εμπειριες απο κομμωτηρια..


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σόρρυ ξέχασα.

οι εκθέσεις μορφολογίας είναι οι συγκεντρώσεις στις οποίες σκύλοι από ομοειδείς φυλές κρίνοντε από ένα γνώστη της φυλής (κριτής) ως προς το πρότυπο (και όχι ως προς την ομορφιά) προσπαθωντας έτσι να αναδειχθεί το σκυλί εκείνο το οποίο είναι πιο κοντά στο ιδεατό (πρότυπο).
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
matilda said:
Εδώ που τα λέμε στις μακρυτριχές φλοκατοειδης κλπ φυλές τόση τσατσάρα και πιστολάκι ούτε στα καλλιστεία δεν πρέπει να πέφτει!!!

Μην κοιτάς που εσείς με τα Rott είστε 'πλύνε- βάλε' ένα πράγμα.
δεν μπορείς να φανταστεις ΠΟΣΗ φροντίδα χρειάζοντε αυτά τα σκυλιά μόνο και μόνο για να παρουσιαστούν 5-10 λεπτά μέσα στον στίβο.

φαντάσου να έχεις ένα AFGAN θυληκό.

τι κάνεις όταν πάει για κατούρημα????

πως πίνει νερό?????

πως τρώει??????????

άστα.

δεν θα το έκανα ΠΟΤΕ
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Τωρα καταλαβα,απαπαπαπα,με τιποτα δεν θα το εκανα αυτο στο σκυλακι μου ασε μακρια δεν θελω να μου το ελεξουν.ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΟΡΑΩ ΡΟΛΑ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ :shock: :shock: :shock:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
FrenchieFan το χρησιμοποιησα εχθες το χτενακι που σου ελεγα για πρωτη φορα και εκανε καταπληκτικη δουλεια θελει ομως προσοχη γιατι ειναι πολυ λεπτο το σκυλι και μπορει να του παρεις καμια φετα αμα δεν προσεχεις μαλλον ενδεικνειται πιο πολυ για αλλα μακρυτριχα γι'αυτο και δεν πρεπει να ειναι συχνη η χρηση.Τα ματακια που ελεγες τα περιποιηθηκα κι αυτα,καμια σχεση οπως την ειχες δει εγινε κουκλα.Τωρα αν την παω κομμωτηριο τι να πω για να της τα κοψει λιγο ολες τις ακρες κανα 2 δαχτυλα θα τα καταφερει?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
FrenchieFan said:
Αν ειναι μικροι οι κομποι καλο ειναι να αφαιρουνται τακτικα και μαλλον ο πιο ανυδυνος τροπος ειναι το χτενακι με τα μαχαιρακια.

Αλλα αυτο το χτενακι (μαλλον για Mat Breaker milas?) δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Ειναι ευχρηστο- αλλα κοβει και μερος των μαλλιων- αρα αν θες το μαλτι σου να κανει πολυ μακρια μαλλια- περιορισε την χρηση του.
φρανσυ αυτο κανει και για westie?
που μπορω να βρω αυτες τις μεγαλες επαγκελματικες χτενες που εχετε οι groomer?ειναι τεραστιες και μου φαινεται βολευει πολυ!? :p
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@luna
mat breaker εβαλες τελικα.
Κατι σαν αυτο:


Οσο για την κομμωτρια- εξαρταται απο την εμπειρια της!!
Εισαι μακρια, αλλιος θα σου ελεγα να ερθεις να σ'την κανω κουκλα.

@kango
ποιες τεραστιες τσατσαρες???
Εγω δεν εχω καμια τεραστια.
εγω τετια τσατσαρα χρησιμοποιο

και αλλη μια πιο λεπτη για σκυλια με πολυ λεπτη τριχα, σαν τα μαλτεζ και τα yorkshire.
Και οχι, δεν θα ελεγα οτι το Mat Breaker κανει για Westie.
Μονο για να ξερμπερδευεις κατι κομπους. Αλλα οχι να κανεις ολο τον σκυλο.
To Westie θελει Stripping Knife's.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
εχω δει που χρησιμοπειουν κατι μεγαλες βουρτσες...οχι τσατσαρες..
το λεω για ξεμπερδεμα οταν μπλεκονται τα μαλια του..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και παλι δεν σε πιανω.
Εγω δεν εχω τεραστιες βουρτσες.
Εγω εχω νορμαλ Slicker Brush's ( Master Grooming Slicker) se dυο μεγεθη


και μια τετια ( Mars Flexi King) για ειδικες περιπτωσεις (κανει πολυ καλη δουλεια στα κανις και αλλα κατσαρομαλλικα- αλλα οχι αν εχουν τζιβιασει), που ουτε αυτη ειναι τεραστια αλλα περιπου 5χ5 cm.


Εγω τα περισσοτερα εργαλεια μου αγοραζω στην εκθεση στο Dortmund, οπου παω καθε χρονο.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Καλημερα frenchie φυσικα και τετοια εργαλεια που δειχνεις στις φωτογραφιες σου δεν υπαρχουν εδω Ελλαδα αυτο που πηρα ειναι σαν το mat breaker περιπου αλλο σχημα πιο μακρια δοντια πιο στυλ χτενακι.Ναι κριμα που ειμαστε μακρια θα σε ειχαμε προσωπικη μας κομμωτρια...Δυστυχως ομως :( :(
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
φυσικα και τετοια εργαλεια που δειχνεις στις φωτογραφιες σου δεν υπαρχουν εδω Ελλαδα αυτο που πηρα ειναι σαν το mat breaker περιπου
Υπαρχουν!
Εχει ενα μαγαζι στο κεντρο που εχει φερει παρα πολλα πραγματα για Grooming/Groomers.
Ακομα και της Flexi King kai Mat Breaker.
Εκει αγοραζω και μερος των ψαλιδιων μου.
Επισης τροχιζουν ψαλιδια και κοπτικα και κανουν πολυ καλη δουλεια.

Το δικο σου ειναι καπος ετσι ??? :


Αν ναι- το mat Breaker ειναι μακραν καλυτερα και πιο ευκολο στην χρηση!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
You are a genius ακριβως ετσι ειναι στο μικρο του μεγεθος.Πρωτα την χτενιζα και τσιριζε και προχθες που την εκανα με αυτο ουτε ακουστηκε εγινε super :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
FrenchieFan said:
Και παλι δεν σε πιανω.
Εγω δεν εχω τεραστιες βουρτσες.
Εγω εχω νορμαλ Slicker Brush's ( Master Grooming Slicker) se dυο μεγεθη


και μια τετια ( Mars Flexi King) για ειδικες περιπτωσεις (κανει πολυ καλη δουλεια στα κανις και αλλα κατσαρομαλλικα- αλλα οχι αν εχουν τζιβιασει), που ουτε αυτη ειναι τεραστια αλλα περιπου 5χ5 cm.


Εγω τα περισσοτερα εργαλεια μου αγοραζω στην εκθεση στο Dortmund, οπου παω καθε χρονο.
ναι σαν το πρωτο ειναι.. καλα τεραστια..εννοω πιο μεγαλη σε σχεση με την βουρτσα που ειναι για οικιακη χρηση! :p
εγω το θελω μονο για ξεμπλεγμα χωρις να ποναει ,τι θα εκανε για westie?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@Kango
Slicker Brush!

βουρτσισμα αναποδα- και μετα χτενισμα με μια σιδερενια τσατσαρα.

Αν συνεχιζεις να κουρευεις το Westie σου, θα μαλακοσει η τριχα του ολο πιο πολυ και στο τελος θα χρειαστεις και Mat Breaker για να τα βγαλεις περα με τους κομπους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
δεν τον κουρεβω αρκουδα τον εχω αφησει..απλα θελω να ξεμπερδευω τις τριχες οσο το δυνατον ανοδυνα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3