εμβολιο μετα τα 12 χρονια


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
καλησπερα!
ηθελα να ρωτησω αν ισχυει οτι μετα τα 12 χρονια δεν ειναι απαραιτητο να κανουμε εμβολια στο σκυλο ή αν ειναι χαζομαρα?
το ακουσα χθες και μου φανηκε χαζο αλλα ειπα να το ρωτησω!
εχει ακουσε ή ξερει κανεις?
ευχαριστω!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι βέβαια! Κυρίως αν πρόκειται για τη λύσσα και μερικά άλλα εμβόλια για πολύ επικίνδυνες αρρώστειες. Το γέρικο σκυλί αρρωσταίνει ακόμα πιο εύκολα από το νέο!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ιδίως το εμβόλιο της λύσσας είναι άχρηστο . Εγω δεν τους το κάνω πιά. Και έχουν συμφωνήσει πολλοί κτηνίατροι μαζί μου.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σοβαρά? Εδώ απαγορεύεται να το αμελήσει κανείς. Έχουν μάλιστα και βάση δεδομένων για κάθε σκυλί, πότε το έκανε κλπ. και πρέπει να φοράει ειδική μπλε φωσφοριζέ ταμπέλα που λέει πότε το έκανε, πότε πρέπει να το ξανακάνει, το νούμερό του στη βάση δεδομένων και την εγγύηση της πολιτείας του Ιλλινόι (στην περίπτωσή μου). Κι αυτό για να φαίνεται από μακρυά και να το βλέπουν όλοι. Το μόνο που έχει πει η κυβέρνηση πλέον είναι ότι το αντιλυσσικό πρέπει να γίνεται κάθε τρία χρόνια και όχι ετησίως.

Ορίστε πώς φαίνεται κιόλας η ταμπελίτσα του αντιλυσσικού ακόμα και τις φωτογραφίες του Μουφ:

http://www.dogforum.gr/v3/album.php?albumid=251&attachmentid=3493

http://www.dogforum.gr/v3/album.php?albumid=251&attachmentid=4572

Η κίτρινη ταμπελίτσα είναι του Petwatch με τον αριθμό από το τσιπάκι του! Επίσης υποχρεωτική από το συμβόλαιό του.
 
Last edited:




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχει ξανασυζητηθεί
Δεν συμφωνώ με τον ετήσιο εμβολιασμό εφ'όρου ζωής.
Και δεν τον προτείνω...κάποιοι από τους λόγους γράφτηκαν παραπάνω,κάποιοι όχι.
Θεωρώ καλό και απαραίτητο τον εμβολιασμό στα πρώτα χρόνια της ζωής των ζώων.

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε πως και τα εμβόλια είναι φάρμακα,όπως ξανείπα,και έχουν ακόμα και αλλεργικές αντιδράσεις (σε κάποια άτομα) άρα χρήζουν προσοχής και από ιδιοκτήτη και από κτηνίατρο.

Το νομικό πλαίσιο για τον εμβολιασμό κατά της λύσσας στην χώρα μας είναι βλακώδες!!...


Υ.Γ. Το κόστος αυτής της "φιλοσοφίας" είναι μεγάλο...όχι γιατί είναι τόοοοσα πολλά τα έσοδα από τα επαναληπτικά εμβόλια,αλλά γιατί ο πολύ κόσμος σε κρίνει ως "άσχετο" (μία που είσαι "μειονότητα"...τα ίδια σχόλια παίρνεις και από συναδέλφους εκάστοτε... :) ) και γιατί όταν μιλάς για΄"τέστ τίτλων" , "αλλεργικά τεστ" , κ.α. ...θεωρούν ότι απλά θες να τους "φας περισσότερα λεφτά"...
ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ...διαβάστε
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ιδίως το εμβόλιο της λύσσας είναι άχρηστο . Εγω δεν τους το κάνω πιά. Και έχουν συμφωνήσει πολλοί κτηνίατροι μαζί μου.
Και αν θες να μπεις με το σκύλο σου σε μια έκθεση μορφολογίας δεν είναι απαραίτητο;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Στην Ελλάδα, δεν έχουν ζητήσει ποτέ βιβλιάριο υγείας...για να τσεκάρουν εμβόλια
Εδώ που τα λέμε...ούτε σε εκθέσεις έξω μας έχουν ζητήσει...τώρα που το σκέφτομαι..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ειχα δει το προγραμμα για την CACIB στο Βελιγραδι που θελαμε να παμε σαν θεατες (τελικα δεν πηγαμε), ζηταγαν ο σκυλος να εχει αποδειξη πως ειναι εμβολιασμενος. Τωρα αν το ζητανε στην πραξη.. δυστυχως δεν ειδα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εδώ το ζητάνε παντού. Μέχρι και στο Petsmart για να μπούμε μέσα δηλαδή. Όπου δε είναι να μπει σκύλος πρέπει να δείχνει εμβόλια και φυσικά το λένε τα συμβόλαια όλων των σκύλων. Όταν είναι η εποχή των αναμνηστικών εμβολίων παίρνει τηλέφωνο η κτηνίατρος και αν δεν πάω θα με αναφέρει στο Animal Control. Όταν δε είναι να πάρεις καινούριο σκύλο από εκτροφέα ή καταφύγιο (δε μιλάω για παπυμιλλά ή ΒΥΒ), θα πάρουνε οπωσδήποτε τηλέφωνο τον κτηνίατρο των όποιων σκύλων είχα ποτέ να ρωτήσουνε αν τον εμβολίαζα. Μπορούν επίσης να ζητήσουνε και αντίγραφα των βιβλιαρίων, αλλιώς σκύλος πάπαλα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όλες οι εκθέσεις το ζητάνε.
Στο Πανευρωπαικο στο Ζάγκρεμπ..πχ, δεν μας ζήτησαν τίποτα. Τα είχαμε βέβαια μαζί μας, αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε.