δερμα


xenia09

Member
2 Νοεμβρίου 2015
11
2
39
Σήμερα παρατήρησα στο σκύλο μου κάποιο καρουμπαλακι εσωτερικό ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι κάτι που αν επιμείνει / μεγαλώσει / πολλαπλασιαστεί θα πρέπει να το δει ο κτηνίατρος.

Μπορεί να έχει μπει κάποιο αγκάθι, μπορεί να τον έχει τσιμπήσει κάτι, μπορεί να είναι κάτι σοβαρό. Είναι κάπως δύσκολο έστω και να μαντέψει κανείς πιθανές διαγνώσεις από μια περιγραφή δυο λέξεων.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
μπορεί να είναι και κάτι απλό όπως χτύπημα. Εμείς βγάζουμε συχνά με την ατσουμπαλίαση. Να το παρακολουθήσεις και ας ρίξει μια ματιά και ο γιατρός.
 










st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τα καρουμπαλάκια, κυρίως στην περιοχή των ποδιών, οφείλονται σε συσσώρευση ασβεστίου!
Επικοινώνησε με τον γιατρό σου για να σε συμβουλέψει ώστε να αλλάξετε ή να ελαττώσετε την λήψη ασβεστίου!
Πληροφοριακά, υπάρχει κάποιος λόγος που λαμβάνει ασβέστιο?
 


xenia09

Member
2 Νοεμβρίου 2015
11
2
39
Έτρωγε τους τοίχους κ μου είχε πει ο κτηνίατρος ότι έχει έλειψη ασβεστίου
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επίσης μαζί με το σχήμα να αλλάξεις και γιατρό!:)

Το καθημερινό πρόγραμμα εκτόνωσης του σκύλου ποιο είναι?

Υ.Γ.: Για την ιστορία, κάποιου τύπου εξετάσεις έτυχε να έχετε κάνει, μήπως?:rolleyes:
 


xenia09

Member
2 Νοεμβρίου 2015
11
2
39
Βασικά είναι yorkshire terrie 6μηνων 1.5 κιλό οπότε απλα τρέχει και παίζει μες το σπίτι εξετάσεις δεν έχει κάνει πριν μια βδομάδα έκανε το πρώτο του εμβόλιο γιατί ενώ το έχω δύο μηνες το πηρα άρρωστο με τραχειοβροχιτιδα και μετά παθαίνει γαστρεντερίτιδα κ έτσι αναγκαστικά έκανε θεραπεία με ενέσεις κ σιρόπι κ κορτιζόνη γι αυτό κ παίρνει κ βιταμίνες σιρόπι γιατί είχε εξαντλήθη ο οργανισμός του
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ωραία, η κατάσταση της υγείας του από αυτά που αναφέρεις είναι επιβαρυμένη, άρα για σωστή-επαρκή εκτόνωση είναι άσκοπο να μιλάμε. Προέχει η υγεία, οπότε όταν το βλέπεις ότι έχει όρεξη να το εκτονώνεις, έστω και λίγο.
Όπως καταλαβαίνεις το ότι τρώει τους τοίχους δεν είναι επουδενί λόγος για λήψη ασβεστίου...πόσο μάλλον όταν δεν έχουν γίνει και εξετάσεις.
Ξανασυζήτα το με τον γιατρό σου ή πήγαινε για 2η γνώμη σε άλλον γιατρό.

Προσωπικά αν άκουγα αυτό το πράγμα και αυτόν τον λόγο από το στόμα γιατρού θα έφευγα...
Ξανά κατά την δική μου γνώμη, θα έβγαζα το ζώο βόλτα, μπορεί να έχει πεσμένο ανοσοποιητικό αλλά θα έπαιρνα το ρίσκο...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
btw ούτε να πολυτρέχει σε γλυστερες επιφανειες, όσο γίνεται γιατι δεν αποκλειεται να ειναι καρουμπαλο απο χτύπημα αυτό. Άλλα έτσι κ αλλιώς δνε θες να εχει πρόβλημα με γονατα και εξαρθρώσεις μετά.
Το anima strath, λέτε να βοηθούσε παιδια; να του τονώσει τον οργανισμό και την όρεξη χωρις να παίρνει συμπληρώματα ασβεστίου.
Αλήθεια εχει κανεις ιδεα πώς προέκυψε ότι το φαγωμα τοιχων ειναι ελλειψη ασβεστιου; ότι τι; από το ασβέστωμα των σπιτιων;
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
έλα ντε. Και το λένε ακόμα τελικά..δεν ξέρω ίσως επειδή ο τοίχος περιέχει ασβέστη; Παίζει ή λεω χαζομάρες; Βέβαια ο ασβέστης και το ασβέστιο ένα και το αυτό. Να τρώμε κι εμείς. "Θα σου μαγειρέψω εγω ένα ταψί μεσοτοιχίααα..άλλο πράγμα!"
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
έλα ντε. Και το λένε ακόμα τελικά..δεν ξέρω ίσως επειδή ο τοίχος περιέχει ασβέστη; Παίζει ή λεω χαζομάρες; Βέβαια ο ασβέστης και το ασβέστιο ένα και το αυτό. Να τρώμε κι εμείς. "Θα σου μαγειρέψω εγω ένα ταψί μεσοτοιχίααα..άλλο πράγμα!"
εγώ θα βγω να κλέψω σιδηρο τότε. Κανα κάγκελο, θα φτάνει ε?...
 


xenia09

Member
2 Νοεμβρίου 2015
11
2
39
Βόλτες βγαίνει μόνο αν έχει πολύ καλό καιρό μηλησα τώρα με τον κτηνιατρο κ μου είπε να του ετριβες με μολυβονερο κ αν δε του περάσει σε τρεις μέρες να τον πάω να το δει

Τον Ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να του χει γίνει από το ασβέστιο κ της βιταμίνες που παίρνει κ μου είπε σε καμία περιπτωση
 




xenia09

Member
2 Νοεμβρίου 2015
11
2
39
Δε ξέρω εσύ ποιο χρησιμοποιης αλλά σωστά τι να σου κάνει εσενα ένα τόσο δα μολυβακι;