επιθετικοτητα οταν ειναι δεμενος!!


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Καλησπερα παιδια!!! ο ιβαν ειναι 13 μηνων μαλαμουτ!! ειναι στην αυλη και ταυτοχρονα στο σπιτι την διαρκεια της ημερας!! οταν καποιος ερχεται στην αυλη απλα παιζει η σηκωνεται στα 2 ποδια ψηλα! οταν ειναι δεμενος ομως με το λουρι στην βολτα γινεται αγριος... αν παει να τον χαιδεψει καποιος γριλιζει.. ακομα και οταν ειναι μεσα απο το αμαξι ...
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Καλησπερα παιδια!!! ο ιβαν ειναι 13 μηνων μαλαμουτ!! ειναι στην αυλη και ταυτοχρονα στο σπιτι την διαρκεια της ημερας!! οταν καποιος ερχεται στην αυλη απλα παιζει η σηκωνεται στα 2 ποδια ψηλα! οταν ειναι δεμενος ομως με το λουρι στην βολτα γινεται αγριος... αν παει να τον χαιδεψει καποιος γριλιζει.. ακομα και οταν ειναι μεσα απο το αμαξι ...
Συμβαινει παρα πολυ συχνα. Ο σκυλος οταν ειναι δεμενος νιωθει οτι ειναι ευάλωτος αν χρειαστει να τρεξει και δε του αρεσει να τον πλησιαζουν.
 
  • Like
Reactions: StergiosMpa


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξεκαθάρισε μας λίγο τι συμβαίνει!

Πότε είναι ο σκύλος δεμένος και πότε όχι...έτσι όπως τα γράφεις δεν καταλαβαίνουμε...
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Καλησπερα παιδια!!! ο ιβαν ειναι 13 μηνων μαλαμουτ!! ειναι στην αυλη και ταυτοχρονα στο σπιτι την διαρκεια της ημερας!! οταν καποιος ερχεται στην αυλη απλα παιζει η σηκωνεται στα 2 ποδια ψηλα! οταν ειναι δεμενος ομως με το λουρι στην βολτα γινεται αγριος... αν παει να τον χαιδεψει καποιος γριλιζει.. ακομα και οταν ειναι μεσα απο το αμαξι ...
Καλο ειναι αυτο, θελει να σε προστατευσει(και το τομαρι του) απο ξενους ανθρωπους.
Γιατι το βλεπεις σαν κατι αρνητικο;
Αρνητικο θα ηταν αν ειχε αυτη τη συμπεριφορα και με ανθρωπους που γνωριζει, αλλα απ οτι καταλαβα το κανει μονο σε ξενους στο δρομο.
Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει καποιος λογος να χαιδευει τον σκυλο σου ο καθε ακυρος περαστικος...
Το οτι προστατευει και το αμαξι ειναι εξτραδακι;)
Σωστος ο Ιβαν:)

Υγ.Θα πρεπει ομως να προσεχεις απο εδω και περα ωστε να μην επιτεθει σε καποιον που δεν πρεπει.
Μαθε να προβλεπεις αντιδρασεις και συμπεριφορες.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι, για την φυλή των Σιβηρικό Χάσκυ(Siberian Husky) αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή και πόσο μάλλον το απρόκλητο του πράγματος.
Να πω ότι η φυλή έχει στοιχείο φύλαξης να το αποδώσω σε κάποιον ίσως υπερτυπισμό ή στην χειρότερη σε θεματάκι στον χαρακτήρα.
Εδώ είναι ξεκάθαρα θέμα ηλικίας και θέλει ιδιαίτερη προσοχή και τους ανάλογους χειρισμούς.
Δούλεψε λίγο τα ερεθίσματα και ανέβασε την εκπαίδευση να μπορείς να τον «έχεις» τουλάχιστον. Γιατί άπαξ και δεν χειριστείς σωστά τις αντιδράσεις του τώρα στα ντουζένια του και άπαξ και συνεχίζει να παίρνει πρωτοβουλίες θα έχεις θέμα.

Όλα τα παραπάνω αφορούν εκτροφικό δείγμα φυλής.
Σκέψου ακόμη καλύτερα την κατάσταση αν ο σκύλος είναι ημίαιμο δείγμα φυλής.
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Όχι, για την φυλή των Σιβηρικό Χάσκυ(Siberian Husky) αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή και πόσο μάλλον το απρόκλητο του πράγματος.
Να πω ότι η φυλή έχει στοιχείο φύλαξης να το αποδώσω σε κάποιον ίσως υπερτυπισμό ή στην χειρότερη σε θεματάκι στον χαρακτήρα.
Εδώ είναι ξεκάθαρα θέμα ηλικίας και θέλει ιδιαίτερη προσοχή και τους ανάλογους χειρισμούς.
Δούλεψε λίγο τα ερεθίσματα και ανέβασε την εκπαίδευση να μπορείς να τον «έχεις» τουλάχιστον. Γιατί άπαξ και δεν χειριστείς σωστά τις αντιδράσεις του τώρα στα ντουζένια του και άπαξ και συνεχίζει να παίρνει πρωτοβουλίες θα έχεις θέμα.

Όλα τα παραπάνω αφορούν εκτροφικό δείγμα φυλής.
Σκέψου ακόμη καλύτερα την κατάσταση αν ο σκύλος είναι ημίαιμο δείγμα φυλής.
einai malamute file mou!!! euyxristo gia ta alla
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Όχι, για την φυλή των Σιβηρικό Χάσκυ(Siberian Husky) αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή και πόσο μάλλον το απρόκλητο του πράγματος.
Να πω ότι η φυλή έχει στοιχείο φύλαξης να το αποδώσω σε κάποιον ίσως υπερτυπισμό ή στην χειρότερη σε θεματάκι στον χαρακτήρα.
Εδώ είναι ξεκάθαρα θέμα ηλικίας και θέλει ιδιαίτερη προσοχή και τους ανάλογους χειρισμούς.
Δούλεψε λίγο τα ερεθίσματα και ανέβασε την εκπαίδευση να μπορείς να τον «έχεις» τουλάχιστον. Γιατί άπαξ και δεν χειριστείς σωστά τις αντιδράσεις του τώρα στα ντουζένια του και άπαξ και συνεχίζει να παίρνει πρωτοβουλίες θα έχεις θέμα.

Όλα τα παραπάνω αφορούν εκτροφικό δείγμα φυλής.
Σκέψου ακόμη καλύτερα την κατάσταση αν ο σκύλος είναι ημίαιμο δείγμα φυλής.
Συμφωνώ απολύτως. Μη αποδεχτεί συμπεριφορά για malamute. Χρειάζεται δουλειά.
 




ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
δηλαδη τι να κανω?.... τον μαλωνω η του λεω μη οταν το κανει αυτο αλλα το κανει
Τα malamute αντιδρούν έτσι όταν νιώθουν ανασφάλεια και φόβο. Γι'αυτό δεν το κάνει όταν βρίσκεται στον χώρο του. Περισσότερη δουλειά έξω από τον χώρο του. Κοινωνικοποίηση περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: StergiosMpa


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
δηλαδη τι να κανω?.... τον μαλωνω η του λεω μη οταν το κανει αυτο αλλα το κανει
Μάλωμα/διόρθωση γιατί? Δεν του διδάσκει κάτι μόνο αυτό!

Οι λεξούλες που χρησιμοποίησα ήταν να ελέγξεις τα ερεθίσματα, που σημαίνει να προσέχεις που εκθέτεις τον σκύλο, να μην δίνεις στον σκύλο καταστάσεις που ωθούν την συμπεριφορά, κοινώς με παρουσιάζεστε μπροστά σε κόσμο. Απόφυγέ το ταυτυχρόνως με το να ισχυροποιείς την εκπαίδευση.

Μπορείς να επιτύχεις αποτέλεσμα φιλτράροντας τα ερεθίσματα. Δεν είναι τα πάντα μία διόρθωση ή μία επιβράβευση.

Το ζώο τι επίπεδο εκπαίδευσης έχει?
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Μάλωμα/διόρθωση γιατί? Δεν του διδάσκει κάτι μόνο αυτό!

Οι λεξούλες που χρησιμοποίησα ήταν να ελέγξεις τα ερεθίσματα, που σημαίνει να προσέχεις που εκθέτεις τον σκύλο, να μην δίνεις στον σκύλο καταστάσεις που ωθούν την συμπεριφορά, κοινώς με παρουσιάζεστε μπροστά σε κόσμο. Απόφυγέ το ταυτυχρόνως με το να ισχυροποιείς την εκπαίδευση.

Μπορείς να επιτύχεις αποτέλεσμα φιλτράροντας τα ερεθίσματα. Δεν είναι τα πάντα μία διόρθωση ή μία επιβράβευση.

Το ζώο τι επίπεδο εκπαίδευσης έχει?
Τα βασικά μη κάτσε σήκω έλα .. σκέψου ότι έρχονται παιδάκια έξω από την αυλή και τον χαϊδεύουν και δεν τα πειράζει
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Τα βασικά μη κάτσε σήκω έλα .. σκέψου ότι έρχονται παιδάκια έξω από την αυλή και τον χαϊδεύουν και δεν τα πειράζει
Μεγάλο ρόλο παίζει ο τρόπος που συνυπάρχεις με αυτά τα σκυλιά. Πρέπει να είναι προέκταση σου ένα τέτοιο σκυλί.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Όταν λες αγριευει τι εννοείς??
Μπορείς να μας υποδείξεις τη γλώσσα του σώματος του,και γενικότερα τι κάνει?
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
γριλιζει και ορμαει!!! αλλα τον τραβαω δεν τον αφησα εννοειται.... οταν ειναι λημενος ομως ειναι ηρεμος και παιζει...
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
γριλιζει και ορμαει!!! αλλα τον τραβαω δεν τον αφησα εννοειται.... οταν ειναι λημενος ομως ειναι ηρεμος και παιζει...
Γρυλιζει και ορμάει όταν κάποιος έρχεται προς το μέρος σας ή αν απλά περνάει κοντά σας?
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
οταν πανε να τον χαιδεψουν τους περαστικους δεν τους δινει σημασια καν
Όπως σου είπαν, προσπάθησε για περισσότερη κοινωνικοποίηση. Παρ'όλα αυτά υπάρχουν και σκυλιά που απλά δεν τους αρεσει να τα χαϊδεύει ο καθένας. Σεβαστό. Παρατήρησε το σκύλο σου και δες τι τον ενοχλεί, ποτέ ακριβώς αγριεύει κτλ.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Εγω επιμενω το πιο πιθανον δε σημαινει τιποτα... το κανει μονο οταν ειναι δεμενος; δηλαδη εχει βρεθει κοντα σε αγνωστους σκυλους χωρις να ειναι δεμενος και δεν το κανει; Εχω δει 10αδες σκυλια (μαζι και η δικια μου) να μπαινουν στο σκυλοαρκο και να μην ανεχονται να τους πλησιασει σκυλοα στα 5 μετρα οταν ειναι με λουρι. Μολις βγει το λουρι με τους ιδιους ακριβως σκυλους αλλαζει η συμεριφορα στιγμιαια μολις τον πιασεις εστω απο το κολλαρο ξανα γινεται ευεξαπτος. Και δε το χω δει μονο σε ενα σκυλι(και οχι σε συγκεκριμενη φυλη)... Η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι ο σκυλος στο λουρι νιωθει οτι δε μπορει να τρεξει οποτε προσπαθει να διωξει οτιδηποτε νιωθει οτι μπορει να ειναι απειλη εαν πλησιασει... επισης 50% των φορων που εχω δει σκυλο λυτο να δοκιμασει να μυρισει δεμενο σκυλο θα πιαστουν. Η δικη μου εμπειρια αυτη ειναι.
 
  • Like
Reactions: StergiosMpa


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Εγω επιμενω το πιο πιθανον δε σημαινει τιποτα... το κανει μονο οταν ειναι δεμενος; δηλαδη εχει βρεθει κοντα σε αγνωστους σκυλους χωρις να ειναι δεμενος και δεν το κανει; Εχω δει 10αδες σκυλια (μαζι και η δικια μου) να μπαινουν στο σκυλοαρκο και να μην ανεχονται να τους πλησιασει σκυλοα στα 5 μετρα οταν ειναι με λουρι. Μολις βγει το λουρι με τους ιδιους ακριβως σκυλους αλλαζει η συμεριφορα στιγμιαια μολις τον πιασεις εστω απο το κολλαρο ξανα γινεται ευεξαπτος. Και δε το χω δει μονο σε ενα σκυλι(και οχι σε συγκεκριμενη φυλη)... Η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι ο σκυλος στο λουρι νιωθει οτι δε μπορει να τρεξει οποτε προσπαθει να διωξει οτιδηποτε νιωθει οτι μπορει να ειναι απειλη εαν πλησιασει... επισης 50% των φορων που εχω δει σκυλο λυτο να δοκιμασει να μυρισει δεμενο σκυλο θα πιαστουν. Η δικη μου εμπειρια αυτη ειναι.
Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να αποδεχθεί αυτήν την συμπεριφορά και να μην κάνει τίποτα.? Εγώ ξέρω πώς με υπομονή επιμονή τα παντα διωρθονονται.