ειπα να ανεβασω και εγω τον δικο μου


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Να σου ζήσει ο πιτσιρής. Γλύκας είναι!
Ταυτότητα να του βάλεις...χθες.
Να μην τον λύνεις ποτέ και πουθενά και να προσέχεις πάρα πολύ στην γειτονιά σου. Φημίζεται για τις φόλες της δυστυχώς. Τα μάτια σου 104 και τηλέφωνο γιατρού που να το σηκώνει ακόμη και μαύρα μεσάνυχτα, πάντα πρόχειρο.
 
  • Like
Reactions: manos-_




manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
οι τροφες που κατεληξα και δεν ξερω ποια να επιλεξω ειναι οι εξης 2:
1.PRIMORDIAL PUPPY ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ
Grain-Free - 70% Ζωικά συστατικά – 30% Λαχανικά, βότανα και φρούτα

Συστατικά: Φρέσκο ψάρι(35%), αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου(25%), αρακάς, πατάτα, λίπος κοτόπουλου(11%), κουκιά, λιναρόσπορος(2%), αποξηραμένη πούλπα ζαχαρότευτλων, ζύμη, φύκια(0,3%), αποξηραμένο ραδίκι, φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες FOS(0.2%), ζύμη(MOS 0.2%), γιούκα(0,03%), γαϊδουράγκαθο(0,02%), αφυδατωμένος ανανάς(0,02%), αφυδατωμένο ρόδι(0,02%), αφυδατωμένη ρόζα κανίνα(0,002%), αφυδατωμένο μούρο(0,0006%), γλυκοζαμίνη(100mg/kg), θειική χονδροϊτίνη(50mg/kg), εκχύλισμα δενδρολίβανου.


Πρόσθετα: Ε5 οξείδιο μαγγανίου 88mg , Ε6 θειικός ψευδάργυρος 211mg, Ε2 ιωδιούχο κάλλιο 5.04mg, Ε8 σεληνιώδες νάτριο 0.39mg

Αναλυτικά συστατικά: υγρασία: 8%, ακατέργαστη πρωτεΐνη: 30%, ακατέργαστα έλαια και λίπη: 19%, ακατέργαστη τέφρα: 8%, ακατέργαστες ίνες 2,6%.

Ενέργεια μεταβολισμού: 3950 Κcal/kg

2.
PROFINE PUPPY CHICKEN & POTATOES
κοτόπουλο 45% αφυδατωμένο κοτόπουλο 25%, άλευρο κοτόπουλου 20%, αραβόσιτος, λίπος κοτόπουλου διατηρημένο σε μείγμα τοκοφερόλων, πηγή βιταμίνης E 12%, πατάτα 11%, αποξηραμένα μήλα, μαγιά ζυθοποιίας, υδρολυμένο συκώτι κοτόπουλου 2%, γαρίδες 1,5%, έλαιο σολομού 1%, θαλάσσια φύκη 0,5%, θειική γλυκοζαμίνη 0,025%, ρίζες ραδικιών (πηγή μαννoολιγοσακχαριτών) MOS 0,02%, μείγμα βοτάνων (μάραθο, βασιλικός, φασκόμηλο) 0,02%, φρουκτοολιγοσακχαρίτες 0,015%, εκχύλισμα Yucca schidigera 0,015%, θειική χονδροϊτίνη 0,015%.

Ακατέργαστη πρωτεΐνη 30,0%, περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες 20,0%, ακατέργαστες ίνες 2,2%, υγρασία 10%, ακατέργαστη τέφρα 7,0%, ασβέστιο 1,6%, φώσφορος 1,1%, Ωμέγα-3 0,31%, Ωμέγα-6 2,60%. ΜΕ: 4.100 kcal/kg.

εαν μπορει καποιος εμπειρος να με βοηθησει στην επιλογη θα το εκτιμουσα. η τιμη τους ειναι πανω κατω η ιδια γυρω στα 55-60 τα 15 κιλα
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Να σου ζήσει ο πιτσιρής. Γλύκας είναι!


σε ευχαριστω πολυ. γενικα εχω ρωτησει αρκετα για τα επικυνδυνα μερη και τα αποφευγω,συνηθως παμε στον χωρο του πολυτεχνειου που θεωρειται ασφαλης.
την κτηνιατρο που πηγαινουμε την εμπιστευομαι, ειναι παντα προθυμη να μου απαντησει σε οποιοδηποτε θεμα εχω. για ταυτοτητα θα παω αυριο γιατι πηγα σε ενα pet shop και μου ειπαν 17 ευρω το οποιο μου φανηκε τραβηγμενο. σχεδον μια βδομαδα εχουμε που τον βγαζω εξω απο το σπιτι και τον αφηνω να πατησει πατωμα
 
  • Like
Reactions: mareco


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Για ταυτότητα κοίτα και σε κλειδαρά, έχουν μεταλλικές πλακέτες που τις χαράζουν επιτόπου και πληρώνεις του στυλ 4-5 ευρώ...

Να σου ζήσει ο μπέμπης, είναι γλύκας :):) και καλωσήρθατε!!
 
  • Like
Reactions: manos-_




manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Η πρώτη με βάση συστατικών είναι καλύτερη γιατί δεν έχει καλαμπόκι. Κοίτα και brit care grain free
καλησπερα.ευχαριστω
εαν εχεις καποιο link για να τσεκαρω απο καποιο καταστημα στειλτο με pm εαν δεν επιτρεπεται εδω καθως με googlarisma μου εμφανιστηκε μονο απο ενα ελληνικο το οποιο την εχει μονο για κουταβια μεγαλων φυλων (ο δικος μου θα ειναι μεσαιου μεγεθους)
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
καθως δεν οδηγαω και ειναι σχετικα μακρια γνωριζεις αν κανουν παραδοσεις κατ'οικον?
Μπορεις επίσης να μπεις στη σελιδα της τροφης ΕΔΩ. Εχει λίστα με Brit care sales points. Iσως βρεις καποιο κοντινο. Παρε τηλ να ρωτησεις πρωτα γιατι δεν ειναι και πληρως ενημερωμενη.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n and manos-_


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Μπραβο για την υιοθεσια κ ο μικρουλης ειναι κουκλος!
Για τροφη προτεινω Naturea εφοσον μιλαμε για ξηρα.
 
  • Like
Reactions: manos-_


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
σας ευχαριστω ολους και για τη βοηθεια και για τα καλα λογια!
λοιπον σημερα συνεβη το εξης:
πηγαμε το πρωι την βολτα μας κανονικα για ενα 40λεπτο τον ελυσα και λιγο σε περιφραγμενο παρκο να παιξει με ενα αλλο σκυλο με την επιβλεψη μας παντα. αφου γυρισαμε σπιτι μετα απο λιγη ωρα το ενα μαγουλο ειχε πρηστει πολυ. πηρα τηλεφωνο την κτηνιατρο και μου ειπε να του δωσω αντιαλλεργικο χαπι (το εκανα), αφου λοιπον δεν υποχωρησε το πρηξιμο πηγαιμε απο το ιατρειο το απογευμα.
τον ειδε η κτηνιατρος και ειπε να του κανει ενεσιμη αντιβιωση, μολις του εκανε την ενεση ο μικρος τα εχασε και αρχισε να φωναζει να κλαει και να δαγκωνει οτι βρει μπροστα του μετα απο 2-3 λεπτα ηρεμισε συνεχισε να κλαιει αλλα κουνουσε ουρα και μας εγλυφε.
εχει καποιος τετοια εμπειρια με πρηξιμο? επισης ειναι φυσιολογικο να δημιουργησει τετοιον πανικο?
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
εδω ειναι το πρησμενο μαγουλο/χειλος τωρα ευτυχως εχει υποχωρησει σχεδον τελειως
 

Attachments



haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ίσως τον τσίμπησε καμιά μέλισσα; Το έπαθε ένα από τα κουτάβια μας αλλά στο πόδι, πρήστηκε και έτρεμε ολόκληρος, του έδωσαν χάπι Prezolon και μετά από 2-3 ώρες το πρήξιμο πέρασε.
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Ίσως τον τσίμπησε καμιά μέλισσα; Το έπαθε ένα από τα κουτάβια μας αλλά στο πόδι, πρήστηκε και έτρεμε ολόκληρος, του έδωσαν χάπι Prezolon και μετά από 2-3 ώρες το πρήξιμο πέρασε.
prezolon του εδωσα και εγω αλλα αφου δεν περασε σε ενα 2ωρο περιπου πηγαμε μια βολτα απο τον κτηνιατρο. ολα καλα λογικα, η συμπεριφορα του με ανησυχησε λιγο
 




manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Σίγουρα κάποιο τσίμπημα. Κούκλος είναι, να τον προσέχεις πολύ και να περνάτε όμορφα.
ευχαριστω!! δεν καταληξαμε τι ειναι ακριβως αλλα σημερα περασε τελειως οποτε ολα καλα. τον προσεχω πολυ <3
 
  • Like
Reactions: haviharakennel






manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Μεγαλώνουμε και εμείς σιγά σιγα. Πεντε μηνών σχεδόν γύρω στα 12-13 κιλα. Τα αυτιά λέτε να μείνουν πάνω?
Επίσης κάποια εμπειρο ματι για τελικό βαρος?
 

Attachments