κοινονικοποίηση μικρής και μεγάλης ηλικίας γίνεται;


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
τελευταία, στην περιοχή που μένω έχουν εμφανιστεί πολλά dogos και κανα 2 λυκόσκυλα. αυτό που μου κάνει εντύπωση βέβαια είναι ότι τα dogos ΔΕΝ δίνουν σημασία στο ροτβαιλερ μου(και καλά κάνουν.. :)) παρόλο που είναι πιο γεροδεμένα από μας και πιο ευέλικτα κάθονται και παίζουν..! :D ο δικός μου, αρκείται στο να προστατεύει την μικρή του φίλη και να κορδώνεται όταν τον πλησιάζει κάποιος.γνωρίζω το ένστικτο του σκύλου να προστατεύει το θηλυκό του, αλλά μήπως παραπάει; πρέπει να αισθάνομαι τυχερός που το ροτβαιλερ μου, προστατεύει την μικρή του και μένα από....μπουνταλάδες ή να αναρωτιέμαι γιατί δεν παίζει μαζί τους;
 




GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
ο δικός μου είναι κοντά 7 χρονών, η μικρή μουσιδίτσα που θέλει να προστατέψει 6 και από τα άλλα το μεγαλύτερο είναι 13 μηνών.
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
εχω και εγω το ιδιο προβλημα,ο δικος μου δεν θελει να πλησιαζουν τα φιλαρακια!2 θηλυκα στειρωμενα και 1 αρσενικο!!ειναι 15μηνων και ο μικροτερος στην παρεα!!γαι πες μας μακης:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
τα σκυλιά είναι ακόμη σχετικά μικρά για να διεκδηκήσουν περιοχή

όταν θα είναι στην εφηβεία και θα ' ψαχνουν ' την θέση της εκτιμώ ότι θα εχετε προβλήματα.

τι θα γίνει όταν κάποιο dogo ή καποιο ποιμενικό πλησιάσει την μικρή που προστατευει ο δικός σου για να παίξει σε 5-6 μήνες ξέρεις ???

μην μπερδεύουμε το ανέχομε με το δέχομε
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
εμενα παντος οταν του αλλαζω περιοχη ειναι πολι πιο ανεκτικος!οταν πλισιασει καποιος που δεν θελει στην αρχη τους μπαινη μπροστα και δεν τους αφηνη να πλεισιασουν εαν δεν φυγουν τα σπροχνει με τα μπροστινα ποδια και αν δεν φυγουν παλι επιτιθετε:(!βεβεα τωρα ξερω και προσεχω του φωναζω τον εχω βαλει τημορια πολλες φορες αλλα τιποτα!
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
βρε συ μάκη, τι περιοχή να διεκδικήσεις στο πάρκο της γειτονιάς;;;;πας, βλέπεις,κατουράς, χ#$*εις και φεύγεις.....

άλλωστε τα ίδια τα dogo (παρόλο που τα θεωρώ πολύ πεισματάρικα) παίζουν μεταξύ τους και με άλλα σκυλιά. ο δικός μου το παίζει τσαμπουκάς όταν πάει κοντα.τραβάει το λουρί, κορδώνεται και αν τον αφήσω θα πάει να πλακωθεί. αυτά, δεν θα έρθουν με τσαμπουκά να του την πέσουν παρόλο που είναι ελεύθερα...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ξαναδιάβασε τι γράφω

τα σκυλιά είναι ακόμη σχετικά μικρά για να διεκδηκήσουν περιοχή

όταν θα είναι στην εφηβεία και θα ' ψαχνουν ' την θέση της εκτιμώ ότι θα εχετε προβλήματα.

τι θα γίνει όταν κάποιο dogo ή καποιο ποιμενικό πλησιάσει την μικρή που προστατευει ο δικός σου για να παίξει σε 5-6 μήνες ξέρεις ???

μην μπερδεύουμε το ανέχομε με το δέχομε
ποια περιοχή να προστατέψει

το ιδιο πάρκο

την ιδια ωρα

το ίδιο παγκάκι που κάθεσε

αν δεν βλέπεις τα σημάδια κυριαρχικότητας που σου δείχνει πότε θα τα δεις???

εχει ερθει η ωρα για βοηθεια από ειδικό
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
εγω για αυτο τον λογο στην ιταλια τα απογευματα,που ειναι οι περισοτεροι εξω τον βγαζω με ποδηλατο και στο σημειο που τον παμε απο κουταβι και τα πρωινα τον εχω δεμενο!εκει το καταλαβενω οτι αλαζη συμπεριφορα:mad:.μακη πως του μαθενης να μην ειναι κυριαρχικος?μεγαλονοντας θα αλαξη?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μεγαλώντας και ωριμάζοντας θα εχει τον χαρακτήρα που επλαθε σαν κουτάβι

δεν πιστεύω οτι τον ξεμαθαίνεις να ειναι κυριαρχικός

απλά να ανέχετε αλλα σκυλιά
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Θα συμφωνήσω με τον Μάκη ότι σου δείχνει αρκετά σημάδια κυριαρχικότητας αλλά στην θέση σου θα δοκίμαζα να τον πάω στο πάρκο χωρίς την μικρή όταν τα άλλα dogo είναι εκεί και παίζουν έτσι για να έβλεπα πως θα αντιδρούσε, αν μπορείς να το κάνεις και να μας ενημερώσεις θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τι "παίζει"...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
.... να επισημάνω στον georgek ο σκύλος του είναι 7 χρονών ήδη αρκετά μεγάλος κι σοβαρός ενήλικος....
τα ντογκο στην ηλικία των 13 μηνών όσο μεγάλα και να φαίνονται ακόμα κουταβίζουν...
αυτό τα σκυλιά και το δικό σου αλλά και τα ντογκος το γνωρίζουν....
τα πράματα θα είναι τελείωσ διαφορετικά όταν τα ντογκος σε ηλικία 20 μηνών θα πλησιάσουν πιθανά να παίξουν... και η αντίδραση του δικού σου και άμεσα του ντογκος θα αλλάξει...
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
μπα....εγώ νομίζω ότι το κάνει μόνο για την μικρή.άλλωστε τις περισσότερες φορές κατουράει αμέριμνος κανένα θαμνάκι χωρίς να πολυδίνει σημασία...μόνο αν βλέπει κανένα σκύλο πολύ κοντά του αρχίζει το χαρακτηριστικό σκάψιμο με τα πίσω πόδια..τέλος πάντως, χτες κάναμε crash test.μαζεύτηκαν στο πάρκο 2 dogo, 3 μικρά ημίαιμα, ένα λυκόσκυλο και ένα μικρό μεν αλλά τσαμπουκαλίδικο ντοπερμαν.
τα μισα ελεύθερα.πάω και γω, αφήνω την μικρή ελεύθερη και τον περνάω ανάμεσα.μόνο ο δικός μου και το ντοπερμαν καρφώθηκαν αμέσως.οι υπόλοιποι απλά τους αγνόησαν. σκέψου ότι το ένα ημίαιμο αφού έπαιξε με την δική μου ήρθε και χώθηκε κάτω από τα πόδια του και την αγνόησε παντελώς! ο μόνος λόγος που γύρισε το κεφάλι μακριά από το ντόπερμαν ήταν όταν ο μεγαλύτερος αργεντινής έφτασε (κουνώντας την ουρά του βέβαια) σε απόσταση αναπνοής από τον ποπο του, προσπαθώντας να τον μυρίσει.την μικρή μας, δεν την κοίταξε καθόλου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γιώργο όλα όσα περιέγραψες..... τείνουν στο... ότι μετά 7 χρόνια δεν έχεισ καταλάβει τον σκύλο σου αλλά ούτε τι σου είπανε οι προηγούμενοι....

αυτό που έκανες σε 4 -5 μηνες αν το επαναλάβεις θα αποδυκνυόταν πολύ επικίνδυνο

χρειάζεσαι μια επίσκεψη σε εκπαιδευτή...
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
χρειάζεσαι μια επίσκεψη σε εκπαιδευτή...
αν είναι έτσι όπως τα λέτε, πρέπει να πάω εγώ το σκύλο μου πάλι στον εκπαιδευτή για μαθήματα επειδή του αρέσει να παίζει τον νταή μπροστά στην μικρή και όχι οι 2 - 3 τύποι που αφήνουν ελεύθερα τα αργεντινής σε δημόσιο χώρο.παρόλο που μετά από 3-4 μήνες δηλαδή μπορεί να αρπάξουν και κανένα αδέσποτο επειδή τους γυάλισε...

πραγματικά υπάρχουν ώρες που με αφήνετε άφωνο τελείως..:eek::eek:
 
Last edited by a moderator:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ο ίδιος είπες ότι:
αυτά, δεν θα έρθουν με τσαμπουκά να του την πέσουν παρόλο που είναι ελεύθερα.
Μια γνώμη από εκπαιδευτή δεν είναι κακή ιδέα! Ούτε προσβολή για το σκύλο σου :)
Άλλωστε αυτοί οι 2-3 τύποι δε γράφουν στο φόρουμ :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν είναι έτσι όπως τα λέτε, πρέπει να πάω εγώ το σκύλο μου πάλι στον εκπαιδευτή για μαθήματα επειδή του αρέσει να παίζει τον νταή μπροστά στην μικρή και όχι οι 2 - 3 τύποι που αφήνουν ελεύθερα τα αργεντινής σε δημόσιο χώρο.παρόλο που μετά από 3-4 μήνες δηλαδή μπορεί να αρπάξουν και κανένα αδέσποτο επειδή τους γυάλισε...

πραγματικά υπάρχουν ώρες που με αφήνετε άφωνο τελείως..:eek::eek:

τον σκύλο σου να τον αφήσεις σπίτι...
εσύ όμως να πας σε εκπαιδευτή... να σου εξηγήσει γιατί μετά 3-4 μήνες τα ντόγκο δεν θα ήταν επικίνδυνα αλλά η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΑΞΗ έθετε σε κινδυνο τα ντογκο και τον σκύλο σου...
δεν θέλει κανείς να προσβάλλει τον αλλο απλά να βοηθήσει...
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
τον σκύλο σου να τον αφήσεις σπίτι...
εσύ όμως να πας σε εκπαιδευτή... να σου εξηγήσει γιατί μετά 3-4 μήνες τα ντόγκο δεν θα ήταν επικίνδυνα αλλά η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΑΞΗ έθετε σε κινδυνο τα ντογκο και τον σκύλο σου...
δεν θέλει κανείς να προσβάλλει τον αλλο απλά να βοηθήσει...
εγώ δεν είπα το ανάποδο..:) απλά ότι ώρες - ώρες πετάτε κάτι ιδέες...:D
παρόλα αυτά, χτες η μικρή ακολούθησε ένα κανίς στον κτηνίατρο και δεν βγήκαν μαζί.μπορώ να πω ότι με τα μικρά της γειτονιάς γνωριστήκαμε και μυρίσαμε καβάλους ενώ όταν ήρθε και το ένα λυκόσκυλο απλά τον κοίταξε και έκανε μεταβολή. αλλά εκείνος είναι και "καλούλης". παίζει με όλα.