ερλιχίωση & καλαζάρ


Anna Glykogianni

New Member
5 Οκτωβρίου 2009
3
0
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Αιτία της εγγραφής μου είναι (δυστυχώς) η ασθένεια του σκύλου μου από ερλιχίωση (1/200) και καλαζάρ (1/100). Ο χάρης μου είναι ημίαιμος βέλγικος λύκος 6,5 ετών και ζυγίζει 35 κιλα. Μετά από αιματολογικές εξετάσεις που του έκανα προέκυψε ότι έχει μολυνθεί και από τις 2 ασθένειες. Ο κτηνίατρος ήταν καθησυχατικός λέγοντάς μου ότι και οι δυο αρρώστιες είναι αντιμετωπίσιμες εφόσον βρίσκονται σε αρχικό στάδιο. Μου έδωσε θεραπεία με βιμπραμισίν για την ερλιχίωση (1 μήνα) και ζιλαπουρ για την λεισμανίαση (6 μήνες). Μόλις τελιώσει η θεραπεία μου έιπε να επαναληφθούν οι εξετάσεις και βλέπουμε...Έτσι ξεκίνησα θεραπεία ταυτόχρονα και για τις δυο ασθένειες. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά:
1. Δεν θα έπρεπε να γίνει έλεγχος στα νεφρά και το συκώτι του ζώου πριν χορηγηθεί η θεραπεία? (αυτή τη στιγμή το σκυλί παίρνει 6,5 χάπια την ημέρα)
2. Για τη λεισμανίαση διάβασα ότι το 1/100 είναι πολύ χαμηλή τιμή και θα πρέπει να γίνεται επανέλεγχος μετά από ένα μήνα κι εφόσον το σκυλί βγεί πάλι θετικό τότε γίνεται θεραπεία
3. Υπάρχουν στατιστικά στοιχεία που δείχνουν τα ποσοστά επιβίωσης των ζώων που πάσχουν κι απο τις 2 ασθένειες?

Ευχαριστώ:(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
1.Nαι.
2.Ψευδώς θετικό δεν βγαίνει το τέστ. Μετά από ένα μήνα, αν το ποσοστό αντισωμάτων είναι μικρό, πιθανά να βγεί ψευδώς αρνητικό. Ο σκύλος έχει Λεισμάνια.
3.Μάλλον όχι, αλλά και να υπάρχουν δεν σε βοηθούν πρακτικά.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
2.Ψευδώς θετικό δεν βγαίνει το τέστ. Μετά από ένα μήνα, αν το ποσοστό
Παντως κι ο δικός μου είχε δείξει 1/100 καλααζαρ σε μια εξέτασηκαι η επόμενες δυο (σε διαστημα 1.5 χρόνου) ήταν αρνητικές (προφανώς χωρίς καμία θεραπεία για καλααζαρ). Το 1/100 μου είχαν πει οι κτηνίατροι τότε, είναι στα όρια του "θορύβου" της εξέτασης και κάποιοι δεν το θεωρούν θετικό αν δεν επιβεβαιωθεί με μεγαλύτερο τίτλο σε επόμενη εξέταση.

Η ερλιχίωση σε ασχικό στάδιο είναι αντιμετωπίσιμη, μην ανυσηχείς.

Οσο για τις υπόλοιπες εξετάσεις, ναι, καλό είναι να κάνει και γενικές αιματολογικές. Πιθανότατα βεβαια να μη δείξουν κάτι, ειδικά αν ο σκύλος δεν έχει συμπτώματα.

Και κάτι τελευταίο. Απο ανεπίσημες "στατιστικές" των καταφυγίων, οπου τα σκυλιά συχνά εχουν και τις δύο ασθένειες, το συμπερασμα είναι ότι αν η διαγνωση γίνει νωρίς, η πρόγνωση είναι πολύ καλή.
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παντως κι ο δικός μου είχε δείξει 1/100 καλααζαρ σε μια εξέτασηκαι η επόμενες δυο (σε διαστημα 1.5 χρόνου) ήταν αρνητικές (προφανώς χωρίς καμία θεραπεία για καλααζαρ). Το 1/100 μου είχαν πει οι κτηνίατροι τότε, είναι στα όρια του "θορύβου" της εξέτασης και κάποιοι δεν το θεωρούν θετικό αν δεν επιβεβαιωθεί με μεγαλύτερο τίτλο σε επόμενη εξέταση.
Μπορείς να το εξηγήσεις ? Εγώ μπορώ ... λάθος :D ;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μου έδωσε θεραπεία με βιμπραμισίν για την ερλιχίωση (1 μήνα) και ζιλαπουρ για την λεισμανίαση (6 μήνες). Μόλις τελιώσει η θεραπεία μου έιπε να επαναληφθούν οι εξετάσεις και βλέπουμε...Έτσι ξεκίνησα θεραπεία ταυτόχρονα και για τις δυο ασθένειες. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά:
1. Δεν θα έπρεπε να γίνει έλεγχος στα νεφρά και το συκώτι του ζώου πριν χορηγηθεί η θεραπεία? (αυτή τη στιγμή το σκυλί παίρνει 6,5 χάπια την ημέρα)
Προφανώς ο γιατρός δεν θεώρησε απαραίτητο να κάνει βιοχημικές στο ζώο αφ’ ενός διότι η λεϊσμανίαση ειναι σε αρχικό στάδιο (οπότε δεν έχουν προκληθεί προβλήματα στα νεφρά) και αφ’ ετέρου διότι το Zylapour (αλλοπουρινόλη) που σου έγραψε είναι λεϊσμανιοστατικο και όχι λεϊσμανιοκτονο και από ότι ξέρω δεν επηρεάζει τα νεφρά.

Σίγουρα, από την στιγμή που θα επαναληφθούν οι ορολογικές εξετάσεις και θα ακολουθεί το κατάλληλο θεραπευτικό σχήμα για την αντιμετώπιση της ασθένειας, θα γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις (βιοχημικες).

:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αννα, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αύτο, αλλά το βάζω έτσι κι αλλιώς γιατι σκέφτηκα την περίπτωση σου όταν το είδα (προφανώς στα καταφύγια υπάρχουν εκατοντάδες περιπτώσεις σαν αυτη, απλά έτυχε να δω τις καινούριες φωτο του Πάπι σήμερα)

http://www.facebook.com/home.php?ref=home#/album.php?aid=6569&id=100000029558093

Ακόμα και σκυλιά σε τόσο προχωρημένο στάδιο, μπορούν να επανέλθουν, πόσο μάλλον περιπτώσεις σαν τη δική σου, όπου το σκυλί δεν έχει καν συμπτώματα. Μην εγκαταλείπεις, μη φοβάσαι, διάβασε ότι μπορείς για τις αρρώστιες αυτές και με φροντίδα και καλή κτηνιατρική περίθαλψη δε θα έχεις προβλημα.

:)
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
@ Denis

Δεν είναι απαραίτητα λάθος.

Συγκρίνεις πάντα σήμα με "θόρυβο" της εξέτασης οπότε υπάρχουν διακυμάνσεις.

Πχ αραιώσεις 1/20 ή 1/40, θεωρούνται αρνητικές (μέσα στα όρια του "θορύβου"). Αραιώσεις 1/200 και παραπάνω θεωρούνται σίγουρα θετικές (είναι πολύ εκτός των ορίων του θορυβου).

Η αραίωση 1/100 είναι μια ενδιάμεση κατάσταση. Μπορεί να είναι στα ανω όρια του "θορύβου" ή μπορεί πράγματι να είναι πολύ πρώιμο στάδιο καλααζαρ. Δεν σημαίνει οτι το αποτέλεσμα είναι λάθος. Είναι απλά αμφίβολο το συμπέρασμα. Και θα πρεπει να επαναληφθεί ετσι ώστε αν πρόκειτσι γι το δεύτερο, να δωθεί η ευκαιρία να αυξηθεί το σήμα και να ξεφύγει απο το θόρυβο.

(Δεν ξέρω αν το εξήγησα επαρκώς... είναι και πρωϊ ακόμα....:rolleyes:)
 
Last edited:




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
2. Για τη λεισμανίαση διάβασα ότι το 1/100 είναι πολύ χαμηλή τιμή και θα πρέπει να γίνεται επανέλεγχος μετά από ένα μήνα κι εφόσον το σκυλί βγεί πάλι θετικό τότε γίνεται θεραπεία
3. Υπάρχουν στατιστικά στοιχεία που δείχνουν τα ποσοστά επιβίωσης των ζώων που πάσχουν κι απο τις 2 ασθένειες?
Οντως το 1/100 ειναι απλα υποπτο και απαιτει επανεξεταση ωστε να ειμαστε σιγουροι.Απο την αλλη , καλα εκανε ο γιατρος που το εβαλε σε θεραπεια με zylapour απο τωρα (το οποιο ειναι μεν φαρμακο , αλλα ''ακακο'').
 


Anna Glykogianni

New Member
5 Οκτωβρίου 2009
3
0
Καλημέρα σε όλους! Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση απάντησή σας σε όλα μου τα ερωτήματα...και φυσικά για την υποστήριξη...Εχθές πήγα και σε 2ο κτηνίατρο (πολύ καλό) και επιβεβαίωσε όσα μου είπε ο πρώτος με τη μόνη διαφορά ότι μου είπε ότι καλό είναι το σκυλί να παίρνει εφ' όρου ζωής το ζυλαπούρ (εφόσον όλα πάνε καλά και δεν χρειαστει θεραπεία με το μιλτεφοράν). Κι αυτό (το ζυλαπούρ) λέει ότι είναι και φάρμακο για την πρόληψη της λεισμάνιας αφού λέει η σκνίπα δεν τσιμπάει σκυλιά που παίρνουν το συγκεκριμένο φάρμακο. Επίσης αναλυτικές εξετάσεις αίματος ανά εξάμηνο και εννοείται αμπούλες, κολλάρο, σπρέυ κανονικά. Πάντως ο Χάρης τρώει το καταπέτασμα και μάλιστα όταν του του σπάω τα χάπια για να τα βάλω στο φαϊ του αρχίζει και γλείφεται...έχει συνδέσει το θόρυβο με τον μεζέ. χα χα το χαζό
Είμαι αισιόδοξη μετά από τις συμβουλές και τις κουβέντες τις δικές σας και του κτηνιάτρου. Ευχαριστώ πολύ:):D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κι αυτό (το ζυλαπούρ) λέει ότι είναι και φάρμακο για την πρόληψη της λεισμάνιας αφού λέει η σκνίπα δεν τσιμπάει σκυλιά που παίρνουν το συγκεκριμένο φάρμακο.
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
(το ζυλαπούρ) λέει ότι είναι και φάρμακο για την πρόληψη της λεισμάνιας αφού λέει η σκνίπα δεν τσιμπάει σκυλιά που παίρνουν το συγκεκριμένο φάρμακο.
κατι αλλο θα σου ειπε και δεν το καταλαβες καλα...
προφανως ειπε πως οσο παιρνει το ζυλαπουρ,οι σκνιπες που θα το τσιμπανε, δεν θα μεταφερουν τον ιο σε αλλα σκυλια (κατι που μου ειχε πει και ο δικος μου κτηνιατρος και νομιζω πως ισχυει-δεν ειμαι σιγουρη)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μάλλον θεώρησε ότι τα zylapur/zyloric (αλλοποπουρινόλη) απωθούν την σκνίπα.
Λάθος.
Αυτό που κανουν είναι να μην επιτρέπουν τον πολλαπλασιασμό του παρασίτου στο οργανισμό του πάσχοντας σκύλου. Ουτε σκοτώνουν το παράσιτο, ουτε βεβαια ειναι εντομοαπωθητικα.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ισχυει (ή μαλλον θεωρειται πως ισχυει) αυτο ...σκυλος που εχει σταθερη συγκεντρωση αλλοποπουρινόλης στο περιφερικο του αιμα δεν μολυνεται απο το παρασιτο παροτι θα το τσιμπουν οι σκνιπες ...δεν λειτουργει εντομοαπωθητικα δηλαδη αλλα μολις ο σκυλος τσιμπηθει απο μολυσμενη σκνιπα , το παρασιτο ΄΄καταστρεφεται'' ή μαλλον στειρωνεται απο τη αλλοποπουρινόλη.

Για να φθασει σε μια σταθερη συγκεντρωση , πρεπει να δινεται για αρκετο καιρο πριν την επικινδυνη περιοδο και συνεχως (οχι μονο καποιες μερες το μηνα οπως καποιοι συνηθιζουν). Με τις κλιματικες αλλαγες , η επικινδυνη περιοδος εχει επιμηκυνθει αρα μιλαμε για μονιμη χορηγηση ζυλαπουρ ως προληπτικο μετρο.
 


ermisva

Member
12 Φεβρουαρίου 2010
8
0
αθήνα
ο δικος μου εχει ερλιχιωση αλλα και καλαζαρ 1/1600:(:(:(:(:(η ε3εταση για τα νεφρα και το συκοτι γινονται για να δουμε αν εχουν πειραχτει απο το καλαζαρ...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
1/1600 είναι ψηλός τίτλος..
και χρειάζεται ΑΜΕΣΗ θεραπεία...
Κάνε τις γενικές για να δεις αν έχουν πειραχτει συκώτι και νεφρά, ώστε να σου πει ο κτηνίατρος αν θα κάνεις θεραπεια με Glucantim η Milteforan...το πρωτο δεν δίνεται σαν θεραπεια όταν υπαρχει πρόβλημα στα νεφρα...ενω το Milteforan είναι οκ.
Και πρέπει να αρχίσεις με Ζιλαπουρ, (1,5 & 1,5 πρωί , βράδυ)...η όσο σου πει ο γιατρός...
Καλή τύχη...
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
περαστικα στα σκυλακια σας!!1αλλα βρε παιδια δεν εχω διαβασει πουθενα απο που κολλαει ή δημιουργητε η ερληχειωση, καλαζαρ,πως μπωρουμε να προστατεψουμε το σκυλο μας απο αυτο?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
περαστικα στα σκυλακια σας!!1αλλα βρε παιδια δεν εχω διαβασει πουθενα απο που κολλαει ή δημιουργητε η ερληχειωση, καλαζαρ,πως μπωρουμε να προστατεψουμε το σκυλο μας απο αυτο?
Από τη σκνίπα.
Το σκύλο τον προστατεύεις με εξωπαρασιτικά.
Αν διαβάζεις αγγλικά
Leishmaniasis
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
το κολλαρο για παρασιτα κανει την ιδια δουλεια με τισ αμπουλες-σπρει?το χρησημοποιητε ποια η γνωμη μσας?