είναι επιθετικό;


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
ROTTIE: Οι δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν από εδώ: Ερωτησεις για Κανάριο

Είχα ενα παρομοιο θεμα χθες.Πήγαμε με τον άντρα μου σε μια ταβερνα να παρουμε φαγητο για να κανουμε πικ νικ σε καποιο χωραφι.Ενώ περιμενα με το σκυλο στο αμαξι έξω από την ταβερνα,οποιος περνουσε κοντά στο αμαξι, του γρύλιζε.Τον χαιδεψα, του μιλησα γλυκα, και γενικα τον ενθαρρυνα.Καλά έκανα;Διάβασα πιο πριν οτι έχει να κανει με τα όρια, αλλά μήπως γινει καχύποπτο;γενικά, όταν θα ειμαστε έξω και γαυγισει σε καποιον που θα περασει παρα διπλα του τι κάνω;Το έχει ξανακάνει σε μια βολτα που πήγαμε εκτός αμαξιού.Στους 20 ανθρωπους π.χ. γρύλισε σε 2.Τον ενθαρρύνω ή δε δινω σημασια;
 
Last edited by a moderator:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εξαρτάτε τι ζητάς στο μέλλον

θέλεις εναν σκύλο που θα γρυλίζει και ΙΣΩΣ επιθετικό προς τους άλλους ή εναν σκύλο ήρεμο και κοινωνικό ???????
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
στην ηλικια που ειναι το κουταβι σου δεν πρεπει να εκδηλωνει αυτη την επιθετικοτητα. Οφειλεται (και αυτο) στην ελλειψη αυτοπεποιθησης και στην περιοδο των φοβιων, ειναι επομενως επιθετικοτητα λογω φοβου και δεν πρεπει με κανενα τροπο να την επιβραβευεις - ενισχυεις. Αντιθετα πρεπει να επιβραβευεις τις θετικες προσεγγισεις του στον κοσμο , αυτο ειναι κατι ενισχυει σωστα την αυτοπεποιθηση του :) τις αρνητικες εκδηλωσεις του στη δεδομενη φαση αγνοησε τις
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
γενικά, όταν θα ειμαστε έξω και γαυγισει σε καποιον που θα περασει παρα διπλα του τι κάνω;
Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην ενθαρύνεις τέτοια συμπεριφορά.

Να τον μαλώνεις όταν γρυλίζει χωρίς λόγο. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με τον τόνο της φωνής σου (ένα έντονο ΜΗ!!! πχ.).

Το τι θέλεις να κάνεις με τον σκύλο στο μέλλον είναι άσχετο.
Σε κανέναν δεν είναι χρήσημος ένας σκύλος που γρυλίζει χωρίς λόγο.

Ούτε ο καλύτερος εκπαιδευμένος σωματοφύλακας δεν κάνει τέτοιο πράγμα. Η μάλλον, ΚΥΡΙΩΣ αυτός.

Το ότι το κάνει από φόβο είναι δεδομένο. Αν όμως τρομάζει τον κόσμο, θα το κάνει όλο και περισσότερο, ακόμη κι όταν δεν φοβάται καθόλου.

Μην νομίζεις πως δεν το καταλαβαίνει πως τον φοβούνται και δεν επιβραβεύεται/ικανοποιείται κάθε φορά που "διώχνει" κάποιον (γιατί ΠΑΝΤΑ φεύγει).

Γι' αυτό τον λόγο ούτε το να τον αγνοείς είναι αρκετό (επιβραβεύεται έτσι κι αλλιώς). Μάλλωμα θέλει. Το πως ακριβώς (πόσο μάλωμα επίσης) θα πρέπει να στο εξηγήσει κάποιος πολύ πιο έμπειρος (ένας καλός εκπαιδευτής θα ήταν ιδανικός).

Δεν είναι κάτι που μπορεί να σου εξηγίσει κανείς μέσω νετ ή τηλεφώνου (θα πρέπει να δει τον σκύλο από κοντά, σε περιπτώσεις που εκδηλώνει αυτήν την συμπεριφορά και μετά να σε συμβουλέψει).

Αν θέλεις να επιβραβεύεις τον σκύλο σου όταν αγριεύει κάνε το ΜΟΝΟ αν

1) κάποιος απειλήσει το αυτοκίνητό σου,
2) κάποιος απειλήσει εσένα ή μέλος της οικογένειάς σου,
3) κάποιος θέλει να μπεί ακάλεστος στο σπίτι σου.

ΠΟΤΕ άλλωτε.

Όλες της άλλες φορές πρέπει να θυμώνεις και να δείχνεις όσο περισσότερο απογοητευμένος μπορείς (και λίγο να σου αρέσει θα το καταλάβει ως επιβράβευση).
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
συγνωμη που θα διαφωνησω σε ενα μονο σημειο μαζι σου Δρ Ζιβαγκο, τονιζοντας οτι συμφωνω γενικα με οσα εγραψες, αλλα χρονικα και στη συγκεκριμενη περιπτωση εχω τη γνωμη οτι χρειαζεται μια ειδικη αντιμετωπιση. Εισαι βεβαια πολυ αρμοδια στο θεμα της εκπαιδευσης αλλα επειδη ξερω τη φυλη και δεδομενου οτι το κουταβι ειναι σε πολυ ευαισθητο σταδιο, δεν νομιζω οτι το μαλωμα στη συγκεκριμενη φαση ειναι οτι καλυτερο ενδεικνυται. Πιστευω απο την εμπειρια μου με τους Μολοσσους οτι η διακριση (με την ενισχυση στη φιλικη προσεγγιση και αδιαφορια στην καχυποπτη) θα λειτουργησει θετικοτερα μεχρι το κουταβι να βγει απο την παρουσα φοβικη κατασταση.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Όταν θέλω να του καθαρίσω το κρεβατάκι του και βγάζω τα παιχίδια από μέσα, τρέχει και μου τα παίρνει.Δε με δαγκώνει εμένα, αλλά δε θέλει να του τα παίρνω και όταν του τα αφήνω τα "αγκαλιάζει" με τα πόδια του.Όταν όμως παίζουμε το "φέρ' το",πάντα μου φέρνει το παιχνίδι.'Εχει τύχει όμως σε άλλο παιχνίδι που του τραβάω ελαφριά την κάλτσα και καταφέρνω να την πάρω, να με δαγκώσει φευγαλέα.Ξέρω πως να αντιδράσω, το έχουμε αναφέρει πολλές φορές:),αλλά αναρωτιέμαι αν αυτά είναι ενδείξεις σοβαρής επιθετικότητας ή έχει να κάνει με την ηλικία, τα δόντια και θα ξεπεραστεί.Πάντως κάθε φορά τον αποθαρρύνω στο να το κάνει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν υπάρχει επιθετικότητα όπως την νοείς εσύ.
το κουτάβι κανει πειράματα γενικά χωρίς δόλο ή οποιαδήποτε σκέψη
απλα πειράματα

βέβαια εσύ τον αποτρέπεις και γενικά του δείχνεις ποια είναι η κόσμια συμπεριφορά πάντα

για σκέψου πόσο επιταχύνει τον ρυθμό μάθησης του με αυτές τις συμπεριφορές που λές...;)
αν καθόταν ήσυχο συνέχεια και παθητικό δεν θα του δίνονταν όλα αυτά τα μαθήματα που του δίνουν οι αποτροπές και οι υποδείξεις σου;)

αλλά η fainomenon σίγουρα θα ξέρει καλύτερα μιας και έχει αναθρέψει κουτάβια του είδους σας:)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν είναι αυτός ο λόγος,δε με νοιάζει καθόλου!Είναι όμως;Μη παρερμηνεύσω σημάδια και τρέχω και δε φτάνω αργότερα...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σώπα καλέ μην ανησυχείς
αφού είμαστε εμείς εδώ
θα σου βρούμε και εκπαιδευτή
μέχρι και έρανο μπορεί να κάνουμε:D:D:D

αλλά για εκπαιδευτή είπαμε καλύτερα απο τώρα
σε ένα άλλο πόστ,θυμάσαι?
puppy class τα λένε.
 








denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ απόλυτα.
Μόνη λύση η "τεχνητή" προσέγγιση από φιλικούς "αγνώστους" χωρίς να αφηνουμε περιθώριο για τυχαία συναντηση μέχρι ο σκύλος να προσαρμοστεί και να νιώσει ασφάλεια. Σε όλες τις φυλές το ίδιο ισχύει. Αν δεν γίνεται καλύτερα αδιαφορία, ή απόσπαση της προσοχής.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
παιχνιδι ειναι...:) και μαλιστα πολυ καλο, αφου σου φερνει παντα το παιχνιδι...ο λογος που σε δαγκωνει ειναι επειδη τραβας την καλτσα να την παρεις - ειναι διεκδικηση...Πρεπει να του δινεις ανταμοιβη (κομματακι τυρι πχ) για να σου το δινει μονο του...οχι να παιζετε διελκιστυνδα...δεν ειναι οτι καλυτερο να συνηθισει ο Μολοσσος να παιζει διελκιστυνδα μαζι σου, οδηγει σε ανταγωνισμο. Το παιχνιδι πρεπει να ειναι συνεργασια με σαφη ορια και πρεπει παντα να κερδιζεις εσυ στο τελος - αλλα με θετικο τροπο - δηλ. να στο δινει με ευχαριστηση (με ανταμοιβη / τροφη αρχικα και αργοτερα μονο με εντολη - επιβραβευση - μπραβο - χαδι...οτι του αρεσει και τον κινητοποιει περισσοτερο) και να του το δινεις πισω για να μην παθαινει προσκολληση και φοβαται οτι θα το χασει αν στο δωσει. Το παιχνιδι να εχει αρχη και τελος που θα τα σηματοδοτεις εσυ , οχι καθε φορα που γουσταρει να παιξει να στο επιβαλλει ο σκυλος. Καλο ειναι να βαλετε μια ρουτινα σε αυτα τα πραγματα, συγκεκριμενες ωρες.
Και γενικα να μην εισαι αγχωμενη καθολου, χαλαρωσε και απολαυσε το παιχνιδι και τη συμβιωση με το κουταβι σου, που ειναι πολυ εξυπνο και συνεργασιμο ! :)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Με μπέρδεψες λίγο:στο βιβλίο που έχω για μολοσσούς, αν θυμάμαι καλά λέει να τον αφήνω να νικάει κάποιες φορές για να αυξάνεται η αυτοπεποίθησή του.:rolleyes:
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
της Jill Swedlow,στα ελληνικα

να κερδίζει στο παιχνίδι.αυτό δε νου είπες ή δε καταλαβα;ψαχνω τωρα στο βιβλιο να βρω που το λέει
 
Last edited by a moderator:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ξαναδιαβασε τι εγραψα. Αλλο το να κερδιζει το παιχνιδι μερικες φορες (να του το δινεις) αλλο να σε νικαει στην ελληνορωμαικη και στη διελκιστυνδα! :) και αλλο το να κερδιζει και να του ανεβαζουμε την αυτπεποιθηση οταν πχ γαυγιζει στον κακοπιο και ο κακοποιος φοβαται και φευγει...αυτα δεν ειναι του παροντος!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μμμ....Δε το βρήκα.Ίσως το διάβασα στο φόρουμ.Θυμάμαι πάντως ότι κάπου το διάβασα.Τελοσπάντων.Λάθος είναι,ε;
Κάτι άλλο.Τώρα που έψαχνα στο βιβλίο, βρήκε ευκαιρία (το ατιμούτσικο:p)και ανέβηκε στην πολυθρόνα μου.Του είπα σταθερά "κάτω",δε κατέβηκε, πήγα να το πάρω αγκαλιά να το κατεβάσω επαναλαμβάνοντας την εντολή,αλλά με δάγκωσε:(Συνέχισα λέγοντας "όχι" σταθερά και αυτό συνέχισε πότε να ανεβαίνει, πότε να δαγκώνει.Τον οδήγησα στο μπαλκόνι για πολύ λίγο και με κοίταξε απ' το μπαλκόνι να κάθομαι στη καρέκλα.Τον έβαλα γρήγορα μέσα γιατί λένε δε μπορεί να συνδέσει την πράξη με τη συνέπεια για μεγάλο διαστημα.Κάτι μου λεει ότι αντέδρασα υπερβολικά.Τι λες;