καλτσα:/


margiekon96

Member
25 Οκτωβρίου 2015
24
52
καλησπέρα.. Η μικρή μου 5μιση μηνών κουταβι πριν μερικές ώρες έφαγε μια κάλτσα..μικρό καλτσακι νάιλον ,σαν καλσόν..δε την πρόλαβα την κατάπιε κανονικά.. Τον κτηνίατρο δε τον βρίσκω,αλλά όλοι μου λένε ότι τζάμπα ανησυχώ γιατί τρώει και πίνει κανονικά,τρέχει και παίζει όπως κάνει συνήθως σα να μη συμβαίνει τίποτα.εσείς τι λετε τζαμπα αγχωνομαι?θα τη βγάλει στα κακά της κανονικά?:/ :(
 




Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Λογικά θα την την κάνει εμετο ( μεσα σε μια μέρα) η θα την βγαλει στα κακά της ( μεχρι και τρείς μερες μετά) ...πάντως θέλει προσοχή γιατί αν κολλήσουν θα εχετε τρεχάματα. Έμενα μου εχει φαέι καμια 20αρια και τις τρώει ακόμη και τώρα που είναι 3 χρονών σχεδόν :(
 
  • Like
Reactions: GRDANE and johnk


margiekon96

Member
25 Οκτωβρίου 2015
24
52
ότι βρει μου τρώει αλλα πάντα την προλαβαίνω κ της τα βγάζω ή τη μαλώνω κ τα φτύνει μόνη της ,πρώτη φορά κατάπιε κάτι..

3 χρόνων?? να μην ελπίζω δηλαδή ότι θα ηρεμισει οταν περάσει η κουταβοηλικια? :Ρ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Εμένα έφαγε προχθές ο δικός μου, 5 χρονών κοντά, δύο κάλτσες. 1 αθλητική και 1 ναύλον . Ήθελε ποικιλία. Τις έψαχνα μία ώρα και βεβαιώθηκα ότι τις έφαγε όταν του έδειξα την άλλη του ζευγαριού και κόντεψε να την καταπιεί μπροστά στα μάτια μου...
Εγώ δεν διακινδυνεύω τέτοιες περιπτώσεις. Τον πήγα στο γιατρό το ίδιο πρωί, έγινε εμετική ένεση και τις έβγαλε αμέσως. Το πιο πιθανό είναι να την κανεί εμετό 1-2 μέρες μετά. Αν δεν όμως θα μπεις σε μεγάλες περιπέτειες, μπορείς να χάσεις τον σκύλο σου. Εγώ δεν το ρίσκαρα ποτέ μέχρι τώρα.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Βασικα να τους μάθετε να μην ακουμπάνε οτιδήποτε σας ανηκει...

ειλικρινά λυπαμαι πολυ, διάβασα κ το αλλο θεμα, ποιος να το λεγε οτι απο μια καλτσα ξεκινανε τοσα δεινά!

Αλλα ακριβως επειδη διαβασα κ το αλλο θεμα τωρα θαμουν ηδη στον κτηνιατρο...εαν δεν το διάβαζα, ναι, θα καθόμουν κ θα περίμενα να την βγαλει...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Βασικα να τους μάθετε να μην ακουμπάνε οτιδήποτε σας ανηκει...
Bασικά μαζεύουμε τις κάλτσες μας και οτιδήποτε άλλο μπορεί να φτάσει και να φάει. Σήμερα μπορεί να τις ακουμπάει τις κάλτσες αλλά μεθαύριο μπορεί να του ρθει έμπνευση...
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα... Το λαμπραντόρ μιας θείας μου είχε ιδιαίτερη αδυναμία στις κάλτσες, είχε μάθει μάλιστα να ανοίγει το συρτάρι και να τις παίρνει από μέσα... Η συμβουλή μου είναι η εξής: Αν δεν την κάνει μέσα σε μια μέρα εμετό ή δεν την χέσει (με το συμπάθιο), τρέχα στο γιατρό. Ο καημένος ο μπαρμπα-Ερμής 2 φορές έφαγε βαρβάτο χειρουργείο πέρσι γιατί και τις δύο η κάλτσα σφήνωσε στο έντερο... Κι εδώ μιλάμε για σκυλί σχεδόν 11 χρόνων, όχι για κουτάβι... Περιττό να σας πω βέβαια ότι μετά από τις περιπέτειες του Ερμίκου, κούρεψα μέχρι και τους κόμπους του Έντζο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Εγώ πάντως έχω δει σκύλο να ξερνάει ολόκληρο μικρό λούτρινο κουκλάκι μετά από 5-6 μέρες μπορεί και 7.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Bασικά μαζεύουμε τις κάλτσες μας και οτιδήποτε άλλο μπορεί να φτάσει και να φάει. Σήμερα μπορεί να τις ακουμπάει τις κάλτσες αλλά μεθαύριο μπορεί να του ρθει έμπνευση...
Ειλικρινα δε θελω να μακελεψω ακομη ένα θέμα
αλλα το θεωρω τουλαχιστον, συγγνωμη αλλα,χαζο (απουσια ευγενικοτερης λέξης), να μπαίνει καποιος σαυτην την διαδικασια, δλδ ναναι συνεχεια στην τσιτα μη τυχον κ ξεχασε κατι μεστο ιδιο του το σπιτι...κ αν μη τι αλλο δε λύνει κ το πρόβλημα, καπου καποτε καποιος θα αφησει κατι στο οποιο θαχει πρόσβαση το σκυλι τοτε τι θα γίνει?
Γιαυτο τα ξεχωριζεις κ τα ξεκαθαριζεις τα θέματα μια κ καλη εξαρχης!
 
  • Like
Reactions: myEnzo and epial


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Ειλικρινα δε θελω να μακελεψω ακομη ένα θέμα
αλλα το θεωρω τουλαχιστον, συγγνωμη αλλα,χαζο (απουσια ευγενικοτερης λέξης), να μπαίνει καποιος σαυτην την διαδικασια, δλδ ναναι συνεχεια στην τσιτα μη τυχον κ ξεχασε κατι μεστο ιδιο του το σπιτι...κ αν μη τι αλλο δε λύνει κ το πρόβλημα, καπου καποτε καποιος θα αφησει κατι στο οποιο θαχει πρόσβαση το σκυλι τοτε τι θα γίνει?
Γιαυτο τα ξεχωριζεις κ τα ξεκαθαριζεις τα θέματα μια κ καλη εξαρχης!
Για να καταλάβω... βάζουμε ταμπελάκι επάνω στο αντικείμενο "Αυτό είναι δικό μου και όχι δικό σου, άρα μην το φας" περιμένοντας ότι ο σκύλος θα το διαβάσει και θα πράξει τα δέοντα? Η έχουμε την ψευδαίσθηση ότι ο σκύλος δεν αλλάζει συμπεριφορές - αυτός είναι, πάει καλούπωσε και τελείωσε?
Εμένα η δικιά μου στα 5μισή της χρόνια της ήρθε μια μέρα να φάει ένα βιβλίο, κάτι που μέχρι τότε δεν τα είχε αγγίξει ποτέ. Έκτοτε το κανε άλλες 4-5 φορές γιατί πολύ της άρεσε, μέχρι που μετακόμισα τα βιβλία. Επίσης στα 5 της χρόνια της ήρθε να ξηλώνει την κεραία της τηλεόρασης και να κόβει το καλώδιο, πάλι για πρώτη φορά.
Το τι θα κάνει ο καθένας με το σκύλο του είναι δικό του θέμα και δική του ευθύνη. Εγώ προτιμώ να μαζεύω τις κάλτσες και τα τηλεκοντρόλ και έχω κάνει ολόκληρη ιστορία για να μην είναι εκτεθειμένος ούτε ένας πόντος από καλώδιο. Διότι δεν έχω καμία όρεξη ούτε να βρω το σκύλο τέζα από ηλεκτροπληξία ούτε να τρέχω σε χειρουργεία για να βγάζω κάλτσες από έντερα ή να μου πάει από κανέναν ιλεό.
Το ξανασποστάρω: http://www.dogforum.gr/community/threads/Την-κάλτσα-την-φοράμε-δεν-την-τρώμε.23850/
Βολή και ρίσκο ή ασφάλεια?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Στην θεση σου θα προβληματιζομουν πολυ γιατι ξαφνικα στα 5 ξεκίνησε τετοια τερτίπια (βαριεται? κατι την ενοχλει? τι? ) κ θα το ψαχνα διεξοδικα το θέμα...γενικα οτιδήποτε εκτός συνηθισμένου προσωπικα με προβληματιζει!
Παμε παρακατω τωρα!
Ταμπελακια δε θα βαλεις αλλα με τον τροπο που μπορείς κ με τον τροπο που επιδεχεται το καθε σκυλι θα δώσεις να καταλαβει τι επιτρεπεται κ τι οχι...οπως πχ δεν επιτρέπεται το κατουρημα μεσα ετσι ειναι κ αυτο...δεν καταλαβαίνω που ειναι το δύσκολο...
Υστερα απο τοσο καιρο κ αφου I've put her through the test επανειλημενως μπορω με σιγουριά να πω ότι της εχω 100% εμπιστοσυνη οποτε για μενα τουλάχιστον δεν υπάρχει κανενα ρίσκο κ καμια βολή...απλα η συνηθισμένη μας καθημερινοτητα ειναι αυτη...ξερω κ τι θα κανει αλλα κ τι ΔΕΝ θα κανει, γιατι την ξερω, γιατι εγω την μεγάλωσα κ εγω την διδαξα οσα ξέρει!
Για μενα βολή θα ηταν να μην της μαθαινα τι επιτρεπεται κ τι δεν επιτρεπεται κ απλα να "κουκουλωνα" τα πραγματα...μεχρι την στιγμη που θα μουν κουρασμενη η αφηρημένη η βιαστική κ κατι θα ξεχναγα...
 
  • Like
Reactions: east49


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Στην θεση σου θα προβληματιζομουν πολυ γιατι ξαφνικα στα 5 ξεκίνησε τετοια τερτίπια (βαριεται? κατι την ενοχλει? τι? ) κ θα το ψαχνα διεξοδικα το θέμα...γενικα οτιδήποτε εκτός συνηθισμένου προσωπικα με προβληματιζει!
Παμε παρακατω τωρα!
Ταμπελακια δε θα βαλεις αλλα με τον τροπο που μπορείς κ με τον τροπο που επιδεχεται το καθε σκυλι θα δώσεις να καταλαβει τι επιτρεπεται κ τι οχι...οπως πχ δεν επιτρέπεται το κατουρημα μεσα ετσι ειναι κ αυτο...δεν καταλαβαίνω που ειναι το δύσκολο...
Υστερα απο τοσο καιρο κ αφου I've put her through the test επανειλημενως μπορω με σιγουριά να πω ότι της εχω 100% εμπιστοσυνη οποτε για μενα τουλάχιστον δεν υπάρχει κανενα ρίσκο κ καμια βολή...απλα η συνηθισμένη μας καθημερινοτητα ειναι αυτη...ξερω κ τι θα κανει αλλα κ τι ΔΕΝ θα κανει, γιατι την ξερω, γιατι εγω την μεγάλωσα κ εγω την διδαξα οσα ξέρει!
Για μενα βολή θα ηταν να μην της μαθαινα τι επιτρεπεται κ τι δεν επιτρεπεται κ απλα να "κουκουλωνα" τα πραγματα...μεχρι την στιγμη που θα μουν κουρασμενη η αφηρημένη η βιαστική κ κατι θα ξεχναγα...
Α εσείς είσαστε για αμερικάνικο τάλεντ σόου!
Ο Σήζαρ τι σου είπε για όλα αυτά που γράφεις ή δεν σου μιλάει τελευταία επειδή του πήρες τη δουλειά?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν το ξερα οτι ειναι τοσο εξωπραγματικο να ελεγχει κανεις το σκυλι του...

Εαν παλι καποιος αδυνατει να πράξει ακριβως αυτο δεν ευθυνομαι εγω αλλα ο ιδιος (με ολο τον σεβασμο σε οποιονδήποτε μπήκε καποτε σε περιπετειες ή θα μπει μελλοντικα) οποτε τα χλευαστικα/ειρωνικα σχόλια (οτι τεσπα ηταν αυτο σου το ποστ) δε με ακουμπάνε καν!

Είπες την αποψη σου είπα την δικη μου!

(ας μπει καποιος να αναφερει οτι εμαθα το κρυψου στην Ηρα για να μου επιφέρει αυτο το κατω απτην ζωνη χτύπημα οπως συνηθιζεται ppllssss )
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.152
10.125
Athens
Δεν το ξερα οτι ειναι τοσο εξωπραγματικο να ελεγχει κανεις το σκυλι του...

Εαν παλι καποιος αδυνατει να πράξει ακριβως αυτο δεν ευθυνομαι εγω αλλα ο ιδιος (με ολο τον σεβασμο σε οποιονδήποτε μπήκε καποτε σε περιπετειες ή θα μπει μελλοντικα) οποτε τα χλευαστικα/ειρωνικα σχόλια (οτι τεσπα ηταν αυτο σου το ποστ) δε με ακουμπάνε καν!

Είπες την αποψη σου είπα την δικη μου!
Θα πω προς αφύπνιση των νέων μελών ότι είσαι επικίνδυνη μ' αυτά που γράφεις.
Δεν καθόμαστε να φιλοσοφήσουμε γιατί ο σκύλος έφαγε την κάλτσα και τι του έκατσε στραβά που την έφαγε. Νούμερο 1 προτεραιότητα είναι να μαζέψουμε την κάλτσα. Διαφορετικά θα έχουμε άπλετο χρόνο για φιλοσοφείν όσο αυτός θα χαροπαλεύει στο χειρουργείο.
Τώρα τα περί του έχω του σκύλου μου 100% εμπιστοσύνη και δια παντός για τη συμπεριφορά του, ας σκίσουν οι σκυλοεκπαιδευτές τα πτυχία τους...Εγώ θα κρατήσω μικρό καλάθι.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
δεν έχουν όλα τα σκυλιά τον ίδιο χαρακτήρα και προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να αντιμετωπίζονται και να εκπαιδεύονται όλα τα σκυλιά με τον ίδιο τρόπο...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Θα πω προς αφύπνιση των νέων μελών ότι είσαι επικίνδυνη μ' αυτά που γράφεις.
Καινουρια ήθη βλεπω στο φόρουμ...

Δε μας αρέσει ή δεν συμφωνούμε με κάτι που γράφει κάποιος και του λέμε, για να το ακούσουν οι άλλοι, «είσαι επικίνδυνος»!
 
  • Like
Reactions: east49


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Είμαι επικίνδυνη κ ανιδεη κ οτι αλλη γουσταρετε να μου προσαψετε...
αλλα ξερεις τι δεν είμαι?
αυτη που το σκυλι της τρωει κάλτσες ή αυτη που κανει επιχείρηση σκουπα καθε μερα...
επισης δεν ειμαι εγω η προσβλητικη ή η ειρωνικη ...μικροπρεπες αν μη τι αλλο...


@TARA
γιαυτο ειπα με τον τροπο που μπορεί ο καθενας κ με οποιον τροπο επιδέχεται το καθε σκυλι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc