γρύλισε(!)


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
καλημερα!!!
εκανα μια αναζητηση στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι....
λοιποοον...οπως ξερετε εχω τη Χιονα,ειναι τωρα 5μιση μηνων,καθολου κυριαρχικη κ λιγο φοβιτσιαρα αν κ λιγο κακομαθημενη...
εχθες επαιζε με ενα κοκκαλο και επειδη ηταν ετοιμη να κοψει ενα κομματι πηγα να της το παρω,οχι με βιαιο τροπο,''χιονουλα για δωστο μου...'' με πολυ ηρεμη φωνη.και γρυλισε!!! εγω αμεσως υψωσα τη φωνη μ και τη μαλωσα...επαιζε?ενοχληθηκε?μεγαλωνει και νιωθει πιο δυνατη? :roll:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ωχ! η Χιονα δεν ειναι τοσο επιθετικη οσο αυτο το σκυλακι!
τι ν πω...στον προηγουμενο σκυλο μ π ηταν και σαν γαιδουρι το εκοψα αυτο στο φαγητο κιολασ με μια σφαλίαρα μολις γρυλισε...αλλα μετα εμαθα δεν ειναι σωστο αυτο...
στο φαγητο η Χιονα με αφηνει να βαλω τα χερια μ στο πιατο,να το παρω,να τη χαιδεψω...αλλα για ενα παιχνιδι μ φανηκε κουλο...παντως ειναι μια συμπεριφορα π δεν θα την ανεχτω.και αποτι βλεπω μονο εμενα αναγνωριζει σαν αφεντικο,την υπολοιπη οικογενια πιο πολυ σαν αγελη τους βλεπει...ισως ηρθε ο καιρος να δοκιμασει τα ορια μου και εγω να θεσω καποια ωστε να ειμαστε ολοι καλα...χμμμ....
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και κάτι άλλο βρε Νικόλα….
Οι εντολές πρέπει να είναι σύντομες και ξεκάθαρες! Όταν δίνουμε μια εντολή στο σκυλί, δεν ανοίγουμε συζήτηση! Η εντολή είναι μια πολύ συγκεκριμένη λέξη, που αντιπροσωπεύσει μια πολύ συγκεκριμένη πράξη, που πρέπει αν κάνει ο σκύλος μας.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να σου εξηγήσω τι εννοώ.
Εάν θέλω να ξαπλώσει ο σκύλος μου, θα του δώσω την εντολή «Ξάπλα». Εάν του πω «Iggουλάκο, άραξε εδώ τα κυβικά σου, μεγάλε», δεν θα με καταλάβει και δεν θα φταίει ο σκύλος που δεν θα εκτελέσει την εντολή!

Εσύ ήθελες να πάρεις το κόκαλο από τη Χιόνα και της είπες ''χιονουλα για δωστο μου...'', ενώ θα έπρεπε να της πεις ένα αποφασιστικό «Άστο», το οποίο δεν θα χωρούσε καμία αμφισβήτηση.

Πάντως nikos_x, θεωρώ (και από άλλα περιστατικά που μας έχεις διηγηθει) πως χρειάζεσαι τη βοήθεια εκπαιδευτή. Μην το αμελήσεις, διότι όσο δεν λύνονται τα προβλήματα, παγιώνονται και μετά η συμβίωση γίνεται δύσκολη….
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εχεις δικιο ΡΟΤΤΙΕ στο θεμα των εντολων...απλα μερικες φορες τη βλεπω σαν ανθρωπο και...
εκπαιδευτη θα χρειαζομουν εχεις δικιο,αυτη τη στιγμη ομως ειναι το τελευταιο π μπορω να ζητησω απτην οικογενεια μου...αρα οτι καταφερω εγω...μακαρι δλδ να καταφερω... :roll:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ROTTIE said:
Εάν του πω «Iggουλάκο, άραξε εδώ τα κυβικά σου, μεγάλε», δεν θα με καταλάβει και δεν θα φταίει ο σκύλος που δεν θα εκτελέσει την εντολή!

….
:lol: :lol: :lol:

περα απο την πλακα,μην μου πεις οτι τωρα πλεον που ειναι μεγαλος,δεν καταλαβαινει ,ακομη και λεγοντας του το ετσι :wink:
δηλαδη εγω καμια φορα που θελω και να ξεθυμανω και δεν παλουκωνεται ο γερμανικος,του λεω βαριεστημενα
"μ@λ@κισμενο,τελειωνε μην σάρχισω και ψαχνεις μερος απομερο να γιαννεις τις πληγες σου" αχαχαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: κυριος ο δικος μου!
ακομη και με ενα βλεμμα με ακουει η με ενα "ΤΙ...??" :lol:
βεβαια τα μαθαμε ολα με τον ορθο τροπο...τωρα αυτοσχεδιαζουμε :lol: