δεν μεγαλωνει το τριχωμα


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
κοιτα η κοπελα δεν πεταχτηκε να πει καμια βλακεια ειπε κατι σοβαρο και λογικο επειδη μαλλον εινια σοβαρη και λογικη... εσυ μαλλον..... οπως λενε "εκαστος στο ειδος του"
Κι όμως έχω «βουλίτσα» στο κεφάλι! Αδίκως με κατηγόρησες




Παρ όλα αυτά «δεν» είμαι ckcs...
 
Last edited:


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
οχι please και τα δυο αισχη ειναι.... αν δεν υπηρχαν αυτοι τα αδεσποτα δεν θα ηταν τοσα πολλα... και το δεν μου φαινονται το ειπα ειρωνικα... δεν με νοιαζει αν ειναι η οχι κοπελια ξεκολλα μη το σχολιαζεται αλλο. δεν ηταν αυτος ο λογος που ανοιξα το θεμα....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ένα σκυλι για να κριθεί καθαρόαιμο, πρέπει να ειναι παραπάνω από "ομοιο" εμφανισιακά με τη φυλή του. Πρέπει να εχει τα εντός προτύπου μορφολογίας στοιχεία, να έχει τον εντός προτύπου χαρακτήρα αλλά και την ανάλογη υγεία. Όσον αφορά το μανδύα που ήταν η αρχική σου ερώτηση λοιπόν, ένα σκυλι κληρονομεί την ποιότητα μανδύα από τους γενήτορες αλλά και από μπόλικες γενιές προγόνων. Οπότε χωρίς το pedigree που συνοδεύει ως απαραίτητο στοιχείο ταυτότητας τον καθαρόαιμο σκύλο, δεν μπορείς να εξετάσεις πώς θα εξελιχθεί το μαλλί. Μπορεί για παράδειγμα να είναι απειροελάχιστα για την δική μας αντίληψη διαφορετικής ποιότητας ο μανδύας με αποτέλεσμα να σπάει εύκολα, να φτάνει ως ένα ορισμένο μήκος και να μην μακραίνει αλλο, να τσιβιάζει εύκολα, να μαδάει περισσότερο κλπ. Σε έναν βαθμό επηρεάζει η τροφη, ναι. Αλλά σε πολύ μικρό βαθμό συγκριτικά με τα γονίδια. Οπότε μη θεωρείς ότι αλλάζοντας τροφή (που προσωπικά στο συνιστώ αφού ταϊζεις royal canin) θα αλλάξει κατι ουσιωδες.
Θα σου πω να μιλήσεις με εκτροφείς της φυλής ΑΛΛΑ, θα σου τονίσω να τους ακούς παρά να μιλάς. Σκέψου το δηλαδή σαν μάθημα που πρέπει να πάρεις και όχι σαν διάλογο μαζί με κάποιον εκτροφεα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οχι please και τα δυο αισχη ειναι.... αν δεν υπηρχαν αυτοι τα αδεσποτα δεν θα ηταν τοσα πολλα... και το δεν μου φαινονται το ειπα ειρωνικα... δεν με νοιαζει αν ειναι η οχι κοπελια ξεκολλα μη το σχολιαζεται αλλο. δεν ηταν αυτος ο λογος που ανοιξα το θεμα....

Όχι... τα αδεσποτα είναι από τα πετσοπ και από γέννες ιδιωτών που χωρίς να εχουν να πουλήσουν κουταβια τα αμολάνε στον δρόμο να βρουν τη μοιρα τους. Τα αδεσποτα ΔΕΝ είναι από τους εκτροφεις. Καθε φορά που βλέπεις να λενε σε αγγελία "καθαροαιμο χωρίς καταχωρισμένο microchip" είναι ενα σκυλι που αγοράστηκε απ΄πετσοπ και ενώ είχε υποχρεωτικά τσιπ, ουδείς το δήλωσε ποτέ στον ΠΚΣ. Αντιθετα ενας εκτροφεας, είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τη γεννα αναφέροντας το τσιπ καθε κουταβιου...οπότε τότε εύκολα βρίσκεις πού ανήκουν. Μην συγκρινεις ανομοια.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
οχι please και τα δυο αισχη ειναι.... αν δεν υπηρχαν αυτοι τα αδεσποτα δεν θα ηταν τοσα πολλα... και το δεν μου φαινονται το ειπα ειρωνικα... δεν με νοιαζει αν ειναι η οχι κοπελια ξεκολλα μη το σχολιαζεται αλλο. δεν ηταν αυτος ο λογος που ανοιξα το θεμα....
Το μονο αισχος ειναι οτι υπαρχει κοσμος που αντι να υιοθετησει ενα αδεσποτο θελει "τσαμπα καθαροαιμο" κ το μονο που τον νοιαζει ειναι "να μοιαζει με....."

Ο λογος που ανοιξες το θεμα εχει απαντηθει εξ αρχης κ ειναι τοσο απλο "απο την στιγμη που το σκυλακι δεν ειανι καθαροαιμο γονιδιακα δεν μπορεις να ξερεις τι υποβοσκει κ καθοριζει το μηκος τριχας η το μεγεθος"
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Ένα σκυλι για να κριθεί καθαρόαιμο, πρέπει να ειναι παραπάνω από "ομοιο" εμφανισιακά με τη φυλή του. Πρέπει να εχει τα εντός προτύπου μορφολογίας στοιχεία, να έχει τον εντός προτύπου χαρακτήρα αλλά και την ανάλογη υγεία. Όσον αφορά το μανδύα που ήταν η αρχική σου ερώτηση λοιπόν, ένα σκυλι κληρονομεί την ποιότητα μανδύα από τους γενήτορες αλλά και από μπόλικες γενιές προγόνων. Οπότε χωρίς το pedigree που συνοδεύει ως απαραίτητο στοιχείο ταυτότητας τον καθαρόαιμο σκύλο, δεν μπορείς να εξετάσεις πώς θα εξελιχθεί το μαλλί. Μπορεί για παράδειγμα να είναι απειροελάχιστα για την δική μας αντίληψη διαφορετικής ποιότητας ο μανδύας με αποτέλεσμα να σπάει εύκολα, να φτάνει ως ένα ορισμένο μήκος και να μην μακραίνει αλλο, να τσιβιάζει εύκολα, να μαδάει περισσότερο κλπ. Σε έναν βαθμό επηρεάζει η τροφη, ναι. Αλλά σε πολύ μικρό βαθμό συγκριτικά με τα γονίδια. Οπότε μη θεωρείς ότι αλλάζοντας τροφή (που προσωπικά στο συνιστώ αφού ταϊζεις royal canin) θα αλλάξει κατι ουσιωδες.
Θα σου πω να μιλήσεις με εκτροφείς της φυλής ΑΛΛΑ, θα σου τονίσω να τους ακούς παρά να μιλάς. Σκέψου το δηλαδή σαν μάθημα που πρέπει να πάρεις και όχι σαν διάλογο μαζί με κάποιον εκτροφεα.
εγω θα ακουω και δεν θα μιλαω μονο αν μου μιλαει ενας ειδικος... οταν μου λετε και επιμενετε ολοι πως δεν ειναι cavalier ενω δεν εχετε ιδεα απο την ρατσα και δεν το εχετε δει ποτε τι θες να κανω? ασ σταματησει εδω αυτο το θεμα θα κανω αυτο που ειπα. θα απευθυνθω στον ομιλο cavalier και μετα θα σας πω αν ειναι η οχι καθαροαιμο και για πιο λογο δεν μεγαλωνει ο μανδυας.... ΤΕΛΟΣ
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όχι λυπάμαι... δεν είναι ΤΕΛΟΣ... εσύ ανοιξες ενα θέμα σε εναν χωρο που φιλοξενείσαι. Δεν σημαίνει ότι το θέμα σου ανήκει. Το ότι είσαι ισχυρογνώμων και νομίζεις ότι έχεις καθαρόαιμο και μόνο από ειδικό (όπως μας είπες τον κτηνιατρο ειδικό και γελάνε οι τόμοι κτηνιατρικής) θα ακούσεις είναι δικό σου θέμα. Όχι δικό μας.... και πιστεψε με, δεν έχεις την παραμικρή ιδεα αν όσοι εκαναν τον κόπο να σου απαντησουν ξέρουν την φυλή. Μάλλον εσύ έχεις κενά.
 
  • Like
Reactions: Gaara




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Από την αρχή εγραφες τους πάντες, με τη μονη διαφορά ότι όταν ασχολουνται με ένα θέμα που ανοιγουμε ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να σεβαστούμε τον χρόνο που μας αφιέρωσαν.
Το να θες να λες ότι εχεις καθαρόαιμο με την σπάνια "βουλιτσα" στο κεφάλι ειναι δική σου ματαιοδοξία. Όπως σου είπα και παραπάνω, να είναι αυτή η μόνη σου έγνοια γιατι με την υπερφίαλη συμπεριφορά που επιδεικνύεις θα ειναι δυστύχημα να χρειαστεί κατι σοβαρότερο του κοντου μανδύα το σκυλάκι.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
θα απευθυνθω στον ομιλο cavalier και μετα θα σας πω αν ειναι η οχι καθαροαιμο και για πιο λογο δεν μεγαλωνει ο μανδυας.... ΤΕΛΟΣ
Εχω κληρονομικό χάρισμα και μαντεύω από τώρα! Θα τα πάρεις στο κρανίο και μ αυτούς του ομίλου...
αλλά δεν θα περασεις από δω να ζητήσεις συγγνώμη!



Υ.Γ Ούτε για τήν «βουλίτσα» μου ζήτησες...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω κληρονομικό χάρισμα και μαντεύω από τώρα! Θα τα πάρεις στο κρανίο και μ αυτούς του ομίλου...
μα δεν ειναι ειδικοι... αν δεν της πουν ότι ειναι καθαρόαιμο το σκυλί της, τι ειδικοι είναι?
 










CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
IMG_5508.jpg IMG_7459.JPG IMG_5510.jpg IMG_5511.jpgτα φιλια της!!! κουβαλατε μεγαλη τρελα παντως. επειδη δεν εχει pedigree δεν ειναι cavalier.. οτι πειτε. γινετε να διαγραφει ενας λογαριασμος σε αυτο το φορουμ?
 






Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
View attachment 52164 View attachment 52165 View attachment 52166 View attachment 52167τα φιλια της!!! κουβαλατε μεγαλη τρελα παντως. επειδη δεν εχει pedigree δεν ειναι cavalier.. οτι πειτε. γινετε να διαγραφει ενας λογαριασμος σε αυτο το φορουμ?

Τα φιλιά μας. Θα τα δεις να αχνοφαίνονται (σαν τη βούλα).

Υ.Γ. Οι λογαριασμοι σε αυτο το φορουμ δε διαγραφονται.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το ότι μοιάζει αρκετά με Καβαλιερ είναι νομίζω πασιφανές. Σαν γενική εικόνα.
Τυπικά όμως από στιγμή που δεν έχει pedigree, δεν είναι. Θεωρείται ημίαιμο.

Αντίστοιχα υπάρχουν καθαρόαιμα καβαλιερ που μπορεί να φέρουν χαρακτηριστικά τέτοια που να μην θυμίζουν καν καβαλιερ. Να είναι παντελώς εκτός τύπου.
Και δεν είναι προνόμιο μόνο των καβαλιερ αυτό, συμβαίνει σε όλες τις φυλές.

Νομίζω είναι πολύ απλά τα πράγματα και ξεκάθαρα.

Σημασία έχει εσύ να νοιώθεις καλά με το σκυλάκι σου, και γνωρίζοντας την πραγματικότητα να πορευτείς. Προσπάθησε να ενημερωθείς οσο μπορείς περισσότερο για την συριγγομυελια, να μάθεις τα συμπτώματα, σε τι ηλικία εμφανίζεται και τι μπορείς να κάνεις αν τυχών και προκύψει. Και επουδενι μην την ζευγαρώσεις.

Μπες μέσα στο site του ομίλου που πριν καιρό σου είχα παραθέσει και διάβασε.
Μόνο καλό θα σου κάνει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22