γυμναστικη σκυλου




balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Μπορεις να δοκιμασεις και κατι σαν και αυτό που ειναι χαμηλό και γυμνάζει και πολυ καλα και δεν τραυματίζεται ο σκυλος!

 










balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Και προσοχή στο ποδήλατο , που τρέχεις, ποσο , και πως , γιατι ο σκυλος μπορει να μείνει χωρις πατούσες !
 




balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Το να σταθεί ένας σκύλος δίπλα σε ποδήλατο και να κάνει χιλιόμετρα απαιτεί ήδη -αν όχι χτισμένο- ένα προετοιμασμένο σώμα.
Ξεφεύγει από την άσκηση ενδυνάμωσης και αντοχής.

Εγώ κόβω πολλά χιλιόμετρα με τον σκύλο στο ποδήλατο από 20 μηνών μέχρι τώρα, 6 ετών.
Stelios

Αν διαβάσεις παραπάνω γράφει , απλα έκανα συμπλήρωση τι πρεπει να προσέξει κάποιος με ποδήλατο
 
  • Like
Reactions: skylakos


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Υγιής, ενήλικος σκύλος κάνει να ανεβοκατεβαίνει σκάλες;
Δεν εννοώ τέσσερα, πέντε σκαλοπατάκια, εννοώ τέσσερις, πέντε ορόφους.
 
  • Like
Reactions: ntoulis




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Υγιής, ενήλικος σκύλος κάνει να ανεβοκατεβαίνει σκάλες;
Δεν εννοώ τέσσερα, πέντε σκαλοπατάκια, εννοώ τέσσερις, πέντε ορόφους.
Αν δεν είναι υπέρβαρος και δεν ανήκει σε γιγαντόσωμη ή αντιθέτως, σε πολύ μικρόσωμη φυλή, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό. Το θέμα είναι...ο ιδιοκτήτης του, θα μπορεί να ανεβοκατεβαίνει μαζί του; :D
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν δεν είναι υπέρβαρος και δεν ανήκει σε γιγαντόσωμη ή αντιθέτως, σε πολύ μικρόσωμη φυλή, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό. Το θέμα είναι...ο ιδιοκτήτης του, θα μπορεί να ανεβοκατεβαίνει μαζί του; :D
Αν όχι θα ειναι το σκυλι χωρις λουρί, άρα παράνομο :LOL::LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: GRDANE and ntoulis


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Αν δεν είναι υπέρβαρος και δεν ανήκει σε γιγαντόσωμη ή αντιθέτως, σε πολύ μικρόσωμη φυλή, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό. Το θέμα είναι...ο ιδιοκτήτης του, θα μπορεί να ανεβοκατεβαίνει μαζί του; :D
Στους γιγαντόσωμους δύσκολα θα μας ενέτασσες οπότε πάμε στην άλλη κατηγορία. :)
Αν εννοείς ότι λόγω μικρού μεγέθους και φυσικών αντοχών καταπονείται πολύ και αυτό μπορεί πχ να κουράζει την καρδιά του, πιστεύω ότι δε συμβαίνει.
Έχω τεστάρει ότι δεν κουράζεται. Πρώτον δεν λαχανιάζει. Επιπλέον, ανεβαίνουμε στο "πάμε" (δηλαδή προχώρα γύρω μου αλλά όχι δίπλα/μαζί) και σταματάω μεταξύ ορόφων, χωρίς να της πω "μείνε" οπότε πάει να μυρίσει τις πόρτες των διαμερισμάτων! Μόλις τη φωνάξω ή πάω να ανέβω ανεβαίνει και αυτή.
Υποθέτω λοιπόν ότι αν ήταν κουρασμένη θα προτιμούσε να κάτσει ή τουλάχιστον να σταθεί και μετά δε θα με ακολουθούσε πρόθυμα.
Προφανώς δε το κάνω μετά από μεγάλη βόλτα ή άσκηση - εκεί δε ξέρω για αυτήν αλλά εγώ σίγουρα δε θα άντεχα! :D
Προβληματίζομαι μήπως καταπονούνται οι αρθρώσεις και μου το βγάλει στο μέλλον.

Αν όχι θα ειναι το σκυλι χωρις λουρί, άρα παράνομο :LOL::LOL::LOL:
Υποχρέωση λουριού στον περίπατο. Οπότε για να συζητούσαμε για περίπατο στη σκάλα θα έπρεπε να μέναμε σε... ουρανοξύστη!! :LOL:
Εκτός αν εννοείς να ανεβοκατεβαίνει όποτε θέλει μόνη της οπότε αν το συνδύαζε και με κάτι άλλο, μάθαινε να πηγαίνει πχ και για τα καθημερινά ψώνια, εκεί θα άξιζε η παρανομία! :ROFLMAO:

αν είναι σκύλος μπετατζής ναι
Να ελέγξω τον επαγγελματικό προσανατολισμό της! :giggle:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ghelly and ntoulis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μιλάω για αρθρώσεις και μελλοντικά σκελετικά προβλήματα, γιατί αναφέρθηκες σε απόλυτα υγιή σκύλο ;)
Η λογική μου, προσδιορίζει το "πρόβλημα" όχι στο βάρος, αλλά στο ύψος κυρίως. Ενα σκυλάκι τύπου τσιουάουα, γαλλικό, pug, γιόρκι, χαβανέζ κλπ δεν ξέρω αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε συστηματική τέτοια άσκηση.

Επίσης, μην υποθέτεις ότι αν κάτι την ενοχλεί, θα στο δείξει. Ούτε ότι καταλαβαίνουν, τι κάνει κακό στην υγεία τους :rolleyes: Ο μεγάλος μου κάποτε έτρεχε λυσσαλέα για ώρα κυνηγώντας τα κουκουνάρια του. Με τα πατούσια του και τα 4, να τρέχει ποτάμι το αίμα, από κάποια κοψίματα που...ποιός ξέρει ποιά χρονική στιγμή και πως τα έκανε. Δεν τον ένοιαζε. Και ο μικρός, πήδηξε πρόπερσι φρακτάκι ενός μέτρου περίπου, για να πέσει στην αγαπημένη του πισίνα, με...γύψο στο πόδι. Ευτυχώς τον έπιασαν, πριν κάνει την βουτιά, γιατί αμφιβάλλω αν θα έμπαινε κανείς, να τον βγάλει, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου o_O