εμπειριες απο κομμωτηρια..


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε άσχημες εμπειρίες από κομμωτήρια σκυλιών?!θέλω να κάνω stripping στο westy μου αλλα φοβάμαι αν πονάει..
Επίσης έχω ακούσει ότι έχουν συμβεί πολλά ατυχήματα σε κομμωτήρια..να τα κόψουν καταλάθος ..η ότι τα υπνωτίζουν ,τα βαράνε και διαφορα τέτοια.. :shock:
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ! και να μην επιτρεψεις ο,τι δε θελεις να συμβει ή μαλλον να το εχεις ηδη συζητησει απο πριν. :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πολυ καλο θεματακι και με ενδιαφερει αμεσα!
Ειμαι Groomer.

Πρωτα στο
θέλω να κάνω stripping στο westy μου αλλα φοβάμαι αν πονάει..
Οταν ειναι ετοιμο και "ωριμο" το μαλλι του Westie δεν ποναει καθολου στο stripping. Εαν στριπαρεται πριν τιν ωρα του- ναι- τοτε ποναει.
Παντος σε συμβολευω παρα πολυ να μην αφησεις να στο κουρευουν, αν εχει Stripping Coat.
Στα σκυλια με whooly Coat συνηθος δεν μεινει και τιποτα αλλο- δεν γινεται να στριπαρονται. Αλλα αυτα ειναι εξαιρεσεις.
Το κουρεμα πρεπει να αποφευγεται για το εξης λογο:
Τα μαλλια του Westie δεν πεφτουν μονα τους, οπος σε ολα τα Τερριερ.
Εαν το κοβουμε τοτε, δεν ανανεονεται η ριζα με αποτελεσμα με τον καιρο να μαλακονει και το τριχομα, να πυκνονει και να γινεται ετσι ολο και πιο δυσκολο στην περιποιηση. Προβληματα με το Δερμα δεν ειναι καθολου σπανια στα Westies !

Το οτι τα υπνωτιζουν τα σκυλια πολλες φορες ειναι γεγονος! Αυτο συμβαινει κυριος εκει που εχουν πααρα πολλα ραντεβου ανα μερα και δεν εχουν τον χρονο να ασχολουνται πολυ με το καθε ζωω.
Σιγουρα ειναι πολυ πιο ευκολα να κουρευεις ενα ζωω ναρκομενο, απο το να χτιπιεται και να "παλευεις" με τις ωρες μαζι του.

Βεβαια αυτο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Η δουλεια μας απαιτει υπομονη και σιγουρα και αρκετες γνωσεις περι σκυλων και την συμπεριφορα τους.
Εγω αυτην την δουλεια την εμαθα απο την μαμα μου που ειχε κομμοτηριο σκυλων στην γερμανια- μεγαλοσα εκει μεσα!
Ετσι ειμαι 40 ετων, αλλα ασχολουμε περιπου 25 χρονια με το επαγγελμα.
Σε ολα αυτα τα χρονια εχω συναντησει περιπου 5 σκυλια που δεν γινοταν να κουρευονται χωρις ναρκωση (απο τους εκαντονταδες που ειχα μεχρι τωρα την ευκαιρια να γνωρισω)! Δεν αφηναν καν να τα χαιδευεις η απλα να τα αγγιζεις.


Απαραδεκτο επισης η βια! Αλλα ναι- και αυτο συμβαινει!
Ασεχτα οτι ειναι εντελος ανοφελο να δειρεις εναν σκυλο. Υπαρχουν πολυ πιο αποτελεσματικοι τροποι να τα "τηθασευεις" και να επιβληθεις.
Ενας Groomer που δερνει σκυλο- δεν ειναι καλος στην δουλεια του!

Η Boxer εχει δικιο= μεινε εκει! Βλεπε!!!
Και μην αφησεις να κακομεταχειριζονται τον σκυλο σου.
Αλλα και αυτο με οριο- ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι πολλοι ιδιοτητες δεν κατανοουν μερκια πραγματα και τρομαζουν οταν σφερκωνο το ατιθασο σκυλακι τους- Για να του δειξω πιος ειναι ο μαγκας εκει μεσα!!

Τωρα για το τελευταιο, τα τραυματα!
Ναι, μπορουν να συμβουν! Δυστυχος. Δεν πρεπει- αλλα οσο πιο πολυ κουνιεται και χτιπιεται ενας σκυλος- τοσο πιο ευκολα συμβεινει και ενα ατυχημα. Και μιας που δουλευουμε με κοφτερα αντικειμενα.....
Αλλα συνηθος προκεται για επιφανειακα τραυματακια, για τα οποια ειναι υποχρεομενος ο Groomer να ενημερωσει τον ιδιοκτητη και να τα περιποιεται και σε πρωτη φαση (Απολυμανση του τραυματος και σταμτημα της αιμοραγιας, αλλα βεβαια χρειαζεται και τις απαραιτιτες γνωσεις για πρωτες βοηθιες ).
Μια πελατισσα μου εχασε σκυλο απο συψαιμια, επειδη κοπηκε παρα πολυ στο κουρεμα, η Groomer δεν ειπε τιποτα και κολλησε το κοψημο με Logo!
Ετσι δεν φαινοταν καν οτι ειχε τραυμα και ο ιατρος δεν καταλαβε που να ψαξει!

Μια συμβολη για το τελος :
Ψαξε καλα που θα πας τον σκυλο σου για περιποιηση.
Πολοι συναδελφοι δεν ξερουν να κανουν στρππινγκ (η δεν θελουν, επειδη ειναι πιο χρονοβορο και κουραστικο) και κουρευουν μονο- αλλα δεν το λενε πριν!
Μια πελατισσα μου με Scottish πηγε σε 4 κομμωτηρια που της ειχαν πει πριν οτι ξερουν απο Σκοτσεζους- και της τον εκαναν καθε φορα και χειροτερα λαθος- και κανενας δεν εκανε στριππινγκ.
Εμενα μου χρειαστηκαν μετα 2 επισκεψεις (8 μηνες περιπου) για να διορθονω να λαθη και να τον φερω σε καποια καθοςπρεπει εμφανηση!







[/img]
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Με logo??? :shock: Kαλά πώς κολλάς το δέρμα με logo?
πάντως όσους κάνουν το επάγγελμα του κομμωτή σκύλων,τους θεωρώ ήρωες :D.Έχω ένα φίλο που κάνει αυτή τη δουλειά κι αυτός πολλα χρόνια,το τι ιστορίες μου έχει πει......Αλήθεια αν γίνει κανά λάθος και κόψεις καμιά τούφα που δεν πρέπει και το σκυλί για παραδειγμα πρέπει να κατέβει σε έκθεση την επόμενη μέρα,τι κάνεις??? :roll:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
keyman said:
..Αλήθεια αν γίνει κανά λάθος και κόψεις καμιά τούφα που δεν πρέπει και το σκυλί για παραδειγμα πρέπει να κατέβει σε έκθεση την επόμενη μέρα,τι κάνεις??? :roll:

Τοτε μαλλον εισαι χαμενος απο πρωτο χερι!!
Τετοια δεν πρεπει να συμβουν!
Σηνηθος ομος τα σκυλια που ειναι τοσο περιποιμενα οστε να πανε και σε εκθεσεις εχουν μαθει να μην κουνιουνται - και ετσι οι πιθανοτητες για εναν εμπειρο Groomer να του ξεφυγει το ψαλιδι ειναι ελαχιστες εως ανυπαρκτες!
Αλλα ας μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε και με ζωα που πολλες φορες αντιδρουν περιεργα....


Έχω ένα φίλο που κάνει αυτή τη δουλειά κι αυτός πολλα χρόνια,το τι ιστορίες μου έχει πει......
Ασε! Βλεπουν πολλλαααααα τα ματια μας!!
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Αν και λίγο off-topic, θα σας πω και εγώ την δικια μου τραυματική εμπειρία απο κομμωτήριο.

.... Και ενώ πήγαιναν όλα καλά και ο Απάκος δάγκωνε την κοπέλα που τον κούρευε, γαυγιζε λυσσασμένα και όλα αυτά που κάνει συνήθως, ξαφνικά σταμάτησε και λιποθύμησε. Η γλώσσα του έγινε μπλέ και ο σκύλος έμεινε αναίσθητος.
Για καλή μας τύχη δίπλα ακριβώς είχε ένα κτηνιατρείο.
Πνευμονικό οίδημα......... 10 εγκεφαλικά εγώ, 20 η κοπέλα.
Μετά απο περίπου μία ώρα, πολλά φάρμακα, πολύ οξυγόνο κτλ ο σκύλος συνήλθε.
Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι ήταν κουρεμένος ο μίσος και για περίπου ένα μήνα (εως να τελειώσουμε με όλες τις θεραπειες και τις εξετάσεις) κυκλοφορούσε έτσι.
Το ευχάριστο ήταν ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός λογω υπερέντασης. Όλες του οι εξετάσεις ήταν άψογες και τώρα χαίρουμε άκρας υγείας.
Η κομμώτρια φυσικά δέχτηκε να τελειώσει το κούρεμα αλλά με παρακάλεσε να μην τον ξαναπάω εκεί. Φυσικά την δικαιολογώ απόλυτα....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
FrenchieFan said:
Πολυ καλο θεματακι και με ενδιαφερει αμεσα!
Ειμαι Groomer.

Πρωτα στο
θέλω να κάνω stripping στο westy μου αλλα φοβάμαι αν πονάει..
Οταν ειναι ετοιμο και "ωριμο" το μαλλι του Westie δεν ποναει καθολου στο stripping. Εαν στριπαρεται πριν τιν ωρα του- ναι- τοτε ποναει.
Παντος σε συμβολευω παρα πολυ να μην αφησεις να στο κουρευουν, αν εχει Stripping Coat.
Στα σκυλια με whooly Coat συνηθος δεν μεινει και τιποτα αλλο- δεν γινεται να στριπαρονται. Αλλα αυτα ειναι εξαιρεσεις.
Το κουρεμα πρεπει να αποφευγεται για το εξης λογο:
Τα μαλλια του Westie δεν πεφτουν μονα τους, οπος σε ολα τα Τερριερ.
Εαν το κοβουμε τοτε, δεν ανανεονεται η ριζα με αποτελεσμα με τον καιρο








Καλησπερα!!
Το προβλημα μου αρχικα ειναι το μην φευγει το ψαλιδι στο δερμα..
Μετα ναι, να μην γινει κανενα αισθητικο εγκλημα..
δεν εχει κανει ποτε stripping και ξερω οτι ετσι πρεπει στα westy για αυτο το λογο εχω κοψει να τον κανω μπανιο με μαλακτικο για να σκληρινη τριχα (μετα το εμαθα οτι δεν εκανε)τον εχω κουρεψει 2φορες με μηχανη απο πανω και μετα το εκοψα και τον αφηνα αρκουδα!!
ειναι 2 ετων αν παιζει ρολο!
να σου στειλω pm που θα παω να μου πεις αν τους ξερεις αν ειναι χασαπηδες η να μου πεις εσυ που δουλευεις!!








[/img]
:D :D :D :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
sorry δεν ξερω πως να πιανω τις απαντησεις μονο! :?
δεν μου ειπες αν ποναει :? :oops: :roll:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
kango1 said:
sorry δεν ξερω πως να πιανω τις απαντησεις μονο! :?
δεν μου ειπες αν ποναει :? :oops: :roll:
Το ειπα!!

Στην αρχη του Posting μου κιολας.


Οταν ειναι ετοιμο και "ωριμο" το μαλλι του Westie δεν ποναει καθολου στο stripping. Εαν στριπαρεται πριν τιν ωρα του- ναι- τοτε ποναει.
 








keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Cristina said:
Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι ήταν κουρεμένος ο μίσος και για περίπου ένα μήνα (εως να τελειώσουμε με όλες τις θεραπειες και τις εξετάσεις) κυκλοφορούσε έτσι.
:lol: :lol: :lol: Nτροπή μας :oops: αλλά έχουμε πέσει κάτω από τα γέλια :lol: :lol: :lol:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@cristina

Κατι τετιο μου εχει συμβει και μενα μια φορα!
Επαθε κριση υστεριας ο σκυλος πανω στο τραπεζι μου!
Χωρις ιδιαιτερο λογο!

Επαθα την πλακα μου και δεν ξερω τι θα εκανα αν δεν ηταν στο ιατρειο και ηταν και η ιατρος παρων!
Ευτυχος που ηταν και η ιδιοκτητρια ολη την ορα εκει- ειδε οτι δεν εκανα κατι περιεργο με τον σκυλο της.

Εμεις στο ιατρειο παλια ειμασταν δυο κομμωτριες. Η αλλη κοπελλα ανοιξε μαγαζι δικο της- και αυτη τα πηγαινε παντα καλυτερα με αυτον τον σηνκρεκριμμενο σκυλο. Χαρηκα παααρα πολυ οταν μου ανακοινοσε οτι απο κει και περα θα τον πηγαινε εκει!!

Καμμια φορα δεν ειναι καθολου ευκολη η δουλεια μας.
Εγω εχω κατι υπερηλικα τρελοκομεια (αδελφια 17 χρονων- θεοπαλαβοι και οι δυο)- φουλ στην καρδιοπαθεια, ο ενας και επιλεπτικος και να χτιπιουνται επειδη δεν γουσταρουν καθολου το κουρεμα! Ανεκαθεν ετσι!! Δεν βαζουν μυαλο.
Αλλα εγω φοβαμαι παντα μη μου μενουν καμια φορα στο τραπεζι επανω!
Η ψυχη μου ξερει τη τραβαω καθε φορα, οταν ακουο οτι εκλεισαν ραντεβου ο Ricky kai o Blacky!
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
keyman said:
:lol: :lol: :lol: Nτροπή μας :oops: αλλά έχουμε πέσει κάτω από τα γέλια :lol: :lol: :lol:
Τώρα που το σκέφτομαι και εγώ, ήρεμα πια και χωρίς φόβο... γελάω.

Αλλά τότε ήταν δύσκολα..... Ο σκύλος είναι η μισή μου ζωή, δεν ξέρω τι θα έκανε αν πάθαινε τίποτα....
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
καλημέρα,
έχετε να προτείνετε κάποιον που να κάνει stripping στην Αθήνα ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι την FrenchieFan

δεν την ξέρω αλλά επειδή μεγάλωσε με rieseshnauzer (πρέπει να το σκότωσα ΠΟΛΥ) είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ξέρει

υ.γ. δεν το σκότωσα απλά. το @@@@@@@@ .

Riesenschnauzer λέγετε
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ναι! την frenciefan!!εσενα που ειναι μικρος αρχισε απο τωρα για να μαθει κι ολας!ποτε μην τον κουρεψεις γιατι χαλαει η τριχα και μετα δεν θα μπορεις να κανεις stripping!!
εμενα ειναι 2ετων και τον εχω κουρεψει 2φορες!!(δεν ηξερα τοτε)
και τωρα μπορει και να μην κανει να κανω stripping!!το θεμα ειναι να μην ποναει κι ολας!!αν η τριχα ειναι σκλυρη τοτε δεν ποναει!!αν εχει μαλακωσει ομως παιζει να πονεσει!!
αποφευγε τα μαλακτικα!!
και εγω το εχω παγωσει λιγο το θεμα γιατι υποψιαζομαι οτι ο δικος μου μαλλον εχει μαλακη τριχα..θα περιμενω λιγο και αν ειναι σιγουρα θα κανω το στην frenciefan !!!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3