δεν μεγαλωνει το τριχωμα


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
καλησπερα σας. εχω ενα cavalier king charles 7 μηνων και βλεποντας αλλα cavalier στο internet η στο δρομο τα οποια ηταν ιδια ηλικια με την δικη μου ειχαν μακρυτερο τριχωμα.. παρολα αυτα και γυαλιστερο ειναι και μαλακο απλα μαδαει πολυ... τι μπορει να ευθυνεται γι αυτο?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα σου!

Τι σημείο αναφοράς έχετε στο μάκρος του τριχώματος ενός Cavalier King Charles?
Τι εννοείται "βλέποντας άλλα Cavaliers στο internet ή στο δρόμο"?

Ο σκύλος είναι καθαρόαιμος και εντός προτύπου?

Η ποιότητα τριχώματος και πολλά άλλά που το αφορούν είναι γονιδιακά θέματα και εν μέρει διατροφής!
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Τι σημείο αναφοράς έχετε στο μάκρος του τριχώματος ενός Cavalier King Charles?
δεν γνωριζω ακριβως το μεγεθος...
Τι εννοείται "βλέποντας άλλα Cavaliers στο internet ή στο δρόμο"?
δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω νομιζω ειναι
ευκολονοητο
Ο σκύλος είναι καθαρόαιμος και εντός προτύπου?
ναι ειναι καθαροαιμος και εντοσ προτυπου.. μαλιστα εχει και μια βουλιτσα στο κεφαλι που ειναι χαρακτηριστικο της ρατσας του χρωματισμου καφε-ασπρο αλλα σπανια την συναντας.... τροφη της δινω royal canin πλεον ενω πριν τησ εδινα hills.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
ναι ειναι καθαροαιμος και εντοσ προτυπου.. μαλιστα εχει και μια βουλιτσα στο κεφαλι που ειναι χαρακτηριστικο της ρατσας του χρωματισμου καφε-ασπρο αλλα σπανια την συναντας....
Καλησπέρα,

Σας είναι εύκολο να μας δώσετε το εκτροφικό όνομα του σκύλου;
Το εντός προτύπου ποιος το έκρινε;
Ο εκτροφέας σας τι λέει για τον προβληματισμό σας;
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
απο pet shop την πειρα οχι απο εκτροφειο.. το οτι ειναι καθαροαιμο το καταλαβαινω και μονος μου δεν χρειαζεται να μου το πει κανεις ασε που και ο κτηνιατρος με το που την ειδε ειπε "καλως το cavalier" και στον δρομο αναγνωριζουν την ρατσα της.δεν ειμαι εδω επειδη εχω αμφιβολιες για την ρατσα. το σκυλακι γενικα ειναι πολυ μικροσομο δεν ειναι μονο το τριχωμα το προβλημα. στα ποδια στα αυτια και στην ουρα εχουμε μακρυα τριχα αλλα στην κοιλια δεν μεγαλωνει.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όλα αυτά τα μορφολογικά θέματα καθώς και το θέμα του τριχώματος τα αντιμετωπίζεις εξ'αιτίας της προέλευσης του ζώου.
Υπάρχουν τεράστιες διαφορές. Θα πρέπει να καθίσεις να διαβάσεις μερικά πράγματα σχετικά με την κυνολογία, τις μορφολογίες, την καθαροαιμία κτλ.
Διαβάζοντας θα δεις και θα καταλάβεις πολλά πράγματα...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Οπως σου είπε και ο Στελιος παραπάνω, το θέμα είναι γονιδιακό!
Αφου λοιπόν επέλεξες από πετ σοπ χωρις να γνωριζεις πως ήταν οι πρόγονοι, τώρα σιγά σιγά θα αρχισεις να τους φαντάζεσαι!
Σου εύχομαι να είναι μόνο αυτά τα προβλήματα!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η καθαροαιμια δεν ειναι κατι που κρινεται απο το ματι. Η ερωτηση σου ειναι δυσκολο να απαντηθει απο τη στιγμη που δεν εχεις πληροφοριες για τους γονεις του σκυλιού σου. Μπορει να δεις και αλλες διαφορες αλλα τωρα δεν εχουν τοση σημασια. Μακαρι να μην εχει προβληματα υγειας κι ας ειναι πιο κοντο το τριχωμα ή πιο μικροσωμος ο ιδιος.

Αν ψαξεις puppy mills θα δεις απο του προερχονται τα κουταβια που καταληγουν σε πετσοπς και οι εικονες ειναι σκληρες.
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
δεν ειναι προβλιματα για εμενα ισα ισα νομιζω πως ετσι το σκυλακι μου ειναι ομορφοτερο απο τα υπολοιπα τησ φυλης απλα αναρωτιομουν το γιατι.. με το κιτρινο ειναι η δικια μου. IMG_5505.jpg IMG_7459.JPG IMG_5506.jpg
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
σας ευχαριστω αλλα θα ρωτησω και εναν ιδικο καλυτερα και κακος που μεχρι τωρα δεν το εκανα
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
σας ευχαριστω αλλα θα ρωτησω και εναν ιδικο καλυτερα και κακος που μεχρι τωρα δεν το εκανα
Ειδικος ποιος μπορει να ειναι ; Δεν υπονοω οτι ολοι εδω ειναι ειδικοι,αλλα εσυ ποιον θα ρωτησεις εν προκειμενω ;
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
ενασ κτηνιατρος ισωσ η θα ρωτησω για βοηθεια στον ομιλο cavalier ελλαδος. ετσι θα εχω σιγουρες και σωστες απαντησεις
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ο κτηνιατρος δεν εχει γνωσεις πανω στη μορφολογια των φυλων παρα μονο στη φυσιολογια γενικα των σκυλων. Απο την αλλη καποιοι που ανηκουν στον ομιλο της φυλης σιγουρα γνωριζουν για την μορφολογια της. Το θεμα με αυτους ειναι οτι, εφοσον το σκυλακι σου δεν ειναι καθαροαιμο, θα δυσκολευτουν να σου δωσουν μια ακριβη απαντηση. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι απλα να το αποδεχτεις ως εχει και να χαιρεσαι που ειναι υγιες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι μια κούκλα.
Όσον αφορά το τρίχωμα οι πλέον ειδικοί να απαντήσουν είναι εκτροφείς και λάτρεις της φυλής, που έχουν μελετήσει τη φυλή και τις ιδιαιτερότητές της σε βάθος. Όλοι αυτοί μαζί είναι στον όμιλο φυλής και είμαι σίγουρος πως με χαρά θα σου λύσουν ο,τι απορία έχεις.
 
  • Like
Reactions: Aslan and CKCS


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Είναι μια κούκλα.
Όσον αφορά το τρίχωμα οι πλέον ειδικοί να απαντήσουν είναι εκτροφείς και λάτρεις της φυλής, που έχουν μελετήσει τη φυλή και τις ιδιαιτερότητές της σε βάθος. Όλοι αυτοί μαζί είναι στον όμιλο φυλής και είμαι σίγουρος πως με χαρά θα σου λύσουν ο,τι απορία έχεις.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Ο κτηνιατρος δεν εχει γνωσεις πανω στη μορφολογια των φυλων παρα μονο στη φυσιολογια γενικα των σκυλων. Απο την αλλη καποιοι που ανηκουν στον ομιλο της φυλης σιγουρα γνωριζουν για την μορφολογια της. Το θεμα με αυτους ειναι οτι, εφοσον το σκυλακι σου δεν ειναι καθαροαιμο, θα δυσκολευτουν να σου δωσουν μια ακριβη απαντηση. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι απλα να το αποδεχτεις ως εχει και να χαιρεσαι που ειναι υγιες.
απο που συμπερανες πως δεν ειναι καθαροαιμο?
 




CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Απο εδω:
αυτο που λες για εμενα προσωπικα δεν ισχυει διοτι το σκυλακι μου ειναι οντως cavalier αλλα με λιγο καθυστερημενη αναπτυξη...δεν μπορω να βρω κανενα αλλο ψεγαδι πανω της..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το pedigree είναι το γενεαλογικό δέντρο του σκύλου. Αν δεν υπάρχει, δεν μπορούμε να ξέρουμε από πού προήλθε το σκυλάκι, με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
Συνεπώς καθαρόαιμος είναι τυπικά ο σκύλος που έχει pedigree και προέρχεται αποδεδειγμένα από σκύλους της ίδιας φυλής που και αυτοί με τη σειρά τους έχουν pedigree.
 
  • Like
Reactions: ghelly and Aslan


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
δεν νομιζω πως απο τισ φωτογραφιες μου μπορεις να πεις οτι δεν ειναι cavalier. τελος πατνων δεν ηταν αυτος ο λογος που ανοιξα το θεμα διοτι για εμενα δεν υπαρχει αμφιβολια. αυτο οπως ειπατε μονο ενασ ειδικος πανω στη φυλη μπορει να το κρινει οχι οποιος να ναι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22