επιθετικοτητα σε αλλα σκυλακια.σνιφφ


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
εχω ενα chiuahua 1.5 χρονων..τον πηρα στα 10,ειχε πληρης ελλιψη κοινωνικοποιησης..εμενε με την μαμα του κ δεν ειχε βγει ποτε βολτα εξω.Με δικη μου υπομονη μα8αμε πολλα πραγματα..για να μπω στο θεμα..στην αρχη οποτε εβλεπε αλλο σκυλακι εκλαιγε για να παμε κοντα του..φυσικα τον πηγαινα να μυριστουν κτλ..αλλα πολλα σκυλακια τον γαυγιζαν κ τον τρομαζαν..εκανα 3 φορες κ γω το λαθος οταν ηταν σκυλια επιθετικα να τον παρω αγκαλια κ να τρεχουμε(το ξερω τραγικοτατο αλλα ημουν κ γω πολι απειρη)..το αποτελεσμα???
οποτε τωρα συναντησουμε αλλο σκυλακι¨γαυγιζει σαν τρελο,δεν μπορω να τον συνεφερω με τπτ..δεν μπορω να καταλαβω αν θελει να επιτεθει..
το ξερω οτι εκανα τραγικο λαθος με την αγκαλια κ θα μου πειτε για εκπαιδευτη αλλα ειμαι εξωτερικο κ τωρα δεν γινετε..
καποιες συμβουλες για να μην χειροτερεψει η κατασταση?
οταν κανει σαν τρελο,του λεω εντονα μη..κ κατσε..αλλα τπτ...ειναι αρσενικος κ το κανει κυριως στα αρσενικα..
πλζζζ help!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προσπαθησες να του αποσπασεις την προσοχη με κατι αλλο;
Γιατι δεν βρισκεις εκπαιδευτη στο εξωτερικο, εκει που εισαι;
Τον αφηνεις ελευθερο και επιτηθεται σε αλλα σκυλια, ή σε πειραζει που γαβγιζει ενω ειναι στο λουρι;
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
οταν βλεπω το αλλο σκυλι του λεω κατσε..αλλα αν το εχει δει κ αυτος δεν με ακουει..
ειμαι φοιτητρια οποτε οικονομικα δεν μπορω κ περα απο αυτο,δεν νομιζω οτι καταλαβαινει ιταλικα,εκτως απο 1 εντολη που του την λεω στα ιταλικα..οποτε με τον εκπαιδευτη πως 8α συνενοη8ουν?χαχα
εχω διαβασει κ με λιχουδιες κτλ..αλλα δεν το προλαβαινω αρχιζει κ γαυγιζει απο πριν..οποτε φοβαμαι μην το παρει σαν επιβραβευση..
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
παντα στο λουρι του ειναι..στο παρκο τον αφηνο ελευ8ερο,παμε με το σκυλακι της φιλης μου,η οποια δεν τον θελει κ του γαυγιζει συνεχεια..σε εκεινη δεν κανει τπτ..ουτε γαυγιζει,παει να πεξει κ αυτη δεν θελει..οποτε μετα απο λιγο αδιαφορει κ πεζει μονος του..με αλλα 2 θυλικα στο παρκο,επεζε σαν τρελος..μηπως επειδη φοραει λουρακι?μηπως δεν νιωθει οτι εχω δεν μπορω να τον προστατευσω κ κανει ετσι??
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Περιμενε, δεν μου απαντησες αν το σκυλι ειναι στο λουρι ή ελευθερο.
Επισης, δεν χρειαζεται να ξερει το σκυλακι ιταλικα, γιατι οι διαταγες μπορουν να δωθουν με παλαμακια, χτυπημα χεριου στο ποδι, με διαφορες χειρονομιες...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Γενικά τα πολύ μικροσωμα σκυλιά έχουν τέτοιες συμπεριφορές με μεγαλόσωμα σκυλιά...
Και αυτο συνήθως,ξεκινάει από τους ιδιοκτήτες. Εννοώ, ότι ακριβώς επειδή είναι μικρά και γλυκούλια...περνάει το δικό τους πιό εύκολα από ότι ένας μεγαλόσωμος σκύλος..
Η αγκαλιά...επίσης, έχει κινδύνους...ένας εκτροφέας μου είχε πει κάποτε ότι " είναι πολύ έυκολα να πιστέψεις ότι είσαι γίγαντας, όταν βλέπεις πάντα τους άλλους από ψηλα"
Χρειάζονται extra κοινωνικοποίηση, όταν είναι κουτάβια.
Ο μικρόσωμος σκύλος θα ξεκινήσει τον καυγά...αλλά δυστυχώς...ο μεγαλόσωμος είναι αυτός που θα τον τελειώσει..:(
Προσπάθησε καταρχήν να τον φέρνεις σε επαφή μόνο με άλλα μικρόσωμα σκυλιά, κουτάβια περισσότερο για όσο περισσότερο διάστημα μπορεις ...γενικά απέφευγε τα μεγαλοσωμα.
Μην τον αφήνεις να γαυγίζει...μάλωσε τον με ένα ΜΗ...τράβηξε τον και φύγετε, αλλά όχι αγκαλιά.
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
Aγκαλια πλεον δεν τον περνω καθολου..δεν γαυγιζει μολις τα δει αλλα αν οι αλλοι απομακρυν8ουν η εμεις τοτε αρχιζει..η οταν δεν του δινουν σημασια τα αλλα σκυλακια,δλδ περνανε αμεριμνα..μηπως για να τραβιξει την προσοχη?οταν παμε κοντα τους τα μυριζει κτλ κ μετα οταν παμε να φυγουμε αρχιζει..γιατι στο παρκο που ειναι ελευθερος δεν κανει ετσι..το κακο ειναι οτι εχει ασχημο καιρο δεν μπορω να τον πηγαινω στο παρκο..κ εδω που ειμαι δεν εχει κ πολλα μικροσωμα δυστηχως..ολοι εχουν μεγαλα σκυλια κ μας αποφευγουν..
για εκπαιδευση ελεγα να τον παω ελλαδα..απο απριλη 8α γυρισω μονιμα..
δλδ ποια ειναι η γνωμη σου οταν κανει ετσι?
ελεγα να του δινω λιχουδιες οση ωρα ειμαστε μαζι με το αλλο σκυλακι για να το συνδιασει με κατι καλο..σωστα σκευφτομαι?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όταν τους πλησιάσει βγάζει επιθετικότητα η απλώς παίζει μαζί τους?
Αν πχ γαυγίσει σε ένα σκύλο που δεν του δίνει σημασία...και ο σκύλος τον πλησιάσει πως συμπεριφέρεται? Παιχνιδιάρικά, με υποτακτική διάθεση η επιθετικά?
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
όταν τους πλησιάσει βγάζει επιθετικότητα η απλώς παίζει μαζί τους?
Αν πχ γαυγίσει σε ένα σκύλο που δεν του δίνει σημασία...και ο σκύλος τον πλησιάσει πως συμπεριφέρεται? Παιχνιδιάρικά, με υποτακτική διάθεση η επιθετικά?
μολις πλησιασουμε τα μυριζει..επειδη ειναι ξενοι ανθρωποι δεν κα8ομαστε πολι,ισα ισα μυριζοντε κ μετα φευγουμε..κ τοτε αρχιζει κ γαυγιζει..
δεν μπορω να διακρινω αν εχει καποιες συμπεριφορες απο αυτες τις 3...
τωρα στην βολτα συναντισαμε ενα κοκερ,μυριστικαν κ γω μιλισα για 1 λεπτο με τον ιδιοκητη..αλλα το κοκερ ειχε κρυφτει πισω απο τον ιδιοκτητη του κ ο δικος μου την εψαχνε..κατσαμε 1 λεπτο κ οταν πηγαν να φυγουν γαυγιζε.:(:(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αρα, δεν βγάζει επιθετικότητα...αυτό καταλαβαίνω εγω. Πειρσσότερο μου κάνει πως θέλει να παίξει...και να πλησιάσει τα άλλα σκυλιά.
Πρέπει τον αφήνεις να έρχετε σε επαφή με αλλα σκυλιά. Μιλάω πάντα για φιλικά και κοινωνικοποιημένα, όχι επιθετικά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ο μικρόσωμος σκύλος θα ξεκινήσει τον καυγά...αλλά δυστυχώς...ο μεγαλόσωμος είναι αυτός που θα τον τελειώσει.
Aς μην βάζουμε σε καλούπια μεγέθη και φυλές..

Δεν είναι έτσι.., παρα πολλά μεγαλόσωμα δεν κοινωνικοποιήθηκαν και είχαν την ίδια απαράδεκτη συμπεριφορά..
Ας μην πάμε την συζήτηση σε τέτοια συμπεράσματα.., πάντα και για όλα.., υπάρχει άλλωστε ο αντίλογος.
Οπότε ας μην ξεφύγουμε..;)

teleia1985το σκυλί δεν κοινωνικοποιήθηκε σε σημαντική ηλικία.., τώρα χρειάζεται κοινωνικοποίηση με όλα τα μεγέθη.., με σκυλιά που γνωρίζεις πως είναι καλά..
Με το να είσαι ήρεμη και να μην ανταποδίδεις φόβο..
Με το να έχεις ανοιχτά τα ματια σου 14.., αληθεια σε ποια χωρα ζεις?
Γιατί εδώ στην Ελλάδα τέτοιες συμπεριφορές είναι πρόκληση για άλλα λυτά σκυλιά(έχουμε πολλά εδώ εκτός πάρκων) και εσύ καλείσαι να είσαι πολύ προσεχτική για να μην μπλέξεις σε κάποιον καυγά, που όπως και να έχει το μέγεθος δυσκολεύει την κατάσταση.

Κοινωνικοποίηση με σκυλιά που γνωρίζεις, με κάθε μέγεθος και φύλο..και πολλές θετικές εμπειρίες.
Το ότι γαυγίζει δεν λέει κάτι.., παρατήρησε την στάση του σώματος.., μπορεί να θέλει απλά να παίξει..δεν σημαίνει το ότι γαυγίζει ότι είναι επιθετικό..
Προσπάθησε όταν δεν γαυγίζει και κάθεται φρόνιμο να το επιβραβεύεις και επίσης πρέπει να καταλάβει το ότι "βγαίνω βόλτα" είναι μια καθημερινή διαδικασία που απλά γίνεται και το να γαυγίζουμε συνεχώς είναι μια μη επιθυμητή συμπεριφορά.

Μπορεί να γαυγίζει από στρές, μπορεί να γαυγίζει από φόβο και από άμυνα, μπορεί να γαυγίζει επειδή θέλει να παίξει με το άλλο σκυλάκι, μπορεί να γαυγίζει απλά στους περίεργους θορύβους και περαστικούς.
Αυτά όλα συμβαίνουν επειδή το σκυλί δεν κοινωνικοποιήθηκε σε μικρή ηλικία..
Η γλώσσα του σώματος είναι η λέξη κλειδί..
Άρχισε να κατανοείς την γλώσσα του σώματος και να πηγαίνετε σε πολυσύχναστα μέρη με ανθρώπους, αυτοκίνητα σκυλιάκαι φασαρία..
Όταν γαυγίζει μην του δίνεις καμια σημασία, όταν δεν γαυγίζει επιβράβευσε το.


με αλλα 2 θυλικα στο παρκο,επεζε σαν τρελος..μηπως επειδη φοραει λουρακι?μηπως δεν νιωθει οτι εχω δεν μπορω να τον προστατευσω κ κανει ετσι??
Επειδή ηταν θυλικά..;)
Γενικά να ξέρεις πως και τα σκυλιά έχουν αντιπάθειες και συμπάθειες..
Ακόμα και το σκυλί να είναι "σωστό" στο παιχνίδι πάντα μπορεί να προκύψει κάποια διαφορα..και ο λόγος δεν εξηγείται..:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Kango...διάβασε πρωτα όλο μου το post...
Είπα ότι συνήθως τα μικρόσωμα σκυλιά έχουν πιό νταηλίδικες συμπεριφορές σε σύγκριση με τα μεγαλόσωμα. Εννοώντας ότι όταν βρεθούνε με ένα μεγαλόσωμο σκυλί...
Επίσης, όταν γράφω ότι το μικροσωμο θα το ξεκινήσει αλλά το μεγαλόσωμο θα το τελειώσει..είναι σχημα λόγου περισσότερο...γιατι το μεγαλόσωμο είναι αυτο που θα κάνει τη ζημιά αν ανταποκριθει. Αρα όσο κοινωνικοποιημενο και άν είναι το μικρόσωμο σκυλί...πρέπει ο ιδιοκ΄τητης να είναι πολύ προσεχτικός με ποιά σκυλιά το φέρνει σε επαφή..ακριβώς λόγω του παραπάνω λόγου.
Στα τσιουάουα...ειδικά, συναντάς πολλές φορές το σύνδρομο "του μεγάλου σκύλου"...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το είπα επειδή πολλά μεγαλόσωμα ξεκινήσανε καυγάδες με άδοξο δυστυχώς τέλος για τα μικρόσωμα.

Επειδή είναι κάτι που συνηθίζεται να λέγεται από ιδιοκτητες μεγαλόσωμων σκύλων, για αυτό είπα να το διευκρινίσω.
Το λιγότερο το θεωρώ άτοπο και άδικο, ένα μη κοινωνικοποιημένο σκυλί δεν εξαρτάτε από μεγέθη αλλα μυαλά ιδιοκτητων.:)
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
Zω Ιταλια..αδεσποτα δεν υπαρχουν..
οταν κανει ομως ετσι..κανεις δεν μας πλησιαζει..
υοθετισε αυτην την συμπεριφορα πρωτον γιατι κ γω δεν φανηκα ισχυρη αρχηγος σε 3 περιπτωσεις κ ειναι κ η ελειψη κοινωνικοποιησης...μου φαινετε θα παμε σε εκπαιδευτη γιατι ελλαδα θα εχω μεγαλα προβληματα..
απλα ενω εχουν ολοι σκυλακι εδω ιταλια..σχεδον κανεις δεν πιανει την κουβεντα για να μεινουν ωρα μαζι να δω πως 8α αντιδρασει...οσες φορες ομως εχει γινει..δεν δειχνει επιθετικοτητα απλα θελει να παει κοντα να μυριστει κ να πεξει..ετσι οπως κανει δεν μας πλισιαζουν...
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Παιδια, το μεγεθος δεν εχει σημασια νομιζω.Εμενα ο δικος μου προτιμαει τα μεγαλοσωμα σκυλια για να μυριστει και να παιξει.Ειδικα ενα αρσενικο λυκοσκυλο (ημιαιμο) που το συνανταμε καθε μερα στη βολτα και ενα επισης αρσενικο πιτμπουλ:eek::eek:.Χωρις πλακα, μιλαμε για απιστευτες χαρές οταν συναντιουνται:)
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
Vαλερια,κ μενα τα μεγαλοσωμα προτιμαει..ισως γιατι μεγαλωσε με ενα γερμανικο ποιμενικο..που μαλλον του εριχνε κ μερικες που κ που...

ρε παιδια σκευφτομαι μηπως δεν του εδωσα να καταλαβει οτι αυτο που κανει δεν ειναι αποδεχτο απο τον ''αρχηγο'' δλδ εμενα?οκ του λεω κατσε κατω κτλ αλλα μαλλον θα πρεπει να γινω πιο αυστηρη..απλα ντρεπομαι να φωναξω μες στον κοσμο..κ οταν εισαι εξωτερικο κ μιλας την γλωσσα σου ολοι γυριζουν κ σε κοιτανε....καπως ετσι:eek::eek::eek::eek:
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Αν δεν θες να φωνάζεις μέσα στον κόσμο, γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις επί τόπου μεταβολή και να φεύγετε μόλις αρχίζει να γαυγίζει; Όταν ηρεμίσει πλησιάζετε τα άλλα σκυλάκια. (Το δείχνει σε κάθε δεύτερη σχεδόν εκπομπή της Victoria Stillwell και το είχα δοκιμάσει και εγώ όταν κάποια περίοδο ο δικός μου αποφάσισε να φωνάζει τους άλλους σκύλους για να παίξουν:p. Και δούλεψε!:D)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν δεν θες να φωνάζεις μέσα στον κόσμο, γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις επί τόπου μεταβολή και να φεύγετε μόλις αρχίζει να γαυγίζει; Όταν ηρεμίσει πλησιάζετε τα άλλα σκυλάκια. (Το δείχνει σε κάθε δεύτερη σχεδόν εκπομπή της Victoria Stillwell και το είχα δοκιμάσει και εγώ όταν κάποια περίοδο ο δικός μου αποφάσισε να φωνάζει τους άλλους σκύλους για να παίξουν:p. Και δούλεψε!:D)
Η διαφορά είναι ότι εκείνα τα σκυλάκι άρχιζαν να γαβγίζουν όταν πήγαιναν προς τα άλλα - απ' ότι κατάλαβα όμως τη φίλη μας, το δικό της γαβγίζει όταν φεύγουν.
 


teleia1985

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2009
31
0
Kαλημερα,παιδια...βασικα ειναι οπως του την δωσει.αλλες φορες με το που τα δει,συνηθως ομως οταν φευγουμε..κ αλλες μπορει να μην κανει κ τπτ..
Σκευφτικα κατι σαν αυτο που λες..με το που εχει μια τετοια συμπεριφορα,να τον περνω κ να γυρναμε σπιτι αμεσως..να του στερισω δλδ την βολτα του...1 2 3 θα καταλαβει..συμφωνειτε?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν κοστιζει τιποτα να προσπαθησεις.
Πρεπει να εισαι συνεπης - γαβγισμα, τελος βολτας - και μπορει να χρειαστεις αρκετα περισσοτερες επαναλυψεις απο 3.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981