, με κάποιους που
δε γνωρίζουν εσένα ή τη γυναίκα σου;
Θα τρελαθούμε τελείως...
Δεν είστε 15 χρονών πλέον...Έχετε οικογένεια, μεγαλώνετε παιδιά..Μέλη της αυριανής κοινωνίας...Λίγη σοβαρότης και ανάληψη της ευθύνης των πράξεών σας, δε βλάπτει...
Δεν είναι όλοι εχθροί
Καλή επιτυχία στην απευαισθητοποίηση
 
Last edited:


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
παιδια εγω δεν ξερω για τα ποσοστα παντως γνωριζω οτι η απευσθητοποιηση παιρνει αρκετο καιρο εως και χρονια
 


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Κάτσε λίγο ρε φίλε...
Έρχεσαι σε φόρουμ να σε βοηθήσουμε με ένα πρόβλημα στο σπίτι σου...
Σε αυτό το θέμα ήθελες να πείσεις τη γυναίκα σου, να βάλετε μέσα το σκύλο, ενώ υπάρχει πρόβλημα υγείας.
Σήμερα λες ότι έχει ξεκινήσει ήδη η προσπάθεια για τη λύση του προβλήματος...
Εμείς είμαστε τρελοί, ή στραβα ο γιαλός αρμενίζει;
Πότε πήρατε αυτή την απόφαση; Κι αν την είχατε πάρει, γιατί άνοιξες θέμα σε φόρουμ, με κάποιους που
δε γνωρίζουν εσένα ή τη γυναίκα σου;
Θα τρελαθούμε τελείως...
Καλή επιτυχία στην απευαισθητοποίηση
πραγματικα θα τρελαθουμε τελειως!!! εχω προβλημα με το σπιτι μου και αφορα και το σκυλι και μονο αυτο το προβλημα υπαρχει, 2) η αποφαση για τη θεραπεια αρχισε αμεσως μετα την διαπιστωση του προβληματος 3) το προβλημα δεν εχει ακομα λυθει γιαυτο ζητησα και γνωμες σε καπποιους που αντιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τι ποσοστό αλλεργίας έχεις ? εγώ είμαι 2/4 στον σκύλο και 4/4 στη γάτα, το εμβόλιο δεν το έχω κάνει ακόμη.
3/4 στο σκύλο και 3/4 στη γάτα με συμπτώματα κυρίως στο αναπνευστικό (συνάχι, βήχας, δύσπνοια), δακρύζουν πολύ και τα μάτια μου. Δερματικά δεν έχω. Βασικά το εμβόλιο είναι κάτι σταγόνες που τα βάζεις κάτω από τη γλώσσα κάθε πρωί.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
πραγματικα θα τρελαθουμε τελειως!!! εχω προβλημα με το σπιτι μου και αφορα και το σκυλι και μονο αυτο το προβλημα υπαρχει, 2) η αποφαση για τη θεραπεια αρχισε αμεσως μετα την διαπιστωση του προβληματος 3) το προβλημα δεν εχει ακομα λυθει γιαυτο ζητησα και γνωμες σε καπποιους που αντιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα
Εσύ όμως δεν μίλησες για το εμβόλιο αλλά για το πως θα πείσεις τη γυναίκα σου να το βάζεις μέσα το σκυλί. Εφόσον ξεκίνησε την απευσθητοποιηση, έπρεπε ήδη να ξέρεις ότι δεν κάνει να μπαίνει ο σκύλος μέσα όσπου θα την τελειώσει, οπότε ανούσιο το ερώτημά σου.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
3/4 στο σκύλο και 3/4 στη γάτα με συμπτώματα κυρίως στο αναπνευστικό (συνάχι, βήχας, δύσπνοια), δακρύζουν πολύ και τα μάτια μου. Δερματικά δεν έχω. Βασικά το εμβόλιο είναι κάτι σταγόνες που τα βάζεις κάτω από τη γλώσσα κάθε πρωί.
Ο δερματολόγος μου, μου είχε πει πως υπάρχει "κανονικό εμβόλιο" (μπράτσο, βελόνα, κλπ) που κάνει απευαισθητοποίηση, ανάλογα το ποσοστό αλλεργίας ενδέχεται και η χορήγηση μίνι θεραπείας με χάπια, και πως ανά 1 χρόνο για την πρώτη 5ετία πρέπει να κάνεις από ένα, και μετά απευαισθητοποιείσαι. (τουλάχιστον αυτά θυμάμαι, πάνε 2 χρόνια περίπου από όταν το συζητήσαμε)
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Αλλα λογια να αγαπιομαστε....
Ξεκινησε απο το πως θα πεισει την γυναικα του και κατεληξε οτι και καλα εχει ξεκινησει θεραπεια.
Τοτε φιλε μου δεν θα εκανες καν αυτο το θεμα αν ειχε ξεκινησει ηδη η γυναικα σου θεραπεια.
Το θεμα ειναι να συζητησετε με την γυναικα σου και να της πεις οτι θα καθαριζετε πιο συχνα το σπιτι απο την στιγμη που θα ειναι μεσα ο σκυλος.
Αυτο το λεω γιατι ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει ξεκινησει καμια θεραπεια η γυναικα σου και ειμαι σιγουρη καν αν εχει αλλεργια ή αν αυτο προεκυψε μετα απο συζητηση εδω για να σταματησουμε να κρινουμε.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ο δερματολόγος μου, μου είχε πει πως υπάρχει "κανονικό εμβόλιο" (μπράτσο, βελόνα, κλπ) που κάνει απευαισθητοποίηση, ανάλογα το ποσοστό αλλεργίας ενδέχεται και η χορήγηση μίνι θεραπείας με χάπια, και πως ανά 1 χρόνο για την πρώτη 5ετία πρέπει να κάνεις από ένα, και μετά απευαισθητοποιείσαι. (τουλάχιστον αυτά θυμάμαι, πάνε 2 χρόνια περίπου από όταν το συζητήσαμε)
Πήγες σε δερματολόγο οπότε υποθέτω έχεις δερματικά ενώ εγώ αναπνευστικά συμπτώματα.
Ποιος σου έκανε το τεστ? δερματολόγος ή αλλεργιολόγος?
Εγώ το έκανα σε αλλεργιολόγο. Το ενέσιμο εμβόλιο είναι πια ξεπερασμένο. Τώρα χρησιμοποιούνται οι υπογλώσσιες σταγόνες - είναι σε μικρό μπουκαλάκι που φτάνει για 3 μήνες (περίπου 300€ η τιμή του) και παραγγείλεται νόμιζω από την Ολλανδία.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Πήγες σε δερματολόγο οπότε υποθέτω έχεις δερματικά ενώ εγώ αναπνευστικά συμπτώματα.
Ποιος σου έκανε το τεστ? δερματολόγος ή αλλεργιολόγος?
Εγώ το έκανα σε αλλεργιολόγο. Το ενέσιμο εμβόλιο είναι πια ξεπερασμένο. Τώρα χρησιμοποιούνται οι υπογλώσσιες σταγόνες - είναι σε μικρό μπουκαλάκι που φτάνει για 3 μήνες (περίπου 300€ η τιμή του) και παραγγείλεται νόμιζω από την Ολλανδία.
Πω πω ... Αλλεργιολόγος ήθελα να γράψω.... ήμουν στη δουλειά όταν το έγραφα , multitasking failed
 


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Αλλα λογια να αγαπιομαστε....
Ξεκινησε απο το πως θα πεισει την γυναικα του και κατεληξε οτι και καλα εχει ξεκινησει θεραπεια.
Τοτε φιλε μου δεν θα εκανες καν αυτο το θεμα αν ειχε ξεκινησει ηδη η γυναικα σου θεραπεια.
Το θεμα ειναι να συζητησετε με την γυναικα σου και να της πεις οτι θα καθαριζετε πιο συχνα το σπιτι απο την στιγμη που θα ειναι μεσα ο σκυλος.
Αυτο το λεω γιατι ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει ξεκινησει καμια θεραπεια η γυναικα σου και ειμαι σιγουρη καν αν εχει αλλεργια ή αν αυτο προεκυψε μετα απο συζητηση εδω για να σταματησουμε να κρινουμε.
τι να πω εισαι Μαντης!!! ασε μας καλε! η θεραπεια ειναι μακροχρονια εχουν περασει τα δυο χρονια και τωρα γινονται συζητησεις για να κανουμε το βημα. επαναλαμ=βανω δεν θελω να ειμαι αγενης αλλα δε με βοηθησατε καθολου περα απο δυο ατομα. Καχυποψια και κακομοιρια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22