επιθεση λυκοσκυλου


efikaram

New Member
7 Μαϊου 2008
2
0
Γεια σας,ειναι η πρωτη φορα που γραφω στη σελιδα αυτη και αυτο γιατι εχω απελπιστει με τη συμπεριφορα του σκυλου μου και θα ηθελα καποιες απαντησεις γιατι τα εχω χασει! Εχω ενα γερμανικο ποιμενικο ηλικιας 8 ετων.Γενικα ειναι πολυ ηρεμος και δεν εχει προβληματα με τον κοσμο που μπαινει στη αυλη, ωστοσο καποιες στιγμες χωρις εμφανη τουλαχιστον λογο εχει επιτεθει σε δυο παιδια και εναν ενηλικα που πηγαν να τον πλησιασουν.Πολλες φορες ακομα γρυλλιζει απειλητικα σε μενα και την οικογενεια μου.Πραγματικα εχω σαστισει και δεν ξερω τι πρεπει να κανω γι'αυτο....
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτο (το γρυλισμα σε σας)το κανει απο την αρχη,ολα αυτα τα χρονια?
8)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ναι, πόσο καιρό σας συμπερφέρεται άσχημα;

Θα πρέπει να έρθει κάποιος εκπαιδευτής να τον δεί (πριν κάνει κάτι πραγματικά άσχημο). Αυτά δεν λύνονται εύκολα μέσω μηνημάτων.

Αν άλλαξε πρόσφατα μάλλον χρειάζεται κτηνίατρο....
μπορεί να έχει οτιδήποτε από μόλυνση στ'αυτί ή θυροειδή μέχρι καρκίνο.

Μέχρι να λύσετε το πρόβλημα μην επιτρέπετε σ'αγνώστους να τον πλησιάζουν (ΙΔΙΩΣ παιδάκια).
 




efikaram

New Member
7 Μαϊου 2008
2
0
η αληθεια ειναι οτι καποια στιγμη πριν περιπου 1 χρονο μας ληστεψαν το σπιτι,ο σκυλος δεν ακουστηκε καθολου εκεινο το βραδυ και πολυ φοβαμαι μηπως του εκαναν κατι,πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Οπως ειπαν και οι συμφορουμιτες αμεσως στον κτηνιατρο .αν αυτη την συμπεριφορα την εχει απο κουταβι δεν νομιζω να αλλαξει ευκολα τωρα στα 8 του...υπαρχει καποιο ατομο π να ''φοβαται''?δηλ ποιον βλεπει καθαρα σαν αφεντικο του?αν υπαρχει εκεινο το ατομο,μπορει να του επιβληθει?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
efikaram said:
η αληθεια ειναι οτι καποια στιγμη πριν περιπου 1 χρονο μας ληστεψαν το σπιτι,ο σκυλος δεν ακουστηκε καθολου εκεινο το βραδυ και πολυ φοβαμαι μηπως του εκαναν κατι,πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως...
...μαλιστα...
 


natalia

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2008
47
0
Και μένα λυκόσκυλο είναι και δεν μπορώ να την καταλάβω.. Συνήθως πάει να ορμήσει σε κόσμο χωρίς να της κάνουν τίποτα, άλλες φορές πάλι είναι με κόσμο χωρίς να πειράζει κανέναν. Προχτές τσακωνόμουνα με κάποιον γιατι απείλησε ότι θα τη σκοτώσει χωρίς να τον πειράξει και εκείνη ούτε που αντέδρασε, ουτε καν να γρυλίσει. Τι γινεται?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
δεν καταλαβε καλα οτι ηταν απειλη...

ο "κακος" ...κοιταγε εσενα...η τον σκυλο?ισως να μπερδευτηκε...ισως να μην τον ακουσε..(..και καλα..)
 


natalia

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2008
47
0
Εμένα κοίταγε κ η ερη (η σκυλίτσα μου) κοίταγε αλλού.......... :roll:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μάλλον κατάλαβε πως δεν την "παίρνει" να του αγριέψει.
Συνήθως οι σκύλοι που δαγκώνουν χωρίς λόγο ή προειδοποίηση είναι δειλοί και δεν κάνουν πραγματική φύλαξη.

Η πλέον θαρραλέοι φύλακες είναι αυτοί που δεν αγριεύουν εύκολα (με το παραμικρό). Η πλάκα είναι πως ο κόσμος νομίζει πως ο φύλακας είναι αυτός που γαβγίζει συνεχώς, ξεχνόντας πως πολλά μικρόσωμα κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα (πάλι από δειλία).
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Μάλλον κατάλαβε πως δεν την "παίρνει" να του αγριέψει.
δηλαδη?



...και για να μην παρεξηγηθω...εκανα χιουμορ στο παραπανω ποστ μου... 8)

θεωρω οτι ο σκυλος αντεδρασε φυσιολογικα...μηπως θα επρεπε να δαγκωσει οταν ακουσε την λεξη "σκοτωσει"?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Φυσιολογικά αντέδρασε βέβαια, για σκύλο που δεν είναι φύλακας και έχει ασταθές και δειλό χαρακτήρα.

Τις άλλες φορές (που έδειχνε επιθετικότητα χωρίς κανένα λόγο) αντιδρούσε φυσιολογικά;

Ο φύλακας θα έκανε ακριβώς το αντίθετο και ένας σκύλος καλού χαρακτήρα που δεν είναι καν φύλακας πάλι ίσως να γαύγιζε που κάποιος ενοχλεί το αφεντικό του (Λαμπραντόρ, Κανίς, Γκριφονάκι, κλπ).